South East Regional Youth Circuit Championships

Closed Circuit , Deal – Saturday, 09 Jun 2018

Event Summary

Event Overview

South-East Regional Youth Circuit Championships promoted by Thanet RC

Event Details

Event URN:

429282

Start Date:

Sat, 9th Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Betteshanger Country Park, Sandwich Road, Deal, Kent, CT14 0BF
View map

Event Organiser:

Colin Robinson
07703 794154
robinson_colin5@sky.com

Results

Confirmed Results

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Finn Dunton Thanet RC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Edward Bowley VC Londres Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Buckley VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Leo Whyton Club Cyclopark Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Harry Owen VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  William Munday Club Cyclopark Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Will Dennis Club Cyclopark Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Piers Higginson Team Darenth Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Amber Brameld Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Shannon Neame Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Archie Peet Welwyn Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Wollaston VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Pullen Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  George Pittock Thanet RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Leighton Dalley 4T+ Cyclopark Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Matthew Brooker VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jack Hill Thanet RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  William Madeira VC Deal Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Toby Yemm Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Adam Lane Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Polly Burge Kent Velo Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sannah Zaman Panagua CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ella Baker 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ellen Inglis Kent Velo Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Catherine Morrell Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Pepe Lopez Six-16 Racing Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  William Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Felix Lopez Six-16 Racing Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Barnaby Smith Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Harriet Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eva Gibson Club Cyclopark Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Alice Tulett Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Claudia Bates Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Noah Smith Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ivo Thwaites Kent Velo Kids Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Benjamin Hutton Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Douglas Tulett Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Abbey Thompson Ipswich Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Orla Willis Panagua CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Grace Phillpott Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Gibson 4T+ Cyclopark Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alex Dack Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Max Potts Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Owain Williams Kingston Junior Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Elliot Marsden Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Skye Willis Panagua CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Lucy Wollaston VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ferne Peirce Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Millie Dack Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Edith Davies Club Cyclopark Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Emily Tanner Limited Edition Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

The Races

U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 10:30 Youth Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 09/06/18 – 10:30
Youth Only, Band 5
35 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 10:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 09/06/18 – 10:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 11:15 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 09/06/18 – 11:15
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 11:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 09/06/18 – 11:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 12:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 09/06/18 – 12:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 12:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 09/06/18 – 12:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 13:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 09/06/18 – 13:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 13:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 09/06/18 – 13:00
Youth Only, None
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 13:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 09/06/18 – 13:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 13:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 09/06/18 – 13:30
Youth Only, None
25 mins

Event Summary

Event Overview

South-East Regional Youth Circuit Championships promoted by Thanet RC

Event Details

Event URN:

429282

Start Date:

Sat, 9th Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Betteshanger Country Park, Sandwich Road, Deal, Kent, CT14 0BF
View map

Event Organiser:

Colin Robinson
07703 794154
robinson_colin5@sky.com

Results

Confirmed Results

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Finn Dunton Thanet RC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Edward Bowley VC Londres Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Buckley VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Leo Whyton Club Cyclopark Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Harry Owen VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  William Munday Club Cyclopark Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Will Dennis Club Cyclopark Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Piers Higginson Team Darenth Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Amber Brameld Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Shannon Neame Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Archie Peet Welwyn Wheelers CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Wollaston VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Pullen Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  George Pittock Thanet RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Leighton Dalley 4T+ Cyclopark Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Matthew Brooker VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jack Hill Thanet RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  William Madeira VC Deal Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Toby Yemm Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Adam Lane Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Polly Burge Kent Velo Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Sannah Zaman Panagua CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ella Baker 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ellen Inglis Kent Velo Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Catherine Morrell Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Pepe Lopez Six-16 Racing Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  William Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Felix Lopez Six-16 Racing Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Barnaby Smith Team Darenth Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Harriet Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eva Gibson Club Cyclopark Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Alice Tulett Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Claudia Bates Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Noah Smith Team Darenth Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ivo Thwaites Kent Velo Kids Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Benjamin Hutton Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Douglas Tulett Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Abbey Thompson Ipswich Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Orla Willis Panagua CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Grace Phillpott Thanet RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luke Gibson 4T+ Cyclopark Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Maxwell Robinson Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alex Dack Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Max Potts Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Owain Williams Kingston Junior Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Elliot Marsden Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Skye Willis Panagua CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Lucy Wollaston VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ferne Peirce Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Millie Dack Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Edith Davies Club Cyclopark Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Emily Tanner Limited Edition Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

The Races

U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 10:30 Youth Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 09/06/18 – 10:30
Youth Only, Band 5
35 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 10:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 09/06/18 – 10:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 11:15 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 09/06/18 – 11:15
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 11:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 09/06/18 – 11:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 12:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 09/06/18 – 12:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 12:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 09/06/18 – 12:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 13:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 09/06/18 – 13:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 13:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 09/06/18 – 13:00
Youth Only, None
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 13:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 09/06/18 – 13:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 09/06/18 13:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 09/06/18 – 13:30
Youth Only, None
25 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk