Welwyn Track League 7

Track League , Welwyn Garden City – Friday, 06 Jun 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

157/EN/008/2008

Start Date:

Fri, 6th Jun 2008

Finish date:

Fri, 12th Sep 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE
View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Scratch - Results
1.  George Olive VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior A/B - Block Handicap (Odd Numbers)

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B - Block Handicap (Odd Numbers) - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  George Olive VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Devil - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  George Olive VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior B - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 lap Scratch - Results
1.  Johan Ellis Finchley Racing Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Colin Berry Chequers RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Neville Smith Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior A/B Block Handicap (Even numbers)

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Block Handicap (Even numbers) - Results
1.  Roger Woodford AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Trevor Burke Finchley Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior 10 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 lap Points - Results
1.  Johan Ellis Finchley Racing Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Joseph Magnus Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Brian Evans Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
10 mile Scratch - Results
1.  George Olive VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

Youth A - 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 5 lap Scratch - Results
1.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Street Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Youth A - 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 500m Handicap - Results
1.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Street Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Youth B - 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 4 lap Scratch - Results
1.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  George Wood Maldon & District CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joseph Fry Unknown 0

3. Joseph Fry -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth B - 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 500m Handicap - Results
1.  George Farrell Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joseph Fry Unknown 0

2. Joseph Fry -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  George Wood Maldon & District CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Youth B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - Devil - Results
1.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joseph Fry Unknown 0

2. Joseph Fry -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth C - 3 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C - 3 lap Scratch - Results
1.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Archie Wishart Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth C - 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C - 500m Handicap - Results
1.  Gemma Parry Unknown N/A 0

1. Gemma Parry -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Connor Woodford Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Michael Parry Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Youth C - 4 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C - 4 lap Handicap - Results
1.  William Street Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Connor Woodford Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Thomas Street Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Combined B & C - 4 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined B & C - 4 lap Handicap - Results
1.  George Farrell Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Harvey Newman Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Youth D - 3 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D - 3 lap Scratch - Results
1.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Harvey Newman Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Thomas Street Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

No Licence Points

The Races

Senior A - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:15 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Fri 06/06/08 – 19:15
Regional C, MTB IA
Various
Senior A/B - Block Handicap (Odd Numbers) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:16
Senior A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:17
Regional C, MTB IA
Senior B - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:18
Regional C, MTB IA
Senior A/B Block Handicap (Even numbers) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:19
Senior 10 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:20
Regional C, MTB IA
10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:21
Regional C, MTB IA
Youth A - 5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:22 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Fri 06/06/08 – 19:22
Regional C, MTB IA
Various
Youth A - 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:23
Regional C, MTB IA
Youth B - 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:26
Regional C, MTB IA
Youth B - 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:27
Regional C, MTB IA
Youth B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:28
Regional C, MTB IA
Youth C - 3 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:29 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:29
Regional C, MTB IA
Youth C - 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:30
Regional C, MTB IA
Youth C - 4 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:31
Regional C, MTB IA
Combined B & C - 4 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:32
Regional C, MTB IA
Youth D - 3 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:33
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

157/EN/008/2008

Start Date:

Fri, 6th Jun 2008

Finish date:

Fri, 12th Sep 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE
View map

Results

Confirmed Results

Senior A - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Scratch - Results
1.  George Olive VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior A/B - Block Handicap (Odd Numbers)

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B - Block Handicap (Odd Numbers) - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  George Olive VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Devil - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  George Olive VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior B - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 lap Scratch - Results
1.  Johan Ellis Finchley Racing Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Colin Berry Chequers RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Neville Smith Ciclos Uno Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior A/B Block Handicap (Even numbers)

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A/B Block Handicap (Even numbers) - Results
1.  Roger Woodford AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Lewis Atkins Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Trevor Burke Finchley Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior 10 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 lap Points - Results
1.  Johan Ellis Finchley Racing Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Joseph Magnus Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Brian Evans Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

10 mile Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
10 mile Scratch - Results
1.  George Olive VC St Raphael Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Tom Gosbee Green Arrow CRT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

Youth A - 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 5 lap Scratch - Results
1.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Street Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Youth A - 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A - 500m Handicap - Results
1.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Andrew Street Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Youth B - 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 4 lap Scratch - Results
1.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  George Wood Maldon & District CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Joseph Fry Unknown 0

3. Joseph Fry -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth B - 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - 500m Handicap - Results
1.  George Farrell Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joseph Fry Unknown 0

2. Joseph Fry -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  George Wood Maldon & District CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Youth B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B - Devil - Results
1.  Alan Trolove West Suffolk Wheelers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joseph Fry Unknown 0

2. Joseph Fry -

Points: 0 | Status: Unknown

Youth C - 3 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C - 3 lap Scratch - Results
1.  Bethany Hayward Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Chloe Evans Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Archie Wishart Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth C - 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C - 500m Handicap - Results
1.  Gemma Parry Unknown N/A 0

1. Gemma Parry -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Connor Woodford Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Michael Parry Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Youth C - 4 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C - 4 lap Handicap - Results
1.  William Street Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Connor Woodford Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Thomas Street Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Combined B & C - 4 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined B & C - 4 lap Handicap - Results
1.  George Farrell Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Harvey Newman Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Youth D - 3 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D - 3 lap Scratch - Results
1.  William Street Welwyn Wheelers CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Harvey Newman Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Thomas Street Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

No Licence Points

The Races

Senior A - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:15 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Fri 06/06/08 – 19:15
Regional C, MTB IA
Various
Senior A/B - Block Handicap (Odd Numbers) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:16
Senior A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:17
Regional C, MTB IA
Senior B - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:18
Regional C, MTB IA
Senior A/B Block Handicap (Even numbers) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:19
Senior 10 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:20
Regional C, MTB IA
10 mile Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:21
Regional C, MTB IA
Youth A - 5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:22 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£2.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.00)
Fri 06/06/08 – 19:22
Regional C, MTB IA
Various
Youth A - 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:23
Regional C, MTB IA
Youth B - 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:26
Regional C, MTB IA
Youth B - 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:27
Regional C, MTB IA
Youth B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:28
Regional C, MTB IA
Youth C - 3 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:29 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:29
Regional C, MTB IA
Youth C - 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:30
Regional C, MTB IA
Youth C - 4 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:31
Regional C, MTB IA
Combined B & C - 4 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:32
Regional C, MTB IA
Youth D - 3 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/06/08 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Fri 06/06/08 – 19:33
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk