White Rose Youth League 2018 Wednesday League 5

Closed Circuit , Bradford – Wednesday, 13 Jun 2018

Event Summary

Event Overview

A series of closed circuit youth races for categories E to A, girls and boys. 

Events are hosted by local cycling clubs who provide volunteers to run the events under the umbrella of the White Rose Youth League. 

See www.whiteroseyouthleague.co.uk for further details.


Event Details

Event URN:

424799

Start Date:

Wed, 13th Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Richard Dunn Sports Centre, Rooley Avenue, Bradford, West Yorkshire, BD6 1EZ

View map

Series:

White Rose Youth League

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Jacob Harrison East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ellis Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Henry Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Casey Jackson East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Seth Metcalfe East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Arthur Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Jack Sykes Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Calum Allinson Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Rory Spencer Finished 0

12.  Rory Spencer -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Brodie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Louis Spencer Finished 0

14.  Louis Spencer -

Points: 0 | Status: Finished
15.  William Young East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Grace Green Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Maisie Sobo-Allen Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Elsie Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Elodie Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Canham Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Archie Sykes Calder Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ruairdh Aylward Otley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Mikey Ratcliffe Finished 0

5.  Mikey Ratcliffe -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Ethan Geall Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  George Hughes Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Finlay Slade Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Joshua Daly Shibden Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Luke Mcdonnell Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  George Higgins Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Lucas Brook Wakefield Triathlon Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sofia Bednarek West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Izabel Young East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Elena Green Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Isla Aylward West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Amelia Turner Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Rhys Wytchard Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Noah Ellison Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Archie Gill Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Matthew Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Jamie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Harrison Dainty Team Cystic Fibrosis Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Joshua Slade Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Guy Breakey Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Harry Scott Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Arthur Mckay Finished 0

14.  Arthur Mckay -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Imogen Wolff Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Amy Scott Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Evie Turner Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Morgan Crussell Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eleanor Hunt Otley CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ruby Firth Bronte Tykes Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Lily Young Bronte Tykes Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Ellison Pedalsport Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Sam Hollis Albarosa Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Sebastien Cuming East Bradford CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Callum Watson East Bradford CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Bjoern Koerdt All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Ryan Williams North Midlands Youth Squad Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Tom Scott Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Joshua Williams Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Don Wood Finished 0

15.  Don Wood -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucien Cuming East Bradford CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  George Radcliffe Otley CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ben Houlihan All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Liam Davison JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  James Hawkins North Midlands Youth Squad Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Dylan Kay Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Entry on the night only.

Racing starts at 19.00 for each event. The start times advertised for each race are only for guidance only. In the event of low numbers  two categories may be combined which will affect the advertised times.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 19:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 13/06/18 – 19:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 19:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 13/06/18 – 19:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 19:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 13/06/18 – 19:15
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 19:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 13/06/18 – 19:15
Youth Only, None
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 19:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 13/06/18 – 19:30
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 19:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 13/06/18 – 19:30
Youth Only, None
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 13/06/18 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 13/06/18 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 20:20 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 13/06/18 – 20:20
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 20:50 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 13/06/18 – 20:50
Youth Only, Band 5
40 mins

Event Summary

Event Overview

A series of closed circuit youth races for categories E to A, girls and boys. 

Events are hosted by local cycling clubs who provide volunteers to run the events under the umbrella of the White Rose Youth League. 

See www.whiteroseyouthleague.co.uk for further details.


Event Details

Event URN:

424799

Start Date:

Wed, 13th Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Richard Dunn Sports Centre, Rooley Avenue, Bradford, West Yorkshire, BD6 1EZ

View map

Series:

White Rose Youth League

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Jacob Harrison East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ellis Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Henry Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Casey Jackson East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Seth Metcalfe East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Arthur Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Jack Sykes Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Calum Allinson Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Rory Spencer Finished 0

12.  Rory Spencer -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Brodie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Louis Spencer Finished 0

14.  Louis Spencer -

Points: 0 | Status: Finished
15.  William Young East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Grace Green Huddersfield Star Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Maisie Sobo-Allen Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Elsie Hughes Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Elodie Geall Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Canham Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Archie Sykes Calder Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ruairdh Aylward Otley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Samuel Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Mikey Ratcliffe Finished 0

5.  Mikey Ratcliffe -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Ethan Geall Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  George Hughes Pedalsport Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Finlay Slade Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Joshua Daly Shibden Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Luke Mcdonnell Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  George Higgins Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Lucas Brook Wakefield Triathlon Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sofia Bednarek West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Izabel Young East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Elena Green Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Isla Aylward West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Amelia Turner Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Rhys Wytchard Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Noah Ellison Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Archie Gill Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Matthew Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Jamie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Harrison Dainty Team Cystic Fibrosis Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Joshua Slade Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Guy Breakey Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Harry Scott Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Arthur Mckay Finished 0

14.  Arthur Mckay -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Imogen Wolff Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Amy Scott Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Evie Turner Holmfirth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Morgan Crussell Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eleanor Hunt Otley CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ruby Firth Bronte Tykes Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Lily Young Bronte Tykes Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Ellison Pedalsport Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Sam Hollis Albarosa Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Sebastien Cuming East Bradford CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Callum Watson East Bradford CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Bjoern Koerdt All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Ryan Williams North Midlands Youth Squad Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Oliver Coughlan Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Tom Scott Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Joshua Williams Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Don Wood Finished 0

15.  Don Wood -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucien Cuming East Bradford CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  George Radcliffe Otley CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ben Houlihan All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Liam Davison JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  James Hawkins North Midlands Youth Squad Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Dylan Kay Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Entry on the night only.

Racing starts at 19.00 for each event. The start times advertised for each race are only for guidance only. In the event of low numbers  two categories may be combined which will affect the advertised times.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 19:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 13/06/18 – 19:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 19:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 13/06/18 – 19:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 19:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 13/06/18 – 19:15
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 19:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 13/06/18 – 19:15
Youth Only, None
15 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 19:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 13/06/18 – 19:30
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 19:30 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 13/06/18 – 19:30
Youth Only, None
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 13/06/18 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 19:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 13/06/18 – 19:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 20:20 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 13/06/18 – 20:20
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 13/06/18 20:50 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 13/06/18 – 20:50
Youth Only, Band 5
40 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk