Cull Cup & Duncan Sparrow Road Races

Road , Rainford – Sunday, 11 Mar 2018

Event Summary

Event Overview

All three races are on Pimbo. Priority entry will be given to those that can supply a marshal to any of the three races.

**Note new HQ**

Event Details

Event URN:

422567

Start Date:

Sun, 11th Mar 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

The Junction Pub, 102 News Lane, Rainford, WA11 7JU

View map

Entry close date

Sun, 25th Feb 2018

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Thomas Cornwell In Gear Quickvit CC Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Quin Onimpex Bio Racer RT Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tosh Teare Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Chris Spencer Onimpex Bio Racer RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ben Christian Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Adam Baines Team Chronomaster Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Harwood FitPRO Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Karl Smith Bott Cycle Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Matthew Warhurst High Peak Cycles RT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Bobby Horton Green Jersey RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Mark Hassall Surface Design Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Gary Bury Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Harry Cain Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Stephen Talbot Pro Vision Cycle Clothing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Christopher Morgan St Helens CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Henry James Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Christopher Humphries St Helens CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  John Hines 3C Payment sports Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Tristan Pilling Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Aaron Tonks Hoppers Rollers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Rafe Williams Allen Valley Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Ben Palmer Surface Design Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Matthew Lovelady Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Colin Hodgson St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Mark Halloway Transition Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Samuel Carmichael Innovation Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Benjamin Gannon St Helens CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Chris Vaughan Hoppers Rollers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Thomas Hanlon Team Chronomaster Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Mark Laidlaw Kendal Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Philip Blundell High Peak Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Daniel Sowerby Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Sam Ashely Finished 0

36. Sam Ashely -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Tony Shaw Finished 4th 0

37. Tony Shaw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Martin Watson Chorlton Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  David Stammers Team ASL-Bolton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  William Young Audlem Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Mark Dziobon Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Sam Dobson Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Guy Jones Harry Middleton Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Teddy Weyman Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
45.  Simon Mulholland Hoppers Rollers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Andrew Smith Seamons CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Kieren Turner-Owen Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
48.  Joseph Tivey Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Edward Chadwick High Peak Cycles RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
50.  Simon Deeley Southport CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Neil Hughes Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
52.  Lewis Kincart Kendal Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Ben Granger Kendal Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Savannah Morgan YRDP Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Illi Gardner VELOFLOW CC - ROWE & KING Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Melissa Lowther WNT Rotor Pro Cycling Team Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Josie Knight Finished 0

4. Josie Knight -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Felicity Gledhill Team 22 Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Corinne Side The Racing Chance Foundation Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gemma Sargent Cycle Team OnForm Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rosie Walsh Team Boompods Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Rebecca Richardson Hafren CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Melissa Greaves Valley Striders CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Nicola Greenwood Albion Cycling Co Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Madeleine Scott Kuota - GSG Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Natasha Smith Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Katie Helsby The Racing Chance Foundation Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Charlotte Robinson The Racing Chance Foundation Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Hamish Graham Green Jersey RT Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alex Luhrs Team Ribble Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Michael Burke Welland Valley CC Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Matthew Holmes Madison Genesis Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Jack Barton Team Ribble Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  William Brown Team Ribble Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  William Orrell-Turner Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ryan Perry Finished 1st 5

11. Ryan Perry -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Ben Harrison Crimson Performance Race Team Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Kieran Hotson Kingsnorth International Whlrs Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Daniel Stevens Liverpool Century RC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Michael Hall TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Tom Lowe Crimson Performance Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Oliver Huszar Crimson Performance Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Thomas Ashcroft Bott Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Max Walker Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Dillon Byrne VCUK Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Matt Hallam Crimson Performance Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Stephen Burns North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joseph Bowers Team Chronomaster Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Andrew Markham Lune Racing Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Jamie Fletcher Ellan Vannin Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Michael Ashurst Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  David Griffiths Bioracer- Moriarty Bikes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Thomas Bustard Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
29.  David Price Chorlton Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Ross Clark dooleys cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Adam Darbyshire VCUK Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Ryan Pike Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Martin Woffindin Secret-Training.cc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Tom Rigby Croston Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Adam Scarffe Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Roger Leather Bott Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Philip Jones Crimson Performance Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
39.  Ashley Marshall Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  James Noonan Hoppers Rollers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Andrew Disley Team KTM UK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
43.  Kristian Zentek Team Chronomaster Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Hayden Allen THRE Datawolves RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Samuel Jackson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Nicholas Cooper Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Chris Roberts Hafren CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  David Bolland Kingsnorth International Whlrs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
49.  Benjamin Trippier Crimson Performance Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
50.  Luke Jackson Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Ryan Ellis THRE Datawolves RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Julian Varley Team KTM UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Ross Prescott N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Daniel Nieto Goma Dakwerken vdb Steenhouwer... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
55.  Charlie Critchley High On Bikes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Richard Butler Kendal Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
57.  Anthony Greenhalgh Team Chronomaster Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Lee Carter Ribble Valley CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Cameron Jeffers Saint Piran Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
60.  Callum Belfield Team ASL-Bolton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  Tom Whalley High Peak Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
62.  Steven Fidler 3C Payment sports Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Aaron Denver FitPRO Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
64.  Isaac Appleby Cheshire Maverick CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  Declan Hudson Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Alex Harvey Team KTM UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Cavan Walker Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
68.  Ash Coning N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/03/18 09:30 Regional B Band 4 3rd, 4th 77km / 48 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 11/03/18 – 09:30

3/4

Regional B, Band 4 | 3rd, 4th
77km / 48 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/03/18 12:00 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 61km / 38 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 11/03/18 – 12:00
Women Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
61km / 38 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/03/18 14:00 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 80km / 50 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 11/03/18 – 14:00
National B, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
80km / 50 miles

Event Summary

Event Overview

All three races are on Pimbo. Priority entry will be given to those that can supply a marshal to any of the three races.

**Note new HQ**

Event Details

Event URN:

422567

Start Date:

Sun, 11th Mar 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

The Junction Pub, 102 News Lane, Rainford, WA11 7JU

View map

Entry close date

Sun, 25th Feb 2018

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Thomas Cornwell In Gear Quickvit CC Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Quin Onimpex Bio Racer RT Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tosh Teare Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Chris Spencer Onimpex Bio Racer RT Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ben Christian Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Adam Baines Team Chronomaster Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Harwood FitPRO Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Karl Smith Bott Cycle Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Matthew Warhurst High Peak Cycles RT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Bobby Horton Green Jersey RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Mark Hassall Surface Design Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Charles Paige Green Jersey RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Thomas Stewart Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Gary Bury Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Harry Cain Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Stephen Talbot Pro Vision Cycle Clothing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Christopher Morgan St Helens CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Henry James Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Christopher Humphries St Helens CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  John Hines 3C Payment sports Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Tristan Pilling Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Aaron Tonks Hoppers Rollers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Rafe Williams Allen Valley Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Ben Palmer Surface Design Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Matthew Lovelady Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Colin Hodgson St Helens CRC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Mark Halloway Transition Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Samuel Carmichael Innovation Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Benjamin Gannon St Helens CRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Chris Vaughan Hoppers Rollers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Thomas Hanlon Team Chronomaster Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Mark Laidlaw Kendal Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Philip Blundell High Peak Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Daniel Sowerby Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Sam Ashely Finished 0

36. Sam Ashely -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Tony Shaw Finished 4th 0

37. Tony Shaw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Martin Watson Chorlton Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  David Stammers Team ASL-Bolton Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  William Young Audlem Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Mark Dziobon Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Sam Dobson Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Guy Jones Harry Middleton Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Teddy Weyman Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
45.  Simon Mulholland Hoppers Rollers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Andrew Smith Seamons CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Kieren Turner-Owen Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
48.  Joseph Tivey Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Edward Chadwick High Peak Cycles RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
50.  Simon Deeley Southport CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Neil Hughes Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
52.  Lewis Kincart Kendal Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Ben Granger Kendal Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Savannah Morgan YRDP Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Illi Gardner VELOFLOW CC - ROWE & KING Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Melissa Lowther WNT Rotor Pro Cycling Team Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Josie Knight Finished 0

4. Josie Knight -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Felicity Gledhill Team 22 Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Corinne Side The Racing Chance Foundation Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gemma Sargent Cycle Team OnForm Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rosie Walsh Team Boompods Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Rebecca Richardson Hafren CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Melissa Greaves Valley Striders CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Nicola Greenwood Albion Cycling Co Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Madeleine Scott Kuota - GSG Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Natasha Smith Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Katie Helsby The Racing Chance Foundation Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Charlotte Robinson The Racing Chance Foundation Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Hamish Graham Green Jersey RT Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jim Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 1st 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alex Luhrs Team Ribble Finished Elite 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Michael Burke Welland Valley CC Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Matthew Holmes Madison Genesis Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Jack Barton Team Ribble Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  William Brown Team Ribble Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  William Orrell-Turner Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ryan Perry Finished 1st 5

11. Ryan Perry -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Ben Harrison Crimson Performance Race Team Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Kieran Hotson Kingsnorth International Whlrs Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Daniel Stevens Liverpool Century RC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Michael Hall TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Tom Lowe Crimson Performance Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Oliver Huszar Crimson Performance Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Thomas Ashcroft Bott Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Max Walker Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Dillon Byrne VCUK Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
21.  Matt Hallam Crimson Performance Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Stephen Burns North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joseph Bowers Team Chronomaster Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Andrew Markham Lune Racing Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Jamie Fletcher Ellan Vannin Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Michael Ashurst Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  David Griffiths Bioracer- Moriarty Bikes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Thomas Bustard Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
29.  David Price Chorlton Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Ross Clark dooleys cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Adam Darbyshire VCUK Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Ryan Pike Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Martin Woffindin Secret-Training.cc Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Tom Rigby Croston Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Adam Scarffe Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Roger Leather Bott Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Philip Jones Crimson Performance Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
39.  Ashley Marshall Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  James Noonan Hoppers Rollers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Elliot Reed N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Andrew Disley Team KTM UK Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
43.  Kristian Zentek Team Chronomaster Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Hayden Allen THRE Datawolves RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Samuel Jackson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Nicholas Cooper Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Chris Roberts Hafren CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  David Bolland Kingsnorth International Whlrs Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
49.  Benjamin Trippier Crimson Performance Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
50.  Luke Jackson Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Ryan Ellis THRE Datawolves RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Julian Varley Team KTM UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
53.  Ross Prescott N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Daniel Nieto Goma Dakwerken vdb Steenhouwer... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
55.  Charlie Critchley High On Bikes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Richard Butler Kendal Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
57.  Anthony Greenhalgh Team Chronomaster Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Lee Carter Ribble Valley CRC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Cameron Jeffers Saint Piran Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
60.  Callum Belfield Team ASL-Bolton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
61.  Tom Whalley High Peak Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
62.  Steven Fidler 3C Payment sports Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Aaron Denver FitPRO Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
64.  Isaac Appleby Cheshire Maverick CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
65.  Declan Hudson Liverpool Century RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Alex Harvey Team KTM UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Cavan Walker Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
68.  Ash Coning N-Fuse Identity Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/03/18 09:30 Regional B Band 4 3rd, 4th 77km / 48 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 11/03/18 – 09:30

3/4

Regional B, Band 4 | 3rd, 4th
77km / 48 miles
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/03/18 12:00 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 61km / 38 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 11/03/18 – 12:00
Women Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
61km / 38 miles
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/03/18 14:00 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 80km / 50 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 11/03/18 – 14:00
National B, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
80km / 50 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk