NEYL Round 6 - Tyneside Vagabonds

Closed Circuit , Middlesbrough – Sunday, 17 Jun 2018

Event Summary

Event Overview

Closed circuit racing for all youth age catagories (A,B,C,D and E)

The youth racing is part of the North East Youth League.

Entries are also welcome to anyone from outside the region.

Event Details

Event URN:

425940

Start Date:

Sun, 17th Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE

View map

Event Organiser:

Martin Wells
01670504303
martinwells60@googlemail.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Dobbing Ribble Cycling Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Lutz-Atkinson Ribble Cycling Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Adam Harris Border City Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Godber Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Roisin Lally Derwentside CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Ellmore Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Freja Smith Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Millie Jones Manilla GRN Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rachael Rose Manilla GRN Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Niamh Elliott Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Lewis Dolan Manilla GRN Cycling Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Heighton Stockton Wheelers CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Matthew Ellmore Otley CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Patrick Smith Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Willow Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Millie Burgess Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Gatenby Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joel Hurt Ribble Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joshua Jewitt Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Brennan Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isabel Swanston Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sophie Bednarek Finished 0

2. Sophie Bednarek -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Emily Casey Finished D 0

3. Emily Casey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lewis Anderson Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Oliver Glass Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sophia Brooks Manilla GRN Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on will open from 9:45, initially for Youth E only.

Race agenda:

10:15 Youth E    15 mins

10:35 Youth D    20 mins

11:00 Youth C    30 mins

11:40 Youth A/B 50 mins

 

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 11:40 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 17/06/18 – 11:40
Youth Only, Band 5
50 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 11:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 17/06/18 – 11:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 11:40 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 17/06/18 – 11:40
Youth Only, Band 5
50 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 11:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 17/06/18 – 11:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 11:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/06/18 – 11:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 11:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/06/18 – 11:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 10:35 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 10:35
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 10:35 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 10:35
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 10:15
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 10:15
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

Closed circuit racing for all youth age catagories (A,B,C,D and E)

The youth racing is part of the North East Youth League.

Entries are also welcome to anyone from outside the region.

Event Details

Event URN:

425940

Start Date:

Sun, 17th Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE

View map

Event Organiser:

Martin Wells
01670504303
martinwells60@googlemail.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Lewis Dobbing Ribble Cycling Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Lutz-Atkinson Ribble Cycling Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Adam Harris Border City Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Godber Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Harrison Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Roisin Lally Derwentside CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Ellmore Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Freja Smith Hetton Hawks Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Millie Jones Manilla GRN Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Rachael Rose Manilla GRN Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Niamh Elliott Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Lewis Dolan Manilla GRN Cycling Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Heighton Stockton Wheelers CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Matthew Ellmore Otley CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Patrick Smith Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Willow Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Millie Burgess Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Gatenby Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joel Hurt Ribble Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sophie Heighton Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joshua Jewitt Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Brennan Stockton Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isabel Swanston Newcastle Phoenix Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sophie Bednarek Finished 0

2. Sophie Bednarek -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Emily Casey Finished D 0

3. Emily Casey -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lewis Anderson Stockton Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Oliver Glass Hetton Hawks Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sophia Brooks Manilla GRN Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on will open from 9:45, initially for Youth E only.

Race agenda:

10:15 Youth E    15 mins

10:35 Youth D    20 mins

11:00 Youth C    30 mins

11:40 Youth A/B 50 mins

 

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 11:40 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 17/06/18 – 11:40
Youth Only, Band 5
50 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 11:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 17/06/18 – 11:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 11:40 Youth Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 17/06/18 – 11:40
Youth Only, Band 5
50 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 11:40 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 50 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 17/06/18 – 11:40
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
50 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 11:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/06/18 – 11:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 11:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/06/18 – 11:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 10:35 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 10:35
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 10:35 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 10:35
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 10:15
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 10:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 17/06/18 – 10:15
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk