National Derny Championships

Track , Newport – Saturday, 22 Aug 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

816/WA/012/2009

Start Date:

Sat, 22nd Aug 2009

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Wales National Velodrome, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

Men 10k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 10k Scratch - Results
1.  Miles Joule Stovold Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Chris Bush VC St Raphael Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Julian Pearson Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Johannes Roux Climb On Bikes CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Jody Cundy OBE Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Men Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Men Keirin - Results
1.  Jelger Bisschop Unknown 0

1. Jelger Bisschop -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  John Horton Unknown 4th 0

5. John Horton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Rhydian Page CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Julian Pearson Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Lee Povey Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Chris Pritchard Science In Sport.com Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  Simon Schmidt VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Eddy Sobieralski Odiham Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  Michiel Spannemaeer Unknown 0

17. Michiel Spannemaeer -

Points: 0 | Status: Unknown
18.  Kevin Stewart City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Miles Joule Stovold Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Rhys Thomas CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  John Williams Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Jamie Bremner City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Mens B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens B Sprint - Results
1.  Jamie Bremner City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Lee Povey Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Eddy Sobieralski www.Sports-Coaching.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Rhys Thomas CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Julian Pearson Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Simon Schmidt VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  John Williams Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  John Horton Unknown 4th 0

11. John Horton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Mens Derny Championshp

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Derny Championshp - Results
1.  Jonathan Mould Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Anthony Gibb In Good Measure - Cyclone Spor... Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Simon Gaywood Alpha Road Club Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Andrew Magnier Carnac-Planet X Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Matthew Gittings AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  John McClelland Carrick Cycle Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Sprinters League

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League - Results
1.  Chris Pritchard Science In Sport.com Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jelger Bisschop Unknown 0

2. Jelger Bisschop -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Kevin Stewart City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Matthew Haynes City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Michiel Spannemaeer Unknown 0

8. Michiel Spannemaeer -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Dave Readle Unknown 4th 0

9. Dave Readle -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Miles Joule Stovold Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Rhydian Page CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Women 5km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 5km Scratch - Results
1.  Danielle Rowe MBE Vision 1 Racing Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jennier O'Reilly Unknown 0

2. Jennier O'Reilly -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Cassie Gledhill XRT - Elmy Cycles Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Charline Joiner City of Edinburgh RC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Charline Joiner City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Charline Joiner City of Edinburgh RC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Cheryl Owens GS Metro Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Caroline Gammell XRT - Elmy Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Nicola Meadows DNA Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Womens Derny Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Derny Championship - Results
1.  Danielle Rowe MBE Vision 1 Racing Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
1.  Danielle Rowe MBE Vision 1 Racing Unknown Elite 16
Points: 16 | Status: Unknown | Category: Elite
1.  Danielle Rowe MBE Vision 1 Racing Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Emma Patterson London Dynamo Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Melanie Sneddon Penzance Wheelers Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Estelle Theobalds Rollapaluza CC Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd

Womens Sprint Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Sprint Omnium - Results
1.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Charline Joiner City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Danielle Rowe MBE Vision 1 Racing Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Jennifer O'Reilly Unknown 0

5. Jennifer O'Reilly -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Cassie Gledhill XRT - Elmy Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Cheryl Owens GS Metro Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Nicola Meadows DNA Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Caroline Gammell XRT - Elmy Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Full details can be obtained from the organiser.

The Races

Men 10k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/08/09 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 22/08/09 – 00:00
Regional C+, Band 5
Men Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sat 22/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
Mens B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sat 22/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
Mens Derny Championshp Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/08/09 00:00 Regional C+ Band 3 --- 30km / 19 miles
Entry: Online: (£35.00 + £0.60 Application fee)
Sat 22/08/09 – 00:00
Regional C+, Band 3
30km / 19 miles
Sprinters League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/08/09 00:00 Regional C MTB IA --- various
Entry: Online: (£30.00 + £0.60 Application fee)
Sat 22/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
various
Women 5km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/08/09 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 22/08/09 – 00:00
Regional C+, Band 5
Womens Derny Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/08/09 00:00 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Entry: Online: (£35.00 + £0.60 Application fee)
Sat 22/08/09 – 00:00
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Womens Sprint Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sat 22/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

816/WA/012/2009

Start Date:

Sat, 22nd Aug 2009

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Wales National Velodrome, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

Men 10k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Men 10k Scratch - Results
1.  Miles Joule Stovold Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Chris Bush VC St Raphael Unknown N/A 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Julian Pearson Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Johannes Roux Climb On Bikes CC Unknown 3rd 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Jody Cundy OBE Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Men Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Men Keirin - Results
1.  Jelger Bisschop Unknown 0

1. Jelger Bisschop -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  John Horton Unknown 4th 0

5. John Horton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Rhydian Page CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Julian Pearson Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Lee Povey Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Chris Pritchard Science In Sport.com Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
15.  Simon Schmidt VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Eddy Sobieralski Odiham Cycling Club Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
17.  Michiel Spannemaeer Unknown 0

17. Michiel Spannemaeer -

Points: 0 | Status: Unknown
18.  Kevin Stewart City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Miles Joule Stovold Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Rhys Thomas CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
21.  John Williams Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
22.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Jamie Bremner City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Mens B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens B Sprint - Results
1.  Jamie Bremner City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Lee Povey Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Eddy Sobieralski www.Sports-Coaching.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Rhys Thomas CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Robert Cox Cambridge CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Julian Pearson Teamwallis Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Simon Schmidt VC Londres Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  John Williams Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  John Horton Unknown 4th 0

11. John Horton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
12.  Paul Gittins Ferryhill Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Mens Derny Championshp

Position Name Club name Rider status Category Points
Mens Derny Championshp - Results
1.  Jonathan Mould Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 30
Points: 30 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Anthony Gibb In Good Measure - Cyclone Spor... Unknown Elite 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Simon Gaywood Alpha Road Club Unknown Elite 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: Elite
6.  Andrew Magnier Carnac-Planet X Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Matthew Gittings AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  John McClelland Carrick Cycle Club Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Sprinters League

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League - Results
1.  Chris Pritchard Science In Sport.com Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jelger Bisschop Unknown 0

2. Jelger Bisschop -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Lewis Oliva Bristol Cycling Development Sq... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Kevin Stewart City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Matthew Haynes City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Michiel Spannemaeer Unknown 0

8. Michiel Spannemaeer -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Dave Readle Unknown 4th 0

9. Dave Readle -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Miles Joule Stovold Dulwich Paragon CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Rhydian Page CC Cardiff Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Women 5km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 5km Scratch - Results
1.  Danielle Rowe MBE Vision 1 Racing Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Jennier O'Reilly Unknown 0

2. Jennier O'Reilly -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Cassie Gledhill XRT - Elmy Cycles Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Charline Joiner City of Edinburgh RC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Charline Joiner City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Charline Joiner City of Edinburgh RC Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Cheryl Owens GS Metro Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Caroline Gammell XRT - Elmy Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Nicola Meadows DNA Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Womens Derny Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Derny Championship - Results
1.  Danielle Rowe MBE Vision 1 Racing Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
1.  Danielle Rowe MBE Vision 1 Racing Unknown Elite 16
Points: 16 | Status: Unknown | Category: Elite
1.  Danielle Rowe MBE Vision 1 Racing Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Emma Patterson London Dynamo Unknown 2nd 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Melanie Sneddon Penzance Wheelers Unknown 2nd 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Estelle Theobalds Rollapaluza CC Unknown 3rd 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Christine Higgs Macclesfield Wheelers Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd

Womens Sprint Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Sprint Omnium - Results
1.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Janet Birkmyre XRT - Elmy Cycles Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Charline Joiner City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Danielle Rowe MBE Vision 1 Racing Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Jennifer O'Reilly Unknown 0

5. Jennifer O'Reilly -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Cassie Gledhill XRT - Elmy Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Louise Satherley Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Cheryl Owens GS Metro Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Nicola Meadows DNA Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Caroline Gammell XRT - Elmy Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Full details can be obtained from the organiser.

The Races

Men 10k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/08/09 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 22/08/09 – 00:00
Regional C+, Band 5
Men Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sat 22/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
Mens B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sat 22/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
Mens Derny Championshp Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/08/09 00:00 Regional C+ Band 3 --- 30km / 19 miles
Entry: Online: (£35.00 + £0.60 Application fee)
Sat 22/08/09 – 00:00
Regional C+, Band 3
30km / 19 miles
Sprinters League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/08/09 00:00 Regional C MTB IA --- various
Entry: Online: (£30.00 + £0.60 Application fee)
Sat 22/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
various
Women 5km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/08/09 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sat 22/08/09 – 00:00
Regional C+, Band 5
Womens Derny Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/08/09 00:00 Regional C+ Band 3 --- 15km / 9 miles
Entry: Online: (£35.00 + £0.60 Application fee)
Sat 22/08/09 – 00:00
Regional C+, Band 3
15km / 9 miles
Womens Sprint Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/08/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Entry:
Sat 22/08/09 – 00:00
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk