Shrewsbury Circuit Races 3

Closed Circuit , Shrewsbury – Saturday, 18 Sep 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

096/EN/005/2010

Start Date:

Sat, 18th Sep 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Sundorne Leisure Village, Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  James Alexander Solihull CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Horsfield Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Harriet Mortimer Mid Shropshire Wheelers Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Leo Bungay Mid Shropshire Wheelers Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Dominic Horsfield Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  James Bullar Wye Valley Cycling Club Finished E 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Tomos Owens Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Ewan Grivell-Mellor Western Titans BMX Club Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Amy Selibas Birmingham CC Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Evans Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Jacob Kelly Lichfield City CC Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Isabelle Clarke Lichfield City CC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Ryan Mullen Rhos On Sea Cycling Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Edward Bate Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Richard Walkerdine Wolverhampton Whls Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Lauren Creamer Wolverhampton Whls Finished 3rd 00:00:00:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Hannah Layland VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Victoria Hood Team 3XTri Finished 4th 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Fern Cotterill Finished 00:00:00:00 0

4. Fern Cotterill -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Todd Hotchkiss Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Alastair Hepworth Batley Cycling Club Finished A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  George Stevens Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Steve Davies Finished 3rd 00:00:00:00 6

4. Steve Davies -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Daniel Davies Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Richard Walkerdine Wolverhampton Whls Finished A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Robert Smith Finished 4th 00:00:00:00 3

7. Robert Smith -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
8.  Iain Bullar Wye Valley Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Christian Aucote Finished 3rd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Gareth Williams Finished 4th --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jack Rees Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 2nd 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Russell Falder Velo Club Montpellier Finished 1st 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Hefin Price Port Talbot Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Alister Clay Halesowen A & CC Finished 1st 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Martin Ford Spokes Bikeshop MTB Club Finished Elite 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  George Stevens Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  David Saunders Climb On Bikes CC Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Richard Barnett Stone Whls CC Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Nick Busst Probikekit.com Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  John Holt Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Adrian Bird Team Nemesis GB Finished 1st 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
13.  Jade Wilmot Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Dan Evans Rhos On Sea Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Dave Starkey Wolverhampton Whls Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 10:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 18/09/10 – 10:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 10:30 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 18/09/10 – 10:30
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 10:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 10:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 11:00 Youth Only Youth --- 14km / 9 miles
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 18/09/10 – 11:00
Youth Only, Youth
14km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 11:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 11:30 Youth Only Youth --- 26km / 16 miles
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 18/09/10 – 11:30
Youth Only, Youth
26km / 16 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 12:15 Women Only Band 4 --- 31km / 19 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 18/09/10 – 12:15
Women Only, Band 4
31km / 19 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 13:00 Regional B Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 18/09/10 – 13:00

3/4

Regional B, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 14:00 National B Band 3 --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 18/09/10 – 14:00
National B, Band 3
40km / 25 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

096/EN/005/2010

Start Date:

Sat, 18th Sep 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Sundorne Leisure Village, Sundorne Road, Shrewsbury, Shropshire, SY1 4RQ

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  James Alexander Solihull CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Horsfield Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Harriet Mortimer Mid Shropshire Wheelers Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Leo Bungay Mid Shropshire Wheelers Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Dominic Horsfield Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  James Bullar Wye Valley Cycling Club Finished E 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Tomos Owens Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Ewan Grivell-Mellor Western Titans BMX Club Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Sophie Capewell Lichfield City CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Amy Selibas Birmingham CC Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Evans Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Jacob Kelly Lichfield City CC Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Isabelle Clarke Lichfield City CC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Ryan Mullen Rhos On Sea Cycling Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Edward Bate Halesowen A & CC Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Richard Walkerdine Wolverhampton Whls Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Lauren Creamer Wolverhampton Whls Finished 3rd 00:00:00:00 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Hannah Layland VC St Raphael Finished N/A 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Victoria Hood Team 3XTri Finished 4th 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Fern Cotterill Finished 00:00:00:00 0

4. Fern Cotterill -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Todd Hotchkiss Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Alastair Hepworth Batley Cycling Club Finished A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  George Stevens Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Steve Davies Finished 3rd 00:00:00:00 6

4. Steve Davies -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Daniel Davies Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Richard Walkerdine Wolverhampton Whls Finished A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Robert Smith Finished 4th 00:00:00:00 3

7. Robert Smith -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
8.  Iain Bullar Wye Valley Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Christian Aucote Finished 3rd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Gareth Williams Finished 4th --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jack Rees Adept Precision RT/NE Healthca... Finished 2nd 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Russell Falder Velo Club Montpellier Finished 1st 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Hefin Price Port Talbot Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Alister Clay Halesowen A & CC Finished 1st 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Martin Ford Spokes Bikeshop MTB Club Finished Elite 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  George Stevens Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  David Saunders Climb On Bikes CC Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Richard Barnett Stone Whls CC Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Nick Busst Probikekit.com Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  John Holt Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished N/A 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Alex Cogswell Halesowen A & CC Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Adrian Bird Team Nemesis GB Finished 1st 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
13.  Jade Wilmot Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Dan Evans Rhos On Sea Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Dave Starkey Wolverhampton Whls Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 10:00 Youth Only Youth --- 5km / 3 miles
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 18/09/10 – 10:00
Youth Only, Youth
5km / 3 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 10:30 Youth Only Youth --- 10km / 6 miles
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 18/09/10 – 10:30
Youth Only, Youth
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 10:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 10:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 11:00 Youth Only Youth --- 14km / 9 miles
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 18/09/10 – 11:00
Youth Only, Youth
14km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 18/09/10 – 11:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 11:30 Youth Only Youth --- 26km / 16 miles
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Sat 18/09/10 – 11:30
Youth Only, Youth
26km / 16 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 12:15 Women Only Band 4 --- 31km / 19 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 18/09/10 – 12:15
Women Only, Band 4
31km / 19 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 13:00 Regional B Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 18/09/10 – 13:00

3/4

Regional B, Band 5
40km / 25 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/10 14:00 National B Band 3 --- 40km / 25 miles
Entry: Online: (£10.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 18/09/10 – 14:00
National B, Band 3
40km / 25 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk