Aberystwyth Seafront Criteriums & Welsh Criterium Championships

Closed Circuit , Aberystwyth – Saturday, 26 May 2018

Event Summary

Event Overview

Town centre racing in the heart of Aberystwyth. A full programme of races for local schools,right up to E/1/2 categories (male and female) to decide the Welsh Criterium Champions for 2018.. Starts at 9.30am leading to the men's E/1/2 race at 4pm. 

Part of the Aberystwth Cycling Festival www.abercyclefest.com

Event Details

Event URN:

422429

Start Date:

Sat, 26th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Aberystwyth Promenade, Marine Terrace, Aberystwyth, SY23 3BX
View map

Entry close date

Thu, 24th May 2018

Event Organiser:

Shelley Childs
01970833902
info@abercyclefest.com

Results

Confirmed Results

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Men - Results
1.  Hefin Evans Bynea CC Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ben Simmons Alé DMT Cipollini UK Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ashley Fletcher BPF Cycling Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Daniel Colman Pembrokeshire Velo Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Evan Powell Pontypool RCC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Kieran Wynne-Cattanach Team B38 / Underpin Racing Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Huw Owen Finished 3rd 10

7. Huw Owen -

Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Dave Tilling BPF Cycling Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Tom Mansfield 365velo Racing club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alex Harvey Team KTM UK Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Jacob Sparrow Ludlow Brewery Race Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Kristian Bond Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Kinsey McIlquham Cardiff Ajax CC Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Russell Peace BPF Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Michael Davis BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Thomas Ashford Royal Air Force CA Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- George Beck BIKESTRONG-KTM Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Kyle Dovey Ely Race Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Christopher Gibbard Bynea CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Thomas Grigson BIKESTRONG-KTM Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Thomas Hogan BPF Cycling Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Rhys Howells Rapha Cycling Club Disqualified Elite 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: Elite
--- Morgan Hughes 365 4 Bikes Academy Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Phillips Bristol RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Rhys Did not finish 0

16. James Rhys -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Danny Roberts Anglesey Cycling Group Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Robert Rogers Team PB Performance Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Matthew Rowe VELOFLOW CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Salvidge BPF Cycling Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Alexandre Touche ActiveEdge Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Thomas Webb BIKESTRONG-KTM Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Andrew Williams Steele Davis Via Roma RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Woolley Ystwyth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Jamie Crump Successcycling.co.uk Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Owain Roberts Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  George Mills-Keeling Pro Vision Race Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Christopher Mann Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ben Oliver-Lewis The Bulls Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ryan Watkins Cardiff Ajax CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Cai Edwards Clwb Beicio Egni Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Ifangruff Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Deio Jones Clwb Beicio Egni Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Christopher Mann Marsh Tracks Racing - Trek Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Samuel Reakes Bynea CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Oliver Rowlands Newport Phoenix CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Jack Williams Clwb Beicio Egni Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joe Peatson Ely Race Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Troy Fry BIKESTRONG-KTM Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Luke Hardman Chateau Impney Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Craig Guy Fred Williams Cycles Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Stuart Jameson Solihull CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Orrock Mapperley CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Kristian Bond Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Benjamin Tanner Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Tyler Brennan Hafren CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Dean Jones Ely Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Luke Churchus Gannet CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Daniel Fox Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ben Osborne NFTO Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Darren Morgan Ely Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Paul Griffith Clwb Beicio Egni Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Caron Jones Ynys Mon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  David Fellows Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Ciaran Rowett Ystwyth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Lawrence James Cotswold Veldrijden Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Martin Canes Chateau Impney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ryan Griffiths Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Alun Huws Clwb Beicio Egni Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Scott Roberts Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Carl Rose Ely Race Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Matt Morris Gannet CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Philip Thomas Hafren CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  James Akerman Breakfast Club Velo (BC Velo) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Iwan Jones Jeremy Rees Cycles RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Benjamin Billingham Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Robert Snook BIKESTRONG-KTM Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Rhys Williams Clwb Beicio Egni Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Malcolm Dines Rasio Llwybr Llwynog Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Dan Holley Cycle-Tec Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Thomas Hughes Pro Vision Cycle Clothing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Bryn Hewkin Breakfast Club Velo (BC Velo) Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
38.  Andrew Watkins Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Rhodri Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Jac Gruffydd Clwb Beicio Egni Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Ryan Baggs Latchem Sunwise Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- James Banks Ely Race Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ashley Banks Hafren CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Christopher Davies Forza Cycles Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ryan Dummer Did not start 4th 0

40. Ryan Dummer -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Lee Evangelista BIKESTRONG-KTM Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Dylan Evans Velo Teifi Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Dilwyn Jones Did not finish N/A 0

40. Dilwyn Jones -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Huw Owen Did not start 3rd 0

40. Huw Owen -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Brett Smith BIKESTRONG-KTM Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- George Walters Velo Teifi Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Matthew Williams Cardiff Ajax CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Carl Woodfield 365velo Racing club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Senior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Women - Results
1.  Danielle Rowe MBE WaowDeals Pro Cycling Finished Elite 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Bethany Taylor Bianchi Dama Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Gwenno Hughes Torelli-Brother Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Rebecca Richardson Hafren CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Leah Brewer Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lois Brewer Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Anita Saycell Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sara Mela Finished 0

8. Sara Mela -

Points: 0 | Status: Finished
--- Deborah John The Racing Chance Foundation Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Claire Walters Jeremy Rees Cycles RT Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Karen Whyte VeloVitesse Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Charlotte Mitchell Newport Phoenix CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emily Larwood The Racing Chance Foundation Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Cadi Jones Boompods EDCO NRG Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Elena Shaw Cardiff Ajax CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Masters 40+ Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters 40+ Men - Results
1.  Frazer White Pontypool RCC Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Glyndwr Griffiths 73Degrees CC Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  David Parry Ynys Mon Race Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Zach Minto Cardiff JIF Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  David Povall Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Hayward Pontypool RCC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Wayne Maguire Ystwyth Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Huw Bendall MOC CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Nicholas Owen Abingdon Race Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Andrew Evans Ludlow Brewery Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Dave Williams Clwb Beicio Egni Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Tim Spencer Ludlow Brewery Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Paul Lewis Cycle-Tec Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Andy Davies Revolutions Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Eugene Kenny Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Stuart Jameson Solihull CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Masters 50+ Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters 50+ Men - Results
1.  Dion Thomas Bynea CC Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Courtney Rowe VELOFLOW CC Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jeremy Rees Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Michael Hall Port Talbot Wheelers Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Steffan Jones Clwb Beicio Egni Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Gary Henley Cardiff Ajax CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Simon Jenkins Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Andrew Haines Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andy Firman Cycle-Tec Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Nicholas Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Christopher Lloyd Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  David Perry Clwb Seiclo Caron Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Ieuan Davies Ystwyth Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tim Rich VELOFLOW CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

U16 Boys Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Championship - Results
1.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Bryn Davies Towy Riders Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Iwan Evans The Bulls Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Liam James-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Euan Taylor Avid Sport Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Samuel Holwill Hafren CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Cian Roberts Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Euan Hawkins Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Endaf Williams West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Bevan Smith Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Ethan Browne The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Tomos Land Rhos On Sea Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Dominic Omidvar Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Tomos Jones West Wales Cycle Racing Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Billy Norton Ely Race Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- William Truelove Abergavenny Road Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Championship - Results
1.  Eluned King Towy Riders Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emma Finucane Towy Riders Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Danielle Parker Team Backstedt/Hotchillee Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Tia Froom Abergavenny Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rhian Hamm Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Shannon Haird West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Rhian Edmunds Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Lwsi Gocher Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Championship - Results
1.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ifan Roberts-Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Xavier Teece-Round Sportcity Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Seth Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jameson Pero Rhyl Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Fred Meredith Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Evan Burgess Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Kieron Heuberger Gower Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Finley Jones Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Cai Curtis-Roberts Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  William Neale Rhos On Sea Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Rhys Thomas Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Luke Williams Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Oliver Jones Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Gerwyn Humphreys Ystwyth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Hayden Thomas Bristol Cycling Development Sq... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Emyr Truelove Abergavenny Road Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Championship - Results
1.  Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Awen Roberts Towy Riders Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Bethany Bennett Precision Nutrition Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Freya Evans The Bulls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Aoife Matthews Finished 0

6. Aoife Matthews -

Points: 0 | Status: Finished
--- Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Championship - Results
1.  Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryu Roberts Hayamizu Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph Wright Minehead Merlins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ruben Stacey North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Rory Gravelle Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Iestyn Jones Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Max Bufton Hafren CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Morgan Frederick Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Cian Evans The Bulls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Oscar Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Benjamin Wilkinson Rhos On Sea Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Gwion Humpreys Ystwyth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Steffan Hunt Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Elliot Jones Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Aled Davies Gower Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Brendan Muriithi Cross Ystwyth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  William Arnopp Whitchurch Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Championship - Results
1.  Imogen Morris Gower Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Rebecca Codd Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Niamh Morgan Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Briony Roberts Hafren CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Elliw Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Louis Wright Minehead Merlins Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Noah White Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Finn Davies A Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Daniel Davies Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Iestyn Evans Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Charlie Baxter Ystwyth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Tristan Warrender Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Elliot Turner Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Joshua Palmer Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Samuel Stewart-Ball Rhos On Sea Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Daniel Warrender Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Ruben Brandon-Higgs Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Meuryn Rees The Bulls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Luke Grover Finished 0

14. Luke Grover -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Ilan Dafydd Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Robert Lewis The Bulls Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Sean Bevan Finished 0

17. Sean Bevan -

Points: 0 | Status: Finished
--- Isaac Hughes Rhos On Sea Cycling Club Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Mabli Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aelwen Davies The Bulls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lara Omidvar Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Hawys Richards West Wales Cycle Racing Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Cari Morgan-Williams Finished 0

5. Cari Morgan-Williams -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Rebecca Clarke Finished 0

6. Rebecca Clarke -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Llinos Davies Gower Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Anes Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Jessica Bufton Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Olivia Brook Finished 0

10. Olivia Brook -

Points: 0 | Status: Finished
--- Seren Borland Rhos On Sea Cycling Club Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Catrin Daniel Did not start 0

10. Catrin Daniel -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Imogen McAdie Did not start 0

10. Imogen McAdie -

Points: 0 | Status: Did not start

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Finlay Burns Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Kellan Heuberger Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Jude White Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Cameron Reeves Abergavenny Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Talan Jones Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Meilir Davies Finished 0

6. Meilir Davies -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Victor Meredith Hafren CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Osian Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Gruff Morgan Finished 0

9. Gruff Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Noah Oldfield Hafren CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Cadan Lloyd-Jones West Wales Cycle Racing Team Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Owain Lewis Finished 0

12. Owain Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Steffan Dines Finished E 0

13. Steffan Dines -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Ryder Frederick Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
15.  Cian Dines Finished E 0

15. Cian Dines -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
16.  Freddie Roberts Hafren CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Ben Turner Hafren CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
18.  Efan Lewis Finished 0

18. Efan Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Lucas Hughes Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Joshua Hughes Rhos On Sea Cycling Club Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Isaac McAdie Did not start 0

19. Isaac McAdie -

Points: 0 | Status: Did not start

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Eimear Morgan Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Poppie Haynes Ystwyth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Laura Thompson Brook West Wales Cycle Racing Team Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Alaina Jones Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Please register beforehand to be eligable for the Welsh Championships.

The Races

Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 15:25 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 15:25
National B, Band 3
01 hr
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 15:25 Regional Junior Only Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 15:25
Regional Junior Only, Band 4
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 14:35 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 14:35

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins
Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 13:00 Women Only Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 13:00
Women Only, Band 4
40 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 13:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 13:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
Masters 40+ Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 13:50 Regional Masters C+ Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 13:50
Regional Masters C+, Band 4
45 mins
Masters 40+ Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 13:00 Women Only Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 13:00
Women Only, Band 4
45 mins
Masters 50+ Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 13:00 Regional Masters C+ Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 13:00
Regional Masters C+, Band 4
45 mins
Masters 50+ Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 14:15 Women Only Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 14:15
Women Only, Band 4
45 mins
U16 Boys Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 12:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 12:15
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 12:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 12:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:35 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 11:35
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 11:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 10:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 10:45
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 10:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 10:45
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 10:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 10:45
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 10:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 10:45
Youth Only, None
20 mins
Year 6 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 10:30 Go-Ride Racing None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry:
Sat 26/05/18 – 10:30
Go-Ride Racing, None
15 mins / plus 2 laps
Year 6 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 10:30 Go-Ride Racing None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry:
Sat 26/05/18 – 10:30
Go-Ride Racing, None
15 mins / plus 2 laps
Year 5 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 10:00 Go-Ride Racing None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry:
Sat 26/05/18 – 10:00
Go-Ride Racing, None
15 mins / plus 2 laps
Year 5 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 10:15 Go-Ride Racing None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry:
Sat 26/05/18 – 10:15
Go-Ride Racing, None
15 mins / plus 2 laps
Year 4 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 09:30 Go-Ride Racing None --- 10 mins / plus 1 laps
Entry:
Sat 26/05/18 – 09:30
Go-Ride Racing, None
10 mins / plus 1 laps
Year 4 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 09:45 Go-Ride Racing None --- 10 mins / plus 1 laps
Entry:
Sat 26/05/18 – 09:45
Go-Ride Racing, None
10 mins / plus 1 laps
Year 3 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 09:00 Go-Ride Racing None --- 10 mins / plus 1 laps
Entry:
Sat 26/05/18 – 09:00
Go-Ride Racing, None
10 mins / plus 1 laps
Year 3 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 09:15 Go-Ride Racing None --- 10 mins / plus 1 laps
Entry:
Sat 26/05/18 – 09:15
Go-Ride Racing, None
10 mins / plus 1 laps

Event Summary

Event Overview

Town centre racing in the heart of Aberystwyth. A full programme of races for local schools,right up to E/1/2 categories (male and female) to decide the Welsh Criterium Champions for 2018.. Starts at 9.30am leading to the men's E/1/2 race at 4pm. 

Part of the Aberystwth Cycling Festival www.abercyclefest.com

Event Details

Event URN:

422429

Start Date:

Sat, 26th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Aberystwyth Promenade, Marine Terrace, Aberystwyth, SY23 3BX
View map

Entry close date

Thu, 24th May 2018

Event Organiser:

Shelley Childs
01970833902
info@abercyclefest.com

Results

Confirmed Results

Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Men - Results
1.  Hefin Evans Bynea CC Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ben Simmons Alé DMT Cipollini UK Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ashley Fletcher BPF Cycling Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Daniel Colman Pembrokeshire Velo Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Evan Powell Pontypool RCC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Kieran Wynne-Cattanach Team B38 / Underpin Racing Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Huw Owen Finished 3rd 10

7. Huw Owen -

Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Dave Tilling BPF Cycling Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Tom Mansfield 365velo Racing club Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alex Harvey Team KTM UK Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Jacob Sparrow Ludlow Brewery Race Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Kristian Bond Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Kinsey McIlquham Cardiff Ajax CC Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Russell Peace BPF Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Michael Davis BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Thomas Ashford Royal Air Force CA Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- George Beck BIKESTRONG-KTM Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Kyle Dovey Ely Race Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Christopher Gibbard Bynea CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Thomas Grigson BIKESTRONG-KTM Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Thomas Hogan BPF Cycling Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Rhys Howells Rapha Cycling Club Disqualified Elite 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: Elite
--- Morgan Hughes 365 4 Bikes Academy Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Phillips Bristol RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Rhys Did not finish 0

16. James Rhys -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Danny Roberts Anglesey Cycling Group Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Robert Rogers Team PB Performance Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Matthew Rowe VELOFLOW CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Salvidge BPF Cycling Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Alexandre Touche ActiveEdge Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Thomas Webb BIKESTRONG-KTM Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Andrew Williams Steele Davis Via Roma RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Woolley Ystwyth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Jamie Crump Successcycling.co.uk Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Owain Roberts Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  George Mills-Keeling Pro Vision Race Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Christopher Mann Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ben Oliver-Lewis The Bulls Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ryan Watkins Cardiff Ajax CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Cai Edwards Clwb Beicio Egni Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Ifangruff Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Deio Jones Clwb Beicio Egni Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Christopher Mann Marsh Tracks Racing - Trek Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Samuel Reakes Bynea CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Oliver Rowlands Newport Phoenix CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Jack Williams Clwb Beicio Egni Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joe Peatson Ely Race Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Troy Fry BIKESTRONG-KTM Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Luke Hardman Chateau Impney Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Craig Guy Fred Williams Cycles Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Stuart Jameson Solihull CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Orrock Mapperley CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Kristian Bond Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Benjamin Tanner Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Tyler Brennan Hafren CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Dean Jones Ely Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Luke Churchus Gannet CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Daniel Fox Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ben Osborne NFTO Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Darren Morgan Ely Race Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Paul Griffith Clwb Beicio Egni Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Caron Jones Ynys Mon Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  David Fellows Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Ciaran Rowett Ystwyth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Lawrence James Cotswold Veldrijden Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Martin Canes Chateau Impney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ryan Griffiths Hafren CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Alun Huws Clwb Beicio Egni Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Scott Roberts Marsh Tracks Racing - Trek Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Carl Rose Ely Race Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Matt Morris Gannet CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Philip Thomas Hafren CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  James Akerman Breakfast Club Velo (BC Velo) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Iwan Jones Jeremy Rees Cycles RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Benjamin Billingham Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Robert Snook BIKESTRONG-KTM Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Rhys Williams Clwb Beicio Egni Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Malcolm Dines Rasio Llwybr Llwynog Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Dan Holley Cycle-Tec Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Thomas Hughes Pro Vision Cycle Clothing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Bryn Hewkin Breakfast Club Velo (BC Velo) Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
38.  Andrew Watkins Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Rhodri Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Jac Gruffydd Clwb Beicio Egni Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Ryan Baggs Latchem Sunwise Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- James Banks Ely Race Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ashley Banks Hafren CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Christopher Davies Forza Cycles Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ryan Dummer Did not start 4th 0

40. Ryan Dummer -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Lee Evangelista BIKESTRONG-KTM Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Dylan Evans Velo Teifi Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Dilwyn Jones Did not finish N/A 0

40. Dilwyn Jones -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Huw Owen Did not start 3rd 0

40. Huw Owen -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Brett Smith BIKESTRONG-KTM Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- George Walters Velo Teifi Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Matthew Williams Cardiff Ajax CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Carl Woodfield 365velo Racing club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Senior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Women - Results
1.  Danielle Rowe MBE WaowDeals Pro Cycling Finished Elite 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Bethany Taylor Bianchi Dama Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Gwenno Hughes Torelli-Brother Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Rebecca Richardson Hafren CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Leah Brewer Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lois Brewer Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Anita Saycell Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sara Mela Finished 0

8. Sara Mela -

Points: 0 | Status: Finished
--- Deborah John The Racing Chance Foundation Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Claire Walters Jeremy Rees Cycles RT Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Karen Whyte VeloVitesse Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Charlotte Mitchell Newport Phoenix CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emily Larwood The Racing Chance Foundation Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Cadi Jones Boompods EDCO NRG Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Elena Shaw Cardiff Ajax CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

Masters 40+ Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters 40+ Men - Results
1.  Frazer White Pontypool RCC Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Glyndwr Griffiths 73Degrees CC Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  David Parry Ynys Mon Race Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Zach Minto Cardiff JIF Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  David Povall Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Hayward Pontypool RCC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Wayne Maguire Ystwyth Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Huw Bendall MOC CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Nicholas Owen Abingdon Race Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Andrew Evans Ludlow Brewery Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Dave Williams Clwb Beicio Egni Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Tim Spencer Ludlow Brewery Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Paul Lewis Cycle-Tec Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Andy Davies Revolutions Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Eugene Kenny Ystwyth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Stuart Jameson Solihull CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Masters 50+ Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters 50+ Men - Results
1.  Dion Thomas Bynea CC Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Courtney Rowe VELOFLOW CC Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jeremy Rees Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Michael Hall Port Talbot Wheelers Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Steffan Jones Clwb Beicio Egni Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Gary Henley Cardiff Ajax CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Simon Jenkins Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Andrew Haines Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andy Firman Cycle-Tec Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Nicholas Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Christopher Lloyd Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  David Perry Clwb Seiclo Caron Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Ieuan Davies Ystwyth Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tim Rich VELOFLOW CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

U16 Boys Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Championship - Results
1.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Bryn Davies Towy Riders Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Iwan Evans The Bulls Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Liam James-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Euan Taylor Avid Sport Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Samuel Holwill Hafren CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  William Harding Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Cian Roberts Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Euan Hawkins Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Endaf Williams West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Bevan Smith Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Ethan Browne The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Tomos Land Rhos On Sea Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Dominic Omidvar Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Tomos Jones West Wales Cycle Racing Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Billy Norton Ely Race Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- William Truelove Abergavenny Road Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Championship - Results
1.  Eluned King Towy Riders Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emma Finucane Towy Riders Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Danielle Parker Team Backstedt/Hotchillee Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Tia Froom Abergavenny Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rhian Hamm Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Shannon Haird West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Rhian Edmunds Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Lwsi Gocher Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Championship - Results
1.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Ifan Roberts-Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Xavier Teece-Round Sportcity Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Seth Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jameson Pero Rhyl Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Fred Meredith Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Evan Burgess Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Kieron Heuberger Gower Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Finley Jones Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Cai Curtis-Roberts Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  William Neale Rhos On Sea Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Rhys Thomas Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Luke Williams Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Oliver Jones Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Gerwyn Humphreys Ystwyth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Hayden Thomas Bristol Cycling Development Sq... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Emyr Truelove Abergavenny Road Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Championship - Results
1.  Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Awen Roberts Towy Riders Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Bethany Bennett Precision Nutrition Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Freya Evans The Bulls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Aoife Matthews Finished 0

6. Aoife Matthews -

Points: 0 | Status: Finished
--- Zoe Backstedt Maindy Flyers Youth CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Championship - Results
1.  Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryu Roberts Hayamizu Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph Wright Minehead Merlins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ruben Stacey North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Rory Gravelle Towy Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Iestyn Jones Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Max Bufton Hafren CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Morgan Frederick Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Cian Evans The Bulls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Oscar Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Benjamin Wilkinson Rhos On Sea Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Gwion Humpreys Ystwyth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Steffan Hunt Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Elliot Jones Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Aled Davies Gower Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Brendan Muriithi Cross Ystwyth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  William Arnopp Whitchurch Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Championship - Results
1.  Imogen Morris Gower Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Rebecca Codd Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Niamh Morgan Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Briony Roberts Hafren CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Elliw Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Louis Wright Minehead Merlins Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Noah White Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Finn Davies A Cycling Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Daniel Davies Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Iestyn Evans Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Charlie Baxter Ystwyth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Tristan Warrender Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Elliot Turner Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Joshua Palmer Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Samuel Stewart-Ball Rhos On Sea Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Daniel Warrender Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Ruben Brandon-Higgs Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Meuryn Rees The Bulls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Luke Grover Finished 0

14. Luke Grover -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Ilan Dafydd Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Robert Lewis The Bulls Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Sean Bevan Finished 0

17. Sean Bevan -

Points: 0 | Status: Finished
--- Isaac Hughes Rhos On Sea Cycling Club Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Mabli Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Aelwen Davies The Bulls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lara Omidvar Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Hawys Richards West Wales Cycle Racing Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Cari Morgan-Williams Finished 0

5. Cari Morgan-Williams -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Rebecca Clarke Finished 0

6. Rebecca Clarke -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Llinos Davies Gower Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Anes Jones Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Jessica Bufton Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Olivia Brook Finished 0

10. Olivia Brook -

Points: 0 | Status: Finished
--- Seren Borland Rhos On Sea Cycling Club Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Catrin Daniel Did not start 0

10. Catrin Daniel -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Imogen McAdie Did not start 0

10. Imogen McAdie -

Points: 0 | Status: Did not start

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Finlay Burns Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Kellan Heuberger Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Jude White Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Cameron Reeves Abergavenny Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Talan Jones Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Meilir Davies Finished 0

6. Meilir Davies -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Victor Meredith Hafren CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Osian Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Gruff Morgan Finished 0

9. Gruff Morgan -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Noah Oldfield Hafren CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Cadan Lloyd-Jones West Wales Cycle Racing Team Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Owain Lewis Finished 0

12. Owain Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Steffan Dines Finished E 0

13. Steffan Dines -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Ryder Frederick Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
15.  Cian Dines Finished E 0

15. Cian Dines -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
16.  Freddie Roberts Hafren CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
17.  Ben Turner Hafren CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
18.  Efan Lewis Finished 0

18. Efan Lewis -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Lucas Hughes Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Joshua Hughes Rhos On Sea Cycling Club Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Isaac McAdie Did not start 0

19. Isaac McAdie -

Points: 0 | Status: Did not start

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Eimear Morgan Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Poppie Haynes Ystwyth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Laura Thompson Brook West Wales Cycle Racing Team Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Alaina Jones Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Please register beforehand to be eligable for the Welsh Championships.

The Races

Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 15:25 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 15:25
National B, Band 3
01 hr
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 15:25 Regional Junior Only Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 15:25
Regional Junior Only, Band 4
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 14:35 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 14:35

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins
Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 13:00 Women Only Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 13:00
Women Only, Band 4
40 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 13:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 13:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
Masters 40+ Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 13:50 Regional Masters C+ Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 13:50
Regional Masters C+, Band 4
45 mins
Masters 40+ Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 13:00 Women Only Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 13:00
Women Only, Band 4
45 mins
Masters 50+ Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 13:00 Regional Masters C+ Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 13:00
Regional Masters C+, Band 4
45 mins
Masters 50+ Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 14:15 Women Only Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sat 26/05/18 – 14:15
Women Only, Band 4
45 mins
U16 Boys Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 12:15 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 12:15
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 12:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 12:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:35 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 11:35
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 11:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:10 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 11:10
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 10:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 10:45
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 10:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 10:45
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 10:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 10:45
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 10:45 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 26/05/18 – 10:45
Youth Only, None
20 mins
Year 6 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 10:30 Go-Ride Racing None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry:
Sat 26/05/18 – 10:30
Go-Ride Racing, None
15 mins / plus 2 laps
Year 6 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 10:30 Go-Ride Racing None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry:
Sat 26/05/18 – 10:30
Go-Ride Racing, None
15 mins / plus 2 laps
Year 5 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 10:00 Go-Ride Racing None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry:
Sat 26/05/18 – 10:00
Go-Ride Racing, None
15 mins / plus 2 laps
Year 5 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 10:15 Go-Ride Racing None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry:
Sat 26/05/18 – 10:15
Go-Ride Racing, None
15 mins / plus 2 laps
Year 4 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 09:30 Go-Ride Racing None --- 10 mins / plus 1 laps
Entry:
Sat 26/05/18 – 09:30
Go-Ride Racing, None
10 mins / plus 1 laps
Year 4 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 09:45 Go-Ride Racing None --- 10 mins / plus 1 laps
Entry:
Sat 26/05/18 – 09:45
Go-Ride Racing, None
10 mins / plus 1 laps
Year 3 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 09:00 Go-Ride Racing None --- 10 mins / plus 1 laps
Entry:
Sat 26/05/18 – 09:00
Go-Ride Racing, None
10 mins / plus 1 laps
Year 3 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 09:15 Go-Ride Racing None --- 10 mins / plus 1 laps
Entry:
Sat 26/05/18 – 09:15
Go-Ride Racing, None
10 mins / plus 1 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk