North Devon Wheelers Youth Stage Races and Support Races

Closed Circuit , Paignton – Saturday, 21 Jul 2018

Event Summary

Event Overview

South West Series Youth Stage Races - Combination of three races (Individual Time Trial, Points Race and Circuit Race).  Open to all youth categories, points awarded from each race will go towards the overall points for the South West Youth Series. BC ranking points for the overall only.

There will also be a Cat 3/4 race and a Women's race, so come on Mum's and Dad's don't just watch you children race, have a go as well!

Event Details

Event URN:

431867

Start Date:

Sat, 21st Jul 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Torbay Velopark, Penwill Way, Paignton, Devon, TQ4 5JR

View map

Event Organiser:

Melinda Stacey
melindastacey@hotmail.co.uk

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Holmes Mid Devon CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Thomas Evans North Devon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Osian Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Emily Tregear Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Madeline Woodger Mid Devon CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Louis Wright Minehead Merlins Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Finlay Storrie Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Mabli Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Georgia Mahoney Taw Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Olivia Luckham Tavistock Whlrs Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ruben Stacey North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Wright Minehead Merlins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Libby Harris Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Emma Luckham Tavistock Whlrs Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jacob Thomas Mid Devon CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  George Eames North Devon Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Finlay Walter Minehead Merlins Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Shaun Duffield North Devon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  George Southon Team Tor 2000 KALAS Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Finlay Webb Exeter Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Jake Rowell Wheal Velocity Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Amy Pullen Taw Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Emma Spriggs Taw Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Dominic Pullen Propello Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Morgan Gibson Clay Mid Devon CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Tyler Lindo Propello Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ben Woodland North Devon Wheelers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Oliver Chatting Team Tor 2000 KALAS Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Rowan Fuss VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Amy Marks CC London Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Francesca Parker BCR Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Joe Godwin Exeter Wheelers Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Daniel Riggs Corsley Cycle Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Rogers Plymouth Corinthian CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Pennington 1st Chard Whls Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Leslie Thomas Tri UK Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Marlin Barea Wheal Velocity Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Maddison Exeter Wheelers Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Si Potter Mid Cornwall Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Bowden Propello Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Simon Szender Exeter Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

12:30pm  - 1 Lap Time Trial:

Riders will be ranked as per their SW Series Standings as at the 21/07/18.  Each rider will be given a number for the TT only which will be in sequential order.

Riders will start at 30 second intervals beginning with Category A riders and finishing with Category E riders – No hold starts.  No TT Bikes or TT Bars. Cat E riders will ride a shortened course.  Late riders will receive a time penalty and move to the back of the start.

 

14:00 Women’s Race – 50 mins

 

15:00 Points Race: 

 Points awarded for the first 3 (3,2, 1) over the line on a prime lap (indicted by a whistle).

Cat E    4 laps over a shortened course (1 prime lap) 

Cat D     6 laps over a shortened course (2 prime laps) 

Cat C      6 laps on the full circuit (2 prime laps)

Cat B      7 laps on the full circuit (2 prime laps)                

Cat A     8 laps on the full circuit (2 prime laps)

 

17:00 Cat 3/4 Race – 50 mins

 

18:00 Circuit Race:

Cat E                                    10 mins over a shortened course

Cat C & D                             20 mins

Cat A & B                             30 mins

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:25 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:25
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:25 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:25
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:26 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:26
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:26 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:26
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:27 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:27
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:27 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:27
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:28 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:28
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:28 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:28
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:29 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:29
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:29 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:29
Youth Only, Band 5
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 14:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 14:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 17:00 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 17:00
Regional C+, Band 5
50 mins

Event Summary

Event Overview

South West Series Youth Stage Races - Combination of three races (Individual Time Trial, Points Race and Circuit Race).  Open to all youth categories, points awarded from each race will go towards the overall points for the South West Youth Series. BC ranking points for the overall only.

There will also be a Cat 3/4 race and a Women's race, so come on Mum's and Dad's don't just watch you children race, have a go as well!

Event Details

Event URN:

431867

Start Date:

Sat, 21st Jul 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Torbay Velopark, Penwill Way, Paignton, Devon, TQ4 5JR

View map

Event Organiser:

Melinda Stacey
melindastacey@hotmail.co.uk

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Matthew Holmes Mid Devon CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Thomas Evans North Devon Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Osian Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Emily Tregear Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Madeline Woodger Mid Devon CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Louis Wright Minehead Merlins Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Finlay Storrie Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Mabli Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Georgia Mahoney Taw Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Olivia Luckham Tavistock Whlrs Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ruben Stacey North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Wright Minehead Merlins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Libby Harris Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Emma Luckham Tavistock Whlrs Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jacob Thomas Mid Devon CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  George Eames North Devon Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Finlay Walter Minehead Merlins Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Shaun Duffield North Devon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  George Southon Team Tor 2000 KALAS Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Finlay Webb Exeter Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Jake Rowell Wheal Velocity Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Amy Pullen Taw Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Emma Spriggs Taw Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Dominic Pullen Propello Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Morgan Gibson Clay Mid Devon CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Tyler Lindo Propello Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ben Woodland North Devon Wheelers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Oliver Chatting Team Tor 2000 KALAS Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Rowan Fuss VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Amy Marks CC London Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Francesca Parker BCR Racing Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Joe Godwin Exeter Wheelers Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Daniel Riggs Corsley Cycle Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Rogers Plymouth Corinthian CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Pennington 1st Chard Whls Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Leslie Thomas Tri UK Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Marlin Barea Wheal Velocity Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Maddison Exeter Wheelers Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Si Potter Mid Cornwall Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Thomas Bowden Propello Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Simon Szender Exeter Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

12:30pm  - 1 Lap Time Trial:

Riders will be ranked as per their SW Series Standings as at the 21/07/18.  Each rider will be given a number for the TT only which will be in sequential order.

Riders will start at 30 second intervals beginning with Category A riders and finishing with Category E riders – No hold starts.  No TT Bikes or TT Bars. Cat E riders will ride a shortened course.  Late riders will receive a time penalty and move to the back of the start.

 

14:00 Women’s Race – 50 mins

 

15:00 Points Race: 

 Points awarded for the first 3 (3,2, 1) over the line on a prime lap (indicted by a whistle).

Cat E    4 laps over a shortened course (1 prime lap) 

Cat D     6 laps over a shortened course (2 prime laps) 

Cat C      6 laps on the full circuit (2 prime laps)

Cat B      7 laps on the full circuit (2 prime laps)                

Cat A     8 laps on the full circuit (2 prime laps)

 

17:00 Cat 3/4 Race – 50 mins

 

18:00 Circuit Race:

Cat E                                    10 mins over a shortened course

Cat C & D                             20 mins

Cat A & B                             30 mins

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:25 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:25
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:25 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:25
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:26 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:26
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:26 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:26
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:27 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:27
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:27 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:27
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:28 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:28
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:28 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:28
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:29 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:29
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 12:29 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 12:29
Youth Only, Band 5
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 14:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 14:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/07/18 17:00 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 21/07/18 – 17:00
Regional C+, Band 5
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk