Derby Arena Track League Autumn 2018 #7

Track League , Derby – Tuesday, 23 Oct 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

429592

Start Date:

Tue, 23rd Oct 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Fri, 19th Oct 2018

Event Organiser:

Neil Lawford
money@lichfieldccc.org.uk

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Scott Quincy Finished 0

5. Scott Quincy -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Joshua Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Freddie Jagger Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 30 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 30 Lap Tempo - Results
1.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Freddie Jagger Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Scott Quincy Finished 0

4. Scott Quincy -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Kenny Cliffe Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Group - 40 Lap Reverse Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Reverse Win & Out - Results
1.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Freddie Jagger Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Scott Quincy Finished 0

5. Scott Quincy -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Alexander Pritchard OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Joshua Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Group - 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 30 Lap Scratch - Results
1.  Scott Quincy Finished 0

1. Scott Quincy -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Alexander Pritchard OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Lee Gaskin Mapperley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ben Irwin OVB Finished N/A 0

4. Ben Irwin - OVB

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sophie Lankford Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matt Hill Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 40 Lap Points - Results
1.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ben Irwin OVB Finished N/A 0

2. Ben Irwin - OVB

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lee Gaskin Mapperley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Sophie Lankford Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Robin Hawes Chelmer CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 30 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 30 Lap Tempo - Results
1.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sophie Lankford Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ben Irwin OVB Finished N/A 0

4. Ben Irwin - OVB

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Darley Finished 4th 0

8. James Darley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Unknown Distance - Results
1.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lee Gaskin Mapperley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ben Irwin OVB Finished N/A 0

5. Ben Irwin - OVB

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Matt Hill Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Paul Shaw Ilkeston Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Molly Patch Brother.uk Fusion RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Rebecca Durrell Storey Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robert Hill Team Sportslab Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Rosie Walsh Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 32 Lap Points - Results
1.  Mark Culshaw Finished N/A 0

1. Mark Culshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Molly Patch Brother.uk Fusion RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robert Hill Team Sportslab Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Rebecca Durrell Storey Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group - 28 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 28 Lap Tempo - Results
1.  Molly Patch Brother.uk Fusion RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mark Culshaw Finished N/A 0

2. Mark Culshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rebecca Durrell Storey Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Robert Hill Team Sportslab Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 28 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 28 Lap Scratch - Results
1.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Molly Patch Brother.uk Fusion RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Robert Hill Team Sportslab Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Culshaw Finished N/A 0

5. Mark Culshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Rosie Walsh Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C2 Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C2 Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  James Adams Matlock CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ben Harris Velo Club Rutland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Will Parkin Finished N/A 0

5. Will Parkin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Erica Smith Finished 0

6. Erica Smith -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Harpreet Mander EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C2 Group - 24 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
C2 Group - 24 Lap Tempo - Results
1.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Adams Matlock CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Will Parkin Finished N/A 0

4. Will Parkin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ben Harris Velo Club Rutland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Harpreet Mander EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Rebecca Greenham Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Erica Smith Finished 0

8. Erica Smith -

Points: 0 | Status: Finished

C2 Group - 28 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C2 Group - 28 Lap Points - Results
1.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Adams Matlock CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Will Parkin Finished N/A 0

4. Will Parkin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ben Harris Velo Club Rutland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Harpreet Mander EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Rebecca Greenham Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Erica Smith Finished 0

8. Erica Smith -

Points: 0 | Status: Finished

C2 Group - 20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C2 Group - 20 lap Scratch - Results
1.  Harpreet Mander EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  James Adams Matlock CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ben Harris Velo Club Rutland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Will Parkin Finished N/A 0

7. Will Parkin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Rebecca Greenham Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire

Racing from 7pm to 10pm. 

Each group will normally have 4 races from a mix of scratch, points, devil, win & out and anything else we think of.

The Races

A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
A Group - 30 Lap Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
A Group - 40 Lap Reverse Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
A Group - 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
B Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
B Group - 30 Lap Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
B Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
C Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
C Group - 28 Lap Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
C Group - 28 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 01:00
C2 Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
C2 Group - 24 Lap Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
C2 Group - 28 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
C2 Group - 20 lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group C1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group C2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

429592

Start Date:

Tue, 23rd Oct 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Fri, 19th Oct 2018

Event Organiser:

Neil Lawford
money@lichfieldccc.org.uk

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Scott Quincy Finished 0

5. Scott Quincy -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Joshua Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Freddie Jagger Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 30 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 30 Lap Tempo - Results
1.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Freddie Jagger Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Scott Quincy Finished 0

4. Scott Quincy -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Kenny Cliffe Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Group - 40 Lap Reverse Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Reverse Win & Out - Results
1.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Freddie Jagger Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Scott Quincy Finished 0

5. Scott Quincy -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Alexander Pritchard OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Joshua Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Group - 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 30 Lap Scratch - Results
1.  Scott Quincy Finished 0

1. Scott Quincy -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Oliver Hambrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Alexander Pritchard OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Lee Gaskin Mapperley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ben Irwin OVB Finished N/A 0

4. Ben Irwin - OVB

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Sophie Lankford Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matt Hill Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 40 Lap Points - Results
1.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ben Irwin OVB Finished N/A 0

2. Ben Irwin - OVB

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lee Gaskin Mapperley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Sophie Lankford Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Robin Hawes Chelmer CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 30 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 30 Lap Tempo - Results
1.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sophie Lankford Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ben Irwin OVB Finished N/A 0

4. Ben Irwin - OVB

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Darley Finished 4th 0

8. James Darley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Unknown Distance - Results
1.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lee Gaskin Mapperley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ben Irwin OVB Finished N/A 0

5. Ben Irwin - OVB

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Matt Hill Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Paul Shaw Ilkeston Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Molly Patch Brother.uk Fusion RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Rebecca Durrell Storey Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robert Hill Team Sportslab Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Rosie Walsh Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mark Minting Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 32 Lap Points - Results
1.  Mark Culshaw Finished N/A 0

1. Mark Culshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Molly Patch Brother.uk Fusion RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robert Hill Team Sportslab Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Rebecca Durrell Storey Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group - 28 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 28 Lap Tempo - Results
1.  Molly Patch Brother.uk Fusion RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mark Culshaw Finished N/A 0

2. Mark Culshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rebecca Durrell Storey Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Robert Hill Team Sportslab Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 28 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 28 Lap Scratch - Results
1.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Molly Patch Brother.uk Fusion RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Robert Hill Team Sportslab Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Culshaw Finished N/A 0

5. Mark Culshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Rosie Walsh Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C2 Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C2 Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  James Adams Matlock CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ben Harris Velo Club Rutland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Will Parkin Finished N/A 0

5. Will Parkin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Erica Smith Finished 0

6. Erica Smith -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Harpreet Mander EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C2 Group - 24 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
C2 Group - 24 Lap Tempo - Results
1.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Adams Matlock CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Will Parkin Finished N/A 0

4. Will Parkin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ben Harris Velo Club Rutland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Harpreet Mander EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Rebecca Greenham Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Erica Smith Finished 0

8. Erica Smith -

Points: 0 | Status: Finished

C2 Group - 28 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C2 Group - 28 Lap Points - Results
1.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Adams Matlock CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Will Parkin Finished N/A 0

4. Will Parkin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ben Harris Velo Club Rutland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Harpreet Mander EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Rebecca Greenham Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Erica Smith Finished 0

8. Erica Smith -

Points: 0 | Status: Finished

C2 Group - 20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C2 Group - 20 lap Scratch - Results
1.  Harpreet Mander EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  James Adams Matlock CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ben Harris Velo Club Rutland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Will Parkin Finished N/A 0

7. Will Parkin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Rebecca Greenham Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire

Racing from 7pm to 10pm. 

Each group will normally have 4 races from a mix of scratch, points, devil, win & out and anything else we think of.

The Races

A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
A Group - 30 Lap Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
A Group - 40 Lap Reverse Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
A Group - 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
B Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
B Group - 30 Lap Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
B Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
C Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
C Group - 28 Lap Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
C Group - 28 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 01:00
C2 Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
C2 Group - 24 Lap Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
C2 Group - 28 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
C2 Group - 20 lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 23/10/18 – 01:00
Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group C1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group C2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 23/10/18 – 19:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk