White Rose Youth League 2018 Thursday League 7

Closed Circuit , Leeds – Thursday, 02 Aug 2018

Event Summary

Event Overview

A series of closed circuit youth races for categories E to A, girls and boys. 

Events are hosted by local cycling clubs who provide volunteers to run the events under the umbrella of the White Rose Youth League. 

See www.whiteroseyouthleague.co.uk for further details.


Event Details

Event URN:

424817

Start Date:

Thu, 2nd Aug 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Brownlee Centre Cycle Circuit, Bodington Playing Fields, University Of Leeds, Otley Road, Leeds, West Yorkshire, LS16 8NA

View map

Series:

White Rose Youth League

Event Organiser:

Jonathan Hodgkins
07931142187
jonathan.hodgkins@sky.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Marcus Cockerill Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Krasinski Albarosa Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  George Radcliffe Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Finn Coll Valley Striders CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lucy Ellmore Otley CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Eleanor Hunt Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Charles Engley Albarosa Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alexander Robinson Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Matthew Ellmore Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Louie Whisker Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Isobel Wilks Otley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harry Wardle Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Archie Gill Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Patrick Havercroft Clifton CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Harry Glaves Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Benjamin Arey Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Samuel Hulse Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Rory Bryant Huddersfield Star Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Alex Hodgkins Otley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Jack Wilks Otley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Alice Feetham Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Poppy Peacock Otley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Mark Ketteringham West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  James Canham Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oscar Hall Otley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jacob Rook Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Felix Cooper Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  James Calvert Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sophia Engley Albarosa Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Amy Hodgkins Otley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Thomas Warwick Calder Clarion CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ethan Macauley Finished 0

4. Ethan Macauley -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Entry on the night only.

Racing starts at 19.00 for each event. The start times advertised for each race are only for guidance only. In the event of low numbers  two categories may be combined which will affect the advertised times.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 20:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/08/18 – 20:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/08/18 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 20:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/08/18 – 20:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/08/18 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 19:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Thu 02/08/18 – 19:30
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 19:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Thu 02/08/18 – 19:30
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 19:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/08/18 – 19:15
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 19:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/08/18 – 19:15
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 19:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/08/18 – 19:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 19:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/08/18 – 19:00
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

A series of closed circuit youth races for categories E to A, girls and boys. 

Events are hosted by local cycling clubs who provide volunteers to run the events under the umbrella of the White Rose Youth League. 

See www.whiteroseyouthleague.co.uk for further details.


Event Details

Event URN:

424817

Start Date:

Thu, 2nd Aug 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Brownlee Centre Cycle Circuit, Bodington Playing Fields, University Of Leeds, Otley Road, Leeds, West Yorkshire, LS16 8NA

View map

Series:

White Rose Youth League

Event Organiser:

Jonathan Hodgkins
07931142187
jonathan.hodgkins@sky.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Marcus Cockerill Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Max Krasinski Albarosa Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  George Radcliffe Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Finn Coll Valley Striders CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lucy Ellmore Otley CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Eleanor Hunt Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Charles Engley Albarosa Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alexander Robinson Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Matthew Ellmore Otley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Louie Whisker Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Isobel Wilks Otley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harry Wardle Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Archie Gill Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Patrick Havercroft Clifton CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Harry Glaves Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Benjamin Arey Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Samuel Hulse Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Rory Bryant Huddersfield Star Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Alex Hodgkins Otley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Jack Wilks Otley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Alice Feetham Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Poppy Peacock Otley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Mark Ketteringham West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  James Canham Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Oscar Hall Otley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Jacob Rook Bronte Tykes Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Felix Cooper Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  James Calvert Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sophia Engley Albarosa Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Amy Hodgkins Otley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Thomas Warwick Calder Clarion CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ethan Macauley Finished 0

4. Ethan Macauley -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Entry on the night only.

Racing starts at 19.00 for each event. The start times advertised for each race are only for guidance only. In the event of low numbers  two categories may be combined which will affect the advertised times.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 20:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/08/18 – 20:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/08/18 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 20:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/08/18 – 20:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 02/08/18 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 19:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Thu 02/08/18 – 19:30
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 19:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Thu 02/08/18 – 19:30
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 19:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/08/18 – 19:15
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 19:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/08/18 – 19:15
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 19:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/08/18 – 19:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 02/08/18 19:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 02/08/18 – 19:00
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk