Welsh MTB XC Series 2018 - Round 1

MTB XC , Llanelli – Sunday, 29 Apr 2018

Event Summary

Event Overview

The opening round of the Welsh Cross Country Mountain Bike Series 2018.

Races for U6s through to Adults including Fun categories for beginners / novices


Online entries close Thursday 26th April at 23:55


Entry to the Park: Please note entry to the Country Park is £5 per vehicle


Camping is available at the park - please CLICK HERE FOR MORE INFO

(NB: Entry to the park is included in the cost of camping)


Follow event signs to race village / sign on area

Bring the family and enjoy a friendly day watching or taking part

 

Catering Van and toilets available on-site 

Event Details

Event URN:

425892

Start Date:

Sun, 29th Apr 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Pembrey Country Park, Llanelli, SA16 0EJ
View map

Series:

Welsh MTB XC Series 2018

Entry close date

Thu, 26th Apr 2018

Event Organiser:

Lyn Ryland
events.officer@welshcycling.co.uk

Results

Confirmed Results

Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Women - Results
1.  Emily Harper Finished Sport 01:03:06:000 60

1. Emily Harper -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:03:06:000

Fun Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Men - Results
1.  Andrew Clegg Finished Veteran 00:38:15:000 0

1. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:38:15:000
2.  Ant Risdon Abergavenny Road Club Finished 00:38:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:38:29:000
3.  Leon Reeves Abergavenny Road Club Finished Veteran 00:39:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:39:57:000
4.  Stafford Rees The Bulls Finished N/A 00:40:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:40:20:000
5.  Keith Aspinwall Finished 00:48:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:19:000
6.  Simon Evans Sosban Riders Finished N/A 00:48:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:40:000
7.  David Notton Whitchurch Cycling Club Finished N/A 00:50:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:30:000
8.  Barry Hardiman The Bulls Finished N/A 00:56:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:12:000
9.  James North Velo Club Venta Finished N/A 01:08:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:00:000
10.  Ken Lewis Finished 01:10:39:000 0

10. Ken Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:10:39:000

Fun Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Women - Results
1.  Laura Jeremiah Cardiff JIF Finished N/A 00:31:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:04:000
2.  Sarah Marshall Cardiff JIF Finished N/A 00:34:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:34:04:000
3.  Jennifer Malone Cardiff JIF Finished N/A 00:35:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:35:27:000
4.  Jacinta Jolly The Bulls Finished N/A 00:35:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:35:59:000
5.  Kathryn Elias Gower Riders Finished N/A 00:38:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:38:09:000
6.  Rebecca Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 00:38:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:38:14:000
7.  Rowena Duffield Whitchurch Cycling Club Finished N/A 00:38:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:38:45:000
8.  Charlotte Baxter Finished 00:39:55:000 0

8. Charlotte Baxter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:39:55:000
9.  Zoe Claire Briffett Whitchurch Cycling Club Finished N/A 00:48:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:34:000
10.  Rhiannon Jones West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 01:02:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:34:000
--- Anne-Marie Lawrence Whitchurch Cycling Club Did not start Veteran DN:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran | Time: DN:00:00:000
--- Emma White Whitchurch Cycling Club Did not start N/A DN:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A | Time: DN:00:00:000

Grand Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Women - Results
1.  Bonna Williams The Bulls Finished N/A 00:53:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:35:000

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Results
1.  Katie Hesden Beicwyr Brenin Finished Junior 00:52:32:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:32:000

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Boys - Results
1.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 00:31:46:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:31:46:000
2.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:31:46:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:31:46:000
3.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:35:29:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:29:000
4.  Luke Williams Eastlands Velo Finished Juvenile 00:36:56:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:56:000
5.  Felix Hodges Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:38:18:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:18:000
6.  Finley George Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:40:08:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:08:000
7.  Peregrine Jolly The Bulls Finished Juvenile 00:41:48:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:48:000
8.  Evan Burgess Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 00:42:11:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:11:000
9.  Ethan Pratten Cardiff JIF Finished Juvenile 00:42:18:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:18:000
10.  Michael Wright Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:42:19:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:19:000
11.  Morgan Lloyd Towy Riders Finished Juvenile 00:44:20:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:20:000
12.  Gruffydd Oliver Sosban Riders Finished Juvenile 00:44:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:58:000
13.  Rhys Thomas Gower Riders Finished Juvenile 00:46:41:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:41:000
14.  Ryan Palser Finished 00:54:54:000 0

14. Ryan Palser -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:54:000
15.  Samuel Stoker Hafren CC Finished N/A 00:55:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:02:000
16.  Cameron White Finished 00:56:44:000 0

16. Cameron White -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:44:000
17.  Gerwyn Humphreys Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 01:02:53:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:53:000
18.  Carwyn Hardiman The Bulls Finished Juvenile 01:07:05:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:07:05:000

Juvenile Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Girls - Results
1.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:23:08:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:23:08:000
2.  Freya Evans The Bulls Finished Juvenile 00:25:38:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:25:38:000
3.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished Juvenile 00:25:49:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:25:49:000
4.  Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:26:06:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:26:06:000
5.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished Juvenile 00:26:16:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:26:16:000
6.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:26:44:000 32

6. Leah Clegg -

Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:26:44:000
7.  Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished Juvenile 00:31:40:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:31:40:000
8.  Megan Thomas Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:32:46:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:32:46:000

Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women - Results
1.  Joy Bringer Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:10:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:10:39:000
2.  Rachael Kirby Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:14:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:14:56:000

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys - Results
1.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:39:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:29:000
2.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:40:05:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:05:000
3.  Iwan Evans The Bulls Finished Youth 00:43:09:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:09:000
4.  George Marshall Cardiff JIF Finished Youth 00:43:39:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:39:000
5.  Sam Ryland The Bulls Finished Youth 00:43:39:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:39:000
6.  Owen Evans Ystwyth Cycling Club Finished Youth 00:44:00:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:00:000
7.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth 00:46:25:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:25:000
8.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Youth 00:57:05:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:05:000

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls - Results
1.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:40:55:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:55:000
2.  Lucy Owens Gower Riders Finished Youth 01:00:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:36:000
3.  Nichole Reese Finished 01:09:18:000 0

3. Nichole Reese -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:18:000

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Men - Results
--- Matthew Page A Cycling Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Men - Results
1.  Max Gibbons Orbea Factory Team UK Finished Expert 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert
2.  Ashley Banks Hafren CC Finished Expert 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert

Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Men - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 00:52:05:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:52:05:000
2.  Ian Jeremiah Cardiff JIF Finished G/Vet 00:53:13:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:53:13:000
3.  Ross Porter Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished G/Vet 00:54:54:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:54:54:000
4.  Martyn Hughes-Dowdle Gower Riders Finished G/Vet 00:56:13:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:56:13:000
5.  Steven Horne Finished 00:56:26:000 0

5. Steven Horne -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:26:000
6.  Grant Johnson Finished G/Vet 00:57:14:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:57:14:000
7.  Kevin Rees Gower Riders Finished N/A 01:07:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:32:000
8.  Jeffrey Rees Gower Riders Finished G/Vet 01:07:58:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:07:58:000
9.  Donald Gray Cardiff JIF Finished G/Vet 01:09:56:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:09:56:000
10.  Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished N/A 01:12:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:12:52:000
11.  Mark Phelps Cardiff Ajax CC Finished N/A 01:21:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:29:000

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men - Results
1.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished Junior 00:59:03:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:59:03:000
2.  Clarke James Abergavenny Road Club Finished Junior 01:10:17:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:17:000

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Men - Results
1.  Daniel Powell Cardiff Ajax CC Finished Sport 01:05:04:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:04:000
2.  Rhys Williams Welsh Coast Cycles Finished Sport 01:05:37:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:37:000
3.  Guy Rees Bynea CC Finished Sport 01:06:44:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:06:44:000
4.  Alex Powell Finished Sport 01:08:50:000 40

4. Alex Powell -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:08:50:000
5.  Max Girdler Onit Cycle Finished Sport 01:09:52:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:09:52:000
6.  Gareth Rees Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished Sport 01:10:41:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:10:41:000
7.  Iain Fairley Gower Riders Finished Sport 01:12:00:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:00:000
8.  Andy Hoskins Cardiff JIF Finished Sport 01:13:16:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:16:000
9.  Rob Dyde Pembrokeshire Velo Finished Sport 01:13:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:52:000
10.  Rob Leeman Finished N/A 01:17:38:000 0

10. Rob Leeman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:38:000
11.  Tom Worthington Finished 01:27:14:000 0

11. Tom Worthington -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:14:000

Super Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Men - Results
1.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 01:01:15:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:01:15:000
2.  Clive Powell Finished S/Vet 01:06:19:000 50

2. Clive Powell -

Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:06:19:000
3.  Andrew Haines Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished S/Vet 01:09:00:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:09:00:000
4.  John Lloyd MBE John Lloyd Racing Finished S/Vet 01:14:08:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:14:08:000
--- Michael Smith Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Did not start S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: S/Vet

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men - Results
1.  Matthew Lewis Forza Cycles Racing Team Finished Veteran 01:03:24:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:03:24:000
2.  Nick Reese Ludlow Brewery Race Team Finished Veteran 01:04:23:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:04:23:000
3.  Matt Limacher Finished Veteran 01:05:04:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:05:04:000
4.  Frazer White Pontypool RCC Finished Veteran 01:05:55:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:05:55:000
5.  Cam Algie Finished 01:06:26:000 0

5. Cam Algie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:26:000
6.  Dylan Stephens Ystwyth Cycling Club Finished N/A 01:07:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:14:000
7.  Jonathan Moyle Gateway Racing Finished Veteran 01:07:31:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:07:31:000
8.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:08:23:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:08:23:000
9.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Veteran 01:08:59:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:08:59:000
10.  Ian Marshall Cardiff JIF Finished N/A 01:09:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:43:000
11.  Richie Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 01:11:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:11:19:000
12.  Richard Morgan Cardiff Ajax CC Finished Veteran 01:12:44:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:12:44:000
13.  Des Pugh Hafren CC Finished N/A 01:13:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:20:000
14.  Paul Lewis Cycle-Tec Finished Veteran 01:13:50:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:13:50:000
15.  Simon Nurse Cardiff JIF Finished Veteran 01:16:50:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:50:000
16.  Craig Standage Cardiff JIF Finished Veteran 01:23:19:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:19:000
17.  Lee Stoker Hafren CC Finished Veteran 01:23:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:21:000
18.  Gareth Chislett Cycling Club Blaenau Gwent Finished N/A 01:28:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:10:000
--- Malcolm Dines Rasio Llwybr Llwynog Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Nicholas Whitley Chester RC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

About the Event

Info for Riders


 

The Races

U6 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 09:15 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 29/04/18 – 09:15
Non-Ranking, None | N/A
U6 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 09:15 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 29/04/18 – 09:15
Non-Ranking, None | N/A
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 29/04/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 29/04/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 29/04/18 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 29/04/18 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 10:05 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 29/04/18 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 10:05 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 29/04/18 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
Elite Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Fun Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Fun Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Grand Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Grand Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 29/04/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Super Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran

Event Summary

Event Overview

The opening round of the Welsh Cross Country Mountain Bike Series 2018.

Races for U6s through to Adults including Fun categories for beginners / novices


Online entries close Thursday 26th April at 23:55


Entry to the Park: Please note entry to the Country Park is £5 per vehicle


Camping is available at the park - please CLICK HERE FOR MORE INFO

(NB: Entry to the park is included in the cost of camping)


Follow event signs to race village / sign on area

Bring the family and enjoy a friendly day watching or taking part

 

Catering Van and toilets available on-site 

Event Details

Event URN:

425892

Start Date:

Sun, 29th Apr 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Pembrey Country Park, Llanelli, SA16 0EJ
View map

Series:

Welsh MTB XC Series 2018

Entry close date

Thu, 26th Apr 2018

Event Organiser:

Lyn Ryland
events.officer@welshcycling.co.uk

Results

Confirmed Results

Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Women - Results
1.  Emily Harper Finished Sport 01:03:06:000 60

1. Emily Harper -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:03:06:000

Fun Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Men - Results
1.  Andrew Clegg Finished Veteran 00:38:15:000 0

1. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:38:15:000
2.  Ant Risdon Abergavenny Road Club Finished 00:38:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:38:29:000
3.  Leon Reeves Abergavenny Road Club Finished Veteran 00:39:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:39:57:000
4.  Stafford Rees The Bulls Finished N/A 00:40:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:40:20:000
5.  Keith Aspinwall Finished 00:48:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:19:000
6.  Simon Evans Sosban Riders Finished N/A 00:48:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:40:000
7.  David Notton Whitchurch Cycling Club Finished N/A 00:50:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:30:000
8.  Barry Hardiman The Bulls Finished N/A 00:56:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:12:000
9.  James North Velo Club Venta Finished N/A 01:08:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:00:000
10.  Ken Lewis Finished 01:10:39:000 0

10. Ken Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:10:39:000

Fun Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Women - Results
1.  Laura Jeremiah Cardiff JIF Finished N/A 00:31:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:04:000
2.  Sarah Marshall Cardiff JIF Finished N/A 00:34:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:34:04:000
3.  Jennifer Malone Cardiff JIF Finished N/A 00:35:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:35:27:000
4.  Jacinta Jolly The Bulls Finished N/A 00:35:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:35:59:000
5.  Kathryn Elias Gower Riders Finished N/A 00:38:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:38:09:000
6.  Rebecca Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 00:38:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:38:14:000
7.  Rowena Duffield Whitchurch Cycling Club Finished N/A 00:38:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:38:45:000
8.  Charlotte Baxter Finished 00:39:55:000 0

8. Charlotte Baxter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:39:55:000
9.  Zoe Claire Briffett Whitchurch Cycling Club Finished N/A 00:48:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:48:34:000
10.  Rhiannon Jones West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 01:02:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:34:000
--- Anne-Marie Lawrence Whitchurch Cycling Club Did not start Veteran DN:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran | Time: DN:00:00:000
--- Emma White Whitchurch Cycling Club Did not start N/A DN:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A | Time: DN:00:00:000

Grand Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Women - Results
1.  Bonna Williams The Bulls Finished N/A 00:53:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:35:000

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Results
1.  Katie Hesden Beicwyr Brenin Finished Junior 00:52:32:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:52:32:000

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Boys - Results
1.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 00:31:46:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:31:46:000
2.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:31:46:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:31:46:000
3.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:35:29:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:29:000
4.  Luke Williams Eastlands Velo Finished Juvenile 00:36:56:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:56:000
5.  Felix Hodges Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:38:18:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:38:18:000
6.  Finley George Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:40:08:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:40:08:000
7.  Peregrine Jolly The Bulls Finished Juvenile 00:41:48:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:41:48:000
8.  Evan Burgess Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 00:42:11:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:11:000
9.  Ethan Pratten Cardiff JIF Finished Juvenile 00:42:18:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:18:000
10.  Michael Wright Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:42:19:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:42:19:000
11.  Morgan Lloyd Towy Riders Finished Juvenile 00:44:20:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:20:000
12.  Gruffydd Oliver Sosban Riders Finished Juvenile 00:44:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:58:000
13.  Rhys Thomas Gower Riders Finished Juvenile 00:46:41:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:41:000
14.  Ryan Palser Finished 00:54:54:000 0

14. Ryan Palser -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:54:000
15.  Samuel Stoker Hafren CC Finished N/A 00:55:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:02:000
16.  Cameron White Finished 00:56:44:000 0

16. Cameron White -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:44:000
17.  Gerwyn Humphreys Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 01:02:53:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:53:000
18.  Carwyn Hardiman The Bulls Finished Juvenile 01:07:05:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:07:05:000

Juvenile Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Girls - Results
1.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:23:08:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:23:08:000
2.  Freya Evans The Bulls Finished Juvenile 00:25:38:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:25:38:000
3.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished Juvenile 00:25:49:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:25:49:000
4.  Evelyn Higgins-Worrall Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:26:06:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:26:06:000
5.  Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished Juvenile 00:26:16:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:26:16:000
6.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:26:44:000 32

6. Leah Clegg -

Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:26:44:000
7.  Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished Juvenile 00:31:40:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:31:40:000
8.  Megan Thomas Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:32:46:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:32:46:000

Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women - Results
1.  Joy Bringer Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:10:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:10:39:000
2.  Rachael Kirby Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:14:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:14:56:000

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys - Results
1.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:39:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:29:000
2.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:40:05:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:05:000
3.  Iwan Evans The Bulls Finished Youth 00:43:09:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:09:000
4.  George Marshall Cardiff JIF Finished Youth 00:43:39:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:39:000
5.  Sam Ryland The Bulls Finished Youth 00:43:39:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:43:39:000
6.  Owen Evans Ystwyth Cycling Club Finished Youth 00:44:00:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:00:000
7.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth 00:46:25:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:25:000
8.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Youth 00:57:05:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:05:000

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls - Results
1.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:40:55:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:40:55:000
2.  Lucy Owens Gower Riders Finished Youth 01:00:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:36:000
3.  Nichole Reese Finished 01:09:18:000 0

3. Nichole Reese -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:18:000

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Men - Results
--- Matthew Page A Cycling Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Men - Results
1.  Max Gibbons Orbea Factory Team UK Finished Expert 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert
2.  Ashley Banks Hafren CC Finished Expert 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert

Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Men - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 00:52:05:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:52:05:000
2.  Ian Jeremiah Cardiff JIF Finished G/Vet 00:53:13:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:53:13:000
3.  Ross Porter Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished G/Vet 00:54:54:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:54:54:000
4.  Martyn Hughes-Dowdle Gower Riders Finished G/Vet 00:56:13:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:56:13:000
5.  Steven Horne Finished 00:56:26:000 0

5. Steven Horne -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:26:000
6.  Grant Johnson Finished G/Vet 00:57:14:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:57:14:000
7.  Kevin Rees Gower Riders Finished N/A 01:07:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:32:000
8.  Jeffrey Rees Gower Riders Finished G/Vet 01:07:58:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:07:58:000
9.  Donald Gray Cardiff JIF Finished G/Vet 01:09:56:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:09:56:000
10.  Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished N/A 01:12:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:12:52:000
11.  Mark Phelps Cardiff Ajax CC Finished N/A 01:21:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:29:000

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men - Results
1.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished Junior 00:59:03:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:59:03:000
2.  Clarke James Abergavenny Road Club Finished Junior 01:10:17:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:10:17:000

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Men - Results
1.  Daniel Powell Cardiff Ajax CC Finished Sport 01:05:04:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:04:000
2.  Rhys Williams Welsh Coast Cycles Finished Sport 01:05:37:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:37:000
3.  Guy Rees Bynea CC Finished Sport 01:06:44:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:06:44:000
4.  Alex Powell Finished Sport 01:08:50:000 40

4. Alex Powell -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:08:50:000
5.  Max Girdler Onit Cycle Finished Sport 01:09:52:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:09:52:000
6.  Gareth Rees Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished Sport 01:10:41:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:10:41:000
7.  Iain Fairley Gower Riders Finished Sport 01:12:00:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:00:000
8.  Andy Hoskins Cardiff JIF Finished Sport 01:13:16:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:16:000
9.  Rob Dyde Pembrokeshire Velo Finished Sport 01:13:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:52:000
10.  Rob Leeman Finished N/A 01:17:38:000 0

10. Rob Leeman -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:38:000
11.  Tom Worthington Finished 01:27:14:000 0

11. Tom Worthington -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:14:000

Super Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Men - Results
1.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 01:01:15:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:01:15:000
2.  Clive Powell Finished S/Vet 01:06:19:000 50

2. Clive Powell -

Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:06:19:000
3.  Andrew Haines Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished S/Vet 01:09:00:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:09:00:000
4.  John Lloyd MBE John Lloyd Racing Finished S/Vet 01:14:08:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:14:08:000
--- Michael Smith Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Did not start S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: S/Vet

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men - Results
1.  Matthew Lewis Forza Cycles Racing Team Finished Veteran 01:03:24:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:03:24:000
2.  Nick Reese Ludlow Brewery Race Team Finished Veteran 01:04:23:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:04:23:000
3.  Matt Limacher Finished Veteran 01:05:04:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:05:04:000
4.  Frazer White Pontypool RCC Finished Veteran 01:05:55:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:05:55:000
5.  Cam Algie Finished 01:06:26:000 0

5. Cam Algie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:26:000
6.  Dylan Stephens Ystwyth Cycling Club Finished N/A 01:07:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:14:000
7.  Jonathan Moyle Gateway Racing Finished Veteran 01:07:31:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:07:31:000
8.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:08:23:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:08:23:000
9.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Veteran 01:08:59:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:08:59:000
10.  Ian Marshall Cardiff JIF Finished N/A 01:09:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:43:000
11.  Richie Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 01:11:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:11:19:000
12.  Richard Morgan Cardiff Ajax CC Finished Veteran 01:12:44:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:12:44:000
13.  Des Pugh Hafren CC Finished N/A 01:13:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:20:000
14.  Paul Lewis Cycle-Tec Finished Veteran 01:13:50:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:13:50:000
15.  Simon Nurse Cardiff JIF Finished Veteran 01:16:50:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:50:000
16.  Craig Standage Cardiff JIF Finished Veteran 01:23:19:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:19:000
17.  Lee Stoker Hafren CC Finished Veteran 01:23:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:21:000
18.  Gareth Chislett Cycling Club Blaenau Gwent Finished N/A 01:28:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:10:000
--- Malcolm Dines Rasio Llwybr Llwynog Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Nicholas Whitley Chester RC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

About the Event

Info for Riders


 

The Races

U6 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 09:15 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 29/04/18 – 09:15
Non-Ranking, None | N/A
U6 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 09:15 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 29/04/18 – 09:15
Non-Ranking, None | N/A
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 29/04/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 29/04/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 29/04/18 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 29/04/18 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 10:05 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 29/04/18 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 10:05 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 29/04/18 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
Elite Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Fun Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Fun Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Grand Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 29/04/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Grand Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 29/04/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Super Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 29/04/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 29/04/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk