White Rose Youth League 2018 Wednesday League 8

Closed Circuit , Wakefield – Wednesday, 25 Jul 2018

Event Summary

Event Overview

A series of closed circuit youth races for categories E to A, girls and boys. 

Events are hosted by local cycling clubs who provide volunteers to run the events under the umbrella of the White Rose Youth League. 

See www.whiteroseyouthleague.co.uk for further details.


Event Details

Event URN:

424804

Start Date:

Wed, 25th Jul 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

BKCAT Circuit, St. Thomas A Beckett Catholic School, Barnsley Road, Sandal, Wakefield, WF2 6EQ

View map

Series:

White Rose Youth League

Event Organiser:

David Brown
07977500124
davidbrowndesigns@me.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Wood North Midlands Youth Squad Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Erin Avill Pink Jersey Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Millie Yates Holmfirth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlotte Fox Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Callum Watson East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Archie Moffat North Midlands Youth Squad Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Morgan Sophie Crussell Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Rory Bryant Huddersfield Star Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Jack Cook Calder Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jack Sunderland Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Harry Scott Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Alice Feetham Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Amy Scott Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Evie Turner Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jessica Taylor Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Lydia Turan Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Archie Sykes Calder Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Mikey Ratcliffe Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Joshua Daly Shibden Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Luke Mcdonnell Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Lucas Brook Wakefield Triathlon Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Ryden Hindle East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sofia Bednarek West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Elena Green Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Izabel Young East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Annabelle Taylor Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Amelia Turner Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Thomas Warwick Calder Clarion CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Brodie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  William Young East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Callum Allison Finished 0

6. Callum Allison -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Grace Green Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Entry on the night only.

Racing starts at 19.00 for each event. The start times advertised for each race are only for guidance only. In the event of low numbers  two categories may be combined which will affect the advertised times.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 20:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 25/07/18 – 20:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 25/07/18 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 20:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 25/07/18 – 20:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 25/07/18 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 19:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 25/07/18 – 19:30
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 19:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 25/07/18 – 19:30
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 19:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 25/07/18 – 19:15
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 19:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 25/07/18 – 19:15
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 19:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 25/07/18 – 19:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 19:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 25/07/18 – 19:00
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

A series of closed circuit youth races for categories E to A, girls and boys. 

Events are hosted by local cycling clubs who provide volunteers to run the events under the umbrella of the White Rose Youth League. 

See www.whiteroseyouthleague.co.uk for further details.


Event Details

Event URN:

424804

Start Date:

Wed, 25th Jul 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

BKCAT Circuit, St. Thomas A Beckett Catholic School, Barnsley Road, Sandal, Wakefield, WF2 6EQ

View map

Series:

White Rose Youth League

Event Organiser:

David Brown
07977500124
davidbrowndesigns@me.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Wood North Midlands Youth Squad Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Erin Avill Pink Jersey Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Millie Yates Holmfirth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlotte Fox Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Callum Watson East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Archie Moffat North Midlands Youth Squad Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Morgan Sophie Crussell Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jamie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Rory Bryant Huddersfield Star Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Jack Cook Calder Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jack Sunderland Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Harry Scott Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Alice Feetham Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Amy Scott Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Evie Turner Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jessica Taylor Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Lydia Turan Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Archie Sykes Calder Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Mikey Ratcliffe Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Joshua Daly Shibden Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Luke Mcdonnell Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Lucas Brook Wakefield Triathlon Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Ryden Hindle East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sofia Bednarek West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Elena Green Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Izabel Young East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Annabelle Taylor Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Amelia Turner Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Thomas Warwick Calder Clarion CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Brodie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  William Young East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Callum Allison Finished 0

6. Callum Allison -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Grace Green Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Entry on the night only.

Racing starts at 19.00 for each event. The start times advertised for each race are only for guidance only. In the event of low numbers  two categories may be combined which will affect the advertised times.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 20:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 25/07/18 – 20:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 25/07/18 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 20:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 25/07/18 – 20:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 25/07/18 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 19:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 25/07/18 – 19:30
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 19:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 25/07/18 – 19:30
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 19:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 25/07/18 – 19:15
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 19:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 25/07/18 – 19:15
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 19:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 25/07/18 – 19:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 25/07/18 19:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 25/07/18 – 19:00
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk