Crank It Racing - Round 2

MTB XC , Bacup – Sunday, 06 May 2018

Event Summary

Event Overview

Round 2 of the 2018 series will take place on the popular Lee Quarry. This now disused quarry has a history of hosting great races from the days of Brownbacks Racing Ltd. to more recently with the Midweek Mountain Bike Madness and now with Crank It Racing!

A challenging and enjoyable course faces the riders, who take to the start line of this round with a route in both exciting pump tracks, the exhilarating last red decent and the fast section leading towards the car park! This venue will be great for spectators, as the riders will pop in and out of the start/finish arena multiple times in a lap, all making for a great race.

As with all our rounds, riders of all ability’s will be challenged with the use of different line choices, making our races as inclusive as possible.

Event Details

Event URN:

423038

Start Date:

Sun, 6th May 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Lee Quarry, Futures Park, Bacup, Lancashire, OL13 0BB
View map

Event Organiser:

Andrew Laffan
07894833747
crankitcycling@gmail.com

Results

Confirmed Results

Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Daniel Gorst Salt Ayre Cog Set Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Freddie Winkley Preston Pirates BMX Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Beetie Winkley Finished 0

4. Beetie Winkley -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Phoebe Taylor Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Esme Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Katie Lawson Finished 0

3. Katie Lawson -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Katie Colling Ribble Valley Juniors Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sam Perris Finished 0

2. Sam Perris -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Alice Colling Ribble Valley Juniors Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Isla Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Juvenile Boys XCO

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Boys XCO - Results
1.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Jacob Rushton Ribble Valley Juniors Finished Juvenile 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished Juvenile 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  John Cull Ribble Valley Juniors Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Louis Aldridge North Cheshire Clarion Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Sam Slater Bolton Hot Wheels CC Finished Juvenile 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Tomasso Campana Cycle Sport Pendle Finished Juvenile 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile
9.  Milo Hull East Bradford CC Finished Juvenile 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Harry Clegg Bolton Hot Wheels CC Finished Juvenile 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile
11.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished Juvenile 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Dan Eastham Red Rose Olympic CC Did not start Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile

Juvenile Girls XCO

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Girls XCO - Results
1.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Erin Corrigan Get Off The Road Finished Juvenile 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Lucy Perris Finished 0

3. Lucy Perris -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Boys XCO

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys XCO - Results
1.  Thomas Rushton Ribble Valley Juniors Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished Youth 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Jack Lucas Paceline Cycles North Finished Youth 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Charlie Mullen East Bradford CC Finished Youth 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth
--- George Ball Furness Flyers Did not start Youth 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Euan Hacker North Cheshire Clarion Did not start Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Adam McClorey North Cheshire Clarion Did not start Youth 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Alfie Savage Furness Flyers Did not start Youth 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Youth Girls XCO

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls XCO - Results
1.  Amber Hull East Bradford CC Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Men - Results
--- Chris Lever Cookson Cycles Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Men - Results
1.  Olli Dawson Border City Wheelers CC Finished Expert 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert
2.  Andrew Lindley Stockport Clarion CC Finished Expert 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Expert
3.  Peter Armistead Better Cycling Finished Expert 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Expert

Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Men - Results
1.  Paul Mashiter Barrow Central Wheelers Finished G/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Roy Hunt Colnago / BBB / Morgan Blue Finished S/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: S/Vet
3.  Robert Allen Leisure Lakes Bikes.com Finished G/Vet 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  David Smith Kendal Cycle Club Finished G/Vet 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  Marcus Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Joseph Brooks WNT Development Team Finished Junior 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Matthew Toman Rossendale RC Finished Junior 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Kim Baptista Torelli-Brother Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Men - Results
1.  Robin Short Pedalsport Cycling Club Finished Sport 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Christian Smith Manchester Bicycle Club Finished Sport 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Paul Upton Finished N/A 0

3. Paul Upton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Tim Winsor Twelve50 Bikes Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Ashley Baud Finished Sport 23

5. Ashley Baud -

Points: 23 | Status: Finished | Category: Sport
6.  Neil Upton Chester RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Andrew Mclaughlan Finished Sport 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Stefan Grady Finished N/A 0

8. Stefan Grady -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Kyle Beeley Finished 0

9. Kyle Beeley -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Joseph Donnelly Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished Sport 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport
12.  Mike Williams Finished 0

12. Mike Williams -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Christopher Brown Finished Sport 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport
14.  Thomas Yatesmyth Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Joseph Allen Liverpool Century RC Finished Sport 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Sport
16.  Chris Donnelly High Peak Cycles RT Finished Sport 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Sport
17.  Matt Poole Finished 0

17. Matt Poole -

Points: 0 | Status: Finished

Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Women - Results
1.  Claire Weller Barrow Central Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Super Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Veteran Men - Results
1.  Brian Gough Finished S/Vet 40

1. Brian Gough -

Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Lewis Craven Finished Veteran 34

2. Lewis Craven -

Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Roy Davies Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Ian Rutherford The Edge Cycleworks Finished Veteran 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Paul Colling Ribble Valley Juniors Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Nick Taylor Red Rose Olympic CC Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Ian Palmer Santa Cruz Syndicate Finished Veteran 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Peter Danby Bill Nickson Cycles RT Finished Veteran 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Craig Tabinen Finished 0

10. Craig Tabinen -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Stuart Hull East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Paul Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  David Slater Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
0.  Nick Taylor Red Rose Olympic CC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Women - Results
1.  Anna Hull East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Alison Rushton Ribble Valley Juniors Did not start Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran

About the Event

The Races

Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 06/05/18 – 10:00
Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 06/05/18 – 10:00
Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 06/05/18 – 10:00
Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 06/05/18 – 10:00
Juvenile Boys XCO Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 12:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile 45 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/05/18 – 12:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile
45 mins / plus 1 laps
Juvenile Girls XCO Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 12:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile 45 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/05/18 – 12:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile
45 mins / plus 1 laps
Youth Boys XCO Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 12:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 45 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/05/18 – 12:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
45 mins / plus 1 laps
Youth Girls XCO Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 12:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 45 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/05/18 – 12:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
45 mins / plus 1 laps
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Elite Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Expert 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Expert
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Expert 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Expert
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Grand Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | G/Vet
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Grand Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | G/Vet
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Junior 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Junior
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Junior 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Junior
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Sport 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Sport
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Sport 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Sport
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Super Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B S/Vet 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | S/Vet
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Super Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B S/Vet 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | S/Vet
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Veteran 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Veteran
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Veteran 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Veteran
01 hr 30 mins / plus 1 laps

Event Summary

Event Overview

Round 2 of the 2018 series will take place on the popular Lee Quarry. This now disused quarry has a history of hosting great races from the days of Brownbacks Racing Ltd. to more recently with the Midweek Mountain Bike Madness and now with Crank It Racing!

A challenging and enjoyable course faces the riders, who take to the start line of this round with a route in both exciting pump tracks, the exhilarating last red decent and the fast section leading towards the car park! This venue will be great for spectators, as the riders will pop in and out of the start/finish arena multiple times in a lap, all making for a great race.

As with all our rounds, riders of all ability’s will be challenged with the use of different line choices, making our races as inclusive as possible.

Event Details

Event URN:

423038

Start Date:

Sun, 6th May 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Lee Quarry, Futures Park, Bacup, Lancashire, OL13 0BB
View map

Event Organiser:

Andrew Laffan
07894833747
crankitcycling@gmail.com

Results

Confirmed Results

Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Daniel Gorst Salt Ayre Cog Set Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Freddie Winkley Preston Pirates BMX Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Beetie Winkley Finished 0

4. Beetie Winkley -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Phoebe Taylor Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Esme Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Katie Lawson Finished 0

3. Katie Lawson -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Katie Colling Ribble Valley Juniors Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sam Perris Finished 0

2. Sam Perris -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Alice Colling Ribble Valley Juniors Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Isla Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Juvenile Boys XCO

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Boys XCO - Results
1.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Jacob Rushton Ribble Valley Juniors Finished Juvenile 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished Juvenile 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  John Cull Ribble Valley Juniors Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Louis Aldridge North Cheshire Clarion Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Sam Slater Bolton Hot Wheels CC Finished Juvenile 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Tomasso Campana Cycle Sport Pendle Finished Juvenile 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile
9.  Milo Hull East Bradford CC Finished Juvenile 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Harry Clegg Bolton Hot Wheels CC Finished Juvenile 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile
11.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished Juvenile 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Dan Eastham Red Rose Olympic CC Did not start Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile

Juvenile Girls XCO

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Girls XCO - Results
1.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Erin Corrigan Get Off The Road Finished Juvenile 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Lucy Perris Finished 0

3. Lucy Perris -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Boys XCO

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys XCO - Results
1.  Thomas Rushton Ribble Valley Juniors Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished Youth 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Jack Lucas Paceline Cycles North Finished Youth 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Charlie Mullen East Bradford CC Finished Youth 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth
--- George Ball Furness Flyers Did not start Youth 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Euan Hacker North Cheshire Clarion Did not start Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile
--- Adam McClorey North Cheshire Clarion Did not start Youth 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Alfie Savage Furness Flyers Did not start Youth 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Youth Girls XCO

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls XCO - Results
1.  Amber Hull East Bradford CC Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Men - Results
--- Chris Lever Cookson Cycles Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Expert Men - Results
1.  Olli Dawson Border City Wheelers CC Finished Expert 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert
2.  Andrew Lindley Stockport Clarion CC Finished Expert 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Expert
3.  Peter Armistead Better Cycling Finished Expert 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Expert

Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Men - Results
1.  Paul Mashiter Barrow Central Wheelers Finished G/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Roy Hunt Colnago / BBB / Morgan Blue Finished S/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: S/Vet
3.  Robert Allen Leisure Lakes Bikes.com Finished G/Vet 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  David Smith Kendal Cycle Club Finished G/Vet 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  Marcus Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Joseph Brooks WNT Development Team Finished Junior 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Matthew Toman Rossendale RC Finished Junior 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Junior

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Kim Baptista Torelli-Brother Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Men - Results
1.  Robin Short Pedalsport Cycling Club Finished Sport 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Christian Smith Manchester Bicycle Club Finished Sport 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Paul Upton Finished N/A 0

3. Paul Upton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Tim Winsor Twelve50 Bikes Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Ashley Baud Finished Sport 23

5. Ashley Baud -

Points: 23 | Status: Finished | Category: Sport
6.  Neil Upton Chester RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Andrew Mclaughlan Finished Sport 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Stefan Grady Finished N/A 0

8. Stefan Grady -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Kyle Beeley Finished 0

9. Kyle Beeley -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Joseph Donnelly Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished Sport 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport
12.  Mike Williams Finished 0

12. Mike Williams -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Christopher Brown Finished Sport 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Sport
14.  Thomas Yatesmyth Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Joseph Allen Liverpool Century RC Finished Sport 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Sport
16.  Chris Donnelly High Peak Cycles RT Finished Sport 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Sport
17.  Matt Poole Finished 0

17. Matt Poole -

Points: 0 | Status: Finished

Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Women - Results
1.  Claire Weller Barrow Central Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Super Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Veteran Men - Results
1.  Brian Gough Finished S/Vet 40

1. Brian Gough -

Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Lewis Craven Finished Veteran 34

2. Lewis Craven -

Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Roy Davies Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Ian Rutherford The Edge Cycleworks Finished Veteran 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Paul Colling Ribble Valley Juniors Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Nick Taylor Red Rose Olympic CC Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Ian Palmer Santa Cruz Syndicate Finished Veteran 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Peter Danby Bill Nickson Cycles RT Finished Veteran 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Craig Tabinen Finished 0

10. Craig Tabinen -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Stuart Hull East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Paul Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  David Slater Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
0.  Nick Taylor Red Rose Olympic CC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran

Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Women - Results
1.  Anna Hull East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Alison Rushton Ribble Valley Juniors Did not start Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran

About the Event

The Races

Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 06/05/18 – 10:00
Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 06/05/18 – 10:00
Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 06/05/18 – 10:00
Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 06/05/18 – 10:00
Juvenile Boys XCO Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 12:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile 45 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/05/18 – 12:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile
45 mins / plus 1 laps
Juvenile Girls XCO Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 12:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile 45 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/05/18 – 12:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile
45 mins / plus 1 laps
Youth Boys XCO Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 12:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 45 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/05/18 – 12:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
45 mins / plus 1 laps
Youth Girls XCO Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 12:30 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 45 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/05/18 – 12:30
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
45 mins / plus 1 laps
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Elite Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Expert 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Expert
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Expert 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Expert
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Grand Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | G/Vet
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Grand Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | G/Vet
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Junior 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Junior
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Junior 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Junior
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Sport 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Sport
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Sport 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Sport
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Super Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B S/Vet 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | S/Vet
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Super Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B S/Vet 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | S/Vet
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Veteran 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Veteran
01 hr 30 mins / plus 1 laps
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Veteran 01 hr 30 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Veteran
01 hr 30 mins / plus 1 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk