Mallory Park 2018 Youth League 7

Closed Circuit , Leicester – Tuesday, 22 May 2018

Event Summary

Event Overview

The Mallory Park Youth League is a 17-event series. Top 5 riders in each event gain points towards the individual League, best 14 results from the 17 events counting. There are also events designated with Bonus Sprints and events carrying Double Points. For full details see our website http://www.malloryparkrrleague.co.uk/youth-racing/?target=events

Riders also score points for their clubs in the Jewson team league. As well as their individual points, all riders starting a race score 0.5 points for their club. Results from all 15 events qualify for the Jewson Team League

The league is run by East Midlands Cycle Racing and is supported by lcal clubs who provide volunteers to assist with signing on. marshalling and event support on the night. Riders belonging to a club which supports the League in this way qualify for a race entry discount of £1. This is the quoted entry fee in the Races secion. Members of other clubs will pay a £1 supplement each night

To find out how your club can become a supporting club go to our website http://www.malloryparkrrleague/organisers or contact us on info@malloryparkrrleague.co.uk

Event Details

Event URN:

424483

Start Date:

Tue, 22nd May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mallory Park Circuit, Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE

View map

Event Organiser:

Mike Twelves
info@malloryparkrrleague.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Annabel Ramsay Leicester Forest CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Daniel Armstrong Leicester Forest CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Zak Machin Finished B 1

9. Zak Machin -

Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Daniel Van Aardt 4 Life Triathlon Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Luke Brennan Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Thomas Dixon Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Tom Tyler Finished 0

13. Tom Tyler -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rosie Mansfield Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joshua Jackson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexander Burden Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ben Woodhouse Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Henry Barker-Pine Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Luke Jones Welland Valley CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Leo Bass The MI Racing Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Matthew Kent VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Harrison Morroll Cycle Derby CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Juri Reidenbach Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Thomas Gaul Finished C 0

12. Thomas Gaul -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Ellis Jackson Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Callum Jones Cycle Derby CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Ethan Squires Witham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Noah Inman Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Will Inman Finished 0

17. Will Inman -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Mia Hopkins Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rebecca Van Aardt 4 Life Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Rocco Schumacher Pro Vision Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ethan Gapp 4 Life Triathlon Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Joshua Dyson Finished 0

5. Joshua Dyson -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Sam Parker Mercia CC - Lloyds Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  James Wright Charnwood Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Joshua Jones Finished 0

8. Joshua Jones -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Edie Bott Cycle Derby CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Megan Cherry Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Oliver Stenhouse Charnwood Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Harry Donald Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Louis Inman Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Andrew Deathridge Welland Valley CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Felix Jarvis 4 Life Triathlon Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Jacob Smith Hinckley Cycle Racing Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Sebastian Tobin Team Bottrill - Vanguard Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Inodh Jayawardhena Charnwood Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Toby Leavis Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Nicholas Wright Charnwood Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Eva-Joan Leavis Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lilly Gadsby Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Tonights races are U8 - Scratch Race U10/12 - Scratch Race U14/16 - Scratch Race. All races are on the hilltop finish circuit and carry double league points

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 22/05/18 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 22/05/18 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 19:30 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 22/05/18 – 19:30
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 22/05/18 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 22/05/18 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 22/05/18 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 22/05/18 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 22/05/18 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 22/05/18 – 18:45
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 22/05/18 – 18:45
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

The Mallory Park Youth League is a 17-event series. Top 5 riders in each event gain points towards the individual League, best 14 results from the 17 events counting. There are also events designated with Bonus Sprints and events carrying Double Points. For full details see our website http://www.malloryparkrrleague.co.uk/youth-racing/?target=events

Riders also score points for their clubs in the Jewson team league. As well as their individual points, all riders starting a race score 0.5 points for their club. Results from all 15 events qualify for the Jewson Team League

The league is run by East Midlands Cycle Racing and is supported by lcal clubs who provide volunteers to assist with signing on. marshalling and event support on the night. Riders belonging to a club which supports the League in this way qualify for a race entry discount of £1. This is the quoted entry fee in the Races secion. Members of other clubs will pay a £1 supplement each night

To find out how your club can become a supporting club go to our website http://www.malloryparkrrleague/organisers or contact us on info@malloryparkrrleague.co.uk

Event Details

Event URN:

424483

Start Date:

Tue, 22nd May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mallory Park Circuit, Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE

View map

Event Organiser:

Mike Twelves
info@malloryparkrrleague.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Annabel Ramsay Leicester Forest CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Daniel Armstrong Leicester Forest CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Zak Machin Finished B 1

9. Zak Machin -

Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Daniel Van Aardt 4 Life Triathlon Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Luke Brennan Stratford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Thomas Dixon Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Tom Tyler Finished 0

13. Tom Tyler -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Rosie Mansfield Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joshua Jackson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexander Burden Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ben Woodhouse Solihull CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Henry Barker-Pine Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Luke Jones Welland Valley CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Leo Bass The MI Racing Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Matthew Kent VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Harrison Morroll Cycle Derby CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Juri Reidenbach Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Thomas Gaul Finished C 0

12. Thomas Gaul -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Ellis Jackson Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Callum Jones Cycle Derby CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Ethan Squires Witham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Noah Inman Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Will Inman Finished 0

17. Will Inman -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Mia Hopkins Welland Valley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rebecca Van Aardt 4 Life Triathlon Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Rocco Schumacher Pro Vision Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ethan Gapp 4 Life Triathlon Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Joshua Dyson Finished 0

5. Joshua Dyson -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Sam Parker Mercia CC - Lloyds Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  James Wright Charnwood Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Joshua Jones Finished 0

8. Joshua Jones -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Edie Bott Cycle Derby CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Megan Cherry Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Oliver Stenhouse Charnwood Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Harry Donald Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Louis Inman Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Andrew Deathridge Welland Valley CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Felix Jarvis 4 Life Triathlon Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Jacob Smith Hinckley Cycle Racing Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Sebastian Tobin Team Bottrill - Vanguard Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Inodh Jayawardhena Charnwood Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Toby Leavis Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Nicholas Wright Charnwood Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Eva-Joan Leavis Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lilly Gadsby Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Tonights races are U8 - Scratch Race U10/12 - Scratch Race U14/16 - Scratch Race. All races are on the hilltop finish circuit and carry double league points

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 22/05/18 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 22/05/18 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 19:30 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 22/05/18 – 19:30
Youth Only, Band 5
40 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 19:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 22/05/18 – 19:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 22/05/18 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 22/05/18 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 22/05/18 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 19:05 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Tue 22/05/18 – 19:05
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 22/05/18 – 18:45
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/05/18 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 22/05/18 – 18:45
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk