Bella 3 2018

Closed Circuit , Glasgow – Thursday, 31 May 2018

Event Summary

Event Overview

Circuit racing for Youth A, B, C, & D/E and Junior ladies

Part of a race series organised by SC West clubs. Come and race one event, or the whole series.

Leaders' jersey in each age category for boys and girls.

Full details and series regulations at https://www.britishcycling.org.uk/scotland/article/20151203-West-Regional-Events-0

Event Details

Event URN:

423955

Start Date:

Thu, 31st May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Bellahouston Park, Bellahouston Sports Centre, 31 Bellahouston Drive, Glasgow, Renfrewshire, G52 1HH

View map

Series:

Scottish Cycling West Youth Circuit Race Series

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Hamish MacLaren Sprockets Cycle Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Kyle McInnes Bioracer- Moriarty Bikes Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Murray Lawson East Kilbride Road Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  George Freeman West Lothian Clarion CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Fergus Robinson Glasgow Riderz Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Cole Stewart East Kilbride Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Louie Urquhart-Dixon Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jamie Cook Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alistair Graham Royal Albert CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Daniel Kain Squadra Scozzese Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alexander MacLeod Grampian Tigers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matthew Mccullagh Edinburgh RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Grace McCabe East Kilbride Road Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Beth Moore East Kilbride Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Iona MacDougall Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ella Currie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Rebecca Saunderson Studio Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Cormac McConville East Kilbride Road Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Rory Spencer East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Jack McManus Royal Albert CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Cameron Kerr Stirling Bike Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Fraser Elsby Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  James Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Conal Davidson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Andrew Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Aidan Richardson-Docherty Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Zak Swan Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Conner Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joseph Mcintosh Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Matthew Plant Royal Albert CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Thomas Simpson Edinburgh RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Lucy Donaldson Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Mary Bruce Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Isla Gilroy East Kilbride Road Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Isla Muirhead Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ahron Dick Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alexandre Robin Finished 0

5.  Alexandre Robin -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Colin Paterson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Fraser Donaldson Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Kyle Maitland Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Fraser Peters Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Euan Mitchell Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Aidan Smith Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Ben Terris Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Struan Ferns Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Anna Birrell City of Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lacey Holmes Royal Albert CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Corrie Gilroy East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Barr Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Mikhail Gitnik Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Colin Johnston East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Tristan Robin Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Harris Holmes Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Campbell Lay Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Iain Rae Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Kyle Whiteford Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Joe Barnes Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Rowan Buchanan Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Alexander Ferns Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Alex Speed Stirling Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Aaron Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Cole McCann Royal Albert CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Joscelyn Kennedy Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Katie Towers Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ella Campbell Glasgow Riderz Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Becky McManus Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Lucy Ross Finished 0

5.  Lucy Ross -

Points: 0 | Status: Finished
--- Kasey Park Edinburgh RC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Timofey Gitnik Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Logan Miller Finished 0

3.  Logan Miller -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Ben McMurray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ross MacDougall Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Lucas Stenton Falkirk Junior Bike Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Jenson Donald Royal Albert CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Ruaraidh Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not finish E 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Isla Cameron Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eilidh Cameron Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Eilidh Greenhalgh East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ruby Lay Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Maisie Rae Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Eleanor Elizabeth Wisdish East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Millie Boothman East Kilbride Road Club Did not finish E 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E
--- Ellie Buchanan Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Emma Saunderson Studio Velo Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Nara Wood Did not start 0

Nara Wood -

Points: 0 | Status: Did not start

About the Event

Info for Riders

Enter on the line or online Parking at Bellahouston Sports Centre or on Mosspark Boulevard. Please sign on 30 minutes before your race start at the Johnstone Jets ezy-up at the circuit.

The Races

Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:45 Women Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:45
Women Only, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:45 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:45
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:15
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 18:50
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 18:50
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 18:15
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 18:15
Youth Only, None
10 mins

Event Summary

Event Overview

Circuit racing for Youth A, B, C, & D/E and Junior ladies

Part of a race series organised by SC West clubs. Come and race one event, or the whole series.

Leaders' jersey in each age category for boys and girls.

Full details and series regulations at https://www.britishcycling.org.uk/scotland/article/20151203-West-Regional-Events-0

Event Details

Event URN:

423955

Start Date:

Thu, 31st May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Bellahouston Park, Bellahouston Sports Centre, 31 Bellahouston Drive, Glasgow, Renfrewshire, G52 1HH

View map

Series:

Scottish Cycling West Youth Circuit Race Series

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Hamish MacLaren Sprockets Cycle Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Kyle McInnes Bioracer- Moriarty Bikes Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Murray Lawson East Kilbride Road Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  George Freeman West Lothian Clarion CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Fergus Robinson Glasgow Riderz Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Cole Stewart East Kilbride Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Louie Urquhart-Dixon Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Jamie Cook Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alistair Graham Royal Albert CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Daniel Kain Squadra Scozzese Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Alexander MacLeod Grampian Tigers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matthew Mccullagh Edinburgh RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Grace McCabe East Kilbride Road Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Beth Moore East Kilbride Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Iona MacDougall Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ella Currie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Rebecca Saunderson Studio Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Cormac McConville East Kilbride Road Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Rory Spencer East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Jack McManus Royal Albert CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Cameron Kerr Stirling Bike Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Fraser Elsby Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  James Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Conal Davidson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Andrew Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Aidan Richardson-Docherty Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Zak Swan Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Conner Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joseph Mcintosh Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Matthew Plant Royal Albert CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Thomas Simpson Edinburgh RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Lucy Donaldson Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Mary Bruce Glasgow Riderz Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Isla Gilroy East Kilbride Road Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Isla Muirhead Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ahron Dick Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alexandre Robin Finished 0

5.  Alexandre Robin -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Colin Paterson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Fraser Donaldson Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Kyle Maitland Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Fraser Peters Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Euan Mitchell Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Aidan Smith Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Ben Terris Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Struan Ferns Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Anna Birrell City of Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lacey Holmes Royal Albert CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Corrie Gilroy East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Barr Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Mikhail Gitnik Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Colin Johnston East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Tristan Robin Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Harris Holmes Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Campbell Lay Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Iain Rae Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Kyle Whiteford Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Joe Barnes Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Rowan Buchanan Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Alexander Ferns Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Alex Speed Stirling Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Aaron Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Cole McCann Royal Albert CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Joscelyn Kennedy Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Katie Towers Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ella Campbell Glasgow Riderz Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Becky McManus Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Lucy Ross Finished 0

5.  Lucy Ross -

Points: 0 | Status: Finished
--- Kasey Park Edinburgh RC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Timofey Gitnik Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Logan Miller Finished 0

3.  Logan Miller -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Ben McMurray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ross MacDougall Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Lucas Stenton Falkirk Junior Bike Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Jenson Donald Royal Albert CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Ruaraidh Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not finish E 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Isla Cameron Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eilidh Cameron Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Eilidh Greenhalgh East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ruby Lay Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Maisie Rae Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Eleanor Elizabeth Wisdish East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Millie Boothman East Kilbride Road Club Did not finish E 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E
--- Ellie Buchanan Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Emma Saunderson Studio Velo Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Nara Wood Did not start 0

Nara Wood -

Points: 0 | Status: Did not start

About the Event

Info for Riders

Enter on the line or online Parking at Bellahouston Sports Centre or on Mosspark Boulevard. Please sign on 30 minutes before your race start at the Johnstone Jets ezy-up at the circuit.

The Races

Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:45 Women Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:45
Women Only, Band 5
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:45 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:45
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:15
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 18:50
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 18:50
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 18:15
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 18:15
Youth Only, None
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk