TCDG Race League (Supported by Rapha) #16

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Tuesday, 17 Jul 2018

Event Summary

Event Overview

As part of the condition of entry into the TCDG Race League ALL 2nd, 3rd and 4th Cat riders must marshal on one of the evenings (from 18.30 until 21.00), in return the rider will get 50 league points and anyone not marshalling will be deducted 50 league points. The organiser will offer dates where the volunteers are required.

Event Details

Event URN:

422576

Start Date:

Tue, 17th Jul 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 15th Jul 2018

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Valentin Rey Finished 0

1.  Valentin Rey -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Tarn Fynn Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Isaac Appleby N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jamie Ridehalgh Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  David Mixell BIKESTRONG-KTM Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Mark Hammersley Team Wheelguru Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Keith Bidwell Team Wheelguru Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Richard Walker Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Stephen Burns North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  George Pickering Cyclesport International RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Tony Bowler Rossendale RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Stuart Howarth Holmes Chapel Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Andrew Cutts Team Bottrill Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Samuel Taylor Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Neil Wood Team Chronomaster Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Martin Phillips Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Nathaniel Bullock University of Leeds Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joseph Romain Shibden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Samuel Saxelby High Peak Cycles RT Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Paul Longley Weaver Valley CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Daniel Gooding Cheshire Maverick CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Patrick Lucas Weaver Valley CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Matthew Buckley Weaver Valley CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Thomas Halfpenney Innovation Racing Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Edward Shone Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Alex Fletcher University of York CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Gareth Brookes Rapha Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Thomas McCormack Element Cycling Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Peter Kirby Holmes Chapel Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  James Bottrill The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Kevin West Hale Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Hayden Openshaw Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Mark Fielding North Cheshire Clarion Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Stephen McKeown Cheshire Maverick CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  William Carter Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Philip Hull Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Duncan Reid Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  David Bull Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Stuart Clifton-Smith Cyclesport International RT Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tyler Koch Mossley CRT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Paveley Innovation Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eilidh Aindow Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Yates Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Leah Wilcox Pedalsport Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jacqueline Kinsey Sportcity Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Sebastian Kinsey Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Patrick Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Toby Diggins Bury Clarion Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:20, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £4 for all. Entry is first come first served, Youth A/B/C races are entry online and Youth D/E on the day only

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 17/07/18 – 19:15
Regional C+, Band 5
40 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 20:15 Regional C+ Band 5 --- 25 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 17/07/18 – 20:15
Regional C+, Band 5
25 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 17/07/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 17/07/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 17/07/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 17/07/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:45 Youth Only None --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 17/07/18 – 18:45
Youth Only, None
15km / 9 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:45 Youth Only None --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 17/07/18 – 18:45
Youth Only, None
20 mins / plus 15 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/07/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/07/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/07/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/07/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins

Event Summary

Event Overview

As part of the condition of entry into the TCDG Race League ALL 2nd, 3rd and 4th Cat riders must marshal on one of the evenings (from 18.30 until 21.00), in return the rider will get 50 league points and anyone not marshalling will be deducted 50 league points. The organiser will offer dates where the volunteers are required.

Event Details

Event URN:

422576

Start Date:

Tue, 17th Jul 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 15th Jul 2018

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Valentin Rey Finished 0

1.  Valentin Rey -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Tarn Fynn Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Isaac Appleby N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jamie Ridehalgh Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  David Mixell BIKESTRONG-KTM Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Mark Hammersley Team Wheelguru Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Keith Bidwell Team Wheelguru Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Richard Walker Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Stephen Burns North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  George Pickering Cyclesport International RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Tony Bowler Rossendale RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Stuart Howarth Holmes Chapel Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Andrew Cutts Team Bottrill Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Samuel Taylor Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Neil Wood Team Chronomaster Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Martin Phillips Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Nathaniel Bullock University of Leeds Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joseph Romain Shibden Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Samuel Saxelby High Peak Cycles RT Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Paul Longley Weaver Valley CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Daniel Gooding Cheshire Maverick CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Patrick Lucas Weaver Valley CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Matthew Buckley Weaver Valley CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Thomas Halfpenney Innovation Racing Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Edward Shone Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Alex Fletcher University of York CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Gareth Brookes Rapha Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Thomas McCormack Element Cycling Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Peter Kirby Holmes Chapel Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  James Bottrill The Racing Chance Foundation Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Phran Ryder Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Kevin West Hale Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Hayden Openshaw Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Mark Fielding North Cheshire Clarion Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Stephen McKeown Cheshire Maverick CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  William Carter Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Philip Hull Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Duncan Reid Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  David Bull Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Stuart Clifton-Smith Cyclesport International RT Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tyler Koch Mossley CRT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Paveley Innovation Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eilidh Aindow Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Yates Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Leah Wilcox Pedalsport Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jacqueline Kinsey Sportcity Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Sebastian Kinsey Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Patrick Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Toby Diggins Bury Clarion Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oliver Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:20, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £4 for all. Entry is first come first served, Youth A/B/C races are entry online and Youth D/E on the day only

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 17/07/18 – 19:15
Regional C+, Band 5
40 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 20:15 Regional C+ Band 5 --- 25 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 17/07/18 – 20:15
Regional C+, Band 5
25 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 17/07/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 17/07/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 17/07/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 17/07/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:45 Youth Only None --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 17/07/18 – 18:45
Youth Only, None
15km / 9 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:45 Youth Only None --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 17/07/18 – 18:45
Youth Only, None
20 mins / plus 15 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/07/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/07/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/07/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 17/07/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 17/07/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk