Bella 4 2018

Closed Circuit , Glasgow – Saturday, 23 Jun 2018

Event Summary

Event Overview

Bella 4  

SC West series details and regulations to be confirmed, but will be very similar to https://www.britishcycling.org.uk/scotland/article/20151203-West-Regional-Events-0

Event Details

Event URN:

423956

Start Date:

Sat, 23rd Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Bellahouston Park, Bellahouston Sports Centre, 31 Bellahouston Drive, Glasgow, Renfrewshire, G52 1HH

View map

Series:

Scottish Cycling West Youth Circuit Race Series

Results

Confirmed Results

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Hollie Begg Edinburgh RC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Zoe Watters Sprockets Cycle Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Daniel Kain Squadra Scozzese Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Kyle McInnes Bioracer- Moriarty Bikes Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Fergus Robinson Glasgow Riderz Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Murray Lawson East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Patrick Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Andrew Baines Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Jamie Cook Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- George Freeman West Lothian Clarion CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alistair Graham Royal Albert CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alexander MacLeod Grampian Tigers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Matthew Mccullagh Edinburgh RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Grace McCabe East Kilbride Road Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Beth Moore East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Calum Smith Deeside Thistle CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack McManus Royal Albert CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Isaac Small Grampian Tigers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joseph Mcintosh Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Fraser Elsby Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  James Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Andrew Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Ruairi Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Aidan Richardson-Docherty Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Jamie Liversidge Deeside Thistle CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Conner Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Cormac McConville East Kilbride Road Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Thomas Simpson Edinburgh RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Rory Spencer East Kilbride Road Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Kirsty Johnson Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Evie White Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ailsa Long Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Isla Long Deeside Thistle CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Isla Muirhead Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Morven Yeoman East Kilbride Road Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ahron Dick Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Emmet Foster Carnegie Cyclones Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Kyle Maitland Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Colin Paterson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Noah Bleteau West Lothian Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Euan Mitchell Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Fraser Anderson Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Fraser Peters Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  James Ratter Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Zach Copland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Ben Terris Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Neal Mc Shane Royal Albert CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Oisin Beard Peebles CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Archie Marshall Dawson Deeside Thistle CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Anna Birrell City of Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sarah Johnson Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Lacey Holmes Royal Albert CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Sarah Darling West Lothian Clarion CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Harriet Hendry Deeside Thistle CC Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Barr Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Mikhail Gitnik Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harris Holmes Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Isaac Beard Peebles CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Cole McCann Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Campbell Lay Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Edwyn Atterton Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Xander Graham Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Rowan Buchanan Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Joe Barnes Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Alexi Bleteau West Lothian Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Kyle Whiteford Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Thomas Crawford Finished 0

14.  Thomas Crawford -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Arran Kinniburgh East Kilbride Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Johnny Darling West Lothian Clarion CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Gareth Davies Carnegie Cyclones Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Aaron Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Wil Mitchell West Lothian Clarion CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Iain Rae Royal Albert CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Hope Thomson Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joscelyn Kennedy Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Katie Towers Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Kasey Park Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Naomi Ratter Finished 0

6.  Naomi Ratter -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Becky McManus Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Eilish Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Lucy Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sebastian Blackburn Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Timofey Gitnik Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ruaraidh Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Josh Stewart Stewartry Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Cameron Clark Finished 0

6.  Cameron Clark -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Logan Miller Finished 0

7.  Logan Miller -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Jenson Donald Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Nick Cutler Finished 0

9.  Nick Cutler -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Reuben Mclardie Finished 0

10.  Reuben Mclardie -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Cobey Stewart Stewartry Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Ross MacDougall Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Ben McMurray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Millie Boothman East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Isla Cameron Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Eilidh Greenhalgh East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Eilidh Cameron Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ruby Lay Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Matilda Hendry Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Mairi Nicholson East Kilbride Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Maisie Rae Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Eleanor Elizabeth Wisdish East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Madison Fensom East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Emma Saunderson Studio Velo Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

About the Event

Info for Riders

Enter on the day or online Parking at Bellahouston Sports Centre or on Mosspark Boulevard. Please sign on 30 minutes before your race start at the Johnstone Jets ezy-up at the circuit.

The Races

Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 11:45 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 11:45
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 11:45 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 11:45
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 11:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 11:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 11:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 11:15
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 11:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 11:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 10:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 10:50
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 10:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 10:50
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 10:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 10:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 10:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 10:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 10:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 10:15
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 10:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 10:15
Youth Only, None
10 mins

Event Summary

Event Overview

Bella 4  

SC West series details and regulations to be confirmed, but will be very similar to https://www.britishcycling.org.uk/scotland/article/20151203-West-Regional-Events-0

Event Details

Event URN:

423956

Start Date:

Sat, 23rd Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Bellahouston Park, Bellahouston Sports Centre, 31 Bellahouston Drive, Glasgow, Renfrewshire, G52 1HH

View map

Series:

Scottish Cycling West Youth Circuit Race Series

Results

Confirmed Results

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Hollie Begg Edinburgh RC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Zoe Watters Sprockets Cycle Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Daniel Kain Squadra Scozzese Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Kyle McInnes Bioracer- Moriarty Bikes Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Fergus Robinson Glasgow Riderz Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Murray Lawson East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Patrick Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Andrew Baines Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Jamie Cook Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- George Freeman West Lothian Clarion CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alistair Graham Royal Albert CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alexander MacLeod Grampian Tigers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Matthew Mccullagh Edinburgh RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Grace McCabe East Kilbride Road Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Beth Moore East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Calum Smith Deeside Thistle CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack McManus Royal Albert CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Isaac Small Grampian Tigers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joseph Mcintosh Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Fraser Elsby Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  James Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Andrew Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Ruairi Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Aidan Richardson-Docherty Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Jamie Liversidge Deeside Thistle CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Conner Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Cormac McConville East Kilbride Road Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Thomas Simpson Edinburgh RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Rory Spencer East Kilbride Road Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Kirsty Johnson Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Evie White Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ailsa Long Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Isla Long Deeside Thistle CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Isla Muirhead Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Morven Yeoman East Kilbride Road Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ahron Dick Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Emmet Foster Carnegie Cyclones Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Kyle Maitland Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Colin Paterson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Noah Bleteau West Lothian Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Euan Mitchell Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Fraser Anderson Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Fraser Peters Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  James Ratter Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Zach Copland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Ben Terris Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Neal Mc Shane Royal Albert CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Oisin Beard Peebles CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Archie Marshall Dawson Deeside Thistle CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Anna Birrell City of Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sarah Johnson Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Lacey Holmes Royal Albert CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Sarah Darling West Lothian Clarion CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Harriet Hendry Deeside Thistle CC Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Barr Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Mikhail Gitnik Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harris Holmes Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Isaac Beard Peebles CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Cole McCann Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Campbell Lay Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Edwyn Atterton Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Xander Graham Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Rowan Buchanan Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Joe Barnes Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Alexi Bleteau West Lothian Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Kyle Whiteford Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Thomas Crawford Finished 0

14.  Thomas Crawford -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Arran Kinniburgh East Kilbride Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Johnny Darling West Lothian Clarion CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Gareth Davies Carnegie Cyclones Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Aaron Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Wil Mitchell West Lothian Clarion CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Iain Rae Royal Albert CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Hope Thomson Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joscelyn Kennedy Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Katie Towers Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Kasey Park Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Naomi Ratter Finished 0

6.  Naomi Ratter -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Becky McManus Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Eilish Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Lucy Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sebastian Blackburn Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Timofey Gitnik Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ruaraidh Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Josh Stewart Stewartry Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Cameron Clark Finished 0

6.  Cameron Clark -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Logan Miller Finished 0

7.  Logan Miller -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Jenson Donald Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Nick Cutler Finished 0

9.  Nick Cutler -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Reuben Mclardie Finished 0

10.  Reuben Mclardie -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Cobey Stewart Stewartry Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Ross MacDougall Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Ben McMurray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Millie Boothman East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Isla Cameron Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Eilidh Greenhalgh East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Eilidh Cameron Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ruby Lay Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Matilda Hendry Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Mairi Nicholson East Kilbride Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Maisie Rae Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Eleanor Elizabeth Wisdish East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Madison Fensom East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Emma Saunderson Studio Velo Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

About the Event

Info for Riders

Enter on the day or online Parking at Bellahouston Sports Centre or on Mosspark Boulevard. Please sign on 30 minutes before your race start at the Johnstone Jets ezy-up at the circuit.

The Races

Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 11:45 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 11:45
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 11:45 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 11:45
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 11:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 11:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 11:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 11:15
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 11:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 11:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 10:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 10:50
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 10:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 10:50
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 10:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 10:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 10:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 10:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 10:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 10:15
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/06/18 10:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 23/06/18 – 10:15
Youth Only, None
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk