Bella 2 2018

Closed Circuit , Glasgow – Thursday, 03 May 2018

Event Summary

Event Overview

Circuit racing for Youth A, B, C, & D/E and Junior ladies

Part of a race series organised by SC West clubs. Come and race one event, or the whole series.

Leaders' jersey in each age category for boys and girls.

Full details and series regulations at https://www.britishcycling.org.uk/scotland/article/20151203-West-Regional-Events-0

Event Details

Event URN:

423953

Start Date:

Thu, 3rd May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Bellahouston Park, Bellahouston Sports Centre, 31 Bellahouston Drive, Glasgow, Renfrewshire, G52 1HH

View map

Series:

Scottish Cycling West Youth Circuit Race Series

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Mccullagh Edinburgh RC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Cole Stewart East Kilbride Road Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Murray Lawson East Kilbride Road Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Fergus Robinson Glasgow Riderz Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Alistair Graham Royal Albert CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Cook Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  George Freeman West Lothian Clarion CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Kyle McInnes Bioracer- Moriarty Bikes Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Beth Moore East Kilbride Road Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Grace McCabe East Kilbride Road Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Iona MacDougall Glasgow Riderz Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ella Currie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ross Bryant Edinburgh RC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Jack McManus Royal Albert CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Joseph Mcintosh Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Cormac McConville East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Harvey Kay Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Conal Davidson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Fraser Elsby Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Conner Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  James Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Andrew Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Matthew Plant Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Aidan Richardson-Docherty Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Ruairi Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Thomas Simpson Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Isla Muirhead Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lucy Donaldson Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Isla Gilroy East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ahron Dick Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Fraser Dorman Finished 0

4.  Fraser Dorman -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Geoff Vera Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Kyle Maitland Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Euan Mitchell Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Colin Paterson Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Fraser Peters Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Aidan Smith Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Fraser Anderson Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Anna Birrell City of Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Lacey Holmes Royal Albert CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Erin Greenhalgh East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Rachel Strickmager Finished 0

6.  Rachel Strickmager -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Barr Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Campbell Lay Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harris Holmes Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Cole McCann Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Iain Rae Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Colin Johnston East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Rowan Buchanan Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Kyle Whiteford Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Cayden Davidson Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Anthony Steel Falkirk Junior Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Alexander Ferns Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Cal MacDonald Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Finn Crowther Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Aaron Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Joscelyn Kennedy Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Katie Towers Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Kasey Park Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ella Campbell Glasgow Riderz Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Josh Stewart Stewartry Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ruaraidh Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ben McMurray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Logan Miller Finished 0

4.  Logan Miller -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Caleb Currie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Ross MacDougall Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Sonny Campbell Finished 0

7.  Sonny Campbell -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Isla Cameron Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Millie Boothman East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Eilidh Cameron Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Eilidh Greenhalgh East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ruby Lay Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Mairi Nicholson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Ellie Buchanan Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Maisie Rae Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Eleanor Elizabeth Wisdish East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Emma Nicholson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Enter on the line or online Parking at Bellahouston Sports Centre or on Mosspark Boulevard. Please sign on 30 minutes before your race start at the Johnstone Jets ezy-up at the circuit.

The Races

Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 19:45 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 19:45
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 19:45 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 19:45
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 19:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 19:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 19:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 19:15
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 19:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 19:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 18:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 18:50
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 18:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 18:50
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 18:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 18:15
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 18:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 18:15
Youth Only, None
10 mins

Event Summary

Event Overview

Circuit racing for Youth A, B, C, & D/E and Junior ladies

Part of a race series organised by SC West clubs. Come and race one event, or the whole series.

Leaders' jersey in each age category for boys and girls.

Full details and series regulations at https://www.britishcycling.org.uk/scotland/article/20151203-West-Regional-Events-0

Event Details

Event URN:

423953

Start Date:

Thu, 3rd May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Bellahouston Park, Bellahouston Sports Centre, 31 Bellahouston Drive, Glasgow, Renfrewshire, G52 1HH

View map

Series:

Scottish Cycling West Youth Circuit Race Series

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Mccullagh Edinburgh RC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Cole Stewart East Kilbride Road Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Murray Lawson East Kilbride Road Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Fergus Robinson Glasgow Riderz Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Alistair Graham Royal Albert CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Cook Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  George Freeman West Lothian Clarion CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Kyle McInnes Bioracer- Moriarty Bikes Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Beth Moore East Kilbride Road Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Grace McCabe East Kilbride Road Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Iona MacDougall Glasgow Riderz Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ella Currie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ross Bryant Edinburgh RC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Jack McManus Royal Albert CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Joseph Mcintosh Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Cormac McConville East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Harvey Kay Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Conal Davidson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Fraser Elsby Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Conner Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  James Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Andrew Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Matthew Plant Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Aidan Richardson-Docherty Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Ruairi Mulholland Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Thomas Simpson Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Isla Muirhead Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lucy Donaldson Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Isla Gilroy East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ahron Dick Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Fraser Dorman Finished 0

4.  Fraser Dorman -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Geoff Vera Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Kyle Maitland Fullarton Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Euan Mitchell Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Colin Paterson Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Fraser Peters Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Aidan Smith Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Fraser Anderson Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Anna Birrell City of Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Lacey Holmes Royal Albert CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Erin Greenhalgh East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Rachel Strickmager Finished 0

6.  Rachel Strickmager -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Barr Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Campbell Lay Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Harris Holmes Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Cole McCann Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Iain Rae Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Colin Johnston East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Rowan Buchanan Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Kyle Whiteford Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Cayden Davidson Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Anthony Steel Falkirk Junior Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Alexander Ferns Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Cal MacDonald Glasgow Riderz Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Finn Crowther Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Aaron Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Joscelyn Kennedy Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Katie Towers Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Kasey Park Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ella Campbell Glasgow Riderz Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Josh Stewart Stewartry Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ruaraidh Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ben McMurray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Logan Miller Finished 0

4.  Logan Miller -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Caleb Currie Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Ross MacDougall Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Sonny Campbell Finished 0

7.  Sonny Campbell -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Isla Cameron Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Millie Boothman East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Eilidh Cameron Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Eilidh Greenhalgh East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ruby Lay Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Mairi Nicholson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Ellie Buchanan Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Maisie Rae Royal Albert CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Eleanor Elizabeth Wisdish East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Emma Nicholson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Enter on the line or online Parking at Bellahouston Sports Centre or on Mosspark Boulevard. Please sign on 30 minutes before your race start at the Johnstone Jets ezy-up at the circuit.

The Races

Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 19:45 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 19:45
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 19:45 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 19:45
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 19:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 19:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 19:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 19:15
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 19:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 19:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 18:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 18:50
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 18:50 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 18:50
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 18:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 18:15
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/05/18 18:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 03/05/18 – 18:15
Youth Only, None
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk