Pearce Cycles DH Series 2018 Round 2

MTB DH , Ludlow – Saturday, 26 May 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

422436

Start Date:

Sat, 26th May 2018

Finish date:

Sun, 27th May 2018

Event Type:

MTB DH (Competitive)

Venue:

Bringewood, Ludlow, SY8 2JQ

View map

Results

Confirmed Results

Juvenile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile - Results
1.  Jordan Williams Okeford Hill Finished Juvenile 00:01:37:429 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:01:37:429
2.  Toby Driscoll MB Cyclery Finished Juvenile 00:01:45:863 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:01:45:863
3.  Dom Platt Finished Juvenile 00:01:47:704 45

3. Dom Platt -

Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:01:47:704
4.  Ben Hicken Finished 00:01:49:729 0

4. Ben Hicken -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:49:729
5.  Rudi Eichhorn Finished N/A 00:01:50:526 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:50:526
6.  Jacey Harris Finished Juvenile 00:01:51:739 32

6. Jacey Harris -

Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:01:51:739
7.  Louie Partridge Gawton Gravity Hub Finished Juvenile 00:01:55:854 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:01:55:854
8.  William Savery Finished Juvenile 00:01:56:686 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:01:56:686
9.  Joshua Davies Finished 00:01:58:058 0

9. Joshua Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:58:058
10.  Jackson Smith Finished 00:02:04:679 0

10. Jackson Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:04:679
11.  Sam Westgate Finished Juvenile 00:02:06:546 20

11. Sam Westgate -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:06:546
12.  Sam Brady Finished 00:02:06:715 0

12. Sam Brady -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:06:715
13.  Thomas Youe Finished Juvenile 00:02:06:904 18

13. Thomas Youe -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:06:904
14.  Tyler Partridge Gawton Gravity Hub Finished Juvenile 00:02:07:270 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:07:270
15.  Finn New Finished 00:02:08:989 0

15. Finn New -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:08:989
16.  Josh Lancett Finished 00:02:10:465 0

16. Josh Lancett -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:10:465
17.  Fin Wanless Finished 00:02:11:298 0

17. Fin Wanless -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:11:298
18.  Daniel Cartwright Caersws DH BikePark Finished Juvenile 00:02:11:619 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:11:619
19.  Harvey Mosley Finished Juvenile 00:02:12:898 12

19. Harvey Mosley -

Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:12:898
20.  Jack Strutt Finished 00:02:13:636 0

20. Jack Strutt -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:13:636
21.  Charlie Savery Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:02:13:952 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:13:952
22.  Josh Jukes Finished 00:02:17:101 0

22. Josh Jukes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:17:101
23.  Joe Willoughby Finished Juvenile 00:02:20:721 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:20:721
24.  Jack Skinner Finished Juvenile 00:02:23:665 7

24. Jack Skinner -

Points: 7 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:23:665

Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth - Results
1.  Luke Williamson Finished Youth 00:01:34:124 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:34:124
2.  Chris Cumming Finished 00:01:34:826 0

2. Chris Cumming -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:34:826
3.  Harry Barrett Finished Youth 00:01:37:947 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:37:947
4.  Siôn Margrave Moore Large/O'Neal Race Team Finished Youth 00:01:37:967 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:37:967
5.  Dan Slack Finished Youth 00:01:38:241 36

5. Dan Slack -

Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:38:241
6.  Dennis Luffman Finished Youth 00:01:38:965 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:38:965
7.  Jeremy Coe Finished Youth 00:01:39:969 28

7. Jeremy Coe -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:39:969
8.  Connor Smith Finished Youth 00:01:41:375 26

8. Connor Smith -

Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:41:375
9.  Charlie Mosley Finished Youth 00:01:42:051 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:42:051
10.  Joshua Bennett Finished Youth 00:01:42:231 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:42:231
11.  Henry Crease Tiverton BMX Club Finished Youth 00:01:44:510 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:44:510
12.  Lewis Brown Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Youth 00:01:45:627 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:45:627
13.  Daniel Cope Finished Youth 00:01:45:765 18

13. Daniel Cope -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:45:765
14.  Jack Williams Finished 00:01:45:873 0

14. Jack Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:45:873
15.  Alvaro Boswell-Hidalgo Caersws DH BikePark Finished Youth 00:01:47:069 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:47:069
16.  Tomas Carter HalfwayupMTB Finished Youth 00:01:47:910 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:47:910
17.  Ryan Cambridge Solihull CC Finished Youth 00:01:48:706 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:48:706
18.  Ryan Windsor Finished Youth 00:01:48:751 13

18. Ryan Windsor -

Points: 13 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:48:751
19.  Thomas Shakespeare Finished Youth 00:01:49:223 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:49:223
20.  Travis Diwell-Wilson DC Cycles Finished Youth 00:01:50:398 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:50:398
21.  Matthew Foster Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Youth 00:01:51:098 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:51:098
22.  Calum Tolley Finished Youth 00:01:51:315 9

22. Calum Tolley -

Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:51:315
23.  Matthew Bower Pearce Cycles RT Finished Youth 00:01:51:851 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:51:851
24.  Louie Smith Finished Youth 00:01:52:593 7

24. Louie Smith -

Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:52:593
25.  Alfie Lloyd Finished Youth 00:01:54:482 6

25. Alfie Lloyd -

Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:54:482
26.  Matthew Hicken Finished 00:01:55:504 0

26. Matthew Hicken -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:55:504
27.  Callum Hard Finished Youth 00:01:57:011 4

27. Callum Hard -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:57:011
28.  Lucas Mead Finished Youth 00:01:59:182 3

28. Lucas Mead -

Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:59:182
29.  Tomas Elsmore Finished Youth 00:01:59:393 2

29. Tomas Elsmore -

Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:59:393
30.  William Fuell Birmingham BMX Club Finished Youth 00:02:00:219 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:00:219
31.  Liam Ross Finished 00:02:01:185 0

31. Liam Ross -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:01:185
32.  Joel Pickford Finished Youth 00:02:01:587 0

32. Joel Pickford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:01:587
33.  Liam Boniface Finished 00:02:05:949 0

33. Liam Boniface -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:05:949
34.  Conor Roberts Finished Youth 00:02:06:440 0

34. Conor Roberts -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:06:440
35.  Robby Johnston Finished Youth 00:02:20:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:20:500
36.  Mikey Lea Finished 00:02:26:799 0

36. Mikey Lea -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:26:799
37.  Connor Husband Finished Youth 00:02:31:291 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:31:291
38.  Tadhg Wear Finished 00:02:36:458 0

38. Tadhg Wear -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:36:458
39.  Lewis Perks Finished Youth 00:02:39:047 0

39. Lewis Perks -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:39:047

Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior - Results
1.  Joshua Mead Finished Junior 00:01:36:899 60

1. Joshua Mead -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:36:899
2.  Joseph Derrick Finished Junior 00:01:41:986 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:41:986
3.  Declan Willicombe Finished Junior 00:01:42:263 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:42:263
4.  Jake Gaskell Team Skene/Don Skene Cycles Finished Junior 00:01:43:396 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:43:396
5.  Owen Mapleson Dyffryn Conwy Finished Junior 00:01:45:008 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:45:008
6.  Alex Mcqueenie Finished 00:01:45:106 0

6. Alex Mcqueenie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:45:106
7.  Elliot Thombs Finished Junior 00:01:45:647 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:45:647
8.  Joseph Bower Pearce Cycles RT Finished Junior 00:01:45:676 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:45:676
9.  Ethan Phillips Finished Junior 00:01:46:880 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:46:880
10.  Jordan Colclough Finished 00:01:47:596 0

10. Jordan Colclough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:47:596
11.  William Thompson Finished Junior 00:01:47:658 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:47:658
12.  Toby Waters Finished Junior 00:01:48:165 19

12. Toby Waters -

Points: 19 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:48:165
13.  James Cudbertson Finished Junior 00:01:48:925 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:48:925
14.  Jim Monro Finished Junior 00:01:50:297 17

14. Jim Monro -

Points: 17 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:50:297
15.  Tom Hildred Finished Junior 00:01:50:402 16

15. Tom Hildred -

Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:50:402
16.  Drew Alker Finished Junior 00:01:51:940 15

16. Drew Alker -

Points: 15 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:51:940
17.  Luke Knight Finished Junior 00:01:52:202 14

17. Luke Knight -

Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:52:202
18.  Isaac Utton Gawton Gravity Hub Finished Junior 00:01:52:449 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:52:449
19.  Harry Attwood Finished Junior 00:01:52:980 12

19. Harry Attwood -

Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:52:980
20.  Drew Whatley Finished Junior 00:01:53:952 11

20. Drew Whatley -

Points: 11 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:53:952
21.  Daniel Blackmore Finished Junior 00:01:55:263 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:55:263
22.  Callum Rhead Finished Junior 00:01:55:598 9

22. Callum Rhead -

Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:55:598
23.  Ethan Pickett Finished Junior 00:01:55:666 8

23. Ethan Pickett -

Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:55:666
24.  Sam Lawson Finished 00:01:56:126 0

24. Sam Lawson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:56:126
25.  Hamish Melvin Finished 00:01:57:244 0

25. Hamish Melvin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:57:244
26.  George North Finished 00:01:58:319 0

26. George North -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:58:319
27.  Alexander Gray Milton Keynes BMX Racing Club Finished Junior 00:01:59:296 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:59:296
28.  Jack Morris Finished 00:02:05:689 0

28. Jack Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:05:689
29.  Cameron Ross Finished 00:02:06:456 0

29. Cameron Ross -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:06:456
30.  Alexander Scott Finished 00:02:50:681 0

30. Alexander Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:50:681
31.  Ben Phillips Finished 00:03:10:151 0

31. Ben Phillips -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:10:151

Master

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Master - Results
1.  Craig Taylor Finished Master 00:01:37:045 60

1. Craig Taylor -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:01:37:045
2.  Nick Platt Finished Master 00:01:38:861 50

2. Nick Platt -

Points: 50 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:01:38:861
3.  Nathan Cavalier Finished 00:01:39:467 0

3. Nathan Cavalier -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:39:467
4.  Ryan Telling Finished Master 00:01:41:952 40

4. Ryan Telling -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:01:41:952
5.  Jordan Cavalier Finished 00:01:42:103 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:42:103
6.  Seb Frost Finished Master 00:01:42:445 32

6. Seb Frost -

Points: 32 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:01:42:445
7.  Ryan West Finished 00:01:43:128 0

7. Ryan West -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:43:128
8.  Matthew Davies Malverns Classic Finished Master 00:01:45:873 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:01:45:873
9.  Andrew Hughes Finished Master 00:01:46:997 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:01:46:997
10.  Robert Hughes Finished 00:01:50:150 0

10. Robert Hughes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:50:150
11.  Steven King Finished 00:01:54:882 0

11. Steven King -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:54:882
12.  Ben Horne Finished Master 00:01:55:591 19

12. Ben Horne -

Points: 19 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:01:55:591
13.  Tim Morgan Finished 00:01:56:092 0

13. Tim Morgan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:56:092
14.  Daniel Smith Finished Master 00:01:58:693 0

14. Daniel Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:01:58:693
15.  Michael Wilson Finished 00:02:00:063 0

15. Michael Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:00:063
16.  David Pearson-Smith Finished Master 00:02:01:697 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:01:697
17.  Will Priestner Finished 00:02:02:180 0

17. Will Priestner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:02:180
18.  Sam Gerrett Finished 00:02:02:899 0

18. Sam Gerrett -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:02:899
19.  Barney Howard Finished 00:02:03:091 0

19. Barney Howard -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:03:091
20.  Aled Williams Finished Master 00:02:04:097 11

20. Aled Williams -

Points: 11 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:04:097
21.  Ed Robinson Finished 00:02:05:510 0

21. Ed Robinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:05:510
22.  Rob Escott Finished 00:02:05:980 0

22. Rob Escott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:05:980
23.  James Heal Army Cycling Union Finished Master 00:02:07:827 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:07:827
24.  Peter Couldridge Finished Master 00:02:08:037 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:08:037
25.  Neil Clarke Congleton CC Finished Master 00:02:08:632 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:08:632
26.  Dane Fowler Army Cycling Union Finished Master 00:02:09:725 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:09:725
27.  Ryan Dean Finished 00:02:10:677 0

27. Ryan Dean -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:10:677
28.  Chris Edmunds Finished 00:02:10:875 0

28. Chris Edmunds -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:10:875
29.  Joseph Boswell Finished Master 00:02:13:170 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:13:170
30.  Robert Wanless Finished N/A 00:02:16:421 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:16:421
31.  Pete Wogan Finished Master 00:02:22:338 0

31. Pete Wogan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:22:338
32.  Toby Savage Finished 00:02:24:463 0

32. Toby Savage -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:24:463
33.  Mark Wilson Finished N/A 00:02:28:769 0

33. Mark Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:28:769
34.  Toby Box Royal Air Force CA Finished Master 00:02:30:219 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:30:219
35.  Alexander Shorthouse Finished Master 00:02:40:748 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:40:748
36.  Sean Day Royal Air Force CA Finished N/A 00:02:40:877 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:40:877
37.  Sam Waters Finished 00:03:06:852 0

37. Sam Waters -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:06:852

Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran - Results
1.  David List Finished Veteran 00:01:39:977 60

1. David List -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:01:39:977
2.  Pete Crump Finished 00:01:44:911 0

2. Pete Crump -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:44:911
3.  David Fairservice Finished N/A 00:01:50:444 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:50:444
4.  Gareth Quinn Finished Veteran 00:01:50:902 40

4. Gareth Quinn -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:01:50:902
5.  Steven Smith Finished 00:01:53:032 0

5. Steven Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:53:032
6.  Sandy Plenty Finished Veteran 00:01:55:936 32

6. Sandy Plenty -

Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:01:55:936
7.  Ross Holding Finished 00:01:57:878 0

7. Ross Holding -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:57:878
8.  Philip Gray Malverns Classic Finished Veteran 00:01:58:212 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:01:58:212
9.  Michael Whyte Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Veteran 00:01:59:377 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:01:59:377
10.  Barry Husband Finished 00:02:01:243 0

10. Barry Husband -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:01:243
11.  Lee Pettitt Finished Veteran 00:02:02:174 0

11. Lee Pettitt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:02:174
12.  James Kennell Derwent Valley All Terrain Clu... Finished Master 00:02:03:446 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:03:446
13.  Lee Hammett Hatch Warren Beggarwood Cyclin... Finished Veteran 00:02:07:013 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:07:013
14.  Shane Maciak Finished N/A 00:02:11:198 0

14. Shane Maciak -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:11:198
15.  Adam Baverstock Finished 00:02:16:080 0

15. Adam Baverstock -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:16:080
16.  Andrew Old Finished 00:02:16:497 0

16. Andrew Old -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:16:497
17.  Eamonn Lawless Finished Veteran 00:02:17:891 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:17:891
18.  Philip Hall Finished 00:02:21:241 0

18. Philip Hall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:21:241
19.  John Boothman Finished Veteran 00:02:23:377 12

19. John Boothman -

Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:23:377
20.  David Johnston Finished 00:03:54:168 0

20. David Johnston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:54:168

Grand Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran - Results
1.  Trevor Harvey Finished 00:01:58:822 0

1. Trevor Harvey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:58:822
2.  Paul Le Maitre Finished G/Vet 00:02:01:262 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:02:01:262
3.  Matthew Patrickson Finished 00:02:04:795 0

3. Matthew Patrickson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:04:795
4.  Malcolm Dunn Caersws DH BikePark Finished G/Vet 00:02:13:123 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:02:13:123
5.  Joe Killner Finished G/Vet 00:02:15:025 36

5. Joe Killner -

Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:02:15:025
6.  Shaun Tandy Finished G/Vet 00:02:21:638 32

6. Shaun Tandy -

Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:02:21:638
7.  Mark Buckingham Army Cycling Union Finished G/Vet 00:02:35:686 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:02:35:686
8.  Irvin Creighton Finished G/Vet 00:02:59:340 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:02:59:340

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Results
1.  Rosy Monaghan One Giant Leap Finished Junior 00:02:02:127 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:02:127
2.  Katie Purvis Finished Junior 00:02:14:754 50

2. Katie Purvis -

Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:14:754
3.  Emily Walker Finished 00:02:22:450 0

3. Emily Walker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:22:450

Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Women - Results
1.  Jessica Stone Finished Elite 00:01:53:330 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:53:330
2.  Abbie Sloan Pearce Cycles RT Finished Elite 00:02:03:263 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:03:263

Senior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Women - Results
1.  Corinna Brisbourne Finished Senior 00:02:07:513 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:07:513
2.  Coralie Souchal Finished 00:02:11:899 0

2. Coralie Souchal -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:11:899
3.  Emily Beckett Finished Master 00:02:15:937 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:15:937
4.  Helen Roddis Finished 00:02:19:040 0

4. Helen Roddis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:19:040
5.  Ebony Webber Finished 00:02:19:237 0

5. Ebony Webber -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:19:237
6.  Monika Mixova Finished 00:02:19:531 0

6. Monika Mixova -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:19:531
7.  Brittany Littlewood Finished Master 00:02:25:282 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:25:282
8.  Amanda Tanfield Finished Master 00:02:28:590 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:28:590
9.  Ellie Dewdney Moore Large/O'Neal Race Team Finished Master 00:02:33:762 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:33:762
10.  Rene Stent Finished Veteran 00:02:41:377 60

10. Rene Stent -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:41:377
11.  Queenie Waterman Finished 00:03:35:387 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:35:387

About the Event

Info for Riders

Practice on Saturday 9.30am-4.30pm and Sunday 8.30am-10.30am. Racing starts Sunday at 11am. 

The Races

Juvenile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Juvenile
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Youth
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Youth
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Junior
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Junior
Expert Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Expert
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Expert
Elite Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Elite
Senior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Senior
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Senior
Master Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Master
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Master
Veteran Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Veteran
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Veteran
Grand Veteran Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A G/Vet
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | G/Vet
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 01:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile
Sat 26/05/18 – 01:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Juvenile
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Youth
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Youth
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Junior, Juvenil...
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Junior, Juvenil...
Elite Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Elite
Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A G/Vet, Master, ...
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | G/Vet, Master, ...
Master Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Master
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Master
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Veteran
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Veteran

Event Summary

Event Details

Event URN:

422436

Start Date:

Sat, 26th May 2018

Finish date:

Sun, 27th May 2018

Event Type:

MTB DH (Competitive)

Venue:

Bringewood, Ludlow, SY8 2JQ

View map

Results

Confirmed Results

Juvenile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile - Results
1.  Jordan Williams Okeford Hill Finished Juvenile 00:01:37:429 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:01:37:429
2.  Toby Driscoll MB Cyclery Finished Juvenile 00:01:45:863 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:01:45:863
3.  Dom Platt Finished Juvenile 00:01:47:704 45

3. Dom Platt -

Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:01:47:704
4.  Ben Hicken Finished 00:01:49:729 0

4. Ben Hicken -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:49:729
5.  Rudi Eichhorn Finished N/A 00:01:50:526 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:50:526
6.  Jacey Harris Finished Juvenile 00:01:51:739 32

6. Jacey Harris -

Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:01:51:739
7.  Louie Partridge Gawton Gravity Hub Finished Juvenile 00:01:55:854 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:01:55:854
8.  William Savery Finished Juvenile 00:01:56:686 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:01:56:686
9.  Joshua Davies Finished 00:01:58:058 0

9. Joshua Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:58:058
10.  Jackson Smith Finished 00:02:04:679 0

10. Jackson Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:04:679
11.  Sam Westgate Finished Juvenile 00:02:06:546 20

11. Sam Westgate -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:06:546
12.  Sam Brady Finished 00:02:06:715 0

12. Sam Brady -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:06:715
13.  Thomas Youe Finished Juvenile 00:02:06:904 18

13. Thomas Youe -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:06:904
14.  Tyler Partridge Gawton Gravity Hub Finished Juvenile 00:02:07:270 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:07:270
15.  Finn New Finished 00:02:08:989 0

15. Finn New -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:08:989
16.  Josh Lancett Finished 00:02:10:465 0

16. Josh Lancett -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:10:465
17.  Fin Wanless Finished 00:02:11:298 0

17. Fin Wanless -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:11:298
18.  Daniel Cartwright Caersws DH BikePark Finished Juvenile 00:02:11:619 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:11:619
19.  Harvey Mosley Finished Juvenile 00:02:12:898 12

19. Harvey Mosley -

Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:12:898
20.  Jack Strutt Finished 00:02:13:636 0

20. Jack Strutt -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:13:636
21.  Charlie Savery Pilgrim Flyers Finished Juvenile 00:02:13:952 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:13:952
22.  Josh Jukes Finished 00:02:17:101 0

22. Josh Jukes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:17:101
23.  Joe Willoughby Finished Juvenile 00:02:20:721 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:20:721
24.  Jack Skinner Finished Juvenile 00:02:23:665 7

24. Jack Skinner -

Points: 7 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:02:23:665

Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth - Results
1.  Luke Williamson Finished Youth 00:01:34:124 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:34:124
2.  Chris Cumming Finished 00:01:34:826 0

2. Chris Cumming -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:34:826
3.  Harry Barrett Finished Youth 00:01:37:947 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:37:947
4.  Siôn Margrave Moore Large/O'Neal Race Team Finished Youth 00:01:37:967 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:37:967
5.  Dan Slack Finished Youth 00:01:38:241 36

5. Dan Slack -

Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:38:241
6.  Dennis Luffman Finished Youth 00:01:38:965 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:38:965
7.  Jeremy Coe Finished Youth 00:01:39:969 28

7. Jeremy Coe -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:39:969
8.  Connor Smith Finished Youth 00:01:41:375 26

8. Connor Smith -

Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:41:375
9.  Charlie Mosley Finished Youth 00:01:42:051 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:42:051
10.  Joshua Bennett Finished Youth 00:01:42:231 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:42:231
11.  Henry Crease Tiverton BMX Club Finished Youth 00:01:44:510 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:44:510
12.  Lewis Brown Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Youth 00:01:45:627 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:45:627
13.  Daniel Cope Finished Youth 00:01:45:765 18

13. Daniel Cope -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:45:765
14.  Jack Williams Finished 00:01:45:873 0

14. Jack Williams -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:45:873
15.  Alvaro Boswell-Hidalgo Caersws DH BikePark Finished Youth 00:01:47:069 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:47:069
16.  Tomas Carter HalfwayupMTB Finished Youth 00:01:47:910 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:47:910
17.  Ryan Cambridge Solihull CC Finished Youth 00:01:48:706 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:48:706
18.  Ryan Windsor Finished Youth 00:01:48:751 13

18. Ryan Windsor -

Points: 13 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:48:751
19.  Thomas Shakespeare Finished Youth 00:01:49:223 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:49:223
20.  Travis Diwell-Wilson DC Cycles Finished Youth 00:01:50:398 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:50:398
21.  Matthew Foster Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Youth 00:01:51:098 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:51:098
22.  Calum Tolley Finished Youth 00:01:51:315 9

22. Calum Tolley -

Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:51:315
23.  Matthew Bower Pearce Cycles RT Finished Youth 00:01:51:851 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:51:851
24.  Louie Smith Finished Youth 00:01:52:593 7

24. Louie Smith -

Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:52:593
25.  Alfie Lloyd Finished Youth 00:01:54:482 6

25. Alfie Lloyd -

Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:54:482
26.  Matthew Hicken Finished 00:01:55:504 0

26. Matthew Hicken -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:55:504
27.  Callum Hard Finished Youth 00:01:57:011 4

27. Callum Hard -

Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:57:011
28.  Lucas Mead Finished Youth 00:01:59:182 3

28. Lucas Mead -

Points: 3 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:59:182
29.  Tomas Elsmore Finished Youth 00:01:59:393 2

29. Tomas Elsmore -

Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:01:59:393
30.  William Fuell Birmingham BMX Club Finished Youth 00:02:00:219 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:00:219
31.  Liam Ross Finished 00:02:01:185 0

31. Liam Ross -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:01:185
32.  Joel Pickford Finished Youth 00:02:01:587 0

32. Joel Pickford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:01:587
33.  Liam Boniface Finished 00:02:05:949 0

33. Liam Boniface -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:05:949
34.  Conor Roberts Finished Youth 00:02:06:440 0

34. Conor Roberts -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:06:440
35.  Robby Johnston Finished Youth 00:02:20:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:20:500
36.  Mikey Lea Finished 00:02:26:799 0

36. Mikey Lea -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:26:799
37.  Connor Husband Finished Youth 00:02:31:291 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:31:291
38.  Tadhg Wear Finished 00:02:36:458 0

38. Tadhg Wear -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:36:458
39.  Lewis Perks Finished Youth 00:02:39:047 0

39. Lewis Perks -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:02:39:047

Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior - Results
1.  Joshua Mead Finished Junior 00:01:36:899 60

1. Joshua Mead -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:36:899
2.  Joseph Derrick Finished Junior 00:01:41:986 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:41:986
3.  Declan Willicombe Finished Junior 00:01:42:263 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:42:263
4.  Jake Gaskell Team Skene/Don Skene Cycles Finished Junior 00:01:43:396 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:43:396
5.  Owen Mapleson Dyffryn Conwy Finished Junior 00:01:45:008 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:45:008
6.  Alex Mcqueenie Finished 00:01:45:106 0

6. Alex Mcqueenie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:45:106
7.  Elliot Thombs Finished Junior 00:01:45:647 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:45:647
8.  Joseph Bower Pearce Cycles RT Finished Junior 00:01:45:676 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:45:676
9.  Ethan Phillips Finished Junior 00:01:46:880 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:46:880
10.  Jordan Colclough Finished 00:01:47:596 0

10. Jordan Colclough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:47:596
11.  William Thompson Finished Junior 00:01:47:658 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:47:658
12.  Toby Waters Finished Junior 00:01:48:165 19

12. Toby Waters -

Points: 19 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:48:165
13.  James Cudbertson Finished Junior 00:01:48:925 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:48:925
14.  Jim Monro Finished Junior 00:01:50:297 17

14. Jim Monro -

Points: 17 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:50:297
15.  Tom Hildred Finished Junior 00:01:50:402 16

15. Tom Hildred -

Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:50:402
16.  Drew Alker Finished Junior 00:01:51:940 15

16. Drew Alker -

Points: 15 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:51:940
17.  Luke Knight Finished Junior 00:01:52:202 14

17. Luke Knight -

Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:52:202
18.  Isaac Utton Gawton Gravity Hub Finished Junior 00:01:52:449 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:52:449
19.  Harry Attwood Finished Junior 00:01:52:980 12

19. Harry Attwood -

Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:52:980
20.  Drew Whatley Finished Junior 00:01:53:952 11

20. Drew Whatley -

Points: 11 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:53:952
21.  Daniel Blackmore Finished Junior 00:01:55:263 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:55:263
22.  Callum Rhead Finished Junior 00:01:55:598 9

22. Callum Rhead -

Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:55:598
23.  Ethan Pickett Finished Junior 00:01:55:666 8

23. Ethan Pickett -

Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:55:666
24.  Sam Lawson Finished 00:01:56:126 0

24. Sam Lawson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:56:126
25.  Hamish Melvin Finished 00:01:57:244 0

25. Hamish Melvin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:57:244
26.  George North Finished 00:01:58:319 0

26. George North -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:58:319
27.  Alexander Gray Milton Keynes BMX Racing Club Finished Junior 00:01:59:296 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:01:59:296
28.  Jack Morris Finished 00:02:05:689 0

28. Jack Morris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:05:689
29.  Cameron Ross Finished 00:02:06:456 0

29. Cameron Ross -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:06:456
30.  Alexander Scott Finished 00:02:50:681 0

30. Alexander Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:50:681
31.  Ben Phillips Finished 00:03:10:151 0

31. Ben Phillips -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:10:151

Master

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Master - Results
1.  Craig Taylor Finished Master 00:01:37:045 60

1. Craig Taylor -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:01:37:045
2.  Nick Platt Finished Master 00:01:38:861 50

2. Nick Platt -

Points: 50 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:01:38:861
3.  Nathan Cavalier Finished 00:01:39:467 0

3. Nathan Cavalier -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:39:467
4.  Ryan Telling Finished Master 00:01:41:952 40

4. Ryan Telling -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:01:41:952
5.  Jordan Cavalier Finished 00:01:42:103 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:42:103
6.  Seb Frost Finished Master 00:01:42:445 32

6. Seb Frost -

Points: 32 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:01:42:445
7.  Ryan West Finished 00:01:43:128 0

7. Ryan West -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:43:128
8.  Matthew Davies Malverns Classic Finished Master 00:01:45:873 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:01:45:873
9.  Andrew Hughes Finished Master 00:01:46:997 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:01:46:997
10.  Robert Hughes Finished 00:01:50:150 0

10. Robert Hughes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:50:150
11.  Steven King Finished 00:01:54:882 0

11. Steven King -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:54:882
12.  Ben Horne Finished Master 00:01:55:591 19

12. Ben Horne -

Points: 19 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:01:55:591
13.  Tim Morgan Finished 00:01:56:092 0

13. Tim Morgan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:56:092
14.  Daniel Smith Finished Master 00:01:58:693 0

14. Daniel Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:01:58:693
15.  Michael Wilson Finished 00:02:00:063 0

15. Michael Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:00:063
16.  David Pearson-Smith Finished Master 00:02:01:697 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:01:697
17.  Will Priestner Finished 00:02:02:180 0

17. Will Priestner -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:02:180
18.  Sam Gerrett Finished 00:02:02:899 0

18. Sam Gerrett -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:02:899
19.  Barney Howard Finished 00:02:03:091 0

19. Barney Howard -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:03:091
20.  Aled Williams Finished Master 00:02:04:097 11

20. Aled Williams -

Points: 11 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:04:097
21.  Ed Robinson Finished 00:02:05:510 0

21. Ed Robinson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:05:510
22.  Rob Escott Finished 00:02:05:980 0

22. Rob Escott -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:05:980
23.  James Heal Army Cycling Union Finished Master 00:02:07:827 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:07:827
24.  Peter Couldridge Finished Master 00:02:08:037 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:08:037
25.  Neil Clarke Congleton CC Finished Master 00:02:08:632 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:08:632
26.  Dane Fowler Army Cycling Union Finished Master 00:02:09:725 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:09:725
27.  Ryan Dean Finished 00:02:10:677 0

27. Ryan Dean -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:10:677
28.  Chris Edmunds Finished 00:02:10:875 0

28. Chris Edmunds -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:10:875
29.  Joseph Boswell Finished Master 00:02:13:170 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:13:170
30.  Robert Wanless Finished N/A 00:02:16:421 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:16:421
31.  Pete Wogan Finished Master 00:02:22:338 0

31. Pete Wogan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:22:338
32.  Toby Savage Finished 00:02:24:463 0

32. Toby Savage -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:24:463
33.  Mark Wilson Finished N/A 00:02:28:769 0

33. Mark Wilson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:28:769
34.  Toby Box Royal Air Force CA Finished Master 00:02:30:219 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:30:219
35.  Alexander Shorthouse Finished Master 00:02:40:748 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:40:748
36.  Sean Day Royal Air Force CA Finished N/A 00:02:40:877 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:40:877
37.  Sam Waters Finished 00:03:06:852 0

37. Sam Waters -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:06:852

Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran - Results
1.  David List Finished Veteran 00:01:39:977 60

1. David List -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:01:39:977
2.  Pete Crump Finished 00:01:44:911 0

2. Pete Crump -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:44:911
3.  David Fairservice Finished N/A 00:01:50:444 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:50:444
4.  Gareth Quinn Finished Veteran 00:01:50:902 40

4. Gareth Quinn -

Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:01:50:902
5.  Steven Smith Finished 00:01:53:032 0

5. Steven Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:53:032
6.  Sandy Plenty Finished Veteran 00:01:55:936 32

6. Sandy Plenty -

Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:01:55:936
7.  Ross Holding Finished 00:01:57:878 0

7. Ross Holding -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:57:878
8.  Philip Gray Malverns Classic Finished Veteran 00:01:58:212 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:01:58:212
9.  Michael Whyte Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Veteran 00:01:59:377 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:01:59:377
10.  Barry Husband Finished 00:02:01:243 0

10. Barry Husband -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:01:243
11.  Lee Pettitt Finished Veteran 00:02:02:174 0

11. Lee Pettitt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:02:174
12.  James Kennell Derwent Valley All Terrain Clu... Finished Master 00:02:03:446 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:03:446
13.  Lee Hammett Hatch Warren Beggarwood Cyclin... Finished Veteran 00:02:07:013 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:07:013
14.  Shane Maciak Finished N/A 00:02:11:198 0

14. Shane Maciak -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:11:198
15.  Adam Baverstock Finished 00:02:16:080 0

15. Adam Baverstock -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:16:080
16.  Andrew Old Finished 00:02:16:497 0

16. Andrew Old -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:16:497
17.  Eamonn Lawless Finished Veteran 00:02:17:891 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:17:891
18.  Philip Hall Finished 00:02:21:241 0

18. Philip Hall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:21:241
19.  John Boothman Finished Veteran 00:02:23:377 12

19. John Boothman -

Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:23:377
20.  David Johnston Finished 00:03:54:168 0

20. David Johnston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:54:168

Grand Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran - Results
1.  Trevor Harvey Finished 00:01:58:822 0

1. Trevor Harvey -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:58:822
2.  Paul Le Maitre Finished G/Vet 00:02:01:262 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:02:01:262
3.  Matthew Patrickson Finished 00:02:04:795 0

3. Matthew Patrickson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:04:795
4.  Malcolm Dunn Caersws DH BikePark Finished G/Vet 00:02:13:123 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:02:13:123
5.  Joe Killner Finished G/Vet 00:02:15:025 36

5. Joe Killner -

Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:02:15:025
6.  Shaun Tandy Finished G/Vet 00:02:21:638 32

6. Shaun Tandy -

Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:02:21:638
7.  Mark Buckingham Army Cycling Union Finished G/Vet 00:02:35:686 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:02:35:686
8.  Irvin Creighton Finished G/Vet 00:02:59:340 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:02:59:340

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Results
1.  Rosy Monaghan One Giant Leap Finished Junior 00:02:02:127 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:02:127
2.  Katie Purvis Finished Junior 00:02:14:754 50

2. Katie Purvis -

Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:02:14:754
3.  Emily Walker Finished 00:02:22:450 0

3. Emily Walker -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:22:450

Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Women - Results
1.  Jessica Stone Finished Elite 00:01:53:330 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:01:53:330
2.  Abbie Sloan Pearce Cycles RT Finished Elite 00:02:03:263 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:02:03:263

Senior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Women - Results
1.  Corinna Brisbourne Finished Senior 00:02:07:513 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:02:07:513
2.  Coralie Souchal Finished 00:02:11:899 0

2. Coralie Souchal -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:11:899
3.  Emily Beckett Finished Master 00:02:15:937 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:15:937
4.  Helen Roddis Finished 00:02:19:040 0

4. Helen Roddis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:19:040
5.  Ebony Webber Finished 00:02:19:237 0

5. Ebony Webber -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:19:237
6.  Monika Mixova Finished 00:02:19:531 0

6. Monika Mixova -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:19:531
7.  Brittany Littlewood Finished Master 00:02:25:282 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:25:282
8.  Amanda Tanfield Finished Master 00:02:28:590 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:28:590
9.  Ellie Dewdney Moore Large/O'Neal Race Team Finished Master 00:02:33:762 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Master | Time: 00:02:33:762
10.  Rene Stent Finished Veteran 00:02:41:377 60

10. Rene Stent -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:02:41:377
11.  Queenie Waterman Finished 00:03:35:387 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:35:387

About the Event

Info for Riders

Practice on Saturday 9.30am-4.30pm and Sunday 8.30am-10.30am. Racing starts Sunday at 11am. 

The Races

Juvenile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Juvenile
Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Youth
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Youth
Junior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Junior
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Junior
Expert Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Expert
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Expert
Elite Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Elite
Senior Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Senior
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Senior
Master Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Master
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Master
Veteran Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Veteran
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Veteran
Grand Veteran Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A G/Vet
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | G/Vet
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 01:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile
Sat 26/05/18 – 01:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Juvenile
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Youth
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Youth
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Junior, Juvenil...
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Junior, Juvenil...
Elite Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Elite
Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A G/Vet, Master, ...
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | G/Vet, Master, ...
Master Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Master
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Master
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Veteran
Sat 26/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB DH Regional A | Veteran

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk