Corley Cycles / Abbeygate Developments Summer Series #19

Closed Circuit , Milton Keynes – Thursday, 23 Aug 2018

Event Summary

Event Overview

Racing format will be the following ;

4ths and Women races running 1 min apart concurrently starting at 6pm

3/4ths and E123 races running concurrently running at 7pm, local rules apply and will be explained on the night and available via the website.

Event Details

Event URN:

423387

Start Date:

Thu, 23rd Aug 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Entry close date

Sun, 19th Aug 2018

Event Organiser:

Richard Selley
07711429528
lesandrich20@googlemail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Oliver W Bates Team Bottrill - Vanguard Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Gareth Harvey Shutt Ridley RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Clay Davies Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Chapman Team PB Performance Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  William Scott Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Charles Walker Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Gavin Howell VéloElite RC Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Steve Revill-Darton Sunday Echappée Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ash Mahoney Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Tiago Fougo Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Cameron Foster Velo Schils - Interbike RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Riley Searle Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Dan Tamplin Echelon Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Richard Wiggins Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Daniel Shoobridge High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Enrico Cacciatori QN Coaching Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Elliot Haigh Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Luke Hardman Chateau Impney Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Krzysztof Zakreta CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Adam Strudwick Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Andy Whale Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Martin Galpin Icknield Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Mike Wragg CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Jacob Tresham Finished 2nd 0

27. Jacob Tresham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Aaron McCaffrey North Bucks RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Leon O'Rourke Shutt Ridley RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Michael Parry Verulam - reallymoving.com Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Sam Skeggs Team Corley Cycles Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Steel-Jessop Flamme Rouge Cycling Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paul Southern VéloElite RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Bob McGlue High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Aleck Hornshaw Team Milton Keynes Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tom Radburn BPF Cycling Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Luke Souter Shutt Ridley RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Sebastian Garry High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Joshua Brown Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Walker High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Ryan Palmer Finished 3rd 0

11. Ryan Palmer -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Christian Olley TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Rory Munn Dyson Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Billy Fadden Flamme Rouge Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Louis Carter Team Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Mark Westwood Gorilla Firm Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Robert Wood Broughton Cycling Group Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Paul Rendle Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Paul Caton TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Freddie Paling Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Fergus Jones Bicester Millennium CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Christopher Orfeur Rugby Racing Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ian Munday Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Jamie Strachan High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Charlotte Redden Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Mathew Baker Team Senza Limiti Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jeremy Bishop VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jos Busby Shutt Ridley RT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Neve Hattee Cycle Team OnForm Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul Haynes St Neots CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Steve Kettlewell Team Milton Keynes Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- David Rickels Hitchin Nomads CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Adam Swain Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  John Wingfield Team Milton Keynes Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jamie Philpott Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kevin Brooks Mickey Cranks CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Will Pepper Cowley Road Condors Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ben Nixon Berkhamsted Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alexander Ranscombe Stevenage CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jack Brooks Bicester Millennium CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Martyn Dunn CC Luton Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Vincent Plosky St Neots CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Timb Hiscocks Shutt Ridley RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Patrick Allen Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Andrew Dean Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Peter Pearson Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Chris Clayton Bicester Millennium CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Roger Taylor Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Richard Thompson LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Jacob Anderson Cowley Road Condors Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Michael Halstead VC Meudon Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Jos Busby Shutt Ridley RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Michael Mulroy Here Come The Belgians Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Rob Morton Berkhamsted Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  David Glossy Team Milton Keynes Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
23.  Paul Greenfield Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Alec Bond Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Michael Gillett Banbury Star CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  John Deal Rugby Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Giorgos Markitanis Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  India Lee Finished 3rd 10

1. India Lee -

Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Emma Wood Performance Cycles Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joy Lisney Cambridge CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lydia Watts Team 22 Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ria Mobbs The Racing Chance Foundation Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alexandra Hamilton TW1 Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Catherine Jones Hitchin Nomads CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Denise FitzGerald Team Milton Keynes Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Melinda Atkinson Lovelo Squadra Donne Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Rebecca Fawcett Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Linda Dewhurst Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Jennifer Lake Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Katie Harbon Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Gemma Bitaraf Lovelo Squadra Donne Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Leah Moorman Shutt Ridley RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Bronwyn Tagg Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Lucie Gallen Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Ruth Gray Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Charlotte Beechey Shutt Ridley RT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Victoria Coe Histon & Impington Bicycle Clu... Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Amy Woodroofe Team Milton Keynes Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

All riders must affiliate to the League, £10 (this includes your race number) this is kept for the whole year by riders.

Prizes will be presented at the end of the season based on number of points gained throughout the year.  Equivalent to BC points for top 10 riders i.e 1st gets 10 points and 10th gets 1point . Accumulated over the whole season with minimum points cut off of 10 points overall. 

Note: Events may be cancelled if concerts are scheduled to happen.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/18 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 23/08/18 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/18 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 23/08/18 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/18 18:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 23/08/18 – 18:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/18 18:01 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 23/08/18 – 18:01
Women Only, Band 5
45 mins

Event Summary

Event Overview

Racing format will be the following ;

4ths and Women races running 1 min apart concurrently starting at 6pm

3/4ths and E123 races running concurrently running at 7pm, local rules apply and will be explained on the night and available via the website.

Event Details

Event URN:

423387

Start Date:

Thu, 23rd Aug 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Entry close date

Sun, 19th Aug 2018

Event Organiser:

Richard Selley
07711429528
lesandrich20@googlemail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Oliver W Bates Team Bottrill - Vanguard Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Gareth Harvey Shutt Ridley RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Clay Davies Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Chapman Team PB Performance Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  William Scott Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Charles Walker Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Gavin Howell VéloElite RC Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Steve Revill-Darton Sunday Echappée Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ash Mahoney Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Tiago Fougo Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Cameron Foster Velo Schils - Interbike RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Riley Searle Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Dan Tamplin Echelon Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Richard Wiggins Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Daniel Shoobridge High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Enrico Cacciatori QN Coaching Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Elliot Haigh Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Luke Hardman Chateau Impney Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Krzysztof Zakreta CC Luton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Adam Strudwick Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Andy Whale Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Martin Galpin Icknield Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Mike Wragg CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Jacob Tresham Finished 2nd 0

27. Jacob Tresham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Aaron McCaffrey North Bucks RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Leon O'Rourke Shutt Ridley RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Michael Parry Verulam - reallymoving.com Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Sam Skeggs Team Corley Cycles Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Steel-Jessop Flamme Rouge Cycling Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paul Southern VéloElite RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Bob McGlue High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Aleck Hornshaw Team Milton Keynes Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tom Radburn BPF Cycling Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Luke Souter Shutt Ridley RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Sebastian Garry High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Joshua Brown Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Walker High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Ryan Palmer Finished 3rd 0

11. Ryan Palmer -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Christian Olley TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Rory Munn Dyson Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Billy Fadden Flamme Rouge Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Louis Carter Team Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Mark Westwood Gorilla Firm Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Robert Wood Broughton Cycling Group Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Paul Rendle Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Paul Caton TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Freddie Paling Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Fergus Jones Bicester Millennium CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Christopher Orfeur Rugby Racing Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ian Munday Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Jamie Strachan High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Charlotte Redden Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Mathew Baker Team Senza Limiti Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jeremy Bishop VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jos Busby Shutt Ridley RT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Neve Hattee Cycle Team OnForm Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul Haynes St Neots CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Steve Kettlewell Team Milton Keynes Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- David Rickels Hitchin Nomads CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Adam Swain Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  John Wingfield Team Milton Keynes Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jamie Philpott Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kevin Brooks Mickey Cranks CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Will Pepper Cowley Road Condors Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ben Nixon Berkhamsted Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alexander Ranscombe Stevenage CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jack Brooks Bicester Millennium CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Martyn Dunn CC Luton Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Vincent Plosky St Neots CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Timb Hiscocks Shutt Ridley RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Patrick Allen Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Andrew Dean Rugby Racing Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Peter Pearson Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Chris Clayton Bicester Millennium CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Roger Taylor Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Richard Thompson LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Jacob Anderson Cowley Road Condors Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Michael Halstead VC Meudon Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Jos Busby Shutt Ridley RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Michael Mulroy Here Come The Belgians Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Rob Morton Berkhamsted Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  David Glossy Team Milton Keynes Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
23.  Paul Greenfield Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Alec Bond Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Michael Gillett Banbury Star CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  John Deal Rugby Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Giorgos Markitanis Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  India Lee Finished 3rd 10

1. India Lee -

Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Emma Wood Performance Cycles Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joy Lisney Cambridge CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lydia Watts Team 22 Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Ria Mobbs The Racing Chance Foundation Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alexandra Hamilton TW1 Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Catherine Jones Hitchin Nomads CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Denise FitzGerald Team Milton Keynes Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Melinda Atkinson Lovelo Squadra Donne Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Rebecca Fawcett Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Linda Dewhurst Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Jennifer Lake Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Katie Harbon Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Gemma Bitaraf Lovelo Squadra Donne Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Leah Moorman Shutt Ridley RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Bronwyn Tagg Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Lucie Gallen Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Ruth Gray Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Charlotte Beechey Shutt Ridley RT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Victoria Coe Histon & Impington Bicycle Clu... Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Amy Woodroofe Team Milton Keynes Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

All riders must affiliate to the League, £10 (this includes your race number) this is kept for the whole year by riders.

Prizes will be presented at the end of the season based on number of points gained throughout the year.  Equivalent to BC points for top 10 riders i.e 1st gets 10 points and 10th gets 1point . Accumulated over the whole season with minimum points cut off of 10 points overall. 

Note: Events may be cancelled if concerts are scheduled to happen.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/18 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 23/08/18 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/18 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 23/08/18 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/18 18:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 23/08/18 – 18:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 23/08/18 18:01 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 23/08/18 – 18:01
Women Only, Band 5
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk