2018 Midlands Mtb Series - Round 2 - Parkwood Springs

MTB XC , Sheffield – Saturday, 28 Apr 2018

Event Summary

Event Overview

Round 2 crosses the border into Sheffield for some urban XC racing! The compact lap is great for spectators and the course leaves everyone smiling from ear to ear!



Event Details

Event URN:

424863

Start Date:

Sat, 28th Apr 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Parkwood Springs, Shirecliffe Road, Sheffield, Yorkshire, S5 8XF

View map

Series:

Midland XC Series

Results

Confirmed Results

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Veteran 01:06:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:06:05:000
2.  Julie Parker Finished 01:09:33:000 0

2.  Julie Parker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:33:000
3.  Bridget Jones Mid Shropshire Wheelers Finished G/Vet 01:17:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:24:000
--- Eve Roberts Derby Mercury RC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Fun Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Male - Results
1.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Junior 00:48:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:55:000
2.  Antony Csernatony Finished 00:49:01:000 0

2.  Antony Csernatony -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:01:000
3.  Gavin Hamilton Lichfield City CC Finished N/A 00:50:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:04:000
4.  John Founds Finished N/A 00:52:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:53:000
5.  Daniel Irish Finished N/A 00:53:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:47:000
6.  Mark Weston Sitwell Cycling Club Finished 00:54:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:09:000
7.  Andrew Clegg Finished Veteran 00:55:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:55:34:000
8.  Peter Chester Sitwell Cycling Club Finished N/A 00:56:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:14:000
9.  David Cassidy Finished N/A 00:56:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:46:000
10.  Richard Setters Finished 00:56:49:000 0

10.  Richard Setters -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:49:000
11.  Troy Chalkley Finished 00:57:17:000 0

11.  Troy Chalkley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:17:000
12.  Simon Baker Finished 00:58:00:000 0

12.  Simon Baker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:00:000
13.  Femi Colton Finished 00:58:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:35:000
14.  Jonathan Backhouse Lincoln Wheelers CC Finished N/A 00:59:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:06:000
15.  Glenn Husselbee Finished 00:59:58:000 0

15.  Glenn Husselbee -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:58:000
16.  Stephen Lewis Finished 01:00:43:000 0

16.  Stephen Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:43:000
17.  Paul Whitehouse Finished N/A 01:00:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:51:000
18.  Christopher Conway Finished 01:02:56:000 0

18.  Christopher Conway -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:56:000
19.  Ryan Morris Finished 01:03:02:000 0

19.  Ryan Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:02:000
20.  Adam Copley Finished N/A 01:03:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:21:000
21.  Joseph Throp Finished 01:03:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:33:000
22.  Stuart Crunkhorn Finished N/A 01:05:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:10:000
23.  Richard Bunting Finished 01:05:40:000 0

23.  Richard Bunting -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:40:000
24.  David Mills Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 01:08:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:53:000
25.  Andy Pilkington Finished 01:09:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:14:000
26.  William Hammerton Bridgnorth Cycling Club Finished N/A 01:14:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:14:42:000
27.  Jonathan Haynes Sitwell Cycling Club Finished Sport 00:49:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:49:52:000
28.  Paul Morris Finished 00:54:47:000 0

28.  Paul Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:47:000

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished Juvenile 00:50:57:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:57:000
2.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:51:45:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:45:000
3.  Hermione Pickering Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished Juvenile 00:52:37:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:37:000
4.  Eva Newby Furness Flyers Finished Juvenile 00:55:20:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:20:000
5.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Juvenile 00:59:27:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:27:000
6.  Evie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished Juvenile 01:08:00:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:00:000
--- Harriet Limb Matlock CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Max Greensill Rapid Racer Products Finished Juvenile 00:44:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:50:000
2.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:46:52:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:52:000
3.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished Juvenile 00:47:54:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:54:000
4.  Tom Scott Holmfirth Cycling Club Finished Juvenile 00:49:08:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:08:000
5.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished Juvenile 00:51:39:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:39:000
6.  Daniel Armstrong Leicester Forest CC Finished Juvenile 00:52:23:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:23:000
7.  Benjamin Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished Juvenile 00:53:18:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:18:000
8.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished Juvenile 00:54:29:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:29:000
9.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished Juvenile 00:55:51:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:51:000
10.  Benjamin Kerry Nottingham Clarion CC Finished Juvenile 00:56:59:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:59:000
11.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Juvenile 00:57:27:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:27:000
12.  Finlay Ackroyd East Bradford CC Finished Juvenile 00:58:23:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:23:000
13.  John Cull RibbleValley Juniors Cycling C... Finished N/A 00:59:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:05:000
14.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished Juvenile 00:59:21:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:21:000
15.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile 01:01:14:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:14:000
16.  Benjamin Worboys-Hodgson Holmfirth Cycling Club Finished Juvenile 01:05:16:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:16:000
17.  James Armson Holmfirth Cycling Club Finished Juvenile 01:06:10:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:06:10:000
18.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished Juvenile 01:06:27:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:06:27:000
19.  Finley Hill Matlock CC Finished Juvenile 01:18:26:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:18:26:000
20.  Corben Haynes Finished 00:57:22:000 0

20.  Corben Haynes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:22:000
--- Luke Kininmonth Derby Mercury RC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Ozzy Stringer Richardsons Cycle Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth 01:03:07:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:07:000
2.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 01:07:25:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:25:000
3.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth 01:11:34:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:34:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Alec Gregory Pedal Power Loughborough Finished Youth 00:53:35:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:35:000
2.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Youth 00:55:19:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:19:000
3.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Youth 00:58:24:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:24:000
4.  Jack Ackroyd Shibden Cycling Club Finished Youth 00:58:51:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:51:000
5.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished Youth 00:59:37:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:37:000
6.  Fraser Wight Cotswold Cycles-TREK Finished Youth 01:01:29:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:29:000
7.  Joseph Kininmonth Derby Mercury RC Finished Youth 01:01:34:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:34:000
8.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished Youth 01:02:02:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:02:000
9.  Oliver Baker Wolverhampton Wheelers Finished Youth 01:02:36:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:36:000
10.  Joshua Backhouse Velo Club Lincoln Finished Youth 01:05:29:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:29:000
11.  Adam Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 01:08:42:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:42:000
12.  Arran Wolstenholme Holmfirth Cycling Club Finished Youth 01:11:36:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:36:000
13.  Samuel Laird Sleaford Whls CC Finished Youth 01:12:18:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:18:000
14.  Finlay Preece Bolsover & District Cycling Cl... Finished Youth 01:13:29:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:13:29:000
--- Finn Credland Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Lewis Smith Sherwood Pines Cycles Forme Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Virginia Roberts Albion Cycling Co Finished Veteran 01:09:24:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:09:24:000
2.  Emma Payne Fossa Racing Finished Veteran 01:19:31:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:31:000
3.  Louise Wainwright Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:22:08:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:08:000
4.  Sarah Vigrow Welland Valley CC Finished Veteran --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Tony Cope Leek Cyclists Club Finished N/A 01:09:58:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:58:000
2.  Stefan Macina Aurelius Cycles Finished Veteran 01:13:05:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:13:05:000
3.  Giles Dumont Aurelius Cycles Finished Veteran 01:14:06:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:14:06:000
4.  Nicholas Popham ROTOR Race Team Finished Veteran 01:14:31:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:14:31:000
5.  Damian Baker Finished Veteran 01:15:29:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:29:000
6.  Graeme Bird Pedalsport Cycling Club Finished N/A 01:15:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:15:41:000
7.  Ivan Oxborough Ellmore Factory Racing Finished Veteran 01:15:43:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:43:000
8.  Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 01:16:06:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:06:000
9.  Raymond Honour MTS Cycle Sport Finished Veteran 01:16:11:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:11:000
10.  Duncan Putman Derby Mercury RC Finished Veteran 01:16:56:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:56:000
11.  Henry Norman Finished 01:18:12:000 0

11.  Henry Norman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:12:000
12.  Phillip Glaze FISHFACE CYCLES RT Finished Veteran 01:18:17:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:17:000
13.  David Kellam Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 01:18:56:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:56:000
14.  Lee Eaton Transition Race Team Finished Veteran 01:19:03:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:03:000
15.  Spencer Parker Finished N/A 01:19:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:19:43:000
16.  Jon Chandler ROTOR Race Team Finished N/A 01:20:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:03:000
17.  Andrew Shorney Derby Mercury RC Finished N/A 01:20:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:06:000
18.  Roberto Conte Finished Veteran 01:20:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:12:000
19.  Andy Hughes Derby Mercury RC Finished N/A 01:20:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:21:000
20.  David Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:20:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:48:000
21.  James Dyson 3RT Finished Veteran 01:21:25:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:25:000
22.  Ian Chapman PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Veteran 01:21:59:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:59:000
23.  Gary Spencer Finished 01:22:10:000 0

23.  Gary Spencer -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:10:000
24.  Neil Heywood Shibden Cycling Club Finished N/A 01:22:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:27:000
25.  David Millson Hull Thursday RC Finished 01:22:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:41:000
26.  Marcus Nainby WNT Development Team Finished Veteran 01:22:55:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:55:000
27.  John Ellison Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 01:23:18:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:18:000
28.  David Thorp Macclesfield Wheelers Finished Veteran 01:23:30:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:30:000
29.  Chris Bradley www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 01:23:47:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:47:000
30.  Carl Kelleher Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 01:25:48:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:48:000
31.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished Veteran 01:26:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:21:000
32.  Hugo Reynolds Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:27:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:06:000
33.  Gary Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Veteran 01:27:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:55:000
34.  David Smith Ashfield RC Finished N/A 01:28:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:31:000
35.  Mark Connaughton Finished N/A 01:28:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:41:000
36.  Daniel Stephenson Finished 01:30:10:000 0

36.  Daniel Stephenson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:10:000
37.  Ian Spencer Shibden Cycling Club Finished Veteran 01:32:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:07:000
38.  Trevor Allt Heanor Clarion CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Stephen Mannion Derby Mercury RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Paul McDonnell Finished --- 0

40.  Paul McDonnell -

Points: 0 | Status: Finished
41.  Matthew Grainge Finished --- 0

41.  Matthew Grainge -

Points: 0 | Status: Finished
--- Christopher Clark VC York Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Matthew Greensill Rapid Racer Products Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Craig Tabiner Port Sunlight Whls CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Ed Wolstenholme Holmfirth Cycling Club Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Stewart Coates All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished G/Vet 01:14:45:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:45:000
2.  Bruce Rollinson All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished G/Vet 01:15:11:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:11:000
3.  Nigel Gregory Pedal Power Loughborough Finished G/Vet 01:15:17:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:17:000
4.  Matt Wilson Mountain Goat Performance Coac... Finished G/Vet 01:16:25:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:25:000
5.  Ian Dalton Louth Cycle Centre Finished G/Vet 01:16:44:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:44:000
6.  Iain Wight North Cotswold CC Finished G/Vet 01:17:34:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:34:000
7.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished G/Vet 01:18:38:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:38:000
8.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing Finished G/Vet 01:19:31:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:31:000
9.  Peter Bromwich Finished G/Vet 01:20:39:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:39:000
10.  Jon Lightfoot Sherwood Pines Cycles Forme Finished G/Vet 01:20:45:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:45:000
11.  Matt Ingram www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:20:46:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:46:000
12.  Gary Strickland VC Long Eaton Finished G/Vet 01:21:14:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:14:000
13.  Andrew Holgate Harrogate Nova CC Finished N/A 01:22:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:54:000
14.  Nigel Jones ROTOR Race Team Finished G/Vet 01:23:52:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:52:000
15.  Ian Bale Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:23:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:59:000
16.  Harvey Levann Team Jewson-M.I.Racing Finished G/Vet 01:25:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:27:000
17.  Heath Ackroyd East Bradford CC Finished N/A 01:26:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:08:000
18.  David Smith Finished N/A 01:28:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:32:000
19.  Stuart Tyrrell Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:30:14:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:14:000
20.  Craig Turner Sherwood Pines Cycles Forme Finished G/Vet 01:30:34:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:34:000
21.  Sandy Meek Here Come The Belgians Finished N/A 01:31:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:14:000
22.  Michael Scott Holmfirth Cycling Club Finished G/Vet 01:31:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:16:000
23.  Andrew Hilton Finished N/A 01:31:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:31:000
24.  Mark Boothman Heanor Clarion CC Finished N/A 01:32:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:19:000
25.  Jake Jakobson Welland Valley CC Finished G/Vet --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: G/Vet
26.  Andrew Simpson Doncaster Whls CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Ian Fairy Ashfield RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Richard Johnson Finished --- 0

28.  Richard Johnson -

Points: 0 | Status: Finished
29.  Simon Bartram Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Mark Goulsbra Louth Cycle Centre Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Super Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Vet Male - Results
1.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing Finished S/Vet 01:17:55:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:17:55:000
2.  Chris Wreghitt Second Wind Finished S/Vet 01:21:21:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:21:21:000
3.  James Sutherland Bolsover & District Cycling Cl... Finished S/Vet 01:22:40:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:22:40:000
4.  Nigel Herrod ROTOR Race Team Finished S/Vet 01:23:23:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:23:23:000
5.  Michael Speirs Mountain Goat Performance Coac... Finished S/Vet 01:25:43:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:25:43:000
6.  Philip Stokes Team Jewson-M.I.Racing Finished S/Vet 01:27:40:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:27:40:000
7.  Peter Carman Lyme RC Finished N/A 01:17:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:29:000
8.  Nigel Middlehurst Ellmore Factory Racing Finished S/Vet 01:26:17:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:26:17:000
--- Ian Cooper Shibden Cycling Club Did not finish N/A 00:24:50:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:24:50:000

Under 8 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Female - Results
1.  Isabelle Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 00:14:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:41:000
2.  Shauna Hamilton Lichfield City CC Finished N/A 00:17:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:11:000
3.  Olivia Marriott Finished --- 0

3.  Olivia Marriott -

Points: 0 | Status: Finished

Under 8 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Male - Results
1.  Lewis Colley Newport Shropshire CC Finished N/A 00:13:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:21:000
2.  Casey Jackson Shibden Cycling Club Finished N/A 00:13:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:45:000
3.  Archie Sharpe Finished 00:14:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:22:000
4.  Robbie Dexter Finished 00:14:27:000 0

4.  Robbie Dexter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:27:000
5.  Rory Stanton-Spencer East Bradford CC Finished N/A 00:15:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:21:000
6.  Joseph Throp Finished 00:15:28:000 0

6.  Joseph Throp -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:28:000
7.  Adam Wright Nottingham Outlaws BMX Club Finished 00:15:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:33:000
8.  Louis Stanton-Spencer East Bradford CC Finished N/A 00:16:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:20:000
9.  Rohan Bridge Finished 00:16:48:000 0

9.  Rohan Bridge -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:16:48:000
10.  Benjamin Whitehouse Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:17:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:17:42:000
11.  Fin Mackie Finished --- 0

11.  Fin Mackie -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Max Kolbert Finished --- 0

12.  Max Kolbert -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Thomas Norman Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Finley Beaumont Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Nathaniel Parkin Finished --- 0

15.  Nathaniel Parkin -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Harris Bridge Finished --- 0

16.  Harris Bridge -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Female - Results
1.  Eadie Jones Port Sunlight Whls CC Finished N/A 00:13:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:07:000
2.  Lily Allcock Lyme RC Finished N/A 00:13:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:28:000
3.  Bethany Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 00:13:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:44:000
4.  Isla Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 00:15:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:24:000
5.  Elizabeth Grindley North Cheshire Clarion Finished N/A 00:15:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:41:000
6.  Poppy Spencer East Bradford CC Finished N/A 00:15:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:46:000
7.  Aoya Jones Finished --- 0

7.  Aoya Jones -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Male - Results
1.  Jacob Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:12:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:30:000
2.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished N/A 00:12:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:55:000
3.  Dillon Preece Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:13:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:20:000
4.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:14:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:22:000
5.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 00:14:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:23:000
6.  Murphy Hamilton Lichfield City CC Finished N/A 00:14:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:24:000
7.  Arthur Limb Matlock CC Finished N/A 00:14:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:26:000
8.  thomas benson Finished 00:14:28:000 0

8.  thomas benson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:28:000
9.  Alfie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:14:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:41:000
10.  Daniel Charton Solihull CC Finished N/A 00:15:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:31:000
11.  Caspar Reynolds Bolsover & District Cycling Cl... Finished 00:15:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:44:000
12.  Luke Trafford Finished --- 0

12.  Luke Trafford -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Haydn Fletcher Chesterfield BMX Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Benjamin Taylor North Midlands Youth Squad Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Edward Lyons Cycle Derby CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Pasco Reynolds Bolsover & District Cycling Cl... Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Max Mannion Derby Mercury RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  James Wright Nottingham Outlaws BMX Club Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
19.  Leon Harvey Wilkes Mansfield Road Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Jude Stanton-Spencer East Bradford CC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Under 12 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Female - Results
1.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished N/A 00:22:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:26:000
2.  Jael Maw Finished N/A 00:23:50:000 0

2.  Jael Maw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:50:000
3.  Harriet Greensill Rapid Racer Products Finished N/A 00:25:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:20:000
4.  Amy Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Holly Nainby Finished --- 0

5.  Holly Nainby -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Maia Jones Finished --- 0

6.  Maia Jones -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Sophie Griffithis Finished --- 0

7.  Sophie Griffithis -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Male - Results
1.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished N/A 00:18:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:51:000
2.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 00:19:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:22:000
3.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished N/A 00:20:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:12:000
4.  Sebastian Varley Derby Mercury RC Finished N/A 00:20:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:28:000
5.  Joe Watkins-wilson Finished 00:20:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:46:000
6.  Noah Ellison Pedalsport Cycling Club Finished N/A 00:21:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:00:000
7.  Luca Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:21:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:02:000
8.  Jesse Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:21:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:08:000
9.  Charlie Hoyle Newark Castle CC Finished N/A 00:21:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:33:000
10.  Noah Inman Lichfield City CC Finished N/A 00:21:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:54:000
11.  Ben Mellor Matlock CC Finished N/A 00:22:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:19:000
12.  Lewis Billington Finished 00:23:11:000 0

12.  Lewis Billington -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:11:000
13.  Alfie Spencer East Bradford CC Finished N/A 00:23:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:30:000
14.  Daniel Backhouse Velo Club Lincoln Finished N/A 00:23:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:52:000
15.  James Flint 4 Life Triathlon Club Finished N/A 00:24:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:10:000
16.  Ellis Jackson Leicester Forest CC Finished N/A 00:24:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:27:000
17.  Oliver Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 00:19:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:02:000
18.  Charlie Colley Newport Shropshire CC Finished N/A 00:19:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:26:000
19.  Marc Charton Solihull CC Finished N/A 00:19:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:34:000
20.  George Parker Matlock CC Finished N/A 00:25:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:41:000
--- Thomas Mould Lyme RC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Tamara Walton-Evans Ynys Mon Race Team Finished Veteran 01:16:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:50:000

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Tom Hodgkinson Finished 01:02:17:000 0

1.  Tom Hodgkinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:17:000
2.  Jonathan Jagger Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 01:04:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:36:000
3.  Nick Clayton Finished 01:05:31:000 0

3.  Nick Clayton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:31:000
4.  Steven Wood Jakrabbit Finished N/A 01:06:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:16:000
5.  Paul Mcnally Finished 01:07:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:07:22:000
6.  Brad Roeton Finished 01:08:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:21:000
7.  Neale Jackson Finished N/A 01:09:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:00:000
8.  James Bailey Cycle Mickleover Finished N/A 01:09:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:41:000
9.  Joseph Donnelly Finished N/A 01:10:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:10:56:000
10.  James Cooper Finished N/A 01:12:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:12:16:000
11.  Benji Jordan Finished 01:12:31:000 0

11.  Benji Jordan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:12:31:000
12.  Martin Lester Finished 01:12:32:000 0

12.  Martin Lester -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:12:32:000
13.  Mike Turner Bolsover & District Cycling Cl... Finished Sport 01:13:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:11:000
14.  Christian Evans Ynys Mon Race Team Finished Veteran 01:14:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:14:56:000
15.  Brett Nelson Finished 01:15:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:07:000
16.  Joe Lewis Finished N/A 01:15:55:000 0

16.  Joe Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:15:55:000
17.  Stephen Mason Finished 01:16:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:16:09:000
18.  Thomas Theobald Finished 01:18:39:000 0

18.  Thomas Theobald -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:39:000
--- Stuart Jackson Did not finish --- 0

Stuart Jackson -

Points: 0 | Status: Did not finish

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Rebecca Douglas Finished 01:26:39:000 0

1.  Rebecca Douglas -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:39:000
2.  Rebecca Laurel Cycle Derby CC Finished Sport 01:37:07:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:37:07:000

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Alan Duncan Finished Sport 01:10:47:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:10:47:000
2.  Matthew Marshall Richard Bott Racing Finished Sport 01:11:08:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:11:08:000
3.  James Paradine Finished Sport 01:11:22:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:11:22:000
4.  Stanley Nutter Dulwich Paragon CC Finished Sport 01:12:52:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:52:000
5.  Liam Bromiley Sheffrec CC Finished Sport 01:13:50:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:50:000
6.  Richard Atkins Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Sport 01:14:08:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:08:000
7.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Sport 01:14:14:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:14:000
8.  Louis Bronstein Finished Sport 01:14:17:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:17:000
9.  Zac Herrod University of Derby Cycling Cl... Finished Sport 01:14:17:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:17:000
10.  Simon Richards Army Cycling Union Finished Sport 01:14:48:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:48:000
11.  Stefan Partridge Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:14:49:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:14:49:000
12.  David Allcock Lyme RC Finished Sport 01:15:09:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:09:000
13.  Tom Knight Finished Sport 01:15:23:000 18

13.  Tom Knight -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:23:000
14.  Andrew Wearing Mike Vaughan Cycles Finished N/A 01:16:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:11:000
15.  Chris Dickinson Finished Sport 01:16:20:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:20:000
16.  Greg Durant Finished Sport 01:16:28:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:28:000
17.  Chris Bottomley Matlock CC Finished Sport 01:16:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:57:000
18.  Mark Richmond Finished 01:16:57:000 0

18.  Mark Richmond -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:16:57:000
19.  Daniel Preece Army Cycling Union Finished Sport 01:17:00:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:00:000
20.  Marc Gee Sherwood Pines Cycles Forme Finished N/A 01:17:42:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:42:000
21.  Chris Donnelly High Peak Cycles RT Finished Sport 01:18:14:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:14:000
22.  Tom Cretney Arrow Cycles Finished N/A 01:18:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:18:50:000
23.  Benjamin Colley Newport Shropshire CC Finished Sport 01:18:56:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:56:000
24.  Ben Lambert Velo-One Cycling Team Finished 01:18:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:59:000
25.  Alex Hinks Lyme RC Finished Sport 01:19:34:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:34:000
26.  David Smith Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Sport 01:19:41:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:41:000
27.  Ian Nixon Albarosa Cycling Club Finished Sport 01:20:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:02:000
28.  Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished Sport 01:20:11:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:11:000
29.  James Swinden Finished Sport 01:20:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:27:000
30.  Niall McGarrigle Belper BC Finished N/A 01:21:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:03:000
31.  John Laverick Finished 01:21:32:000 0

31.  John Laverick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:32:000
32.  Jordan Gould Sheffield Dirt Society Finished Sport 01:24:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:06:000
33.  Ryan Middlemiss All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Sport 01:24:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:13:000
34.  Adam Ward Finished Sport 01:24:14:000 0

34.  Adam Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:14:000
35.  Josh Asquith Arrow Cycles Finished Expert 01:25:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:25:48:000
36.  Adam Webster Finished N/A 01:26:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:44:000
--- Richard Bott Richard Bott Racing Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Luke Farrell Bolsover & District Cycling Cl... Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Jacob Feetham Geared Up & CN Cycles RT Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Liam Fell Did not finish --- 0

Liam Fell -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Neil Hunt Did not finish --- 0

Neil Hunt -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Niall Jones Lyme RC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Josh Mee Sherwood Pines Cycles Forme Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Paul Mitchell Did not finish --- 0

Paul Mitchell -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Michael Newton Barnsley RC Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Chris Oak Velo-One Cycling Team Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Travis Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Christian Smith Manchester Bicycle Club Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Adam Snow VeloViewer Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Female - Results
1.  Sam Burman WNT Development Team Finished Expert 01:31:21:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:21:000

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Rebecca Preece Hope Factory Racing Finished Elite 01:23:36:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:23:36:000
2.  Vanessa Holmes Sherwood Pines Cycles Forme Finished Elite 01:28:15:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:28:15:000

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Reuben Orr SF Racing Finished Junior 01:11:00:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:11:00:000
2.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished Junior 01:12:16:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:12:16:000
3.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Junior 01:14:28:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:14:28:000
4.  Alex Raynard Matlock CC Finished Junior 01:15:01:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:01:000
5.  Cory Edmondson Green Jersey cc RT Finished Junior 01:16:10:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:10:000
6.  Archie Lewis Finished Junior 01:17:29:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:29:000
7.  Oliver Bell Leicester Forest CC Finished Junior 01:18:40:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:40:000
8.  Joe Bale 8point8 Group Finished Junior 01:20:31:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:20:31:000
--- Ben Mappin Matlock CC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  Sam Sayers Finished Expert 01:21:47:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:21:47:000
2.  Kieren Brown 8point8 Group Finished Expert 01:22:12:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:22:12:000
3.  Thomas Ramsay Finished Expert 01:22:46:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:22:46:000
4.  Jonathan Shuster FTR Finished N/A 01:23:29:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:29:000
5.  Andrew Douglas VeloViewer Finished Expert 01:24:10:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:24:10:000
6.  Andrew Lindley Stockport Clarion CC Finished Expert 01:26:33:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:33:000
7.  Neil Hayward FISHFACE CYCLES RT Finished Expert 01:27:12:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:12:000
8.  Charles Dennison Manchester Wheelers Club Finished Expert 01:32:18:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:18:000
9.  Joseph Richards Lakes RC Finished Expert 01:34:14:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:34:14:000
10.  Adam Hinchcliffe All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Expert 01:36:38:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:38:000
--- Christian Aucote Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Wayne Bennett Windmill Wheels Cycling Club Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Cameron Orr 100% ME Finished Elite 01:16:08:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:16:08:000
2.  Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished Elite 01:17:30:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:17:30:000
3.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 01:19:36:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:19:36:000
4.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Elite 01:25:13:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:25:13:000

About the Event

The Races

Fun Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 Go-MTB None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
Go-MTB, None | N/A
01 hr
Fun Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 Go-MTB None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
Go-MTB, None | N/A
01 hr
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 15 mins
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Super Vet Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 15 mins
Super Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 15 mins
Under 8 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 28/04/18 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 28/04/18 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 13:20 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 28/04/18 – 13:20
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 13:20 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 28/04/18 – 13:20
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 13:40 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 28/04/18 – 13:40
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 13:40 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 28/04/18 – 13:40
Non-Ranking, None | N/A
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 Non-Ranking None Senior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
Non-Ranking, None | Senior
01 hr 15 mins
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 Non-Ranking None Senior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
Non-Ranking, None | Senior
01 hr 15 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins

Event Summary

Event Overview

Round 2 crosses the border into Sheffield for some urban XC racing! The compact lap is great for spectators and the course leaves everyone smiling from ear to ear!



Event Details

Event URN:

424863

Start Date:

Sat, 28th Apr 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Parkwood Springs, Shirecliffe Road, Sheffield, Yorkshire, S5 8XF

View map

Series:

Midland XC Series

Results

Confirmed Results

Fun Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Female - Results
1.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Veteran 01:06:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:06:05:000
2.  Julie Parker Finished 01:09:33:000 0

2.  Julie Parker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:33:000
3.  Bridget Jones Mid Shropshire Wheelers Finished G/Vet 01:17:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:24:000
--- Eve Roberts Derby Mercury RC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Fun Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Male - Results
1.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Junior 00:48:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:55:000
2.  Antony Csernatony Finished 00:49:01:000 0

2.  Antony Csernatony -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:49:01:000
3.  Gavin Hamilton Lichfield City CC Finished N/A 00:50:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:04:000
4.  John Founds Finished N/A 00:52:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:53:000
5.  Daniel Irish Finished N/A 00:53:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:47:000
6.  Mark Weston Sitwell Cycling Club Finished 00:54:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:09:000
7.  Andrew Clegg Finished Veteran 00:55:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:55:34:000
8.  Peter Chester Sitwell Cycling Club Finished N/A 00:56:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:14:000
9.  David Cassidy Finished N/A 00:56:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:56:46:000
10.  Richard Setters Finished 00:56:49:000 0

10.  Richard Setters -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:49:000
11.  Troy Chalkley Finished 00:57:17:000 0

11.  Troy Chalkley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:17:000
12.  Simon Baker Finished 00:58:00:000 0

12.  Simon Baker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:00:000
13.  Femi Colton Finished 00:58:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:35:000
14.  Jonathan Backhouse Lincoln Wheelers CC Finished N/A 00:59:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:06:000
15.  Glenn Husselbee Finished 00:59:58:000 0

15.  Glenn Husselbee -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:59:58:000
16.  Stephen Lewis Finished 01:00:43:000 0

16.  Stephen Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:43:000
17.  Paul Whitehouse Finished N/A 01:00:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:51:000
18.  Christopher Conway Finished 01:02:56:000 0

18.  Christopher Conway -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:56:000
19.  Ryan Morris Finished 01:03:02:000 0

19.  Ryan Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:02:000
20.  Adam Copley Finished N/A 01:03:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:21:000
21.  Joseph Throp Finished 01:03:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:33:000
22.  Stuart Crunkhorn Finished N/A 01:05:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:10:000
23.  Richard Bunting Finished 01:05:40:000 0

23.  Richard Bunting -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:40:000
24.  David Mills Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 01:08:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:53:000
25.  Andy Pilkington Finished 01:09:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:14:000
26.  William Hammerton Bridgnorth Cycling Club Finished N/A 01:14:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:14:42:000
27.  Jonathan Haynes Sitwell Cycling Club Finished Sport 00:49:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:49:52:000
28.  Paul Morris Finished 00:54:47:000 0

28.  Paul Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:54:47:000

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished Juvenile 00:50:57:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:57:000
2.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:51:45:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:45:000
3.  Hermione Pickering Jadan Cyclespace- Vive le Velo Finished Juvenile 00:52:37:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:37:000
4.  Eva Newby Furness Flyers Finished Juvenile 00:55:20:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:20:000
5.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Juvenile 00:59:27:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:27:000
6.  Evie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished Juvenile 01:08:00:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:00:000
--- Harriet Limb Matlock CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Max Greensill Rapid Racer Products Finished Juvenile 00:44:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:44:50:000
2.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:46:52:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:52:000
3.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished Juvenile 00:47:54:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:54:000
4.  Tom Scott Holmfirth Cycling Club Finished Juvenile 00:49:08:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:08:000
5.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished Juvenile 00:51:39:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:39:000
6.  Daniel Armstrong Leicester Forest CC Finished Juvenile 00:52:23:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:52:23:000
7.  Benjamin Tomlinson Mid Shropshire Wheelers Finished Juvenile 00:53:18:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:18:000
8.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished Juvenile 00:54:29:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:29:000
9.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished Juvenile 00:55:51:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:55:51:000
10.  Benjamin Kerry Nottingham Clarion CC Finished Juvenile 00:56:59:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:59:000
11.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Juvenile 00:57:27:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:27:000
12.  Finlay Ackroyd East Bradford CC Finished Juvenile 00:58:23:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:23:000
13.  John Cull RibbleValley Juniors Cycling C... Finished N/A 00:59:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:05:000
14.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished Juvenile 00:59:21:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:21:000
15.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Juvenile 01:01:14:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:14:000
16.  Benjamin Worboys-Hodgson Holmfirth Cycling Club Finished Juvenile 01:05:16:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:16:000
17.  James Armson Holmfirth Cycling Club Finished Juvenile 01:06:10:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:06:10:000
18.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished Juvenile 01:06:27:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:06:27:000
19.  Finley Hill Matlock CC Finished Juvenile 01:18:26:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:18:26:000
20.  Corben Haynes Finished 00:57:22:000 0

20.  Corben Haynes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:57:22:000
--- Luke Kininmonth Derby Mercury RC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Ozzy Stringer Richardsons Cycle Club Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished Youth 01:03:07:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:07:000
2.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth 01:07:25:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:25:000
3.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished Youth 01:11:34:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:34:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Alec Gregory Pedal Power Loughborough Finished Youth 00:53:35:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:53:35:000
2.  Ben Chilton Derby Mercury RC Finished Youth 00:55:19:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:55:19:000
3.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Youth 00:58:24:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:24:000
4.  Jack Ackroyd Shibden Cycling Club Finished Youth 00:58:51:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:51:000
5.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished Youth 00:59:37:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:37:000
6.  Fraser Wight Cotswold Cycles-TREK Finished Youth 01:01:29:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:29:000
7.  Joseph Kininmonth Derby Mercury RC Finished Youth 01:01:34:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:01:34:000
8.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished Youth 01:02:02:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:02:000
9.  Oliver Baker Wolverhampton Wheelers Finished Youth 01:02:36:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:36:000
10.  Joshua Backhouse Velo Club Lincoln Finished Youth 01:05:29:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:05:29:000
11.  Adam Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 01:08:42:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:42:000
12.  Arran Wolstenholme Holmfirth Cycling Club Finished Youth 01:11:36:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:11:36:000
13.  Samuel Laird Sleaford Whls CC Finished Youth 01:12:18:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:18:000
14.  Finlay Preece Bolsover & District Cycling Cl... Finished Youth 01:13:29:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:13:29:000
--- Finn Credland Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Lewis Smith Sherwood Pines Cycles Forme Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Virginia Roberts Albion Cycling Co Finished Veteran 01:09:24:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:09:24:000
2.  Emma Payne Fossa Racing Finished Veteran 01:19:31:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:31:000
3.  Louise Wainwright Bolsover & District Cycling Cl... Finished Veteran 01:22:08:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:08:000
4.  Sarah Vigrow Welland Valley CC Finished Veteran --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Tony Cope Leek Cyclists Club Finished N/A 01:09:58:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:58:000
2.  Stefan Macina Aurelius Cycles Finished Veteran 01:13:05:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:13:05:000
3.  Giles Dumont Aurelius Cycles Finished Veteran 01:14:06:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:14:06:000
4.  Nicholas Popham ROTOR Race Team Finished Veteran 01:14:31:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:14:31:000
5.  Damian Baker Finished Veteran 01:15:29:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:29:000
6.  Graeme Bird Pedalsport Cycling Club Finished N/A 01:15:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:15:41:000
7.  Ivan Oxborough Ellmore Factory Racing Finished Veteran 01:15:43:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:15:43:000
8.  Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 01:16:06:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:06:000
9.  Raymond Honour MTS Cycle Sport Finished Veteran 01:16:11:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:11:000
10.  Duncan Putman Derby Mercury RC Finished Veteran 01:16:56:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:56:000
11.  Henry Norman Finished 01:18:12:000 0

11.  Henry Norman -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:12:000
12.  Phillip Glaze FISHFACE CYCLES RT Finished Veteran 01:18:17:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:17:000
13.  David Kellam Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 01:18:56:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:18:56:000
14.  Lee Eaton Transition Race Team Finished Veteran 01:19:03:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:19:03:000
15.  Spencer Parker Finished N/A 01:19:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:19:43:000
16.  Jon Chandler ROTOR Race Team Finished N/A 01:20:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:03:000
17.  Andrew Shorney Derby Mercury RC Finished N/A 01:20:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:06:000
18.  Roberto Conte Finished Veteran 01:20:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:12:000
19.  Andy Hughes Derby Mercury RC Finished N/A 01:20:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:21:000
20.  David Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:20:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:48:000
21.  James Dyson 3RT Finished Veteran 01:21:25:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:25:000
22.  Ian Chapman PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Veteran 01:21:59:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:21:59:000
23.  Gary Spencer Finished 01:22:10:000 0

23.  Gary Spencer -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:10:000
24.  Neil Heywood Shibden Cycling Club Finished N/A 01:22:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:27:000
25.  David Millson Hull Thursday RC Finished 01:22:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:22:41:000
26.  Marcus Nainby WNT Development Team Finished Veteran 01:22:55:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:55:000
27.  John Ellison Pedalsport Cycling Club Finished Veteran 01:23:18:000 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:18:000
28.  David Thorp Macclesfield Wheelers Finished Veteran 01:23:30:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:30:000
29.  Chris Bradley www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Veteran 01:23:47:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:47:000
30.  Carl Kelleher Sherwood Pines Cycles Forme Finished Veteran 01:25:48:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:48:000
31.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished Veteran 01:26:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:21:000
32.  Hugo Reynolds Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:27:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:06:000
33.  Gary Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Veteran 01:27:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:55:000
34.  David Smith Ashfield RC Finished N/A 01:28:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:31:000
35.  Mark Connaughton Finished N/A 01:28:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:41:000
36.  Daniel Stephenson Finished 01:30:10:000 0

36.  Daniel Stephenson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:30:10:000
37.  Ian Spencer Shibden Cycling Club Finished Veteran 01:32:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:07:000
38.  Trevor Allt Heanor Clarion CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Stephen Mannion Derby Mercury RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Paul McDonnell Finished --- 0

40.  Paul McDonnell -

Points: 0 | Status: Finished
41.  Matthew Grainge Finished --- 0

41.  Matthew Grainge -

Points: 0 | Status: Finished
--- Christopher Clark VC York Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Matthew Greensill Rapid Racer Products Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Craig Tabiner Port Sunlight Whls CC Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Ed Wolstenholme Holmfirth Cycling Club Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Male - Results
1.  Stewart Coates All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished G/Vet 01:14:45:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:14:45:000
2.  Bruce Rollinson All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished G/Vet 01:15:11:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:11:000
3.  Nigel Gregory Pedal Power Loughborough Finished G/Vet 01:15:17:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:17:000
4.  Matt Wilson Mountain Goat Performance Coac... Finished G/Vet 01:16:25:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:25:000
5.  Ian Dalton Louth Cycle Centre Finished G/Vet 01:16:44:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:16:44:000
6.  Iain Wight North Cotswold CC Finished G/Vet 01:17:34:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:17:34:000
7.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished G/Vet 01:18:38:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:38:000
8.  Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing Finished G/Vet 01:19:31:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:19:31:000
9.  Peter Bromwich Finished G/Vet 01:20:39:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:39:000
10.  Jon Lightfoot Sherwood Pines Cycles Forme Finished G/Vet 01:20:45:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:45:000
11.  Matt Ingram www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished G/Vet 01:20:46:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:46:000
12.  Gary Strickland VC Long Eaton Finished G/Vet 01:21:14:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:14:000
13.  Andrew Holgate Harrogate Nova CC Finished N/A 01:22:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:54:000
14.  Nigel Jones ROTOR Race Team Finished G/Vet 01:23:52:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:52:000
15.  Ian Bale Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:23:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:59:000
16.  Harvey Levann Team Jewson-M.I.Racing Finished G/Vet 01:25:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:25:27:000
17.  Heath Ackroyd East Bradford CC Finished N/A 01:26:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:08:000
18.  David Smith Finished N/A 01:28:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:28:32:000
19.  Stuart Tyrrell Cotswold Cycles-TREK Finished G/Vet 01:30:14:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:14:000
20.  Craig Turner Sherwood Pines Cycles Forme Finished G/Vet 01:30:34:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:30:34:000
21.  Sandy Meek Here Come The Belgians Finished N/A 01:31:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:14:000
22.  Michael Scott Holmfirth Cycling Club Finished G/Vet 01:31:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:16:000
23.  Andrew Hilton Finished N/A 01:31:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:31:31:000
24.  Mark Boothman Heanor Clarion CC Finished N/A 01:32:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:32:19:000
25.  Jake Jakobson Welland Valley CC Finished G/Vet --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: G/Vet
26.  Andrew Simpson Doncaster Whls CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Ian Fairy Ashfield RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Richard Johnson Finished --- 0

28.  Richard Johnson -

Points: 0 | Status: Finished
29.  Simon Bartram Lyme RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Mark Goulsbra Louth Cycle Centre Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Super Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Vet Male - Results
1.  Kirby Bennett Team Jewson-M.I.Racing Finished S/Vet 01:17:55:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:17:55:000
2.  Chris Wreghitt Second Wind Finished S/Vet 01:21:21:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:21:21:000
3.  James Sutherland Bolsover & District Cycling Cl... Finished S/Vet 01:22:40:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:22:40:000
4.  Nigel Herrod ROTOR Race Team Finished S/Vet 01:23:23:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:23:23:000
5.  Michael Speirs Mountain Goat Performance Coac... Finished S/Vet 01:25:43:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:25:43:000
6.  Philip Stokes Team Jewson-M.I.Racing Finished S/Vet 01:27:40:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:27:40:000
7.  Peter Carman Lyme RC Finished N/A 01:17:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:29:000
8.  Nigel Middlehurst Ellmore Factory Racing Finished S/Vet 01:26:17:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:26:17:000
--- Ian Cooper Shibden Cycling Club Did not finish N/A 00:24:50:000 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:24:50:000

Under 8 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Female - Results
1.  Isabelle Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 00:14:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:41:000
2.  Shauna Hamilton Lichfield City CC Finished N/A 00:17:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:11:000
3.  Olivia Marriott Finished --- 0

3.  Olivia Marriott -

Points: 0 | Status: Finished

Under 8 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 8 Male - Results
1.  Lewis Colley Newport Shropshire CC Finished N/A 00:13:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:21:000
2.  Casey Jackson Shibden Cycling Club Finished N/A 00:13:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:45:000
3.  Archie Sharpe Finished 00:14:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:22:000
4.  Robbie Dexter Finished 00:14:27:000 0

4.  Robbie Dexter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:27:000
5.  Rory Stanton-Spencer East Bradford CC Finished N/A 00:15:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:21:000
6.  Joseph Throp Finished 00:15:28:000 0

6.  Joseph Throp -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:28:000
7.  Adam Wright Nottingham Outlaws BMX Club Finished 00:15:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:33:000
8.  Louis Stanton-Spencer East Bradford CC Finished N/A 00:16:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:20:000
9.  Rohan Bridge Finished 00:16:48:000 0

9.  Rohan Bridge -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:16:48:000
10.  Benjamin Whitehouse Redditch Road & Path CC Finished Juvenile 00:17:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:17:42:000
11.  Fin Mackie Finished --- 0

11.  Fin Mackie -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Max Kolbert Finished --- 0

12.  Max Kolbert -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Thomas Norman Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Finley Beaumont Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Nathaniel Parkin Finished --- 0

15.  Nathaniel Parkin -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Harris Bridge Finished --- 0

16.  Harris Bridge -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Female - Results
1.  Eadie Jones Port Sunlight Whls CC Finished N/A 00:13:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:07:000
2.  Lily Allcock Lyme RC Finished N/A 00:13:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:28:000
3.  Bethany Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 00:13:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:44:000
4.  Isla Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 00:15:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:24:000
5.  Elizabeth Grindley North Cheshire Clarion Finished N/A 00:15:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:41:000
6.  Poppy Spencer East Bradford CC Finished N/A 00:15:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:46:000
7.  Aoya Jones Finished --- 0

7.  Aoya Jones -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 10 Male - Results
1.  Jacob Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:12:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:30:000
2.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished N/A 00:12:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:55:000
3.  Dillon Preece Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:13:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:20:000
4.  Corin Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:14:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:22:000
5.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 00:14:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:23:000
6.  Murphy Hamilton Lichfield City CC Finished N/A 00:14:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:24:000
7.  Arthur Limb Matlock CC Finished N/A 00:14:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:26:000
8.  thomas benson Finished 00:14:28:000 0

8.  thomas benson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:14:28:000
9.  Alfie Steed Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 00:14:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:14:41:000
10.  Daniel Charton Solihull CC Finished N/A 00:15:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:15:31:000
11.  Caspar Reynolds Bolsover & District Cycling Cl... Finished 00:15:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:15:44:000
12.  Luke Trafford Finished --- 0

12.  Luke Trafford -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Haydn Fletcher Chesterfield BMX Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Benjamin Taylor North Midlands Youth Squad Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Edward Lyons Cycle Derby CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Pasco Reynolds Bolsover & District Cycling Cl... Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Max Mannion Derby Mercury RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  James Wright Nottingham Outlaws BMX Club Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
19.  Leon Harvey Wilkes Mansfield Road Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Jude Stanton-Spencer East Bradford CC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Under 12 Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Female - Results
1.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished N/A 00:22:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:26:000
2.  Jael Maw Finished N/A 00:23:50:000 0

2.  Jael Maw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:50:000
3.  Harriet Greensill Rapid Racer Products Finished N/A 00:25:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:20:000
4.  Amy Kolbert Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Holly Nainby Finished --- 0

5.  Holly Nainby -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Maia Jones Finished --- 0

6.  Maia Jones -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Sophie Griffithis Finished --- 0

7.  Sophie Griffithis -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Male - Results
1.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished N/A 00:18:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:51:000
2.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished N/A 00:19:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:22:000
3.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished N/A 00:20:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:12:000
4.  Sebastian Varley Derby Mercury RC Finished N/A 00:20:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:20:28:000
5.  Joe Watkins-wilson Finished 00:20:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:20:46:000
6.  Noah Ellison Pedalsport Cycling Club Finished N/A 00:21:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:00:000
7.  Luca Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:21:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:02:000
8.  Jesse Bradley Lichfield City CC Finished N/A 00:21:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:08:000
9.  Charlie Hoyle Newark Castle CC Finished N/A 00:21:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:33:000
10.  Noah Inman Lichfield City CC Finished N/A 00:21:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:21:54:000
11.  Ben Mellor Matlock CC Finished N/A 00:22:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:19:000
12.  Lewis Billington Finished 00:23:11:000 0

12.  Lewis Billington -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:11:000
13.  Alfie Spencer East Bradford CC Finished N/A 00:23:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:30:000
14.  Daniel Backhouse Velo Club Lincoln Finished N/A 00:23:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:52:000
15.  James Flint 4 Life Triathlon Club Finished N/A 00:24:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:10:000
16.  Ellis Jackson Leicester Forest CC Finished N/A 00:24:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:27:000
17.  Oliver Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 00:19:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:02:000
18.  Charlie Colley Newport Shropshire CC Finished N/A 00:19:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:26:000
19.  Marc Charton Solihull CC Finished N/A 00:19:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:34:000
20.  George Parker Matlock CC Finished N/A 00:25:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:41:000
--- Thomas Mould Lyme RC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Tamara Walton-Evans Ynys Mon Race Team Finished Veteran 01:16:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:16:50:000

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Tom Hodgkinson Finished 01:02:17:000 0

1.  Tom Hodgkinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:17:000
2.  Jonathan Jagger Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 01:04:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:36:000
3.  Nick Clayton Finished 01:05:31:000 0

3.  Nick Clayton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:31:000
4.  Steven Wood Jakrabbit Finished N/A 01:06:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:16:000
5.  Paul Mcnally Finished 01:07:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:07:22:000
6.  Brad Roeton Finished 01:08:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:21:000
7.  Neale Jackson Finished N/A 01:09:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:00:000
8.  James Bailey Cycle Mickleover Finished N/A 01:09:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:41:000
9.  Joseph Donnelly Finished N/A 01:10:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:10:56:000
10.  James Cooper Finished N/A 01:12:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:12:16:000
11.  Benji Jordan Finished 01:12:31:000 0

11.  Benji Jordan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:12:31:000
12.  Martin Lester Finished 01:12:32:000 0

12.  Martin Lester -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:12:32:000
13.  Mike Turner Bolsover & District Cycling Cl... Finished Sport 01:13:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:11:000
14.  Christian Evans Ynys Mon Race Team Finished Veteran 01:14:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:14:56:000
15.  Brett Nelson Finished 01:15:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:07:000
16.  Joe Lewis Finished N/A 01:15:55:000 0

16.  Joe Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:15:55:000
17.  Stephen Mason Finished 01:16:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:16:09:000
18.  Thomas Theobald Finished 01:18:39:000 0

18.  Thomas Theobald -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:39:000
--- Stuart Jackson Did not finish --- 0

Stuart Jackson -

Points: 0 | Status: Did not finish

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Rebecca Douglas Finished 01:26:39:000 0

1.  Rebecca Douglas -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:26:39:000
2.  Rebecca Laurel Cycle Derby CC Finished Sport 01:37:07:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:37:07:000

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Alan Duncan Finished Sport 01:10:47:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:10:47:000
2.  Matthew Marshall Richard Bott Racing Finished Sport 01:11:08:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:11:08:000
3.  James Paradine Finished Sport 01:11:22:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:11:22:000
4.  Stanley Nutter Dulwich Paragon CC Finished Sport 01:12:52:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:12:52:000
5.  Liam Bromiley Sheffrec CC Finished Sport 01:13:50:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:13:50:000
6.  Richard Atkins Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Sport 01:14:08:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:08:000
7.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished Sport 01:14:14:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:14:000
8.  Louis Bronstein Finished Sport 01:14:17:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:17:000
9.  Zac Herrod University of Derby Cycling Cl... Finished Sport 01:14:17:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:17:000
10.  Simon Richards Army Cycling Union Finished Sport 01:14:48:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:48:000
11.  Stefan Partridge Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A 01:14:49:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:14:49:000
12.  David Allcock Lyme RC Finished Sport 01:15:09:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:09:000
13.  Tom Knight Finished Sport 01:15:23:000 18

13.  Tom Knight -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:15:23:000
14.  Andrew Wearing Mike Vaughan Cycles Finished N/A 01:16:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:11:000
15.  Chris Dickinson Finished Sport 01:16:20:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:20:000
16.  Greg Durant Finished Sport 01:16:28:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:28:000
17.  Chris Bottomley Matlock CC Finished Sport 01:16:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:57:000
18.  Mark Richmond Finished 01:16:57:000 0

18.  Mark Richmond -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:16:57:000
19.  Daniel Preece Army Cycling Union Finished Sport 01:17:00:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:17:00:000
20.  Marc Gee Sherwood Pines Cycles Forme Finished N/A 01:17:42:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:42:000
21.  Chris Donnelly High Peak Cycles RT Finished Sport 01:18:14:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:14:000
22.  Tom Cretney Arrow Cycles Finished N/A 01:18:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:18:50:000
23.  Benjamin Colley Newport Shropshire CC Finished Sport 01:18:56:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:18:56:000
24.  Ben Lambert Velo-One Cycling Team Finished 01:18:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:59:000
25.  Alex Hinks Lyme RC Finished Sport 01:19:34:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:34:000
26.  David Smith Mammoth Lifestyle Racing Team Finished Sport 01:19:41:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:19:41:000
27.  Ian Nixon Albarosa Cycling Club Finished Sport 01:20:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:02:000
28.  Luke Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished Sport 01:20:11:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:11:000
29.  James Swinden Finished Sport 01:20:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:20:27:000
30.  Niall McGarrigle Belper BC Finished N/A 01:21:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:21:03:000
31.  John Laverick Finished 01:21:32:000 0

31.  John Laverick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:32:000
32.  Jordan Gould Sheffield Dirt Society Finished Sport 01:24:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:06:000
33.  Ryan Middlemiss All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Sport 01:24:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:13:000
34.  Adam Ward Finished Sport 01:24:14:000 0

34.  Adam Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:14:000
35.  Josh Asquith Arrow Cycles Finished Expert 01:25:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:25:48:000
36.  Adam Webster Finished N/A 01:26:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:26:44:000
--- Richard Bott Richard Bott Racing Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Luke Farrell Bolsover & District Cycling Cl... Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Jacob Feetham Geared Up & CN Cycles RT Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Liam Fell Did not finish --- 0

Liam Fell -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Neil Hunt Did not finish --- 0

Neil Hunt -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Niall Jones Lyme RC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Josh Mee Sherwood Pines Cycles Forme Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Paul Mitchell Did not finish --- 0

Paul Mitchell -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Michael Newton Barnsley RC Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Chris Oak Velo-One Cycling Team Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Travis Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Christian Smith Manchester Bicycle Club Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Adam Snow VeloViewer Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Female - Results
1.  Sam Burman WNT Development Team Finished Expert 01:31:21:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:21:000

Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Female - Results
1.  Rebecca Preece Hope Factory Racing Finished Elite 01:23:36:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:23:36:000
2.  Vanessa Holmes Sherwood Pines Cycles Forme Finished Elite 01:28:15:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:28:15:000

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Reuben Orr SF Racing Finished Junior 01:11:00:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:11:00:000
2.  Callum Wilson Huddersfield Star Wheelers Finished Junior 01:12:16:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:12:16:000
3.  James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Junior 01:14:28:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:14:28:000
4.  Alex Raynard Matlock CC Finished Junior 01:15:01:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:15:01:000
5.  Cory Edmondson Green Jersey cc RT Finished Junior 01:16:10:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:16:10:000
6.  Archie Lewis Finished Junior 01:17:29:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:29:000
7.  Oliver Bell Leicester Forest CC Finished Junior 01:18:40:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:40:000
8.  Joe Bale 8point8 Group Finished Junior 01:20:31:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:20:31:000
--- Ben Mappin Matlock CC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Male - Results
1.  Sam Sayers Finished Expert 01:21:47:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:21:47:000
2.  Kieren Brown 8point8 Group Finished Expert 01:22:12:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:22:12:000
3.  Thomas Ramsay Finished Expert 01:22:46:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:22:46:000
4.  Jonathan Shuster FTR Finished N/A 01:23:29:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:29:000
5.  Andrew Douglas VeloViewer Finished Expert 01:24:10:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:24:10:000
6.  Andrew Lindley Stockport Clarion CC Finished Expert 01:26:33:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:26:33:000
7.  Neil Hayward FISHFACE CYCLES RT Finished Expert 01:27:12:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:12:000
8.  Charles Dennison Manchester Wheelers Club Finished Expert 01:32:18:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:32:18:000
9.  Joseph Richards Lakes RC Finished Expert 01:34:14:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:34:14:000
10.  Adam Hinchcliffe All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Expert 01:36:38:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:38:000
--- Christian Aucote Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Wayne Bennett Windmill Wheels Cycling Club Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Male - Results
1.  Cameron Orr 100% ME Finished Elite 01:16:08:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:16:08:000
2.  Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished Elite 01:17:30:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:17:30:000
3.  Giles Drake Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 01:19:36:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:19:36:000
4.  Philip Holwell Peak Road Club Finished Elite 01:25:13:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:25:13:000

About the Event

The Races

Fun Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 Go-MTB None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
Go-MTB, None | N/A
01 hr
Fun Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 Go-MTB None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
Go-MTB, None | N/A
01 hr
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Grand Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 15 mins
Grand Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Super Vet Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 15 mins
Super Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 10:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 28/04/18 – 10:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 15 mins
Under 8 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 28/04/18 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 28/04/18 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 13:20 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 28/04/18 – 13:20
Non-Ranking, None | N/A
Under 10 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 13:20 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 28/04/18 – 13:20
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 13:40 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 28/04/18 – 13:40
Non-Ranking, None | N/A
Under 12 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 13:40 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 28/04/18 – 13:40
Non-Ranking, None | N/A
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 Non-Ranking None Senior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
Non-Ranking, None | Senior
01 hr 15 mins
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 Non-Ranking None Senior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
Non-Ranking, None | Senior
01 hr 15 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Elite Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 28/04/18 15:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sat 28/04/18 – 15:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk