Alan Rosner Memorial Circuit Races 2018

Closed Circuit , Ilford – Friday, 30 Mar 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

422876

Start Date:

Fri, 30th Mar 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Event Organiser:

Ian Coles
02085009359
icoles@vision-rcl.org.uk

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Stephen Bradbury Morvelo Basso RT Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Isaac Mundy Madison Genesis Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Sam Christy TAAP Cervelo Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Matthew Clements Richardsons-Trek RT Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  William Mapus-Smith Clwb Beicio Egni Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tom Elwood Cycle Team OnForm Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Rhys Howells Rapha Cycling Club Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  John Mulvey Cambridge University CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Gregory Fitzek ZeroBC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Benjamin Beynon Strada-Sport Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Morris Bacon DAP Cycling Club Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Josh Rock Bloodwise QSW Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Thomas Power Richardsons-Trek RT Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Tom Duncan WORX Factory Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Toby Perry Thanet RC Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Daren Austin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Joshua Aiken Pedal Power Cycles Ipswich Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Simon Alexander Did not finish 0

17. Simon Alexander -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- James Ambrose-Parish TBW Bottecchia Wigmore RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Joshua Andrews DAP Cycling Club Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Ashley Cox Nopinz Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Alexander Cross VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Ross Fawcett Pedal Power Cycles Ipswich Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Gary Freeman Fast Test Racing Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Dale Johnston VC Norwich Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Madgwick Bloodwise QSW Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Oliver Maxwell Richardsons-Trek RT Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Michael Parry Did not finish 0

17. Michael Parry -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Adam Robertson BPF Cycling Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Martin Smith London Phoenix CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Timothy Torrie Vitus Pro Cycling Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Declan Egan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Gabriel Fowden Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John Mulvey Cambridge University CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Liam Manser Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alexander Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Hedley-Smith Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Paolo Puggioni Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Elliot Ward Finished 0

10. Elliot Ward -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Robin Hawes Chelmer CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Benedict Hitchins RMNC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Luke Houghton Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ryan Allen Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Kenneth Henning Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Sam Widdess Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Andy Whale Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  James McCormick Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Christopher Starr Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Lukasz Szeloch Redbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Chris Ware Finished 3rd 0

22. Chris Ware -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  David McCaul Pretorius Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Thomas Quaid Finished 3rd 0

24. Thomas Quaid -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Elizabeth Marvelly LIV AWOL Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Anneleen Bosma Rapha Cycling Club Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elizabeth Hughes Sigma Sports x Threo Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Charlotte Redden Cycle Team OnForm Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Holly MacMahon 4T+ Cyclopark Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jessica Duffy Bianchi Dama Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Megan Panton Project 51 Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Aoife Doherty The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Francesca Cutts CC London Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Honor Elliott Finsbury Park CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3/4 - Results
1.  Toby Perry Thanet RC Race Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alexander Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Oliver Wood Strada-Sport Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Harry Gillett ZeroBC Development Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Irfan Zaman Panagua CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Archie Peet Welwyn Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  George Pittock Thanet RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Flora Perkins VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Ella Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ella Baker 4T+ Cyclopark Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Isabella Escalera VC Londres Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ellen Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Sannah Zaman Panagua CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Emily Heasman Thanet RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Caelan Miller Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Anthony Morris Redhill CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Mack Mooney Hub Vélo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Cameron Still VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Stephanie Kingston Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Beth Bennett Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Leon Atkins Hemel Hempstead CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lochlan Dyer Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Grils

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Grils - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Abbey Thompson Ipswich Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Megan Hughes Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Leo Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  William Hughes Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Emma Knox Finished E 0

1. Emma Knox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eva Thompson Ipswich Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

There will be entry available on the day (cash payment only please). Lots of spaces in all races except the 234 which we only have 9 spaces left - signing on for this is from 13:00 with first come first in.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 13:00 National B Band 3 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Fri 30/03/18 – 13:00
National B, Band 3
01 hr 15 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 15:00 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£17.00)
Fri 30/03/18 – 15:00
Regional A, Band 4
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 15:00 Women Only Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£17.00)
Fri 30/03/18 – 15:00
Women Only, Band 4
01 hr
1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 11:30 Regional Junior Only Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Fri 30/03/18 – 11:30
Regional Junior Only, Band 4
01 hr
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 10:40 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 30/03/18 – 10:40
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 09:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 30/03/18 – 09:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 10:05 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 30/03/18 – 10:05
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 09:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 30/03/18 – 09:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 09:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 30/03/18 – 09:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 09:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 30/03/18 – 09:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 09:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 30/03/18 – 09:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Grils Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 09:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 30/03/18 – 09:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 09:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 30/03/18 – 09:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 09:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 30/03/18 – 09:00
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

422876

Start Date:

Fri, 30th Mar 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP
View map

Event Organiser:

Ian Coles
02085009359
icoles@vision-rcl.org.uk

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Stephen Bradbury Morvelo Basso RT Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Isaac Mundy Madison Genesis Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Sam Christy TAAP Cervelo Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Matthew Clements Richardsons-Trek RT Finished 1st 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st
5.  William Mapus-Smith Clwb Beicio Egni Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tom Elwood Cycle Team OnForm Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Rhys Howells Rapha Cycling Club Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  John Mulvey Cambridge University CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Gregory Fitzek ZeroBC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Benjamin Beynon Strada-Sport Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Morris Bacon DAP Cycling Club Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Josh Rock Bloodwise QSW Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Thomas Power Richardsons-Trek RT Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Tom Duncan WORX Factory Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Toby Perry Thanet RC Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Daren Austin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Joshua Aiken Pedal Power Cycles Ipswich Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Simon Alexander Did not finish 0

17. Simon Alexander -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- James Ambrose-Parish TBW Bottecchia Wigmore RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Joshua Andrews DAP Cycling Club Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Ashley Cox Nopinz Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Alexander Cross VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Ross Fawcett Pedal Power Cycles Ipswich Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Gary Freeman Fast Test Racing Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Dale Johnston VC Norwich Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Madgwick Bloodwise QSW Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Oliver Maxwell Richardsons-Trek RT Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Michael Parry Did not finish 0

17. Michael Parry -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Adam Robertson BPF Cycling Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Martin Smith London Phoenix CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Timothy Torrie Vitus Pro Cycling Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Declan Egan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Gabriel Fowden Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  John Mulvey Cambridge University CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Liam Manser Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alexander Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Hedley-Smith Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Paolo Puggioni Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Elliot Ward Finished 0

10. Elliot Ward -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Robin Hawes Chelmer CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Benedict Hitchins RMNC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Luke Houghton Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ryan Allen Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Kenneth Henning Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Sam Widdess Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Andy Whale Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  James McCormick Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Christopher Starr Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Lukasz Szeloch Redbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Chris Ware Finished 3rd 0

22. Chris Ware -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  David McCaul Pretorius Bikes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Thomas Quaid Finished 3rd 0

24. Thomas Quaid -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Elizabeth Marvelly LIV AWOL Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Anneleen Bosma Rapha Cycling Club Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Elizabeth Hughes Sigma Sports x Threo Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Charlotte Redden Cycle Team OnForm Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Holly MacMahon 4T+ Cyclopark Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jessica Duffy Bianchi Dama Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Megan Panton Project 51 Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Aoife Doherty The 5th Floor Cycle Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Francesca Cutts CC London Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Honor Elliott Finsbury Park CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3/4 - Results
1.  Toby Perry Thanet RC Race Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tom Couzens Zappi Racing Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Milo Chapman Team Corley Cycles Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alexander Tarlton Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Oliver Wood Strada-Sport Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Harry Gillett ZeroBC Development Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Irfan Zaman Panagua CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Archie Peet Welwyn Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  George Pittock Thanet RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Flora Perkins VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Ella Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ella Baker 4T+ Cyclopark Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Isabella Escalera VC Londres Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ellen Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Sannah Zaman Panagua CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Emily Heasman Thanet RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Caelan Miller Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Anthony Morris Redhill CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Mack Mooney Hub Vélo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Cameron Still VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Stephanie Kingston Lichfield City CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Beth Bennett Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Leon Atkins Hemel Hempstead CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lochlan Dyer Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Grils

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Grils - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Abbey Thompson Ipswich Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Megan Hughes Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Leo Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  William Hughes Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Emma Knox Finished E 0

1. Emma Knox -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eva Thompson Ipswich Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

There will be entry available on the day (cash payment only please). Lots of spaces in all races except the 234 which we only have 9 spaces left - signing on for this is from 13:00 with first come first in.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 13:00 National B Band 3 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Fri 30/03/18 – 13:00
National B, Band 3
01 hr 15 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 15:00 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£17.00)
Fri 30/03/18 – 15:00
Regional A, Band 4
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 15:00 Women Only Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£17.00)
Fri 30/03/18 – 15:00
Women Only, Band 4
01 hr
1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 11:30 Regional Junior Only Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Fri 30/03/18 – 11:30
Regional Junior Only, Band 4
01 hr
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 10:40 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 30/03/18 – 10:40
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 09:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 30/03/18 – 09:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 10:05 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 30/03/18 – 10:05
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 09:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Fri 30/03/18 – 09:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 09:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 30/03/18 – 09:30
Youth Only, None
25 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 09:30 Youth Only None --- 25 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 30/03/18 – 09:30
Youth Only, None
25 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 09:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 30/03/18 – 09:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Grils Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 09:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 30/03/18 – 09:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 09:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 30/03/18 – 09:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 30/03/18 09:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Fri 30/03/18 – 09:00
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk