KFS Special Vehicles Upavon Summer Series 9

Closed Circuit , Pewsey – Monday, 19 Jul 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

343/EN/009/2010

Start Date:

Mon, 19th Jul 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Upavon Airfield, Upavon Station, Trenchard Lines, Upavon, Pewsey, Wiltshire, SN9 6BE

View map

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Peter Kibble Abergavenny Road Club Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Thomas Sewell Swindon RC Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Charlotte George Swindon RC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Jed Webber Andover Whls Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Taylor Rowe Finished 00:00:00:00 0

2. Taylor Rowe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Bethany George Swindon RC Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Mitchell Webber Andover Whls Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Lili McLean Andover Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lee Davis Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Tom Wrzecionowski London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Lee Smith Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Ben Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 1st 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  Jack Adams Pendragon Finished Elite 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
7.  Martin Smith Army Cycling Union Finished Elite 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
8.  James Stewart Raleigh GAC Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Tim Elverson Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
10.  Ian Rees Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
11.  Tom Smith Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
12.  James Smith Probikekit.com Finished N/A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
13.  Rowan Horner VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Tavis Walker Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Jonny Noton Finished 2nd 00:00:00:00 1

15. Jonny Noton -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Robert King AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
18.  Gavin Spiers AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
19.  Henry Martin Oxford University Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  John Hyde DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Gary Smith Velo Club Montpellier Finished 3rd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Luke Cowley Dream Cycling Finished A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Peter Hutchinson Corinium Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Matt Dunsbier BAD Tri Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Michael Murphy Zappi's Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Nicholas Mawson Swindon RC Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Ian Savage Velo Club Walcot Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Aaron Tayler Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
10.  Mitch Evans Ride 24/7 Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Terence Gradidge Sodbury Cycle Sport Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Michael Greaves Wye Valley Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Samuel McCurdy Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  Chris Thompson Andover Whls Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
16.  Karl Smith North Hampshire RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Ian Knight KFS Velo Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  Michael Gray Swindon RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
19.  Neil Johnson Finished 3rd 00:00:00:00 0

19. Neil Johnson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
20.  Darren Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Patrick Little Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
22.  Alex Harding Andover Whls Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
23.  Michael Webber Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
24.  Stephen Hardy Royal Air Force CA Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
25.  Craig Warnett Finished 4th 00:00:00:00 0

25. Craig Warnett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
26.  Peter Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
27.  Mathew Blackmore Bristol RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
28.  Barry Plank Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
29.  Andrew Grubb Army Cycling Union Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
30.  Chris Edginton Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
31.  Phillip Chinn Fareham Wheelers Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
32.  Paul Burnip Corinium Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
33.  Paul Jones Army Cycling Union Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
34.  Jamie Scanlan Finished N/A 00:00:00:00 0

34. Jamie Scanlan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
35.  Simon Hall Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
36.  Eric Wilcock Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
37.  Peter Oliver Finished 4th 00:00:00:00 0

37. Peter Oliver -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
38.  Paul Stockdale Evesham & District Whls CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
39.  Andy Sykes Thames Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
40.  Brett Shaw Army Cycling Union Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
41.  Mark Kinchlea Behind The Bikeshed Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
42.  William Grainger Andover Whls Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
43.  Carsten Duke Finished N/A 00:00:00:00 0

43. Carsten Duke -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
44.  Matthew Griffin Chippenham & Dist Whls Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
45.  Aaron Collins Swindon RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
46.  Paul Granger Finished 4th 00:00:00:00 0

46. Paul Granger -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
47.  Steve Yates Corinium Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
48.  Gregg James Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
49.  Dennis White Bristol RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
50.  Leslie Liddiard Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
51.  Ian Daws North Wilts Road Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
52.  Steve Gillette Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
53.  Russell O'Shea Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
54.  George Kirkin Twickenham CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
55.  Robert Melling Army Cycling Union Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
56.  David Blake Newbury RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
57.  Ruby Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
58.  Jonathan Wickham GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
59.  Stephen Avery Zappi's Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only at the race trailer on the airfield.

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 19/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 19/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 19/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 19/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 19/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 19/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/07/10 19:15 National B Band 3 --- 1hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 19/07/10 – 19:15
National B, Band 3
1hr + 5 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/07/10 19:16 Regional B Band 5 --- 1hr + 3 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 19/07/10 – 19:16

3/4

Regional B, Band 5
1hr + 3 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

343/EN/009/2010

Start Date:

Mon, 19th Jul 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Upavon Airfield, Upavon Station, Trenchard Lines, Upavon, Pewsey, Wiltshire, SN9 6BE

View map

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Peter Kibble Abergavenny Road Club Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Thomas Sewell Swindon RC Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Charlotte George Swindon RC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Jed Webber Andover Whls Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Taylor Rowe Finished 00:00:00:00 0

2. Taylor Rowe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Bethany George Swindon RC Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Luke Davies Chippenham & Dist Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Mitchell Webber Andover Whls Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Lili McLean Andover Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lee Davis Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Tom Wrzecionowski London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Lee Smith Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Ben Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 1st 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  Jack Adams Pendragon Finished Elite 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
7.  Martin Smith Army Cycling Union Finished Elite 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
8.  James Stewart Raleigh GAC Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Tim Elverson Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
10.  Ian Rees Wilier/Live to Ride Finished Elite 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
11.  Tom Smith Felt Racing Finished Elite 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
12.  James Smith Probikekit.com Finished N/A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
13.  Rowan Horner VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Tavis Walker Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Jonny Noton Finished 2nd 00:00:00:00 1

15. Jonny Noton -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Robert King AW Cycles Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
18.  Gavin Spiers AW Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
19.  Henry Martin Oxford University Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  John Hyde DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Gary Smith Velo Club Montpellier Finished 3rd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Luke Cowley Dream Cycling Finished A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Peter Hutchinson Corinium Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Matt Dunsbier BAD Tri Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Michael Murphy Zappi's Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Nicholas Mawson Swindon RC Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Ian Savage Velo Club Walcot Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Aaron Tayler Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
10.  Mitch Evans Ride 24/7 Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Terence Gradidge Sodbury Cycle Sport Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
12.  Michael Greaves Wye Valley Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
13.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Samuel McCurdy Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
15.  Chris Thompson Andover Whls Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
16.  Karl Smith North Hampshire RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
17.  Ian Knight KFS Velo Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
18.  Michael Gray Swindon RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
19.  Neil Johnson Finished 3rd 00:00:00:00 0

19. Neil Johnson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
20.  Darren Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Patrick Little Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
22.  Alex Harding Andover Whls Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
23.  Michael Webber Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
24.  Stephen Hardy Royal Air Force CA Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
25.  Craig Warnett Finished 4th 00:00:00:00 0

25. Craig Warnett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
26.  Peter Day Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
27.  Mathew Blackmore Bristol RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
28.  Barry Plank Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
29.  Andrew Grubb Army Cycling Union Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
30.  Chris Edginton Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
31.  Phillip Chinn Fareham Wheelers Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
32.  Paul Burnip Corinium Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
33.  Paul Jones Army Cycling Union Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
34.  Jamie Scanlan Finished N/A 00:00:00:00 0

34. Jamie Scanlan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
35.  Simon Hall Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
36.  Eric Wilcock Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
37.  Peter Oliver Finished 4th 00:00:00:00 0

37. Peter Oliver -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
38.  Paul Stockdale Evesham & District Whls CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
39.  Andy Sykes Thames Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
40.  Brett Shaw Army Cycling Union Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
41.  Mark Kinchlea Behind The Bikeshed Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
42.  William Grainger Andover Whls Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
43.  Carsten Duke Finished N/A 00:00:00:00 0

43. Carsten Duke -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
44.  Matthew Griffin Chippenham & Dist Whls Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
45.  Aaron Collins Swindon RC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
46.  Paul Granger Finished 4th 00:00:00:00 0

46. Paul Granger -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
47.  Steve Yates Corinium Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
48.  Gregg James Andover Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
49.  Dennis White Bristol RC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
50.  Leslie Liddiard Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
51.  Ian Daws North Wilts Road Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
52.  Steve Gillette Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
53.  Russell O'Shea Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
54.  George Kirkin Twickenham CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
55.  Robert Melling Army Cycling Union Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
56.  David Blake Newbury RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
57.  Ruby Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
58.  Jonathan Wickham GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
59.  Stephen Avery Zappi's Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only at the race trailer on the airfield.

The Races

U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 19/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 19/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 19/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 19/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 19/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/07/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 19/07/10 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/07/10 19:15 National B Band 3 --- 1hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 19/07/10 – 19:15
National B, Band 3
1hr + 5 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 19/07/10 19:16 Regional B Band 5 --- 1hr + 3 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 19/07/10 – 19:16

3/4

Regional B, Band 5
1hr + 3 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk