Dunster Castle Cyclo-Cross

Cyclo-Cross , Minehead – Sunday, 16 Sep 2018

Event Summary

Event Overview

Minehead Merlins hosts the third round of the South West Cyclocross League on Sunday 16 September. The course is set on the Dunster polo grounds, with Dunster Castle providing a picturesque backdrop. The full course is approx. 3km in length. It is set on grass with a steep bank to the East providing a tough test for the competitors.

The racing kicks off as usual with the U8s at 10.30, through to the Junior/Senior/Women’s/Vets race at 13.30. The venue lends itself to good viewing for spectators, or the bank is a perfect place for a picnic (weather dependent!).

There is plenty of parking in the adjoining field and it is hoped there will be a selection of coffee/food vans, plus music. Once the racing is over, take the time to visit the beautiful village of Dunster and the Castle (National Trust) itself. Or take a trip on the steam train from nearby Minehead.

Event Details

Event URN:

431161

Start Date:

Sun, 16th Sep 2018

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Dunster Castle, Dunster, Minehead, TA24 6SL

View map

Series:

South West Cyclo-Cross League

Event Organiser:

Barnaby Wright
07917335498
barnaby.wright@btconnect.com

Results

Confirmed Results

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Men - Results
1.  Richard Long Finished Senior 40

1. Richard Long -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior
2.  Philip Collings Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Senior 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Nick Blight Magspeed Racing Finished Senior 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior
4.  Charlie Revell Team Tor 2000 KALAS Finished Senior 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior
5.  Graham Webb Finished Senior 23

5. Graham Webb -

Points: 23 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Mikey Saunders Exeter Wheelers Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
7.  Russell Harris Taw Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Peter Moyse Tavistock Whlrs Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Simon Newton Finished Senior 14

9. Simon Newton -

Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior
10.  Dominic Spencer Bristol South CC Finished Senior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
11.  Adrian Prust Scuderia RT Finished Senior 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior
12.  David Crawford Lanhydrock Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Marcus Hague Mendip Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Jon Hare Exeter Wheelers Finished Senior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
15.  Michael Daniels National Ventilation - LSEA CR... Finished Senior 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
16.  Adrian Wilson Taw Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  George Armstrong Taw Velo Finished Senior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
18.  Frank Alden Mid Devon CC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
19.  Rob Woodger Mid Devon CC Finished Senior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
20.  Friederik Scheske Finished 0

20. Friederik Scheske -

Points: 0 | Status: Finished
--- Steve Harris Did not finish 0

20. Steve Harris -

Points: 0 | Status: Did not finish

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Harry Birchell Finished 0

1. Harry Birchell -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Tristan Davies Mid Devon CC Finished Junior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
3.  George Greensmith Propello Finished Junior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Dominic Pullen Propello Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished Junior 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior
6.  Jack Forrest Finished Junior 0

6. Jack Forrest -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior

Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 40-49 - Results
1.  Christopher Rathbone Somerset Road Club Finished Vet 40-49 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Marcus Durant Honiton Spinners Finished Vet 40-49 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
3.  Lee Hayward Orbea Factory Team UK Finished Vet 40-49 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Jonathan Gregory Finished Vet 40-49 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
5.  Pete Dawe Southfork Racing.co.uk Finished Vet 40-49 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
6.  James Bovey Finished Vet 40-49 20

6. James Bovey -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
7.  Leigh Mahoney Taw Velo Finished Vet 40-49 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
8.  Michael Waterjohns Somerset Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  James Chapman Clive Mitchell Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Matthew Hewis North Devon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Tom Blease Taw Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Robin Richies Finished 0

12. Robin Richies -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Elbry Sandland Revo Racing Finished Vet 40-49 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
14.  Martin Smith Mid Devon CC Finished Vet 40-49 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
15.  Adam Forrest Mid Devon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Paul Broom Somerset Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Gregory Cox Finished N/A 0

17. Gregory Cox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Alan Drury Mid Devon CC Finished Vet 40-49 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
19.  Matthew Camps Bridport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Chris Slough Finished N/A 0

20. Chris Slough -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Matthew Jackson Finished Vet 40-49 0

21. Matthew Jackson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
22.  Geoff Wade Finished 0

22. Geoff Wade -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Andrew Holmes Mid Devon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Anthony Prutch Vegetarian C & AC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Guy Spriggs Taw Velo Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Jacek Nowak Did not finish Vet 40-49 0

25. Jacek Nowak -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Andrew Parker Mid Devon CC Did not finish Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Gary Roberts Taw Velo Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 50+ - Results
1.  Tim Carpenter Exeter Wheelers Finished Vet 50-59 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
2.  Matthew Waddams Team Zoyland Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
3.  Richard Taylor Exeter Wheelers Finished Vet 50-59 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
4.  Richard House Kernow Riders Finished Vet 50-59 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
5.  Nicholas Helsing Exeter Wheelers Finished Vet 50-59 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
6.  Adam Gazeley Taw Velo Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
7.  Rob Butler Lanhydrock Wheelers Finished Vet 50-59 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
8.  Gary Webber Taw Velo Finished Vet 50-59 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
9.  Michael Alden Mid Devon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Paul Davies Clive Mitchell Cycles Finished Vet 50-59 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
11.  John Newbold Mid Devon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Adam Sangster Finished 0

12. Adam Sangster -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Phil Bristow Wheal Velocity Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Andy Collins Mid Devon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Andrew Wellings Somerset Road Club Finished Vet 50-59 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
16.  Bernie Muir Lanhydrock Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Tex Lord Finished Vet 50-59 4

17. Tex Lord -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
18.  Michael Alexander Royal Navy & Royal Marines CA Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Steuart Saunders National Ventilation - LSEA CR... Finished Vet 50-59 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
--- Stuart Pickering http://www.giant-helston.co.uk Did not start Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59

Veteran Men 60+

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 60+ - Results
1.  Robin Delve Mid Devon CC Finished Vet 60+ 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 60+
2.  Stephen Crossman Minehead Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Catriona Ross Bridport CC Finished Vet 40-49 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Catherine Kilburn Mid Devon CC Finished Vet 50-59 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
3.  Alice Staniford Finished Senior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
4.  Rebecca Cornwell Taw Velo Finished Senior 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
5.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished Senior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Katie Standen Taw Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Hayley Down Windrush Triathlon Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Jackie Shute Mid Devon CC Finished Vet 40-49 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
9.  Fiona Verney Exeter Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Barbara Racz Okehampton Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Nicky Quant Mid Devon CC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
12.  Vikki Marsden Somerset Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veteran Women 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Women 40-49 - Results
1.  Catriona Ross Bridport CC Finished Vet 40-49 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Katie Standen Taw Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jackie Shute Mid Devon CC Finished Vet 40-49 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Fion Verney Finished 0

4. Fion Verney -

Points: 0 | Status: Finished

Veteran Women 50-59

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Women 50-59 - Results
1.  Catherine Kilburn Mid Devon CC Finished Vet 50-59 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
2.  Nicky Quant Mid Devon CC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harry Jukes Wheal Velocity Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  James Pearcy Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Callum Start Mid Devon CC Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Dylan Dayman Taw Velo Finished Youth U16 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Edward Armstrong Taw Velo Finished Youth U16 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Leo White Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Youth U16 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U16
7.  Archie Tyler Gillingham and District Wheele... Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  Sam Cox Finished 0

9. Sam Cox -

Points: 0 | Status: Finished
10.  William Piccin-White Wheal Velocity Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16
11.  Ethan Roberts Taw Velo Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
12.  Shaun Duffield North Devon Wheelers Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
13.  James Matraves Finished 0

13. James Matraves -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emma Spriggs Taw Velo Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Ellen Webber Taw Velo Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Wright Minehead Merlins Finished Youth U14 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Solomon Drury Mid Devon CC Finished Youth U14 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  William Salter 1st Chard Whls Finished Youth U14 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Dylan Gorrin Mid Devon CC Finished Youth U14 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Christopher Francis Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Youth U14 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Edward Selwood Mid Devon CC Finished Youth U14 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Ryan Kingdon Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
8.  Tobias Blundell Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  George Watch Minehead Merlins Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
10.  Ruben Stacey North Devon Wheelers Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
11.  Henry Fletcher Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
12.  Charlie Breteon Finished 0

12. Charlie Breteon -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Aaron Webber Taw Velo Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
14.  Jim Alden Mid Devon CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Amy Pullen Propello Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Hannah Foster Propello Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Louis Wright Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Max Standen Taw Velo Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Francis Caswell 1st Chard Whls Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Kyrun Sparks Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Luke Reeder Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Oscar Farthing 1st Chard Whls Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Morgan Wilson Taw Velo Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Morgan Wild Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Toby Tyler Finished 0

9. Toby Tyler -

Points: 0 | Status: Finished
10.  William Hunt Finished Under 12 0

10. William Hunt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Elijah Macriner Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  Luke Mahoney Taw Velo Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Rhys Cooke Taw Velo Did not finish Under 12 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Under 12

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Georgia Mahoney Taw Velo Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Lydia Stone Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Bonita Waddams Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Jessica Kingdon Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Eva Ellis 1st Chard Whls Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Hayleigh Wyle-smith Finished 0

6. Hayleigh Wyle-smith -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Results
1.  Matthew Holmes Mid Devon CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Bayley Woodger Mid Devon CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Jacob Start Mid Devon CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Hunter Prutch Finished Under 12 0

4. Hunter Prutch -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Freddie Hunt Finished Under 12 0

5. Freddie Hunt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Freddie Day Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Meryn Kitching Taunton Bike Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Orien Howard Finished 0

8. Orien Howard -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Dominic Stone Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Results
1.  Orla White Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Francesca Wright Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Olivia Jeffrey Quantock Quickriders Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Edolie Wilson Taw Velo Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under 8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 Boys - Results
1.  Dylan Webb Finished Under 12 0

1. Dylan Webb -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Lucas Riches Finished Under 12 0

2. Lucas Riches -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Alexander Pearcy Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Oliver Wyle-smth Finished 0

4. Oliver Wyle-smth -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Louie Sparks Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Hugo Poole Finished 0

6. Hugo Poole -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Hugo Fuel Finished 0

7. Hugo Fuel -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Caylub Rich Finished 0

8. Caylub Rich -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Samuel Daniels Finished Under 12 0

9. Samuel Daniels -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Piran Kitching Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under 8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 Girls - Results
1.  Madeline Woodger Mid Devon CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Charlie Day Witney MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Yasmin Grainger Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Molly Caswell Finished Under 12 0

4. Molly Caswell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

About the Event

Info for Riders

If you’ve already entered, then thank you. If not, please note that online entry closes at midnight this Thursday. So get entered, save yourself some money and get gridded!

Some things about the day:

Please do not park in the car park at Dunster Castle itself. There is plenty of parking at the polo lawns. If you’re coming from Taunton/Bridgwater direction then the lawns are on your left off the A39 on Dunster straight, just before the turning to the castle itself.

If you’re coming from Minehead/Dunster then the lawns are on your right just after the castle turning.

The event should be well signposted.

U8s, U10s/U12s sign on will be open from 9.30am and closes for the U8s at 10.15 and at 10.30 for the U10s/U12s.

Signed on for the Youth and Novice races opens at 10.30am and closes at 11.30am. Sign on for all other races is from 11.30am and closes at 1pm. Please ensure you allow plenty of time for sign on, warm up etc before your race. We find that you usually need to allow more time than you think. Arrive early and avoid the stress!

We don’t have chip timing at the event as we’re old school (actually, we just couldn’t get anyone!).

We hope to do prize giving for the U8s, U10s & U12s at 11.40 after the U10s/12s race.

And prize giving for U14s/16s and Novices at 1pm, with the remaining prizes at 3pm. Timings may slip a little so please bear with us!

We will aim to get full results up as soon as we can after the event.

Numbers to be pinned nice and low on your backs with the small numbers on your left shoulder please. Well positioned, clearly visible numbers will help our laps counters get the results right and (hopefully) prevent your hard earned 18th place becoming 30th!

It would be great to see more novice riders. It’s only 30 minutes of pain, we promise! You can use a CX or MTB. Come and have a go, you may just enjoy it and discover your inner Pidcock or Richards!

We have Tanzie from Epic Veg Kitchen providing drinks and food – have a look at her Facebook page - https://www.facebook.com/epicvegkitchen/ - and we guarantee you’ll be tempted. Don’t forget some money. No cashpoints in the fields!

And Olly Stacey is providing the tunes to accompany your pain… sorry ride!

If you’re entering on the day please bring the correct amount of money. You will be issued with a white number. Please ensure that this is handed back before you leave. You will be required to leave your BC licence or £10 as a deposit.

And dogs are welcome on a lead. Oh, and don't forget to visit the castle afterwards. 

See you on Sunday.

The Minehead Merlins

The Races

Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 13:30 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£21.00)
Sun 16/09/18 – 13:30
Category B, CX Band 3
01 hr
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 13:30 Category B CX Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£21.00)
Sun 16/09/18 – 13:30
Category B, CX Band 5
01 hr
Veteran Men 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 13:30 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£21.00)
Sun 16/09/18 – 13:30
Category B, CX Band 3
01 hr
Veteran Men 50+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 13:30 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£21.00)
Sun 16/09/18 – 13:30
Category B, CX Band 3
01 hr
Veteran Men 60+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 6 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 6
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 13:30 Category B CX Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£21.00)
Sun 16/09/18 – 13:30
Category B, CX Band 4
01 hr
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 3 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 3
Veteran Women 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 6 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 6
Veteran Women 50-59 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 6 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 6
Veteran Women 60+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 3 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 3
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 4 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 4
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 6 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 6
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 4 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 4
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 6 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 6
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 11:00 Under 12 None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 16/09/18 – 11:00
Under 12, None
15 mins
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Under 12 None ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Under 12, None
Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 11:00 Under 12 None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 16/09/18 – 11:00
Under 12, None
15 mins
Under 10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Under 12 None ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Under 12, None
Under 8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 10:30 Under 12 None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 16/09/18 – 10:30
Under 12, None
15 mins
Under 8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Under 12 None ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Under 12, None
Youths Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 12:00 Category B CX Band 3 --- 30 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sun 16/09/18 – 12:00
Category B, CX Band 3
30 mins
Novice 16+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 12:01 Go-Cross None --- 30 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sun 16/09/18 – 12:01
Go-Cross, None
30 mins

Event Summary

Event Overview

Minehead Merlins hosts the third round of the South West Cyclocross League on Sunday 16 September. The course is set on the Dunster polo grounds, with Dunster Castle providing a picturesque backdrop. The full course is approx. 3km in length. It is set on grass with a steep bank to the East providing a tough test for the competitors.

The racing kicks off as usual with the U8s at 10.30, through to the Junior/Senior/Women’s/Vets race at 13.30. The venue lends itself to good viewing for spectators, or the bank is a perfect place for a picnic (weather dependent!).

There is plenty of parking in the adjoining field and it is hoped there will be a selection of coffee/food vans, plus music. Once the racing is over, take the time to visit the beautiful village of Dunster and the Castle (National Trust) itself. Or take a trip on the steam train from nearby Minehead.

Event Details

Event URN:

431161

Start Date:

Sun, 16th Sep 2018

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Dunster Castle, Dunster, Minehead, TA24 6SL

View map

Series:

South West Cyclo-Cross League

Event Organiser:

Barnaby Wright
07917335498
barnaby.wright@btconnect.com

Results

Confirmed Results

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Men - Results
1.  Richard Long Finished Senior 40

1. Richard Long -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior
2.  Philip Collings Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Senior 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Senior
3.  Nick Blight Magspeed Racing Finished Senior 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior
4.  Charlie Revell Team Tor 2000 KALAS Finished Senior 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Senior
5.  Graham Webb Finished Senior 23

5. Graham Webb -

Points: 23 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Mikey Saunders Exeter Wheelers Finished Senior 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior
7.  Russell Harris Taw Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Peter Moyse Tavistock Whlrs Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Simon Newton Finished Senior 14

9. Simon Newton -

Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior
10.  Dominic Spencer Bristol South CC Finished Senior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
11.  Adrian Prust Scuderia RT Finished Senior 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior
12.  David Crawford Lanhydrock Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Marcus Hague Mendip Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Jon Hare Exeter Wheelers Finished Senior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
15.  Michael Daniels National Ventilation - LSEA CR... Finished Senior 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior
16.  Adrian Wilson Taw Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  George Armstrong Taw Velo Finished Senior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior
18.  Frank Alden Mid Devon CC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
19.  Rob Woodger Mid Devon CC Finished Senior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
20.  Friederik Scheske Finished 0

20. Friederik Scheske -

Points: 0 | Status: Finished
--- Steve Harris Did not finish 0

20. Steve Harris -

Points: 0 | Status: Did not finish

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Harry Birchell Finished 0

1. Harry Birchell -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Tristan Davies Mid Devon CC Finished Junior 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior
3.  George Greensmith Propello Finished Junior 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Dominic Pullen Propello Finished Junior 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished Junior 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior
6.  Jack Forrest Finished Junior 0

6. Jack Forrest -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior

Veteran Men 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 40-49 - Results
1.  Christopher Rathbone Somerset Road Club Finished Vet 40-49 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Marcus Durant Honiton Spinners Finished Vet 40-49 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
3.  Lee Hayward Orbea Factory Team UK Finished Vet 40-49 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Jonathan Gregory Finished Vet 40-49 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
5.  Pete Dawe Southfork Racing.co.uk Finished Vet 40-49 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
6.  James Bovey Finished Vet 40-49 20

6. James Bovey -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
7.  Leigh Mahoney Taw Velo Finished Vet 40-49 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
8.  Michael Waterjohns Somerset Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  James Chapman Clive Mitchell Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Matthew Hewis North Devon Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Tom Blease Taw Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Robin Richies Finished 0

12. Robin Richies -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Elbry Sandland Revo Racing Finished Vet 40-49 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
14.  Martin Smith Mid Devon CC Finished Vet 40-49 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
15.  Adam Forrest Mid Devon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Paul Broom Somerset Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Gregory Cox Finished N/A 0

17. Gregory Cox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Alan Drury Mid Devon CC Finished Vet 40-49 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
19.  Matthew Camps Bridport CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Chris Slough Finished N/A 0

20. Chris Slough -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Matthew Jackson Finished Vet 40-49 0

21. Matthew Jackson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
22.  Geoff Wade Finished 0

22. Geoff Wade -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Andrew Holmes Mid Devon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Anthony Prutch Vegetarian C & AC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Guy Spriggs Taw Velo Finished Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Jacek Nowak Did not finish Vet 40-49 0

25. Jacek Nowak -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Andrew Parker Mid Devon CC Did not finish Vet 40-49 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Gary Roberts Taw Velo Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Veteran Men 50+

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 50+ - Results
1.  Tim Carpenter Exeter Wheelers Finished Vet 50-59 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
2.  Matthew Waddams Team Zoyland Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
3.  Richard Taylor Exeter Wheelers Finished Vet 50-59 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
4.  Richard House Kernow Riders Finished Vet 50-59 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
5.  Nicholas Helsing Exeter Wheelers Finished Vet 50-59 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
6.  Adam Gazeley Taw Velo Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
7.  Rob Butler Lanhydrock Wheelers Finished Vet 50-59 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
8.  Gary Webber Taw Velo Finished Vet 50-59 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
9.  Michael Alden Mid Devon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Paul Davies Clive Mitchell Cycles Finished Vet 50-59 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
11.  John Newbold Mid Devon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Adam Sangster Finished 0

12. Adam Sangster -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Phil Bristow Wheal Velocity Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Andy Collins Mid Devon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Andrew Wellings Somerset Road Club Finished Vet 50-59 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
16.  Bernie Muir Lanhydrock Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Tex Lord Finished Vet 50-59 4

17. Tex Lord -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
18.  Michael Alexander Royal Navy & Royal Marines CA Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Steuart Saunders National Ventilation - LSEA CR... Finished Vet 50-59 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
--- Stuart Pickering http://www.giant-helston.co.uk Did not start Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59

Veteran Men 60+

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men 60+ - Results
1.  Robin Delve Mid Devon CC Finished Vet 60+ 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 60+
2.  Stephen Crossman Minehead Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Women - Results
1.  Catriona Ross Bridport CC Finished Vet 40-49 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Catherine Kilburn Mid Devon CC Finished Vet 50-59 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
3.  Alice Staniford Finished Senior 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior
4.  Rebecca Cornwell Taw Velo Finished Senior 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior
5.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished Senior 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior
6.  Katie Standen Taw Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Hayley Down Windrush Triathlon Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Jackie Shute Mid Devon CC Finished Vet 40-49 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
9.  Fiona Verney Exeter Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Barbara Racz Okehampton Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Nicky Quant Mid Devon CC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
12.  Vikki Marsden Somerset Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veteran Women 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Women 40-49 - Results
1.  Catriona Ross Bridport CC Finished Vet 40-49 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
2.  Katie Standen Taw Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jackie Shute Mid Devon CC Finished Vet 40-49 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
4.  Fion Verney Finished 0

4. Fion Verney -

Points: 0 | Status: Finished

Veteran Women 50-59

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Women 50-59 - Results
1.  Catherine Kilburn Mid Devon CC Finished Vet 50-59 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
2.  Nicky Quant Mid Devon CC Finished Vet 50-59 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harry Jukes Wheal Velocity Finished Youth U16 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  James Pearcy Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Youth U16 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Callum Start Mid Devon CC Finished Youth U16 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16
4.  Dylan Dayman Taw Velo Finished Youth U16 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U16
5.  Edward Armstrong Taw Velo Finished Youth U16 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U16
6.  Leo White Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Youth U16 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U16
7.  Archie Tyler Gillingham and District Wheele... Finished Youth U16 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16
8.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
9.  Sam Cox Finished 0

9. Sam Cox -

Points: 0 | Status: Finished
10.  William Piccin-White Wheal Velocity Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16
11.  Ethan Roberts Taw Velo Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
12.  Shaun Duffield North Devon Wheelers Finished Youth U16 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
13.  James Matraves Finished 0

13. James Matraves -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emma Spriggs Taw Velo Finished Youth U16 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U16
2.  Ellen Webber Taw Velo Finished Youth U16 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16
3.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished Youth U16 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U16

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Wright Minehead Merlins Finished Youth U14 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Solomon Drury Mid Devon CC Finished Youth U14 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14
3.  William Salter 1st Chard Whls Finished Youth U14 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14
4.  Dylan Gorrin Mid Devon CC Finished Youth U14 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth U14
5.  Christopher Francis Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Youth U14 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth U14
6.  Edward Selwood Mid Devon CC Finished Youth U14 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth U14
7.  Ryan Kingdon Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Youth U14 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14
8.  Tobias Blundell Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  George Watch Minehead Merlins Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14
10.  Ruben Stacey North Devon Wheelers Finished Youth U14 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth U14
11.  Henry Fletcher Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
12.  Charlie Breteon Finished 0

12. Charlie Breteon -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Aaron Webber Taw Velo Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
14.  Jim Alden Mid Devon CC Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Amy Pullen Propello Finished Youth U14 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth U14
2.  Hannah Foster Propello Finished Youth U14 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Louis Wright Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Max Standen Taw Velo Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Francis Caswell 1st Chard Whls Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Kyrun Sparks Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Luke Reeder Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Oscar Farthing 1st Chard Whls Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Morgan Wilson Taw Velo Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Morgan Wild Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Toby Tyler Finished 0

9. Toby Tyler -

Points: 0 | Status: Finished
10.  William Hunt Finished Under 12 0

10. William Hunt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Elijah Macriner Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
12.  Luke Mahoney Taw Velo Finished Youth U14 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Rhys Cooke Taw Velo Did not finish Under 12 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Under 12

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Georgia Mahoney Taw Velo Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Lydia Stone Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Bonita Waddams Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Jessica Kingdon Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Eva Ellis 1st Chard Whls Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Hayleigh Wyle-smith Finished 0

6. Hayleigh Wyle-smith -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Results
1.  Matthew Holmes Mid Devon CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Bayley Woodger Mid Devon CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Jacob Start Mid Devon CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Hunter Prutch Finished Under 12 0

4. Hunter Prutch -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Freddie Hunt Finished Under 12 0

5. Freddie Hunt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Freddie Day Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Meryn Kitching Taunton Bike Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Orien Howard Finished 0

8. Orien Howard -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Dominic Stone Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Results
1.  Orla White Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Francesca Wright Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Olivia Jeffrey Quantock Quickriders Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Edolie Wilson Taw Velo Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under 8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 Boys - Results
1.  Dylan Webb Finished Under 12 0

1. Dylan Webb -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Lucas Riches Finished Under 12 0

2. Lucas Riches -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Alexander Pearcy Tavistock Whlrs Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Oliver Wyle-smth Finished 0

4. Oliver Wyle-smth -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Louie Sparks Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Hugo Poole Finished 0

6. Hugo Poole -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Hugo Fuel Finished 0

7. Hugo Fuel -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Caylub Rich Finished 0

8. Caylub Rich -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Samuel Daniels Finished Under 12 0

9. Samuel Daniels -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Piran Kitching Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

Under 8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 Girls - Results
1.  Madeline Woodger Mid Devon CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Charlie Day Witney MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Yasmin Grainger Minehead Merlins Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Molly Caswell Finished Under 12 0

4. Molly Caswell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12

About the Event

Info for Riders

If you’ve already entered, then thank you. If not, please note that online entry closes at midnight this Thursday. So get entered, save yourself some money and get gridded!

Some things about the day:

Please do not park in the car park at Dunster Castle itself. There is plenty of parking at the polo lawns. If you’re coming from Taunton/Bridgwater direction then the lawns are on your left off the A39 on Dunster straight, just before the turning to the castle itself.

If you’re coming from Minehead/Dunster then the lawns are on your right just after the castle turning.

The event should be well signposted.

U8s, U10s/U12s sign on will be open from 9.30am and closes for the U8s at 10.15 and at 10.30 for the U10s/U12s.

Signed on for the Youth and Novice races opens at 10.30am and closes at 11.30am. Sign on for all other races is from 11.30am and closes at 1pm. Please ensure you allow plenty of time for sign on, warm up etc before your race. We find that you usually need to allow more time than you think. Arrive early and avoid the stress!

We don’t have chip timing at the event as we’re old school (actually, we just couldn’t get anyone!).

We hope to do prize giving for the U8s, U10s & U12s at 11.40 after the U10s/12s race.

And prize giving for U14s/16s and Novices at 1pm, with the remaining prizes at 3pm. Timings may slip a little so please bear with us!

We will aim to get full results up as soon as we can after the event.

Numbers to be pinned nice and low on your backs with the small numbers on your left shoulder please. Well positioned, clearly visible numbers will help our laps counters get the results right and (hopefully) prevent your hard earned 18th place becoming 30th!

It would be great to see more novice riders. It’s only 30 minutes of pain, we promise! You can use a CX or MTB. Come and have a go, you may just enjoy it and discover your inner Pidcock or Richards!

We have Tanzie from Epic Veg Kitchen providing drinks and food – have a look at her Facebook page - https://www.facebook.com/epicvegkitchen/ - and we guarantee you’ll be tempted. Don’t forget some money. No cashpoints in the fields!

And Olly Stacey is providing the tunes to accompany your pain… sorry ride!

If you’re entering on the day please bring the correct amount of money. You will be issued with a white number. Please ensure that this is handed back before you leave. You will be required to leave your BC licence or £10 as a deposit.

And dogs are welcome on a lead. Oh, and don't forget to visit the castle afterwards. 

See you on Sunday.

The Minehead Merlins

The Races

Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 13:30 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£21.00)
Sun 16/09/18 – 13:30
Category B, CX Band 3
01 hr
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 13:30 Category B CX Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£21.00)
Sun 16/09/18 – 13:30
Category B, CX Band 5
01 hr
Veteran Men 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 13:30 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£21.00)
Sun 16/09/18 – 13:30
Category B, CX Band 3
01 hr
Veteran Men 50+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 13:30 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£21.00)
Sun 16/09/18 – 13:30
Category B, CX Band 3
01 hr
Veteran Men 60+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 6 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 6
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 13:30 Category B CX Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£21.00)
Sun 16/09/18 – 13:30
Category B, CX Band 4
01 hr
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 3 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 3
Veteran Women 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 6 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 6
Veteran Women 50-59 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 6 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 6
Veteran Women 60+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 3 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 3
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 4 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 4
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 6 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 6
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 4 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 4
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Category B CX Band 6 ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Category B, CX Band 6
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 11:00 Under 12 None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 16/09/18 – 11:00
Under 12, None
15 mins
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Under 12 None ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Under 12, None
Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 11:00 Under 12 None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 16/09/18 – 11:00
Under 12, None
15 mins
Under 10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Under 12 None ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Under 12, None
Under 8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 10:30 Under 12 None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 16/09/18 – 10:30
Under 12, None
15 mins
Under 8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 01:00 Under 12 None ---
Entry:
Sun 16/09/18 – 01:00
Under 12, None
Youths Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 12:00 Category B CX Band 3 --- 30 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sun 16/09/18 – 12:00
Category B, CX Band 3
30 mins
Novice 16+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/09/18 12:01 Go-Cross None --- 30 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sun 16/09/18 – 12:01
Go-Cross, None
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk