Sussex Cycle Racing League Closed Circuit Week 4

Closed Circuit , Brighton – Sunday, 25 Mar 2018

Event Summary

Event Overview

Closed Circuit races for road bikes;  

1a. Youth A/B -  run concurrently with ... 

1b. Womens Only event - all categories including Junior - 40 mins plus 5 laps 

2. 4th Category Open event - 50 mins plus 5 laps 

3. 2nd/3rd Category Open event including Junior - 50 mins plus 5 laps 

Entry on the line/on the day available 

Event Details

Event URN:

423539

Start Date:

Sun, 25th Mar 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

Sussex Cycle Race League Closed Circuit Series

Entry close date

Fri, 23rd Mar 2018

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Michelle Arthurs-Brennan Norwood Paragon CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Katrina Murphy Dulwich Paragon CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Annie Mcbain Spokes BPC Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Elaine Burroughs Brighton Mitre CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Kathryn Gohl Nice Brew Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Amelia Roberts The Cycle Room Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Gemma Hobson Sussex Nomads CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Charlotte Jackson Nice Brew Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Clare Johnson Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Janet Clapton Sussex Nomads CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Alison Lewis Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Amy Hulley Sussex Nomads CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jane Millar Brighton Mitre CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Victoria Miller Brighton Mitre CC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Lucy Parsons URDT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Red Walters Sotonia CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Benjamin Irving TAAP Cervelo Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Will Cooper Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Carter Cycleworks.co.uk Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Dexter Fox Army Cycling Union Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gary Brind Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Grey Spokes BPC Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Adam Barrett URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Matthew Bone TAAP Cervelo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Liam Barr University Of Portsmouth CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Elliot Brown Eastbourne Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Patrick Brown Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Steven Noake URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Joseph Donohue VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Rory Palmer Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Joshua Monk URDT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Grant Fraser Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Callum Clark Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Isaac Wright Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco PET Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alexander Beyfus Sussex Nomads CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Bullen URDT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sean Furley Oxted Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jason Ginn The Cycle Room Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Torin Henderson Southborough & District Whls Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jonathan Melville VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Anthony Roberts Meudon Sovereign Pedal Heaven ... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Matt Twelvetrees The Cycle Room Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Pascal Le Grove Blazing Saddles Cycles Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sam Reed Guernsey Velo Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ryan Palmer Finished 4th 7

3. Ryan Palmer -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michael Ewing Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Simon Eden Brighton NoVelo Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Emyr Griffiths Racing Club Ravenna Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Duncan Foster Blazing Saddles Cycles Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jonathan Deutsch Blazing Saddles Cycles Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Ali Bird URDT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Paul Atkinson VC St Raphael Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Stephen Parnwell Velosport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Christopher Brettell Yeovil CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  David Scrivener Surrey Hills Cycleworks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Graham Winstanley Sussex Revolution Velo Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Kev Witton URDT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Thomas Quaid Finished 3rd 0

16. Thomas Quaid -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Colin Chambers Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  MJ Jackson Nice Brew Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Robert Coniglio Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Max Doyle a3crg Finished 4th 0

20. Max Doyle - a3crg

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Sam Horwill Southdown Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Bryn Reeves Horsham Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Gary Milton Blazing Saddles Cycles Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Robert Paynter URDT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Stephen Strickland Horsham Cycling Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Theo Bugg VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Francis Schofield Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Oscar Giles Finished 0

9. Oscar Giles -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Online entries close 24 hrs before start of first event.

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/03/18 09:00 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 25/03/18 – 09:00
Women Only, Band 5
45 mins
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/03/18 10:50 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 25/03/18 – 10:50

2/3

Regional C+, Band 5
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/03/18 09:50 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 25/03/18 – 09:50
Regional C+, Band 5
55 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/03/18 09:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 25/03/18 – 09:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/03/18 09:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 25/03/18 – 09:00
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/03/18 09:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 25/03/18 – 09:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/03/18 09:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 25/03/18 – 09:00
Youth Only, Band 5

Event Summary

Event Overview

Closed Circuit races for road bikes;  

1a. Youth A/B -  run concurrently with ... 

1b. Womens Only event - all categories including Junior - 40 mins plus 5 laps 

2. 4th Category Open event - 50 mins plus 5 laps 

3. 2nd/3rd Category Open event including Junior - 50 mins plus 5 laps 

Entry on the line/on the day available 

Event Details

Event URN:

423539

Start Date:

Sun, 25th Mar 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Park Cycle Track, Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA

View map

Series:

Sussex Cycle Race League Closed Circuit Series

Entry close date

Fri, 23rd Mar 2018

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Michelle Arthurs-Brennan Norwood Paragon CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Katrina Murphy Dulwich Paragon CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Annie Mcbain Spokes BPC Racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Elaine Burroughs Brighton Mitre CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Kathryn Gohl Nice Brew Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Amelia Roberts The Cycle Room Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Gemma Hobson Sussex Nomads CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Charlotte Jackson Nice Brew Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Clare Johnson Brighton Mitre CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Janet Clapton Sussex Nomads CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Alison Lewis Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Amy Hulley Sussex Nomads CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jane Millar Brighton Mitre CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Victoria Miller Brighton Mitre CC Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Lucy Parsons URDT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Red Walters Sotonia CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Benjamin Irving TAAP Cervelo Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Will Cooper Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Carter Cycleworks.co.uk Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Dexter Fox Army Cycling Union Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gary Brind Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Grey Spokes BPC Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Adam Barrett URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Matthew Bone TAAP Cervelo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Liam Barr University Of Portsmouth CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Elliot Brown Eastbourne Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Patrick Brown Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Steven Noake URDT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Joseph Donohue VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Rory Palmer Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Joshua Monk URDT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Grant Fraser Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Callum Clark Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Isaac Wright Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco PET Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alexander Beyfus Sussex Nomads CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Bullen URDT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sean Furley Oxted Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jason Ginn The Cycle Room Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Charlie Heffernan Southdowns Bikes – Casco PET Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Torin Henderson Southborough & District Whls Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jonathan Melville VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Anthony Roberts Meudon Sovereign Pedal Heaven ... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Matt Twelvetrees The Cycle Room Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Pascal Le Grove Blazing Saddles Cycles Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sam Reed Guernsey Velo Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ryan Palmer Finished 4th 7

3. Ryan Palmer -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michael Ewing Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Simon Eden Brighton NoVelo Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Emyr Griffiths Racing Club Ravenna Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Duncan Foster Blazing Saddles Cycles Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jonathan Deutsch Blazing Saddles Cycles Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Ali Bird URDT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Paul Atkinson VC St Raphael Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Stephen Parnwell Velosport Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Christopher Brettell Yeovil CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  David Scrivener Surrey Hills Cycleworks Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Graham Winstanley Sussex Revolution Velo Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Kev Witton URDT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Thomas Quaid Finished 3rd 0

16. Thomas Quaid -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Colin Chambers Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  MJ Jackson Nice Brew Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Robert Coniglio Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Max Doyle a3crg Finished 4th 0

20. Max Doyle - a3crg

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Sam Horwill Southdown Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Bryn Reeves Horsham Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Gary Milton Blazing Saddles Cycles Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Robert Paynter URDT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Stephen Strickland Horsham Cycling Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Max Wilkins Barking & Dagenham CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Theo Bugg VC Meudon Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Francis Schofield Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jacob James Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Oscar Giles Finished 0

9. Oscar Giles -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Online entries close 24 hrs before start of first event.

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/03/18 09:00 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 25/03/18 – 09:00
Women Only, Band 5
45 mins
2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/03/18 10:50 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 25/03/18 – 10:50

2/3

Regional C+, Band 5
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/03/18 09:50 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 25/03/18 – 09:50
Regional C+, Band 5
55 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/03/18 09:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 25/03/18 – 09:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/03/18 09:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 25/03/18 – 09:00
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/03/18 09:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 25/03/18 – 09:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/03/18 09:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 25/03/18 – 09:00
Youth Only, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk