Welsh MTB XC Series 2018 - Round 5

MTB XC , Wrexham – Sunday, 08 Jul 2018

Event Summary

Event Overview

Round 5 and the final event of the 2018 Welsh MTB XC Series to be held at the iconic Llandegla trail centre. 

This is an open event and there will be entry on the day. 

Standard car park fees for Llandegla will apply.

Event Details

Event URN:

425735

Start Date:

Sun, 8th Jul 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Llandegla Forest, Ruthin Road, Llandegla, Wrexham, LL11 3AA

View map

Series:

Welsh MTB XC Series 2018

Entry close date

Thu, 5th Jul 2018

Event Organiser:

Chris Hopkins
bikeclub@bpgeo.co.uk

Results

Confirmed Results

Under 6 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 6 Boys - Results
1.  Ceri Williams Finished 0

1. Ceri Williams -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Tomos Morgan Finished 0

2. Tomos Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Freddie Roberts Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Tryfan Mclean Finished 0

4. Tryfan Mclean -

Points: 0 | Status: Finished
5.  William Allcock Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ben Turner Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Elis Ward Finished 0

7. Elis Ward -

Points: 0 | Status: Finished
--- Finn Carson Did not finish 0

7. Finn Carson -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 6 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 6 Girls - Results
1.  Manon Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Cadi Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Eleanor Rayner Finished 0

3. Eleanor Rayner -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Ellie Jones Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Annabelle Taylor Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Sarah Killeen Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Livy Bateson Finished 0

7. Livy Bateson -

Points: 0 | Status: Finished

Under 8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 Boys - Results
1.  Cameron Reeves Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Joshua Page Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gruff Morgan Finished 0

3. Gruff Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Toby Risdon Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Cian Dines Finished N/A 0

5. Cian Dines -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Osian Tilke Cardiff JIF Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Steffan Dines Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Cadan Lloyd-Jones West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Dylan Billington Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Theo Tonkinson Hafren CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Osian Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Finn Fitzgerald Dulwich Paragon CC Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
--- Isaac Vickery Dyffryn Conwy Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Under 8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 Girls - Results
1.  Lowri Howie Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Poppie Haynes Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mali Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Annabelle Griffiths Finished 0

4. Annabelle Griffiths -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Ella Williams Finished 0

5. Ella Williams -

Points: 0 | Status: Finished
--- Freya Lamp Did not start 0

5. Freya Lamp -

Points: 0 | Status: Did not start

Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Results
1.  Finn Davies A Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Alex Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Zac Risdon Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Monty Sutton Port Sunlight Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Daniel Davies Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Oscar Lamp Ystwyth Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Bayden Lamp Ystwyth Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Noah Killeen Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Charlie Baxter Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Elliot Turner Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Harry Houlden Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  George Farrington Finished 0

12. George Farrington -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Harry Edwards Finished 0

13. Harry Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Owen Rayner Finished 0

14. Owen Rayner -

Points: 0 | Status: Finished
--- Finn Beckett Did not finish 0

14. Finn Beckett -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Meuryn Rees The Bulls Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Results
1.  Aelwen Davies The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Phoebe Taylor Finished 0

2. Phoebe Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Lara Omidvar Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Bethan Billington Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Cari Williams Finished 0

5. Cari Williams -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Lily Allcock Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Efanna Lewis Finished 0

7. Efanna Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Eleri Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Alfie Davies A Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Cian Evans The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Gwion Humpreys Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  William Popplewell Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Ioan Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Thomas Williams Finished 0

8. Thomas Williams -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Ioan Tilke Cardiff JIF Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Oscar Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Megan Lewis Finished 0

2. Megan Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Briony Roberts Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Fun Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Fun Men - Results
1.  Matthew Bishop Finished 0

1. Matthew Bishop -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Kristian Thomas Finished 0

2. Kristian Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Rhodri Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Wayne James Finished 0

4. Wayne James -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Gethin Owens Finished 0

5. Gethin Owens -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Liam Owen Finished 0

6. Liam Owen -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Dai Morgan Finished 0

7. Dai Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Tyson Lamp Finished 0

8. Tyson Lamp -

Points: 0 | Status: Finished
9.  simon jones Finished 0

9. simon jones -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Andrew Clegg Finished Veteran 0

10. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  David Jefferies Finished 0

11. David Jefferies -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Nicholas Little Finished 0

12. Nicholas Little -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Warren Tilke Bike Doctor Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Kevin Haynes Finished 0

14. Kevin Haynes -

Points: 0 | Status: Finished

Fun Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Fun Women - Results
1.  Fran Hoare Rhyl Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Helen Stevenson Finished 0

2. Helen Stevenson -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Lisa Algie Finished 0

3. Lisa Algie -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Rebecca Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Sarah Morgan Finished 0

5. Sarah Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Jane Sutton Port Sunlight Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Lynsey Whitley Chester RC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Nikki Eagle Finished 0

8. Nikki Eagle -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Charlotte Baxter Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Rhiannon Jones West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Boys - Results
1.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Nathan Smith Birkenhead North End CC Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Thomas James Dyffryn Conwy Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Dougie Bishop Finished 0

5. Dougie Bishop -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Luke Williams Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Peregrine Jolly The Bulls Finished Juvenile 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Michael Wright Abergavenny Road Club Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile
9.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished Juvenile 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Samuel Stoker Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Ben Hammonds Finished 0

11. Ben Hammonds -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Celyn Newell Finished 0

12. Celyn Newell -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Matthew Tame Finished 0

13. Matthew Tame -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Charlie Newell Finished 0

14. Charlie Newell -

Points: 0 | Status: Finished
--- Gerwyn Humphreys Ystwyth Cycling Club Did not finish Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Joseph Roberts Did not finish 0

14. Joseph Roberts -

Points: 0 | Status: Did not finish

Juvenile Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Girls - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Leah Clegg Finished Juvenile 45

3. Leah Clegg -

Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Freya Evans The Bulls Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys - Results
1.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  George Marshall Cardiff JIF Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Sam Holwill Hafren CC Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Owen Evans Ystwyth Cycling Club Finished Youth 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls - Results
1.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Nicole Reese Finished 0

2. Nicole Reese -

Points: 0 | Status: Finished

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Female - Results
1.  Ruby Miller Hargroves-Montezuma's Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite

Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Women - Results
1.  Lucy Marshall Coed Llandegla N Wales MBA Finished Expert 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Katie Hesden Beicwyr Brenin Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Lois Lee Velo Club Melyd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Women - Results
1.  Eilish Gilbert Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Emma Knight Twelve50 Bikes Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport

Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Women - Results
1.  Cheri Mills Wrexham Roads Club Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Jane Rayner Wrexham Roads Club Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Tamara Walton-Evan Ynys Mon Race Team Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Eldrydd Lamp Finished 0

4. Eldrydd Lamp -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Jacinta Jolly The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Grand Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Women - Results
1.  Janet Burthem Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sarah Barnwell Dyffryn Conwy Finished G/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Men - Results
1.  Daniel Curtis Manx Viking Wheelers CC Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Steven James Hope Factory Racing Finished Elite 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Chris Lever Cookson Cycles Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ross Thorley Manx Mountain Bike Club Finished Expert 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Men - Results
1.  Charles Dennison Manchester Wheelers Club Finished Expert 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Robbie Hearns Synergy Cycles Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Oliver Bell Leicester Forest CC Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Clarke James Abergavenny Road Club Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Men - Results
1.  Matthew Marshall Team Aspire Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Daniel Powell Cardiff JIF Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  David Allcock Lyme RC Finished Sport 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport
4.  Jack Morris Finished Sport 40

4. Jack Morris -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Alex Powell Finished Sport 36

5. Alex Powell -

Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
6.  Iain Fairley Gower Riders Finished Sport 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Neil Upton Chester RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Benjamin Goodfellow Wrexham Roads Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Stephen Stuart Liverpool Century RC Finished Sport 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport
--- Hywel Lloyd Did not finish 0

9. Hywel Lloyd -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Guy Rees Bynea CC Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men - Results
1.  Roy Davies Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Veteran 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Nick Reese Ludlow Brewery Race Team Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Graeme Bird Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Richie Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Philip Stevenson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Jonathan Moyle Gateway Racing Finished Veteran 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Mark James Pontypool RCC Finished Veteran 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Cam Algie Finished 0

10. Cam Algie -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Veteran 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran
13.  Paul Lewis Cycle-Tec Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Leon Reeves Abergavenny Road Club Finished Veteran 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran
15.  Lee Stoker Hafren CC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
16.  Tim Tharratt Finished 0

16. Tim Tharratt -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Christian Evans Ynys Mon Race Team Finished Veteran 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran

Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Men - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  David Bentley Leisure Lakes Bikes.com Finished G/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet
3.  Nigel Gregory Pedal Power Loughborough Finished G/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Mark Sutton Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Andy Bowker Lyme RC Finished G/Vet 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet
6.  Dean Smith Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished G/Vet 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet
7.  Jon Endeacott Finished 0

7. Jon Endeacott -

Points: 0 | Status: Finished
--- Tim Ball Audlem Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Veteran Male - Results
1.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet
2.  Brian Gough Finished S/Vet 50

2. Brian Gough -

Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet
3.  Clive Powell Finished S/Vet 45

3. Clive Powell -

Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet
4.  Michael Smith Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished S/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet
5.  Unknown Rider1 Finished 0

5. Unknown Rider1 -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Online entries close midnight 1st July

The Races

Under 6 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 08/07/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 6 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 08/07/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 08/07/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 08/07/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 08/07/18 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 08/07/18 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 10:05 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 08/07/18 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 10:05 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 08/07/18 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
Fun Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Fun Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Grand Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 08/07/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Grand Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet

Event Summary

Event Overview

Round 5 and the final event of the 2018 Welsh MTB XC Series to be held at the iconic Llandegla trail centre. 

This is an open event and there will be entry on the day. 

Standard car park fees for Llandegla will apply.

Event Details

Event URN:

425735

Start Date:

Sun, 8th Jul 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Llandegla Forest, Ruthin Road, Llandegla, Wrexham, LL11 3AA

View map

Series:

Welsh MTB XC Series 2018

Entry close date

Thu, 5th Jul 2018

Event Organiser:

Chris Hopkins
bikeclub@bpgeo.co.uk

Results

Confirmed Results

Under 6 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 6 Boys - Results
1.  Ceri Williams Finished 0

1. Ceri Williams -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Tomos Morgan Finished 0

2. Tomos Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Freddie Roberts Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Tryfan Mclean Finished 0

4. Tryfan Mclean -

Points: 0 | Status: Finished
5.  William Allcock Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ben Turner Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Elis Ward Finished 0

7. Elis Ward -

Points: 0 | Status: Finished
--- Finn Carson Did not finish 0

7. Finn Carson -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 6 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 6 Girls - Results
1.  Manon Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Cadi Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Eleanor Rayner Finished 0

3. Eleanor Rayner -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Ellie Jones Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Annabelle Taylor Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Sarah Killeen Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Livy Bateson Finished 0

7. Livy Bateson -

Points: 0 | Status: Finished

Under 8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 Boys - Results
1.  Cameron Reeves Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Joshua Page Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gruff Morgan Finished 0

3. Gruff Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Toby Risdon Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Cian Dines Finished N/A 0

5. Cian Dines -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Osian Tilke Cardiff JIF Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Steffan Dines Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Cadan Lloyd-Jones West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Dylan Billington Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Theo Tonkinson Hafren CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Osian Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Finn Fitzgerald Dulwich Paragon CC Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
--- Isaac Vickery Dyffryn Conwy Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Under 8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 8 Girls - Results
1.  Lowri Howie Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Poppie Haynes Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mali Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Annabelle Griffiths Finished 0

4. Annabelle Griffiths -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Ella Williams Finished 0

5. Ella Williams -

Points: 0 | Status: Finished
--- Freya Lamp Did not start 0

5. Freya Lamp -

Points: 0 | Status: Did not start

Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Results
1.  Finn Davies A Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Alex Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Zac Risdon Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Monty Sutton Port Sunlight Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Daniel Davies Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Oscar Lamp Ystwyth Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Bayden Lamp Ystwyth Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Noah Killeen Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Charlie Baxter Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Elliot Turner Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Harry Houlden Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  George Farrington Finished 0

12. George Farrington -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Harry Edwards Finished 0

13. Harry Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Owen Rayner Finished 0

14. Owen Rayner -

Points: 0 | Status: Finished
--- Finn Beckett Did not finish 0

14. Finn Beckett -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Meuryn Rees The Bulls Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Results
1.  Aelwen Davies The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Phoebe Taylor Finished 0

2. Phoebe Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Lara Omidvar Maindy Flyers Youth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Bethan Billington Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Cari Williams Finished 0

5. Cari Williams -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Lily Allcock Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Efanna Lewis Finished 0

7. Efanna Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Eleri Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Alfie Davies A Cycling Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Cian Evans The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Gwion Humpreys Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  William Popplewell Dyffryn Conwy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Ioan Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Thomas Williams Finished 0

8. Thomas Williams -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Ioan Tilke Cardiff JIF Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Oscar Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Megan Lewis Finished 0

2. Megan Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Briony Roberts Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Fun Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Fun Men - Results
1.  Matthew Bishop Finished 0

1. Matthew Bishop -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Kristian Thomas Finished 0

2. Kristian Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Rhodri Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Wayne James Finished 0

4. Wayne James -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Gethin Owens Finished 0

5. Gethin Owens -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Liam Owen Finished 0

6. Liam Owen -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Dai Morgan Finished 0

7. Dai Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Tyson Lamp Finished 0

8. Tyson Lamp -

Points: 0 | Status: Finished
9.  simon jones Finished 0

9. simon jones -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Andrew Clegg Finished Veteran 0

10. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  David Jefferies Finished 0

11. David Jefferies -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Nicholas Little Finished 0

12. Nicholas Little -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Warren Tilke Bike Doctor Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Kevin Haynes Finished 0

14. Kevin Haynes -

Points: 0 | Status: Finished

Fun Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Fun Women - Results
1.  Fran Hoare Rhyl Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Helen Stevenson Finished 0

2. Helen Stevenson -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Lisa Algie Finished 0

3. Lisa Algie -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Rebecca Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Sarah Morgan Finished 0

5. Sarah Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Jane Sutton Port Sunlight Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Lynsey Whitley Chester RC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Nikki Eagle Finished 0

8. Nikki Eagle -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Charlotte Baxter Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Rhiannon Jones West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Boys - Results
1.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Nathan Smith Birkenhead North End CC Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Thomas James Dyffryn Conwy Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Dougie Bishop Finished 0

5. Dougie Bishop -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Luke Williams Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Peregrine Jolly The Bulls Finished Juvenile 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Michael Wright Abergavenny Road Club Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile
9.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished Juvenile 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Samuel Stoker Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Ben Hammonds Finished 0

11. Ben Hammonds -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Celyn Newell Finished 0

12. Celyn Newell -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Matthew Tame Finished 0

13. Matthew Tame -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Charlie Newell Finished 0

14. Charlie Newell -

Points: 0 | Status: Finished
--- Gerwyn Humphreys Ystwyth Cycling Club Did not finish Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Joseph Roberts Did not finish 0

14. Joseph Roberts -

Points: 0 | Status: Did not finish

Juvenile Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Girls - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Leah Clegg Finished Juvenile 45

3. Leah Clegg -

Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Freya Evans The Bulls Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys - Results
1.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  George Marshall Cardiff JIF Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Sam Holwill Hafren CC Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Owen Evans Ystwyth Cycling Club Finished Youth 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls - Results
1.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Nicole Reese Finished 0

2. Nicole Reese -

Points: 0 | Status: Finished

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Female - Results
1.  Ruby Miller Hargroves-Montezuma's Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite

Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Women - Results
1.  Lucy Marshall Coed Llandegla N Wales MBA Finished Expert 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Katie Hesden Beicwyr Brenin Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Lois Lee Velo Club Melyd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Women - Results
1.  Eilish Gilbert Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Emma Knight Twelve50 Bikes Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport

Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Women - Results
1.  Cheri Mills Wrexham Roads Club Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Jane Rayner Wrexham Roads Club Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Tamara Walton-Evan Ynys Mon Race Team Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Eldrydd Lamp Finished 0

4. Eldrydd Lamp -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Jacinta Jolly The Bulls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Grand Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Women - Results
1.  Janet Burthem Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sarah Barnwell Dyffryn Conwy Finished G/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Men - Results
1.  Daniel Curtis Manx Viking Wheelers CC Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Steven James Hope Factory Racing Finished Elite 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Chris Lever Cookson Cycles Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ross Thorley Manx Mountain Bike Club Finished Expert 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Men - Results
1.  Charles Dennison Manchester Wheelers Club Finished Expert 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Robbie Hearns Synergy Cycles Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Oliver Bell Leicester Forest CC Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Clarke James Abergavenny Road Club Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Men - Results
1.  Matthew Marshall Team Aspire Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Daniel Powell Cardiff JIF Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  David Allcock Lyme RC Finished Sport 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport
4.  Jack Morris Finished Sport 40

4. Jack Morris -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Alex Powell Finished Sport 36

5. Alex Powell -

Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
6.  Iain Fairley Gower Riders Finished Sport 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Neil Upton Chester RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Benjamin Goodfellow Wrexham Roads Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Stephen Stuart Liverpool Century RC Finished Sport 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport
--- Hywel Lloyd Did not finish 0

9. Hywel Lloyd -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Guy Rees Bynea CC Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men - Results
1.  Roy Davies Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Veteran 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Nick Reese Ludlow Brewery Race Team Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Graeme Bird Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Richie Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Philip Stevenson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Jonathan Moyle Gateway Racing Finished Veteran 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Mark James Pontypool RCC Finished Veteran 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Cam Algie Finished 0

10. Cam Algie -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Veteran 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran
13.  Paul Lewis Cycle-Tec Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Leon Reeves Abergavenny Road Club Finished Veteran 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran
15.  Lee Stoker Hafren CC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
16.  Tim Tharratt Finished 0

16. Tim Tharratt -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Christian Evans Ynys Mon Race Team Finished Veteran 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran

Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Men - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  David Bentley Leisure Lakes Bikes.com Finished G/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet
3.  Nigel Gregory Pedal Power Loughborough Finished G/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Mark Sutton Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Andy Bowker Lyme RC Finished G/Vet 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet
6.  Dean Smith Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished G/Vet 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet
7.  Jon Endeacott Finished 0

7. Jon Endeacott -

Points: 0 | Status: Finished
--- Tim Ball Audlem Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Veteran Male - Results
1.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet
2.  Brian Gough Finished S/Vet 50

2. Brian Gough -

Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet
3.  Clive Powell Finished S/Vet 45

3. Clive Powell -

Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet
4.  Michael Smith Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished S/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet
5.  Unknown Rider1 Finished 0

5. Unknown Rider1 -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Online entries close midnight 1st July

The Races

Under 6 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 08/07/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 6 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 08/07/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 08/07/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 08/07/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 08/07/18 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 08/07/18 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 10:05 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 08/07/18 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 10:05 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 08/07/18 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
Fun Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Fun Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Grand Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 08/07/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Grand Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Super Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 08/07/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk