Hillingdon Slipstreamers Youth Summer Series 2018 #8

Closed Circuit , Hayes – Monday, 25 Jun 2018

Event Summary

Event Overview

A series off 11 youth races - with the first 10 races counting for series points.
C/D/E race will be first, followed by A/B races. Race length will be adjusted to fit daylight.

Females over 16 are welcome to race against Under 16 Boys

No on-line entry - registration will be at sign on for each event

Event Details

Event URN:

422750

Start Date:

Mon, 25th Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Event Organiser:

David George
07413 779219
racesec@slipstreamers.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Ethan Court VC Meudon Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Euan Backus ZeroBC Development Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Charles Bailey Hillingdon Slipstreamers Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Theo Bugg VC Meudon Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  James Foley Willesden Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ewan Leitch London Dynamo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Hamish Forsyth Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Charles Rollins Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Frankie Snell Willesden Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Spencer Hadaway Ripcor Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Rizwan Hameed Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  James Lloyd Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Daniel Goodwin Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- George Gould Welwyn Wheelers CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Kirsten Stilwell Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Mattie Dodd VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Andrew Paling VC Meudon Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Conor Williams Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Taylor Evans Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Benjamin Flatau Charlotteville CC Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B
--- Freddie Weller Hillingdon Slipstreamers Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Freya Eccleston Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sarah Sharkey Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Aidan Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joseph Sharkey Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ellie Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Chloe Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Electra Morris Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Victoria Minelli Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Amelie Pollock Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Beau Hanson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Fraile-Whysall Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Otto Allison Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Elliot Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ben Sharkey Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Rory Clarke Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Oliver McFadyen Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Chiara Cuneo-Flood Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alex Pollock Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

The clubhouse will be open from 18:30 for sign-on, with first race starting at 19:00 sharp. The direction will be clockwise, so please pin numbers on the right hand side.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:35 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:35
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:00
Youth Only, None
30 mins

Event Summary

Event Overview

A series off 11 youth races - with the first 10 races counting for series points.
C/D/E race will be first, followed by A/B races. Race length will be adjusted to fit daylight.

Females over 16 are welcome to race against Under 16 Boys

No on-line entry - registration will be at sign on for each event

Event Details

Event URN:

422750

Start Date:

Mon, 25th Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Event Organiser:

David George
07413 779219
racesec@slipstreamers.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Ethan Court VC Meudon Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Euan Backus ZeroBC Development Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Charles Bailey Hillingdon Slipstreamers Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Theo Bugg VC Meudon Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  James Foley Willesden Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ewan Leitch London Dynamo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Hamish Forsyth Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Charles Rollins Welwyn Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Frankie Snell Willesden Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Spencer Hadaway Ripcor Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Rizwan Hameed Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  James Lloyd Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Daniel Goodwin Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- George Gould Welwyn Wheelers CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Kirsten Stilwell Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Mattie Dodd VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Andrew Paling VC Meudon Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Conor Williams Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Taylor Evans Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Benjamin Flatau Charlotteville CC Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B
--- Freddie Weller Hillingdon Slipstreamers Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Freya Eccleston Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sarah Sharkey Charlotteville CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sam Gilbert Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Stanley Kent London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Aidan Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joseph Sharkey Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ellie Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Chloe Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Electra Morris Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Victoria Minelli Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Amelie Pollock Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Beau Hanson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Fraile-Whysall Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Otto Allison Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Elliot Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ben Sharkey Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Rory Clarke Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Oliver McFadyen Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Lauren Charles Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Chiara Cuneo-Flood Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alex Pollock Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

The clubhouse will be open from 18:30 for sign-on, with first race starting at 19:00 sharp. The direction will be clockwise, so please pin numbers on the right hand side.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:35 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:35
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:00
Youth Only, None
30 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 25/06/18 19:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 25/06/18 – 19:00
Youth Only, None
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk