TCDG Race League (Supported by Rapha) #12

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Tuesday, 19 Jun 2018

Event Summary

Event Overview

As part of the condition of entry into the TCDG Race League ALL 2nd, 3rd and 4th Cat riders must marshal on one of the evenings (from 18.30 until 21.00), in return the rider will get 50 league points and anyone not marshalling will be deducted 50 league points. The organiser will offer dates where the volunteers are required.

Event Details

Event URN:

422572

Start Date:

Tue, 19th Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 17th Jun 2018

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Robert Donaldson Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Benjamin Pygott Team Wheelguru Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Richard Walker Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Euan Cameron Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jamie Fletcher Ellan Vannin Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jonathan Carnall Eat Plants Not Pigs CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Keith Bidwell Team Wheelguru Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ben Samuels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Gregory Carr Beeston Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Rob Wilkinson Oldham Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Bradley Tierney Hopey Bicycle Repairs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  James Rutherford Team Lusso Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Ian Clarke Manchester Wheelers Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Tony Bowler Rossendale RC Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Daniel Gooding Cheshire Maverick CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  James Wilson Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Osian Jones Clwb Beicio Hiraethog Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Matthew Eastwood 6AM Cycling Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Nick Louis Cheshire Maverick CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Thomas Fleming Holmfirth Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Oliver Gildea Chorlton Velo Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Nick Mitchell 6AM Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Oliver Bevis Albarosa Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Darren Moore Hale Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Mark Read Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Duncan Reid Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Steve Barlow Clwb Beicio Hiraethog Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Thomas Halfpenney Innovation Racing Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Philip Hull Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harry Paveley Innovation Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Smyth Macclesfield Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Katie Haynes Eastlands Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jamie Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  William Longden Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Hartley East Lancashire RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sebastian Kinsey Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Grace Longden Mossley CRT Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Edward Black Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Patrick Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Toby Diggins Bury Clarion Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Oliver Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:20, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £4 for all. Entry is first come first served, Youth A/B/C races are entry online and Youth D/E on the day only

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 19/06/18 – 19:15
Regional C+, Band 5
40 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 20:15 Regional C+ Band 5 --- 25 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 19/06/18 – 20:15
Regional C+, Band 5
25 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 19/06/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 19/06/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 19/06/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 19/06/18 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 15 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:45 Youth Only None --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 19/06/18 – 18:45
Youth Only, None
15km / 9 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:45 Youth Only None --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 19/06/18 – 18:45
Youth Only, None
20 mins / plus 15 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 19/06/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 19/06/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 19/06/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 19/06/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins

Event Summary

Event Overview

As part of the condition of entry into the TCDG Race League ALL 2nd, 3rd and 4th Cat riders must marshal on one of the evenings (from 18.30 until 21.00), in return the rider will get 50 league points and anyone not marshalling will be deducted 50 league points. The organiser will offer dates where the volunteers are required.

Event Details

Event URN:

422572

Start Date:

Tue, 19th Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 17th Jun 2018

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Robert Donaldson Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Benjamin Pygott Team Wheelguru Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Richard Walker Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Euan Cameron Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jamie Fletcher Ellan Vannin Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jonathan Carnall Eat Plants Not Pigs CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Keith Bidwell Team Wheelguru Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ben Samuels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Gregory Carr Beeston Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Rob Wilkinson Oldham Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Bradley Tierney Hopey Bicycle Repairs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  James Rutherford Team Lusso Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Ian Clarke Manchester Wheelers Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Tony Bowler Rossendale RC Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Daniel Gooding Cheshire Maverick CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  James Wilson Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Osian Jones Clwb Beicio Hiraethog Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Matthew Eastwood 6AM Cycling Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Nick Louis Cheshire Maverick CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Thomas Fleming Holmfirth Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Oliver Gildea Chorlton Velo Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Nick Mitchell 6AM Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Oliver Bevis Albarosa Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Darren Moore Hale Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Mark Read Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Duncan Reid Holmfirth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Steve Barlow Clwb Beicio Hiraethog Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Thomas Halfpenney Innovation Racing Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Philip Hull Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harry Paveley Innovation Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Smyth Macclesfield Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Katie Haynes Eastlands Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jamie Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  William Longden Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Hartley East Lancashire RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sebastian Kinsey Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Grace Longden Mossley CRT Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Edward Black Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Patrick Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Toby Diggins Bury Clarion Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Oliver Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:20, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £4 for all. Entry is first come first served, Youth A/B/C races are entry online and Youth D/E on the day only

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 19/06/18 – 19:15
Regional C+, Band 5
40 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 20:15 Regional C+ Band 5 --- 25 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 19/06/18 – 20:15
Regional C+, Band 5
25 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 19/06/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 19/06/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 19/06/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 19/06/18 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 15 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:45 Youth Only None --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 19/06/18 – 18:45
Youth Only, None
15km / 9 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:45 Youth Only None --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 19/06/18 – 18:45
Youth Only, None
20 mins / plus 15 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 19/06/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 19/06/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 19/06/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/06/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 19/06/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk