Corley Cycles / Abbeygate Developments Summer Series #7

Closed Circuit , Milton Keynes – Thursday, 31 May 2018

Event Summary

Event Overview

Racing format will be the following ;

4ths and Women races running 1 min apart concurrently starting at 6pm

3/4ths and E123 races running concurrently running at 7pm, local rules apply and will be explained on the night and available via the website.

Event Details

Event URN:

423373

Start Date:

Thu, 31st May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Entry close date

Sun, 27th May 2018

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Adam Strudwick Team Milton Keynes Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jered Allcock Shutt Ridley RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Duncan WORX Factory Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Scott Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Matthew Exley Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Gavin Howell Wellingborough Cycles Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Jacob Tresham Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Webster Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Joshua Avery Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Elliot Haigh Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Steve Revill-Darton Sunday Echappée Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Aaron McCaffrey North Bucks RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Joshua Davies CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Richard Hill Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Martin Galpin Icknield Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Andy Whale Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Gregg Booker Loughborough Students CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Gareth Harvey Shutt Ridley RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Andrew Lowe Team Corley Cycles Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Ash Mahoney Shutt Ridley RT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Ollie Taylor Team Flamme Rouge P/b Grenade Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  James Garrett Rugby Velo Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Peter Christopher VC10 Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Enrico Cacciatori QN Racing Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Aleck Hornshaw Team Milton Keynes Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Cross Velo-One Cycling Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Dan Tamplin Echelon Cycling Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matthew Humpage Trek Bicycle Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Riley Searle Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kenneth Knight Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Billy Fadden Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  David Rickels Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Scott Horwood Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Simon Rinaldo St Neots CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Lloyd Molton Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Krzysztof Zakreta Finished 0

16.  Krzysztof Zakreta -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Simon Harris Trek Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Robert Cross Dyson Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Steve Franklin Rugby Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Lee Beddall Broughton Cycling Group Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jack Brooks Bicester Millennium CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Nigel Byrne CC Luton Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Christopher Cure Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tom Fowler Abingdon Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- James Harvey Lincoln Wheelers CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jamie Hawthorn Club Corley Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gavin James CC Luton Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Scott Morris The Open University Cycling Cl... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Freddie Paling Club Corley Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ben Richardson Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Max Sillifant Welland Valley CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Matt Peirce Stratford CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Lloyd Cassidy Shutt Ridley RT Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Krzysztof Zakreta CC Luton Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Samuel Hucks High Wycombe Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ryan Carrick Team Senza Limiti Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Mathew Baker Team Senza Limiti Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Peter Boyce Team Senza Limiti Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  James Osborn Pedalworks Performance Team Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Paul Haynes St Neots CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Simon Clarke Shutt Ridley RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Reuben Bishop VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Peter Gregg Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Paul Greenfield Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Laurence Cooley Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Scott Thomas Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Martyn Morris Shutt Ridley RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Richard Metcalfe Berkhamsted Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Leslie Thomas Finished 0

18.  Leslie Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Alexander Ranscombe Stevenage CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Michael Gillett Banbury Star CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  John Deal Rugby Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Mark Ivkovic Rapha Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Phil Talbot Bicester Millennium CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Maxine Filby Cannondale Girls Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Karen Creed Team Milton Keynes Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Debbie MacColl Team Milton Keynes Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Haddi Conant Kings Cliffe Flyers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ruth Gray Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

All riders must affiliate to the League, £10 (this includes your race number) this is kept for the whole year by riders.

Prizes will be presented at the end of the season based on number of points gained throughout the year.  Equivalent to BC points for top 10 riders i.e 1st gets 10 points and 10th gets 1point . Accumulated over the whole season with minimum points cut off of 10 points overall. 

Note: Events may be cancelled if concerts are scheduled to happen.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 31/05/18 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 31/05/18 – 18:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:01 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 31/05/18 – 18:01
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins

Event Summary

Event Overview

Racing format will be the following ;

4ths and Women races running 1 min apart concurrently starting at 6pm

3/4ths and E123 races running concurrently running at 7pm, local rules apply and will be explained on the night and available via the website.

Event Details

Event URN:

423373

Start Date:

Thu, 31st May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Entry close date

Sun, 27th May 2018

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Adam Strudwick Team Milton Keynes Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jered Allcock Shutt Ridley RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Duncan WORX Factory Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Scott Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Matthew Exley Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Gavin Howell Wellingborough Cycles Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Jacob Tresham Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Webster Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Joshua Avery Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Elliot Haigh Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Steve Revill-Darton Sunday Echappée Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Aaron McCaffrey North Bucks RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Joshua Davies CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Richard Hill Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Martin Galpin Icknield Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Andy Whale Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Gregg Booker Loughborough Students CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Gareth Harvey Shutt Ridley RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Andrew Lowe Team Corley Cycles Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Ash Mahoney Shutt Ridley RT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Ollie Taylor Team Flamme Rouge P/b Grenade Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  James Garrett Rugby Velo Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Peter Christopher VC10 Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Enrico Cacciatori QN Racing Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Aleck Hornshaw Team Milton Keynes Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Cross Velo-One Cycling Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Dan Tamplin Echelon Cycling Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matthew Humpage Trek Bicycle Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Riley Searle Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kenneth Knight Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Billy Fadden Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  David Rickels Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Scott Horwood Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Simon Rinaldo St Neots CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Lloyd Molton Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Krzysztof Zakreta Finished 0

16.  Krzysztof Zakreta -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Simon Harris Trek Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Robert Cross Dyson Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Steve Franklin Rugby Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Lee Beddall Broughton Cycling Group Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jack Brooks Bicester Millennium CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Nigel Byrne CC Luton Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Christopher Cure Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tom Fowler Abingdon Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- James Harvey Lincoln Wheelers CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jamie Hawthorn Club Corley Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gavin James CC Luton Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Scott Morris The Open University Cycling Cl... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Freddie Paling Club Corley Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ben Richardson Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Max Sillifant Welland Valley CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Matt Peirce Stratford CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Lloyd Cassidy Shutt Ridley RT Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Krzysztof Zakreta CC Luton Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Samuel Hucks High Wycombe Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ryan Carrick Team Senza Limiti Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Mathew Baker Team Senza Limiti Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Peter Boyce Team Senza Limiti Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  James Osborn Pedalworks Performance Team Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Paul Haynes St Neots CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Simon Clarke Shutt Ridley RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Reuben Bishop VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Peter Gregg Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Paul Greenfield Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Laurence Cooley Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Scott Thomas Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Martyn Morris Shutt Ridley RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Richard Metcalfe Berkhamsted Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Leslie Thomas Finished 0

18.  Leslie Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Alexander Ranscombe Stevenage CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Michael Gillett Banbury Star CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  John Deal Rugby Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Mark Ivkovic Rapha Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Phil Talbot Bicester Millennium CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Maxine Filby Cannondale Girls Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Karen Creed Team Milton Keynes Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Debbie MacColl Team Milton Keynes Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Haddi Conant Kings Cliffe Flyers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ruth Gray Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

All riders must affiliate to the League, £10 (this includes your race number) this is kept for the whole year by riders.

Prizes will be presented at the end of the season based on number of points gained throughout the year.  Equivalent to BC points for top 10 riders i.e 1st gets 10 points and 10th gets 1point . Accumulated over the whole season with minimum points cut off of 10 points overall. 

Note: Events may be cancelled if concerts are scheduled to happen.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 31/05/18 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 31/05/18 – 18:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:01 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 31/05/18 – 18:01
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk