West Riding Track League 6

Track League , Leeds – Monday, 22 Jun 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

684/EN/004/2009

Start Date:

Mon, 22nd Jun 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Roundhay Park, Roundhay Park, Leeds, Yorkshire, LS8 2JL
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Juvenile half lap Time Trial Freewheel

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Juvenile half lap Time Trial Freewheel - Results
1.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Parker Crosstrax Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Thomas Pidcock Epic Cycles-Viner RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Mason Hollyman Sowerby Brothers CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Stephen Jones Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Natasha Farmer Unknown 0

6. Natasha Farmer -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Luke Banks East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Eric Mobbs Leeds Mercury Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Celia Hudson Unknown 0

9. Celia Hudson -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Billy Lazenby Unknown 0

9. Billy Lazenby -

Points: 0 | Status: Unknown
11.  Robert Southby Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
12.  Ella Lazenby Unknown 0

12. Ella Lazenby -

Points: 0 | Status: Unknown
13.  Alexandra Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
14.  George Southby Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
15.  Francesca Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
16.  Benjamin Wilson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
17.  Patrick Ormiston Unknown 0

17. Patrick Ormiston -

Points: 0 | Status: Unknown
18.  Henry Hollyman Sowerby Brothers CRT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
19.  Bettie-Rose Ascot Unknown 0

19. Bettie-Rose Ascot -

Points: 0 | Status: Unknown
20.  Patrick Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
21.  Joseph Pidcock Poole Wheelers CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
22.  Joshua Wilson Unknown E 0

22. Joshua Wilson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
23.  Isobelle Mobbs Unknown 0

23. Isobelle Mobbs -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 2 - Half lap Time Trial Fixed

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Half lap Time Trial Fixed - Results
1.  Robert Tyas Maldon & District CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stephen Barnes Darlington CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Neil Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jake Womersley Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Ryan Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
7.  Anthony Jones Featherstone RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Luke Simpson Unknown N/A 0

8. Luke Simpson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Nicholas Barnes Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
10.  Rebecca Womersley Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
11.  Edwyn Oliver-Evans Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
12.  Lewis Barry Unknown 0

12. Lewis Barry -

Points: 0 | Status: Unknown
13.  Sebastian Marsh Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
14.  Christopher Parker Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Ailsa Stainthorpe Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Garry Marsh Unknown N/A 0

16. Garry Marsh -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Timothy Evans Unknown 0

17. Timothy Evans -

Points: 0 | Status: Unknown
18.  Alice Oliver-Evans Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 3 - Fixed Wheel 6 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Fixed Wheel 6 lap Block Handicap - Results
1.  Nicholas Barnes Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Luke Simpson Unknown N/A 0

2. Luke Simpson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Robert Tyas Maldon & District CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Juvenile 3 lap Scratch Freewheel Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Juvenile 3 lap Scratch Freewheel Heat 1 - Results
1.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Parker Crosstrax Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mason Hollyman Sowerby Brothers CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 4 - Juvenile 2 lap Scratch Freewheel Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Juvenile 2 lap Scratch Freewheel Heat 2 - Results
1.  Thomas Pidcock Epic Cycles-Viner RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Luke Banks East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stephen Jones Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jamie Ormiston Unknown 0

4. Jamie Ormiston -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Billy Lazenby Unknown 0

5. Billy Lazenby -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 3 - Results
1.  Eric Mobbs Leeds Mercury Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Francesca Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  George Southby Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Celia Hudson Unknown 0

4. Celia Hudson -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Natasha Farmer Unknown 0

5. Natasha Farmer -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Alexandra Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 4 - Results
1.  Ella Lazenby Unknown 0

1. Ella Lazenby -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Robert Southby Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Henry Hollyman Sowerby Brothers CRT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Benjamin Wilson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Patrick Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Patrick Ormiston Unknown 0

6. Patrick Ormiston -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 5 - Results
1.  Joseph Pidcock Epic Cycles-Viner RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Bettie-Rose Ascot Unknown 0

2. Bettie-Rose Ascot -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Joshua Wilson Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Isobelle Mobbs Unknown 0

4. Isobelle Mobbs -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 - Fixed Wheel 500m Handicap Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Fixed Wheel 500m Handicap Heat 1 - Results
1.  Robert Tyas Maldon & District CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nicholas Barnes Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Ryan Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 - Fixed Wheel 500m Handicap Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Fixed Wheel 500m Handicap Heat 2 - Results
1.  Sebastian Marsh Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Christopher Parker Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Alice Oliver-Evans Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Stephen Barnes Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 6 - Freewheel Handicap all riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Freewheel Handicap all riders - Results
1.  Isobelle Mobbs Unknown 0

1. Isobelle Mobbs -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Stephen Jones Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Francesca Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Henry Hollyman Sowerby Brothers CRT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 7 - Fixed Wheel 500m Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Fixed Wheel 500m Handicap Final - Results
1.  Robert Tyas Maldon & District CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Sebastian Marsh Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Alice Oliver-Evans Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Nicholas Barnes Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Ryan Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Fixed Wheel 4 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Fixed Wheel 4 lap Course des Primes - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jake Womersley Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Luke Simpson Unknown N/A 0

3. Luke Simpson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Edwyn Oliver-Evans Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 9a - Freewheel half lap Scratch Heat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9a - Freewheel half lap Scratch Heat A - Results
1.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Parker Crosstrax Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mason Hollyman Sowerby Brothers CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 9b - Freewheel half lap Scratch Heat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9b - Freewheel half lap Scratch Heat B - Results
1.  Thomas Pidcock Epic Cycles-Viner RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Stephen Jones Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Luke Banks East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Billy Lazenby Unknown 0

4. Billy Lazenby -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 9c - Freewheel half lap Scratch Heat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9c - Freewheel half lap Scratch Heat C - Results
1.  Eric Mobbs Leeds Mercury Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Natasha Farmer Unknown 0

2. Natasha Farmer -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Francesca Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 9d - Freewheel half lap Scratch Heat D

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9d - Freewheel half lap Scratch Heat D - Results
1.  Ella Lazenby Unknown 0

1. Ella Lazenby -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Benjamin Wilson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Henry Hollyman Sowerby Brothers CRT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Patrick Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 9e - Freewheel half lap Scratch Heat E

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9e - Freewheel half lap Scratch Heat E - Results
1.  Robert Southby Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joseph Pidcock Epic Cycles-Viner RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Isobelle Mobbs Unknown 0

3. Isobelle Mobbs -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Joshua Wilson Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 10 - Fixed Girls Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Fixed Girls Scratch - Results
1.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alice Oliver-Evans East Bradford CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ailsa Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10a - Fixed wheel 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10a - Fixed wheel 1 lap Scratch - Results
1.  Robert Tyas Maldon & District CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jake Womersley Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Neil Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Stephen Barnes Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10b - Fixed wheel 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10b - Fixed wheel 1 lap Scratch - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Anthony Jones Featherstone RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Sebastian Marsh Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Luke Simpson Unknown N/A 0

4. Luke Simpson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10c - Fixed wheel 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10c - Fixed wheel 1 lap Scratch - Results
1.  Nicholas Barnes Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stephen Barnes Wightlink,Wight Mountain CRT. Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Luke Simpson Unknown N/A 0

4. Luke Simpson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 11 - Freewheel 900m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Freewheel 900m Handicap - Results
1.  Luke Banks East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Mason Hollyman Sowerby Brothers CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

About the Event

The Races

Event 1 - Juvenile half lap Time Trial Freewheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 22/06/09 – 19:30
Event 2 - Half lap Time Trial Fixed Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 22/06/09 – 19:31
Event 3 - Fixed Wheel 6 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:32
Event 4 - Juvenile 3 lap Scratch Freewheel Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:33
Event 4 - Juvenile 2 lap Scratch Freewheel Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:34
Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:35
Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:36
Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:37
Event 5 - Fixed Wheel 500m Handicap Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:38
Event 5 - Fixed Wheel 500m Handicap Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:39
Event 6 - Freewheel Handicap all riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:40
Event 7 - Fixed Wheel 500m Handicap Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:41
Event 8 - Fixed Wheel 4 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:42
Event 9a - Freewheel half lap Scratch Heat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:43
Event 9b - Freewheel half lap Scratch Heat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:44
Event 9c - Freewheel half lap Scratch Heat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:45
Event 9d - Freewheel half lap Scratch Heat D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:46
Event 9e - Freewheel half lap Scratch Heat E Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:47
Event 10 - Fixed Girls Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:48 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:48
Regional C, MTB IA
Event 10a - Fixed wheel 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:49 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:49
Event 10b - Fixed wheel 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:50 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:50
Event 10c - Fixed wheel 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:51 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:51
Event 11 - Freewheel 900m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:52 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:52

Event Summary

Event Details

Event URN:

684/EN/004/2009

Start Date:

Mon, 22nd Jun 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Roundhay Park, Roundhay Park, Leeds, Yorkshire, LS8 2JL
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Juvenile half lap Time Trial Freewheel

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Juvenile half lap Time Trial Freewheel - Results
1.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Parker Crosstrax Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Thomas Pidcock Epic Cycles-Viner RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Mason Hollyman Sowerby Brothers CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Stephen Jones Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Natasha Farmer Unknown 0

6. Natasha Farmer -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Luke Banks East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Eric Mobbs Leeds Mercury Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Celia Hudson Unknown 0

9. Celia Hudson -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Billy Lazenby Unknown 0

9. Billy Lazenby -

Points: 0 | Status: Unknown
11.  Robert Southby Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
12.  Ella Lazenby Unknown 0

12. Ella Lazenby -

Points: 0 | Status: Unknown
13.  Alexandra Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
14.  George Southby Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
15.  Francesca Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
16.  Benjamin Wilson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
17.  Patrick Ormiston Unknown 0

17. Patrick Ormiston -

Points: 0 | Status: Unknown
18.  Henry Hollyman Sowerby Brothers CRT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
19.  Bettie-Rose Ascot Unknown 0

19. Bettie-Rose Ascot -

Points: 0 | Status: Unknown
20.  Patrick Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
21.  Joseph Pidcock Poole Wheelers CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
22.  Joshua Wilson Unknown E 0

22. Joshua Wilson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
23.  Isobelle Mobbs Unknown 0

23. Isobelle Mobbs -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 2 - Half lap Time Trial Fixed

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Half lap Time Trial Fixed - Results
1.  Robert Tyas Maldon & District CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stephen Barnes Darlington CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Neil Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Jake Womersley Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Ryan Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
7.  Anthony Jones Featherstone RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Luke Simpson Unknown N/A 0

8. Luke Simpson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Nicholas Barnes Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
10.  Rebecca Womersley Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
11.  Edwyn Oliver-Evans Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
12.  Lewis Barry Unknown 0

12. Lewis Barry -

Points: 0 | Status: Unknown
13.  Sebastian Marsh Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
14.  Christopher Parker Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Ailsa Stainthorpe Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Garry Marsh Unknown N/A 0

16. Garry Marsh -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Timothy Evans Unknown 0

17. Timothy Evans -

Points: 0 | Status: Unknown
18.  Alice Oliver-Evans Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 3 - Fixed Wheel 6 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Fixed Wheel 6 lap Block Handicap - Results
1.  Nicholas Barnes Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Luke Simpson Unknown N/A 0

2. Luke Simpson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Robert Tyas Maldon & District CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Juvenile 3 lap Scratch Freewheel Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Juvenile 3 lap Scratch Freewheel Heat 1 - Results
1.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Parker Crosstrax Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mason Hollyman Sowerby Brothers CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 4 - Juvenile 2 lap Scratch Freewheel Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Juvenile 2 lap Scratch Freewheel Heat 2 - Results
1.  Thomas Pidcock Epic Cycles-Viner RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Luke Banks East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stephen Jones Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jamie Ormiston Unknown 0

4. Jamie Ormiston -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Billy Lazenby Unknown 0

5. Billy Lazenby -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 3 - Results
1.  Eric Mobbs Leeds Mercury Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Francesca Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  George Southby Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Celia Hudson Unknown 0

4. Celia Hudson -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Natasha Farmer Unknown 0

5. Natasha Farmer -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Alexandra Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 4 - Results
1.  Ella Lazenby Unknown 0

1. Ella Lazenby -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Robert Southby Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Henry Hollyman Sowerby Brothers CRT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Benjamin Wilson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Patrick Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
6.  Patrick Ormiston Unknown 0

6. Patrick Ormiston -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 5 - Results
1.  Joseph Pidcock Epic Cycles-Viner RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Bettie-Rose Ascot Unknown 0

2. Bettie-Rose Ascot -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Joshua Wilson Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Isobelle Mobbs Unknown 0

4. Isobelle Mobbs -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 - Fixed Wheel 500m Handicap Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Fixed Wheel 500m Handicap Heat 1 - Results
1.  Robert Tyas Maldon & District CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nicholas Barnes Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Ryan Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 - Fixed Wheel 500m Handicap Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Fixed Wheel 500m Handicap Heat 2 - Results
1.  Sebastian Marsh Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Christopher Parker Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Alice Oliver-Evans Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Stephen Barnes Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 6 - Freewheel Handicap all riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Freewheel Handicap all riders - Results
1.  Isobelle Mobbs Unknown 0

1. Isobelle Mobbs -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Stephen Jones Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Francesca Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Henry Hollyman Sowerby Brothers CRT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 7 - Fixed Wheel 500m Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Fixed Wheel 500m Handicap Final - Results
1.  Robert Tyas Maldon & District CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Sebastian Marsh Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Alice Oliver-Evans Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Nicholas Barnes Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
5.  Ryan Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 8 - Fixed Wheel 4 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Fixed Wheel 4 lap Course des Primes - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jake Womersley Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Luke Simpson Unknown N/A 0

3. Luke Simpson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Edwyn Oliver-Evans Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 9a - Freewheel half lap Scratch Heat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9a - Freewheel half lap Scratch Heat A - Results
1.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Parker Crosstrax Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Mason Hollyman Sowerby Brothers CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 9b - Freewheel half lap Scratch Heat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9b - Freewheel half lap Scratch Heat B - Results
1.  Thomas Pidcock Epic Cycles-Viner RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Stephen Jones Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Luke Banks East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Billy Lazenby Unknown 0

4. Billy Lazenby -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 9c - Freewheel half lap Scratch Heat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9c - Freewheel half lap Scratch Heat C - Results
1.  Eric Mobbs Leeds Mercury Cycling Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Natasha Farmer Unknown 0

2. Natasha Farmer -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Francesca Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 9d - Freewheel half lap Scratch Heat D

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9d - Freewheel half lap Scratch Heat D - Results
1.  Ella Lazenby Unknown 0

1. Ella Lazenby -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Benjamin Wilson Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Henry Hollyman Sowerby Brothers CRT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Patrick Haywood Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 9e - Freewheel half lap Scratch Heat E

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9e - Freewheel half lap Scratch Heat E - Results
1.  Robert Southby Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joseph Pidcock Epic Cycles-Viner RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Isobelle Mobbs Unknown 0

3. Isobelle Mobbs -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Joshua Wilson Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 10 - Fixed Girls Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Fixed Girls Scratch - Results
1.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Alice Oliver-Evans East Bradford CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ailsa Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10a - Fixed wheel 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10a - Fixed wheel 1 lap Scratch - Results
1.  Robert Tyas Maldon & District CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jake Womersley Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Neil Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Stephen Barnes Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10b - Fixed wheel 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10b - Fixed wheel 1 lap Scratch - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Anthony Jones Featherstone RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Sebastian Marsh Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Luke Simpson Unknown N/A 0

4. Luke Simpson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 10c - Fixed wheel 1 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10c - Fixed wheel 1 lap Scratch - Results
1.  Nicholas Barnes Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Stephen Barnes Wightlink,Wight Mountain CRT. Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Luke Simpson Unknown N/A 0

4. Luke Simpson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 11 - Freewheel 900m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Freewheel 900m Handicap - Results
1.  Luke Banks East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Mason Hollyman Sowerby Brothers CRT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

About the Event

The Races

Event 1 - Juvenile half lap Time Trial Freewheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 22/06/09 – 19:30
Event 2 - Half lap Time Trial Fixed Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 22/06/09 – 19:31
Event 3 - Fixed Wheel 6 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:32
Event 4 - Juvenile 3 lap Scratch Freewheel Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:33
Event 4 - Juvenile 2 lap Scratch Freewheel Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:34
Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:35
Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:36
Event 4 - Juvenile 1 lap Scratch Freewheel Heat 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:37
Event 5 - Fixed Wheel 500m Handicap Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:38
Event 5 - Fixed Wheel 500m Handicap Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:39
Event 6 - Freewheel Handicap all riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:40
Event 7 - Fixed Wheel 500m Handicap Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:41
Event 8 - Fixed Wheel 4 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:42
Event 9a - Freewheel half lap Scratch Heat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:43
Event 9b - Freewheel half lap Scratch Heat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:44
Event 9c - Freewheel half lap Scratch Heat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:45
Event 9d - Freewheel half lap Scratch Heat D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:46
Event 9e - Freewheel half lap Scratch Heat E Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:47
Event 10 - Fixed Girls Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:48 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:48
Regional C, MTB IA
Event 10a - Fixed wheel 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:49 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:49
Event 10b - Fixed wheel 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:50 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:50
Event 10c - Fixed wheel 1 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:51 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:51
Event 11 - Freewheel 900m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/06/09 19:52 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 22/06/09 – 19:52

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk