Welsh MTB XC Series 2018 - Round 3

MTB XC , Crickhowell – Sunday, 03 Jun 2018

Event Summary

Event Overview

The third round of the Welsh Cross Country Mountain Bike Series 2018.

Races for U6s through to Adults including Fun categories for beginners / novices

Online entries close Thursday 31st May at 23:55

Camping is available at the venue - please visit www.parkfarm-campsite.co.uk

Follow event signs to race village / sign on area

Bring the family and enjoy a friendly day watching or taking part

Catering supplied by Jaynes BLT and toilets available on-site 


For more info. visit www.filthycycling.co.uk

Event Details

Event URN:

428569

Start Date:

Sun, 3rd Jun 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Park Farm, Llangattock, Crickhowell, NP8 1HT
View map

Series:

Welsh MTB XC Series 2018

Event Organiser:

Jonathan Moyle
54 North Street, Abergavenny, Gwent, NP7 7ED
07980851180
Jon.moyle1@gmail.com

Results

Confirmed Results

U6 Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U6 Boys Race - Results
1.  Ceri Williams Finished 0

1. Ceri Williams -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Tomos Morgan Finished 0

2. Tomos Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Efan Lewis Finished 0

3. Efan Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Camden-jay Corbett Finished 0

4. Camden-jay Corbett -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Dylan Cole Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Dylan Jones Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Noah Limacher Did not start 0

6. Noah Limacher -

Points: 0 | Status: Did not start

U6 Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U6 Girls Race - Results
1.  Manon Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Cadi Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ellie Jones Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Daisy Duffield Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Sophie Cole Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U8 Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race - Results
1.  Cameron Reeves Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Toby Risdon Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gruff Morgan Finished 0

3. Gruff Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Cian Dines Finished N/A 0

4. Cian Dines -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Steffan Dines Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Finlay Burns Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Osian Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Osian Tilke Cardiff JIF Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Cadan Lloyd-Jones West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Lewis Aspinwall Finished 0

10. Lewis Aspinwall -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Rhys Walters Finished 0

11. Rhys Walters -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Race - Results
1.  Lowri Howie Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Poppie Haynes Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mali Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lara Elias Gower Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jess Duffield Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Catie Bignell Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U10 Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race - Results
1.  Finn Davies A Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Zac Risdon Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Daniel Davies Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Bayden Lamp Ystwyth Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Alex Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Charlie Baxter Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Llyr Morris Finished 0

7. Llyr Morris -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Meuryn Rees The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Robert Lewis The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Joshua James Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Huw Mosedale Finished N/A 0

11. Huw Mosedale -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Tomos Jones Ystwyth Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

U10 Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race - Results
1.  Effanna Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Lara Omidvar Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Eleri Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Cari Williams Finished 0

4. Cari Williams -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Branwen Parker Finished 0

5. Branwen Parker -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race - Results
1.  Alfie Davies A Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Cian Evans The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Oscar Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Louis Garnsworthy Taw Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Gwion Humpreys Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Arthwr Thomas Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Gaian Hardiman The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Ioan Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Ioan Tilke Cardiff JIF Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Tomos Allen Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race - Results
1.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Imogen Morris Gower Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Megan Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jessica Hoskins Cardiff JIF Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Fun Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Men - Results
1.  Andrew Clegg Finished Veteran 00:57:08:000 0

1. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:57:08:000
2.  Stafford Rees The Bulls Finished N/A 00:57:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:57:58:000
3.  Ross Duffield Whitchurch Cycling Club Finished N/A 00:59:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:20:000
4.  Rhodri Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:59:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:55:000
5.  David Jefferies Finished 01:19:32:000 0

5. David Jefferies -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:32:000
6.  Matthew Cole Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:23:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:55:000
--- Barry Hardiman The Bulls Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Jennifer Malone Cardiff JIF Finished N/A 00:41:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:41:32:000
2.  Laura Jeremiah Cardiff JIF Finished N/A 00:45:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:23:000
3.  Lisa Algie Finished 00:45:34:000 0

3. Lisa Algie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:34:000
4.  Jacinta Jolly The Bulls Finished N/A 00:47:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:35:000
5.  Rowena Duffield Whitchurch Cycling Club Finished N/A 00:52:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:16:000
6.  Francine Powell Finished Veteran 00:58:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:19:000
7.  Zoe Claire Briffett Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:08:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:49:000
8.  Elen Rudolph Finished 01:12:40:000 0

8. Elen Rudolph -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:12:40:000
9.  Rhiannon Jones West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 01:21:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:21:000

Elite Women Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Women Race - Results
1.  Melanie Alexander Cardiff JIF Finished Elite 01:25:13:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:25:13:000
2.  Ruby Miller Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 01:30:09:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:09:000

Expert Women Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Women Race - Results
1.  Emily Harper Finished Sport 01:11:54:000 0

1. Emily Harper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:11:54:000

Sport Women Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Women Race - Results
1.  Claire Bowen Gateway Racing Finished Sport 00:59:17:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:59:17:000

Junior Women Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women Race - Results
1.  Elena Shaw Cardiff Ajax CC Finished Junior 01:10:11:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:11:000

Veteren Women Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteren Women Race - Results
1.  Sarah Marshall Cardiff JIF Finished N/A 01:15:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:15:28:000
2.  Rachael Kirby Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:17:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:35:000
3.  Camilla Edlin Finished 01:46:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:46:02:000
4.  Joy Bringer Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:46:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:46:04:000

Juvenile Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Boys Race - Results
1.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile --- 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 00:31:00:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:31:00:000
3.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:32:41:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:32:41:000
4.  Luke Williams Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 00:33:25:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:33:25:000
5.  Thomas James Dyffryn Conwy Finished Juvenile 00:33:31:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:33:31:000
6.  Finley George Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:35:11:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:11:000
7.  Emyr Truelove Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:35:34:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:34:000
8.  Felix Hodges Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:36:34:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:34:000
9.  Peregrine Jolly The Bulls Finished Juvenile 00:36:44:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:44:000
10.  Michael Wright Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:37:16:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:16:000
11.  Evan Burgess Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 00:39:05:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:05:000
12.  Gareth Smith Finished 00:46:28:000 0

12. Gareth Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:28:000
13.  Samuel Stoker Hafren CC Finished N/A 00:50:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:16:000
14.  Jack Fox Birmingham BMX Club Finished N/A 00:52:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:14:000
15.  Gerwyn Humphreys Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 00:56:42:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:42:000
16.  Carwyn Hardiman The Bulls Finished Juvenile 01:01:21:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:21:000
17.  Luis Hancock Finished 01:32:54:000 0

17. Luis Hancock -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:54:000

Juvenile Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Girls Race - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished Juvenile 00:33:19:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:33:19:000
2.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:34:24:000 50

2. Leah Clegg -

Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:34:24:000
3.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:35:43:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:43:000
4.  Freya Evans The Bulls Finished Juvenile 00:37:49:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:49:000
5.  Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:39:34:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:34:000
6.  Ellen Garnsworthy Taw Velo Finished Juvenile 00:47:19:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:19:000

Youth Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys Race - Results
1.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:42:34:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:34:000
2.  Iwan Evans The Bulls Finished Youth 00:42:57:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:57:000
3.  George Marshall Cardiff JIF Finished Youth 00:43:56:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:56:000
4.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished Youth 00:45:07:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:07:000
5.  Owen Evans Ystwyth Cycling Club Finished Youth 00:47:22:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:22:000
6.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth 00:48:56:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:48:56:000
7.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Youth 00:54:22:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:22:000
8.  Samuel Holwill Hafren CC Finished Youth 00:56:57:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:57:000
9.  Sam Ryland The Bulls Finished Youth 01:18:13:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:18:13:000
--- Thomas Crapper Abergavenny Road Club Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Youth Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls Race - Results
1.  Nicole Reese Finished 00:53:33:000 0

1. Nicole Reese -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:33:000
--- Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Elite Men Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Men Race - Results
1.  Steven James Hope Factory Racing Finished Elite 01:17:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:17:29:000
2.  Ross Harnden Malvern Cycle Sport Finished Elite 01:19:29:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:19:29:000
3.  Matthew Fratesi TORQ Performance Finished Elite 01:22:09:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:22:09:000
--- Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Expert Men Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Men Race - Results
1.  Max Gibbons Orbea Factory Team UK Finished Expert 01:09:01:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:09:01:000

Sport Men Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Men Race - Results
1.  Daniel Powell Cardiff JIF Finished Sport 00:57:43:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:57:43:000
2.  Argo Bowsher Gateway Racing Finished N/A 01:01:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:37:000
3.  Guy Rees Bynea CC Finished Sport 01:02:14:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:02:14:000
4.  Alex Powell Finished Sport 01:02:16:000 40

4. Alex Powell -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:02:16:000
5.  Andy Hoskins Cardiff JIF Finished Sport 01:03:45:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:03:45:000
6.  Andy Dryburgh Gateway Racing Finished Sport 01:05:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:48:000
7.  Max Girdler Onit Cycle Finished Sport 01:06:47:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:06:47:000
8.  Ross Farley Gateway Racing Finished Expert 01:07:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:07:56:000
9.  Huw Brace Finished N/A 01:19:38:000 0

9. Huw Brace -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:19:38:000
--- Richard Hier Merthyr Cycling Club Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- William Jenkins Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Junior Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Race - Results
1.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Clarke James Abergavenny Road Club Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior

Veteren Men Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteren Men Race - Results
1.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Veteran 00:55:21:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:55:21:000
2.  Roy Davies Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 00:58:12:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:12:000
3.  Nick Reese Ludlow Brewery Race Team Finished Veteran 00:58:14:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:14:000
4.  Cam Algie Finished 00:59:36:000 0

4. Cam Algie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:36:000
5.  Matt Limacher Finished Veteran 01:00:40:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:00:40:000
6.  Mark James Pontypool RCC Finished Veteran 01:00:41:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:00:41:000
7.  Ian Marshall Cardiff JIF Finished N/A 01:02:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:14:000
8.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:02:27:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:02:27:000
9.  Richard Morgan Cardiff Ajax CC Finished Veteran 01:02:55:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:02:55:000
10.  Richie Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 01:03:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:03:000
11.  Richard Bowen Gateway Racing Finished Veteran 01:04:01:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:04:01:000
12.  Malcolm Dines Rasio Llwybr Llwynog Finished Veteran 01:07:47:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:07:47:000
13.  Leon Reeves Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:09:20:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:09:20:000
14.  Lee Truelove Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:09:29:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:09:29:000
15.  Paul Lewis Cycle-Tec Finished Veteran 01:09:36:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:09:36:000
16.  Owen Davies Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:10:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:10:35:000
17.  Ant Risdon Abergavenny Road Club Finished 01:12:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:12:29:000
18.  Craig Standage Cardiff JIF Finished Veteran 01:12:44:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:12:44:000
19.  Lee Stoker Hafren CC Finished Veteran 01:18:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:42:000
20.  Robert Bignell Abergavenny Road Club Finished N/A 01:23:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:31:000
21.  Paul Allen Abergavenny Road Club Finished N/A 01:29:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:40:000
22.  Michael Holwill Hafren CC Finished N/A 02:33:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 02:33:31:000

Grand Veteren Men Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteren Men Race - Results
1.  Ian Jeremiah Cardiff JIF Finished G/Vet 00:54:01:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:54:01:000
2.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 00:54:08:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:54:08:000
3.  Ross Porter Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished G/Vet 01:00:57:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:00:57:000
4.  Grant Johnson Finished G/Vet 01:04:46:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:04:46:000
5.  Ian Robson MTS Cycle Sport Finished G/Vet 01:11:40:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:11:40:000
6.  Stephen Howell Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished G/Vet 01:15:45:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:45:000
7.  Dean Smith Finished G/Vet 01:17:38:000 28

7. Dean Smith -

Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:38:000
8.  Donald Gray Cardiff JIF Finished G/Vet 01:22:38:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:38:000
9.  Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished N/A 01:22:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:38:000

Super Veteren Men Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteren Men Race - Results
1.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 00:49:44:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:49:44:000
2.  Andrew Haines Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished S/Vet 00:51:03:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:51:03:000
3.  Clive Powell Finished S/Vet 00:52:43:000 45

3. Clive Powell -

Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:52:43:000

About the Event

Info for Riders

The races will be held on private land not open to the public at any other time.

The venue has plenty of carparking, and toilet / shower blocks.

There will be refreshments on sale from Jaynes B.L.T. providing everything from Coffee to Hot Food. 

Music and an event MC talking through the race as they are on.

All races (except under 8's,10's, 12's) will be timed using Welsh Cyclings Transponders.

Online entries close at 23:55 on Thurs 31st May.

Entries on the line will be available at an extra charge.

More info on www.filthycycling.co.uk

 

The Races

U6 Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 09:15 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/06/18 – 09:15
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
U6 Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 09:15 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/06/18 – 09:15
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
U8 Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 09:30 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/06/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
U8 Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 09:30 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/06/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
U10 Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 09:45 Non-Ranking None N/A 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/06/18 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
20 mins
U10 Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/06/18 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
U12 Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:05 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/06/18 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
U12 Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:05 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/06/18 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Fun Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Fun Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Elite Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Expert Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Sport Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Junior Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Veteren Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Grand Veteren Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Juvenile Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
01 hr 30 mins
Juvenile Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
01 hr 30 mins
Youth Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr 30 mins
Youth Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr 30 mins
Elite Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Expert Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Sport Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Junior Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 03/06/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Veteren Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Grand Veteren Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Super Veteren Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 30 mins

Event Summary

Event Overview

The third round of the Welsh Cross Country Mountain Bike Series 2018.

Races for U6s through to Adults including Fun categories for beginners / novices

Online entries close Thursday 31st May at 23:55

Camping is available at the venue - please visit www.parkfarm-campsite.co.uk

Follow event signs to race village / sign on area

Bring the family and enjoy a friendly day watching or taking part

Catering supplied by Jaynes BLT and toilets available on-site 


For more info. visit www.filthycycling.co.uk

Event Details

Event URN:

428569

Start Date:

Sun, 3rd Jun 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Park Farm, Llangattock, Crickhowell, NP8 1HT
View map

Series:

Welsh MTB XC Series 2018

Event Organiser:

Jonathan Moyle
54 North Street, Abergavenny, Gwent, NP7 7ED
07980851180
Jon.moyle1@gmail.com

Results

Confirmed Results

U6 Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U6 Boys Race - Results
1.  Ceri Williams Finished 0

1. Ceri Williams -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Tomos Morgan Finished 0

2. Tomos Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Efan Lewis Finished 0

3. Efan Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Camden-jay Corbett Finished 0

4. Camden-jay Corbett -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Dylan Cole Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Dylan Jones Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Noah Limacher Did not start 0

6. Noah Limacher -

Points: 0 | Status: Did not start

U6 Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U6 Girls Race - Results
1.  Manon Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Cadi Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Ellie Jones Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Daisy Duffield Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Sophie Cole Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U8 Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race - Results
1.  Cameron Reeves Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Toby Risdon Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gruff Morgan Finished 0

3. Gruff Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Cian Dines Finished N/A 0

4. Cian Dines -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Steffan Dines Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Finlay Burns Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Osian Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Osian Tilke Cardiff JIF Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Cadan Lloyd-Jones West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Lewis Aspinwall Finished 0

10. Lewis Aspinwall -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Rhys Walters Finished 0

11. Rhys Walters -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Race - Results
1.  Lowri Howie Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Poppie Haynes Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mali Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lara Elias Gower Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Jess Duffield Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Catie Bignell Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U10 Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race - Results
1.  Finn Davies A Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Zac Risdon Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Daniel Davies Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Bayden Lamp Ystwyth Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Alex Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Charlie Baxter Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Llyr Morris Finished 0

7. Llyr Morris -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Meuryn Rees The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Robert Lewis The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Joshua James Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Huw Mosedale Finished N/A 0

11. Huw Mosedale -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Tomos Jones Ystwyth Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

U10 Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race - Results
1.  Effanna Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Lara Omidvar Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Eleri Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Cari Williams Finished 0

4. Cari Williams -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Branwen Parker Finished 0

5. Branwen Parker -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race - Results
1.  Alfie Davies A Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Cian Evans The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Oscar Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Louis Garnsworthy Taw Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Gwion Humpreys Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Arthwr Thomas Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Gaian Hardiman The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Ioan Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Ioan Tilke Cardiff JIF Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Tomos Allen Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race - Results
1.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Imogen Morris Gower Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Megan Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jessica Hoskins Cardiff JIF Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Fun Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Men - Results
1.  Andrew Clegg Finished Veteran 00:57:08:000 0

1. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:57:08:000
2.  Stafford Rees The Bulls Finished N/A 00:57:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:57:58:000
3.  Ross Duffield Whitchurch Cycling Club Finished N/A 00:59:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:20:000
4.  Rhodri Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:59:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:55:000
5.  David Jefferies Finished 01:19:32:000 0

5. David Jefferies -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:32:000
6.  Matthew Cole Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:23:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:55:000
--- Barry Hardiman The Bulls Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Jennifer Malone Cardiff JIF Finished N/A 00:41:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:41:32:000
2.  Laura Jeremiah Cardiff JIF Finished N/A 00:45:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:23:000
3.  Lisa Algie Finished 00:45:34:000 0

3. Lisa Algie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:34:000
4.  Jacinta Jolly The Bulls Finished N/A 00:47:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:35:000
5.  Rowena Duffield Whitchurch Cycling Club Finished N/A 00:52:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:16:000
6.  Francine Powell Finished Veteran 00:58:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:19:000
7.  Zoe Claire Briffett Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:08:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:49:000
8.  Elen Rudolph Finished 01:12:40:000 0

8. Elen Rudolph -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:12:40:000
9.  Rhiannon Jones West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 01:21:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:21:000

Elite Women Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Women Race - Results
1.  Melanie Alexander Cardiff JIF Finished Elite 01:25:13:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:25:13:000
2.  Ruby Miller Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished Elite 01:30:09:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:09:000

Expert Women Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Women Race - Results
1.  Emily Harper Finished Sport 01:11:54:000 0

1. Emily Harper -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:11:54:000

Sport Women Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Women Race - Results
1.  Claire Bowen Gateway Racing Finished Sport 00:59:17:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:59:17:000

Junior Women Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women Race - Results
1.  Elena Shaw Cardiff Ajax CC Finished Junior 01:10:11:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:11:000

Veteren Women Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteren Women Race - Results
1.  Sarah Marshall Cardiff JIF Finished N/A 01:15:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:15:28:000
2.  Rachael Kirby Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:17:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:35:000
3.  Camilla Edlin Finished 01:46:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:46:02:000
4.  Joy Bringer Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:46:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:46:04:000

Juvenile Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Boys Race - Results
1.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile --- 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 00:31:00:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:31:00:000
3.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:32:41:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:32:41:000
4.  Luke Williams Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 00:33:25:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:33:25:000
5.  Thomas James Dyffryn Conwy Finished Juvenile 00:33:31:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:33:31:000
6.  Finley George Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:35:11:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:11:000
7.  Emyr Truelove Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:35:34:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:34:000
8.  Felix Hodges Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:36:34:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:34:000
9.  Peregrine Jolly The Bulls Finished Juvenile 00:36:44:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:44:000
10.  Michael Wright Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:37:16:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:16:000
11.  Evan Burgess Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 00:39:05:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:05:000
12.  Gareth Smith Finished 00:46:28:000 0

12. Gareth Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:28:000
13.  Samuel Stoker Hafren CC Finished N/A 00:50:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:16:000
14.  Jack Fox Birmingham BMX Club Finished N/A 00:52:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:14:000
15.  Gerwyn Humphreys Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 00:56:42:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:42:000
16.  Carwyn Hardiman The Bulls Finished Juvenile 01:01:21:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:21:000
17.  Luis Hancock Finished 01:32:54:000 0

17. Luis Hancock -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:32:54:000

Juvenile Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Girls Race - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished Juvenile 00:33:19:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:33:19:000
2.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:34:24:000 50

2. Leah Clegg -

Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:34:24:000
3.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:35:43:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:43:000
4.  Freya Evans The Bulls Finished Juvenile 00:37:49:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:49:000
5.  Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:39:34:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:34:000
6.  Ellen Garnsworthy Taw Velo Finished Juvenile 00:47:19:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:19:000

Youth Boys Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys Race - Results
1.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:42:34:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:34:000
2.  Iwan Evans The Bulls Finished Youth 00:42:57:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:57:000
3.  George Marshall Cardiff JIF Finished Youth 00:43:56:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:56:000
4.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished Youth 00:45:07:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:07:000
5.  Owen Evans Ystwyth Cycling Club Finished Youth 00:47:22:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:22:000
6.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth 00:48:56:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:48:56:000
7.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Youth 00:54:22:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:22:000
8.  Samuel Holwill Hafren CC Finished Youth 00:56:57:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:56:57:000
9.  Sam Ryland The Bulls Finished Youth 01:18:13:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:18:13:000
--- Thomas Crapper Abergavenny Road Club Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Youth Girls Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls Race - Results
1.  Nicole Reese Finished 00:53:33:000 0

1. Nicole Reese -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:33:000
--- Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Elite Men Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Men Race - Results
1.  Steven James Hope Factory Racing Finished Elite 01:17:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:17:29:000
2.  Ross Harnden Malvern Cycle Sport Finished Elite 01:19:29:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:19:29:000
3.  Matthew Fratesi TORQ Performance Finished Elite 01:22:09:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:22:09:000
--- Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Expert Men Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Men Race - Results
1.  Max Gibbons Orbea Factory Team UK Finished Expert 01:09:01:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:09:01:000

Sport Men Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Men Race - Results
1.  Daniel Powell Cardiff JIF Finished Sport 00:57:43:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:57:43:000
2.  Argo Bowsher Gateway Racing Finished N/A 01:01:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:37:000
3.  Guy Rees Bynea CC Finished Sport 01:02:14:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:02:14:000
4.  Alex Powell Finished Sport 01:02:16:000 40

4. Alex Powell -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:02:16:000
5.  Andy Hoskins Cardiff JIF Finished Sport 01:03:45:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:03:45:000
6.  Andy Dryburgh Gateway Racing Finished Sport 01:05:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:48:000
7.  Max Girdler Onit Cycle Finished Sport 01:06:47:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:06:47:000
8.  Ross Farley Gateway Racing Finished Expert 01:07:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:07:56:000
9.  Huw Brace Finished N/A 01:19:38:000 0

9. Huw Brace -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:19:38:000
--- Richard Hier Merthyr Cycling Club Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- William Jenkins Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Junior Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Race - Results
1.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Huw Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Clarke James Abergavenny Road Club Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior

Veteren Men Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteren Men Race - Results
1.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Veteran 00:55:21:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:55:21:000
2.  Roy Davies Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 00:58:12:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:12:000
3.  Nick Reese Ludlow Brewery Race Team Finished Veteran 00:58:14:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:14:000
4.  Cam Algie Finished 00:59:36:000 0

4. Cam Algie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:36:000
5.  Matt Limacher Finished Veteran 01:00:40:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:00:40:000
6.  Mark James Pontypool RCC Finished Veteran 01:00:41:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:00:41:000
7.  Ian Marshall Cardiff JIF Finished N/A 01:02:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:14:000
8.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:02:27:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:02:27:000
9.  Richard Morgan Cardiff Ajax CC Finished Veteran 01:02:55:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:02:55:000
10.  Richie Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 01:03:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:03:000
11.  Richard Bowen Gateway Racing Finished Veteran 01:04:01:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:04:01:000
12.  Malcolm Dines Rasio Llwybr Llwynog Finished Veteran 01:07:47:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:07:47:000
13.  Leon Reeves Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:09:20:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:09:20:000
14.  Lee Truelove Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:09:29:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:09:29:000
15.  Paul Lewis Cycle-Tec Finished Veteran 01:09:36:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:09:36:000
16.  Owen Davies Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:10:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:10:35:000
17.  Ant Risdon Abergavenny Road Club Finished 01:12:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:12:29:000
18.  Craig Standage Cardiff JIF Finished Veteran 01:12:44:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:12:44:000
19.  Lee Stoker Hafren CC Finished Veteran 01:18:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:42:000
20.  Robert Bignell Abergavenny Road Club Finished N/A 01:23:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:31:000
21.  Paul Allen Abergavenny Road Club Finished N/A 01:29:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:40:000
22.  Michael Holwill Hafren CC Finished N/A 02:33:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 02:33:31:000

Grand Veteren Men Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteren Men Race - Results
1.  Ian Jeremiah Cardiff JIF Finished G/Vet 00:54:01:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:54:01:000
2.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 00:54:08:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:54:08:000
3.  Ross Porter Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished G/Vet 01:00:57:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:00:57:000
4.  Grant Johnson Finished G/Vet 01:04:46:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:04:46:000
5.  Ian Robson MTS Cycle Sport Finished G/Vet 01:11:40:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:11:40:000
6.  Stephen Howell Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished G/Vet 01:15:45:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:45:000
7.  Dean Smith Finished G/Vet 01:17:38:000 28

7. Dean Smith -

Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:38:000
8.  Donald Gray Cardiff JIF Finished G/Vet 01:22:38:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:38:000
9.  Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished N/A 01:22:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:38:000

Super Veteren Men Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteren Men Race - Results
1.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 00:49:44:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:49:44:000
2.  Andrew Haines Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished S/Vet 00:51:03:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:51:03:000
3.  Clive Powell Finished S/Vet 00:52:43:000 45

3. Clive Powell -

Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:52:43:000

About the Event

Info for Riders

The races will be held on private land not open to the public at any other time.

The venue has plenty of carparking, and toilet / shower blocks.

There will be refreshments on sale from Jaynes B.L.T. providing everything from Coffee to Hot Food. 

Music and an event MC talking through the race as they are on.

All races (except under 8's,10's, 12's) will be timed using Welsh Cyclings Transponders.

Online entries close at 23:55 on Thurs 31st May.

Entries on the line will be available at an extra charge.

More info on www.filthycycling.co.uk

 

The Races

U6 Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 09:15 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/06/18 – 09:15
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
U6 Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 09:15 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/06/18 – 09:15
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
U8 Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 09:30 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/06/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
U8 Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 09:30 Non-Ranking None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/06/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
15 mins
U10 Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 09:45 Non-Ranking None N/A 20 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/06/18 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
20 mins
U10 Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/06/18 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
U12 Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:05 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/06/18 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
U12 Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:05 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 03/06/18 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Fun Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Fun Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Elite Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Expert Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Sport Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Junior Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Veteren Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Grand Veteren Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Juvenile Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
01 hr 30 mins
Juvenile Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
01 hr 30 mins
Youth Boys Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr 30 mins
Youth Girls Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 03/06/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr 30 mins
Elite Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Expert Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Sport Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Junior Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 03/06/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Veteren Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Grand Veteren Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Super Veteren Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk