Scunthorpe Open Track Series p/b CycleRoute Lincs

Track , Scunthorpe – Friday, 08 Jun 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

423982

Start Date:

Fri, 8th Jun 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR

View map

Entry close date

Wed, 6th Jun 2018

Results

Confirmed Results

Youth D Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Sprint - Results
1.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth C Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Sprint - Results
1.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jakob Hill Cliff Pratt Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Holly Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth A/B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Sprint - Results
1.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
5.  Patrick Smith Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lucy Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
7.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Isabel Davison Cliff Pratt Racing Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

Youth 3 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 3 Lap Handicap - Results
1.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
5.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jakob Hill Cliff Pratt Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth 4 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 4 Lap Points - Results
1.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Kayleigh Alexander NEL Lindsey Go-Ride Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
5.  Patrick Smith Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
6.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Holly Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
9.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
1.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
1.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kayleigh Alexander NEL Lindsey Go-Ride Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
2.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Patrick Smith Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Holly Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lucy Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
3.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Isabel Davison Cliff Pratt Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth Pushers Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Pushers Handicap - Results
1.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Patrick Smith Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
6.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
7.  Lucy Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Senior 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 Lap Scratch - Results
1.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Aaron Preston Cleveland Whls JRT/Catley Lake... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Richard Mondszein WORX Factory Racing Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Robert Hill Cliff Pratt Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gavin Daley Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Elimination - Results
1.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Colin Payne VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tim Davison Cliff Pratt Racing Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ben Vaughan Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Troy Chalkley Brook Estates Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gary Hoskin Velo Club Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points - Results
1.  Aaron Preston Cleveland Whls JRT/Catley Lake... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Richard Mondszein WORX Factory Racing Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robert Hill Cliff Pratt Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gavin Daley Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Block Handicap - Results
1.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Aaron Preston Cleveland Whls JRT/Catley Lake... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Richard Mondszein WORX Factory Racing Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Robert Hill Cliff Pratt Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gavin Daley Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Gary Hoskin Velo Club Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior B Quibell Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Quibell Mile - Results
1.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Andrew Funnell Velo Club Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Troy Chalkley Brook Estates Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ben Vaughan Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Duane Barnard Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Gary Hoskin Velo Club Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior A Quibell Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Quibell Mile - Results
1.  Aaron Preston Cleveland Whls JRT/Catley Lake... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Richard Mondszein WORX Factory Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 20 Lap Scratch - Results
1.  Aaron Preston Cleveland Whls JRT/Catley Lake... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Richard Mondszein WORX Factory Racing Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Robert Hill Cliff Pratt Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Youth D Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth C Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth A/B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth 3 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth 4 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Pushers Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Senior 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior B Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior B Quibell Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A Quibell Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Regional C, None
Senior 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 19:00 Women Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 08/06/18 – 19:00
Women Only, Band 5
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 08/06/18 – 19:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£12.00)
Fri 08/06/18 – 19:00
Youth Only, Band 5

Event Summary

Event Details

Event URN:

423982

Start Date:

Fri, 8th Jun 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR

View map

Entry close date

Wed, 6th Jun 2018

Results

Confirmed Results

Youth D Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Sprint - Results
1.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth C Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Sprint - Results
1.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jakob Hill Cliff Pratt Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Holly Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth A/B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Sprint - Results
1.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
5.  Patrick Smith Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lucy Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
7.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Isabel Davison Cliff Pratt Racing Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

Youth 3 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 3 Lap Handicap - Results
1.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
5.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
6.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jakob Hill Cliff Pratt Racing Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth 4 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 4 Lap Points - Results
1.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Kayleigh Alexander NEL Lindsey Go-Ride Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
5.  Patrick Smith Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
6.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Holly Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
9.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
1.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
1.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Kayleigh Alexander NEL Lindsey Go-Ride Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
2.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Patrick Smith Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Holly Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lucy Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
3.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Isabel Davison Cliff Pratt Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth Pushers Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Pushers Handicap - Results
1.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Patrick Smith Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
6.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
7.  Lucy Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Senior 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 Lap Scratch - Results
1.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Aaron Preston Cleveland Whls JRT/Catley Lake... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Richard Mondszein WORX Factory Racing Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Robert Hill Cliff Pratt Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gavin Daley Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Elimination - Results
1.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Colin Payne VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tim Davison Cliff Pratt Racing Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ben Vaughan Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Troy Chalkley Brook Estates Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gary Hoskin Velo Club Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points - Results
1.  Aaron Preston Cleveland Whls JRT/Catley Lake... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Richard Mondszein WORX Factory Racing Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robert Hill Cliff Pratt Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gavin Daley Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Block Handicap - Results
1.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Aaron Preston Cleveland Whls JRT/Catley Lake... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Richard Mondszein WORX Factory Racing Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Robert Hill Cliff Pratt Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gavin Daley Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Gary Hoskin Velo Club Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior B Quibell Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Quibell Mile - Results
1.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Andrew Funnell Velo Club Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Troy Chalkley Brook Estates Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ben Vaughan Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Duane Barnard Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Gary Hoskin Velo Club Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior A Quibell Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Quibell Mile - Results
1.  Aaron Preston Cleveland Whls JRT/Catley Lake... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Richard Mondszein WORX Factory Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 20 Lap Scratch - Results
1.  Aaron Preston Cleveland Whls JRT/Catley Lake... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Richard Mondszein WORX Factory Racing Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Robert Hill Cliff Pratt Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Youth D Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth C Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth A/B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth 3 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Youth Only, Youth
Youth 4 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Pushers Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Senior 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior B Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior B Quibell Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A Quibell Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Regional C, None
Senior 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 08/06/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 19:00 Women Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 08/06/18 – 19:00
Women Only, Band 5
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 08/06/18 – 19:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/06/18 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£12.00)
Fri 08/06/18 – 19:00
Youth Only, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk