Surrey League May 3-Day Stage Race

Road , Surrey – Saturday, 05 May 2018

Event Summary

Event Overview

Courses and HQ information update

Stage 1 - Dunsfold - HQ Winn Memorial Hall, Dunsfold, Surrey GU8 4LF.
Stage 2 - Cutmill - HQ Elstead Village Hall, Thursley Road, Godalming GU8 6DG.
Stage 3 - Lingfield - HQ Lingfield Lodge Farm, Moor Lane, Marsh Green, Kent TN8 5QS.

Event Details

Event URN:

422382

Start Date:

Sat, 5th May 2018

Finish date:

Mon, 7th May 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Winn Memorial Hall, Binhams Meadow, Dunsfold, Surrey, GU8 4LF

View map

Results

Confirmed Results

Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Overall - Results
1.  Steve Calland Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matt Owen WORX Factory Racing Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Warren Jesse Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Nick Martin Crawley Wheelers Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Oliver Fenton Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Richard Seabrook Kingston Wheelers CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  James Bonham Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Declan Egan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Christopher Carroll WyndyMilla Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Philip Palmer Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Ian Bray Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Alex Randall Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Sebastian Ashton Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Tom Duncan WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  George Skinner Norwood Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Peter Allan WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Paul Hollingsworth WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  James Black London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Aaron Espin Rojo London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Jonathan Gales Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Roger Theron VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Dominic Wilson Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  John Hale WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Jonathan Pontin Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Michael Guilford Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Lawrence Coyle Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Thomas Hansell Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Adam Przedrzymirski London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Gavin Ash Worthing Excelsior CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Shaun King Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Jonathan Steer Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Elliot Sharrad-Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Christopher Roberts Velosport Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Gavin Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  David Murrell London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Tom Herbert Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Callum McQueen Pedal Heaven RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1 - Results
1.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jonathan Gales Dulwich Paragon CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Declan Egan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Steve Calland Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Warren Jesse Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gary Brind Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Michael Guilford Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Tristan Grigalis WyndyMilla Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Matt Owen WORX Factory Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Christopher Carroll WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Black London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Christopher Roberts Velosport Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  James Bonham Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Adam Przedrzymirski London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Andrew Lindsay Surrey Hills Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Ian Bray Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Gavin Ash Worthing Excelsior CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Tom Duncan WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Nick Martin Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Oliver Fenton Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Elliot Sharrad-Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Jacob Hermann Onyx Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Peter Allan WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Shaun King Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Lawrence Coyle Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Sebastian Ashton Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Philip Palmer Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Jonathan Pontin Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Callum Clark Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Alex Randall Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Paul Hollingsworth WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Richard Seabrook Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Jonathan Steer Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Aaron Espin Rojo London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  George Skinner Norwood Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Jamie Olsson G!RO Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Thomas Hansell Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Jack Churchill VC Jubilee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Roger Theron VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Max Thomson Adalta Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
50.  Gavin Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Joseph Gokmen London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Dominic Wilson Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  John Hale WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Tom Herbert Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Michael Coyle Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Callum McQueen Pedal Heaven RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  Andrew Hill Adalta Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
58.  David Murrell London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Tim Moody Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Daren Austin Twickenham CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Thomas Whatley Paceline RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2 - Results
1.  Steve Calland Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matt Owen WORX Factory Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Warren Jesse Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Richard Seabrook Kingston Wheelers CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Nick Martin Crawley Wheelers Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Oliver Fenton Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  James Bonham Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Roger Theron VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Christopher Carroll WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Tom Duncan WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  George Skinner Norwood Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Dominic Wilson Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Philip Palmer Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Declan Egan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Andrew Lindsay Surrey Hills Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  John Hale WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Sebastian Ashton Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Paul Hollingsworth WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Ian Bray Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Alex Randall Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Peter Allan WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  James Black London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Shaun King Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Aaron Espin Rojo London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Joseph Gokmen London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Jonathan Gales Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Gavin Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Thomas Hansell Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Jonathan Pontin Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Tom Herbert Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  David Murrell London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Callum McQueen Pedal Heaven RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Jack Churchill VC Jubilee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Gavin Ash Worthing Excelsior CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Lawrence Coyle Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Michael Guilford Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Adam Przedrzymirski London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Jonathan Steer Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Christopher Roberts Velosport Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Elliot Sharrad-Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Daren Austin Twickenham CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Gary Brind Southdowns Bikes – Casco PET Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Callum Clark Southdowns Bikes – Casco PET Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Michael Coyle Brighton Mitre CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Tristan Grigalis WyndyMilla Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jacob Hermann Onyx Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Andrew Hill Adalta Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tim Moody Addiscombe CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jamie Olsson G!RO Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Max Thomson Adalta Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Thomas Whatley Paceline RT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3 - Results
1.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Steve Calland Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Fenton Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Declan Egan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jonathan Gales Dulwich Paragon CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Warren Jesse Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Philip Palmer Twickenham CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Bonham Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Richard Seabrook Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  George Skinner Norwood Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Christopher Carroll WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  David Murrell London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Lawrence Coyle Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Nick Martin Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Thomas Hansell Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Michael Guilford Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Elliot Sharrad-Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Matt Owen WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Alex Randall Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Peter Allan WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Adam Przedrzymirski London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  James Black London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Jonathan Pontin Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Dominic Wilson Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Ian Bray Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  John Hale WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Aaron Espin Rojo London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Sebastian Ashton Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Roger Theron VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Tom Duncan WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Paul Hollingsworth WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Gavin Ash Worthing Excelsior CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Christopher Roberts Velosport Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Jonathan Steer Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Gavin Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Tom Herbert Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Callum McQueen Pedal Heaven RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Shaun King Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Daren Austin Twickenham CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Gary Brind Southdowns Bikes – Casco PET Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Jack Churchill VC Jubilee Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Callum Clark Southdowns Bikes – Casco PET Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Michael Coyle Brighton Mitre CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Joseph Gokmen London Dynamo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tristan Grigalis WyndyMilla Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Jacob Hermann Onyx Racing Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Andrew Hill Adalta Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Andrew Lindsay Surrey Hills Cycleworks Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tim Moody Addiscombe CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jamie Olsson G!RO Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Max Thomson Adalta Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Thomas Whatley Paceline RT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Stage 1 - Dunsfold, Stage 2 - Cutmill, Stage 3 - Lingfield  Entry Fee for Surrey League members is £70 Entry Fee for non Surrey League members is £80 Non Surrey League members can not enter this stage race until 21 days to go Only 6 riders per club may enter this stage race On-line entry is via RiderHQ

The Races

Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 10:00 Regional A Band 3 2nd, 3rd 336km / 209 miles
Entry: Online: (£80.00 + £1.00 Application fee), On Day: (£80.00)
Sat 05/05/18 – 10:00
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd
336km / 209 miles
Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 10:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd 112km / 70 miles
Entry:
Sat 05/05/18 – 10:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
112km / 70 miles
Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd 112km / 70 miles
Entry:
Sun 06/05/18 – 10:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
112km / 70 miles
Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/05/18 10:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd 112km / 70 miles
Entry:
Mon 07/05/18 – 10:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
112km / 70 miles

Event Summary

Event Overview

Courses and HQ information update

Stage 1 - Dunsfold - HQ Winn Memorial Hall, Dunsfold, Surrey GU8 4LF.
Stage 2 - Cutmill - HQ Elstead Village Hall, Thursley Road, Godalming GU8 6DG.
Stage 3 - Lingfield - HQ Lingfield Lodge Farm, Moor Lane, Marsh Green, Kent TN8 5QS.

Event Details

Event URN:

422382

Start Date:

Sat, 5th May 2018

Finish date:

Mon, 7th May 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Winn Memorial Hall, Binhams Meadow, Dunsfold, Surrey, GU8 4LF

View map

Results

Confirmed Results

Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Overall - Results
1.  Steve Calland Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matt Owen WORX Factory Racing Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Warren Jesse Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Nick Martin Crawley Wheelers Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Oliver Fenton Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Richard Seabrook Kingston Wheelers CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  James Bonham Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Declan Egan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Christopher Carroll WyndyMilla Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Philip Palmer Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Ian Bray Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Alex Randall Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Sebastian Ashton Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Tom Duncan WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  George Skinner Norwood Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Peter Allan WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Paul Hollingsworth WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  James Black London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Aaron Espin Rojo London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Jonathan Gales Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Roger Theron VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Dominic Wilson Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  John Hale WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Jonathan Pontin Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Michael Guilford Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Lawrence Coyle Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Thomas Hansell Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Adam Przedrzymirski London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Gavin Ash Worthing Excelsior CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Shaun King Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Jonathan Steer Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Elliot Sharrad-Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Christopher Roberts Velosport Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Gavin Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  David Murrell London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Tom Herbert Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Callum McQueen Pedal Heaven RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Stage 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1 - Results
1.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jonathan Gales Dulwich Paragon CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Declan Egan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Steve Calland Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Warren Jesse Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gary Brind Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Michael Guilford Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Tristan Grigalis WyndyMilla Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Matt Owen WORX Factory Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Christopher Carroll WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Black London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Christopher Roberts Velosport Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  James Bonham Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Adam Przedrzymirski London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Andrew Lindsay Surrey Hills Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Ian Bray Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Gavin Ash Worthing Excelsior CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Tom Duncan WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Nick Martin Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Oliver Fenton Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Elliot Sharrad-Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Jacob Hermann Onyx Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Peter Allan WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Shaun King Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Lawrence Coyle Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Sebastian Ashton Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Philip Palmer Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Jonathan Pontin Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Callum Clark Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Alex Randall Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Paul Hollingsworth WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Richard Seabrook Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Jonathan Steer Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Aaron Espin Rojo London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  George Skinner Norwood Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Jamie Olsson G!RO Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Thomas Hansell Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Jack Churchill VC Jubilee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Roger Theron VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  Max Thomson Adalta Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
50.  Gavin Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Joseph Gokmen London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Dominic Wilson Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  John Hale WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Tom Herbert Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Michael Coyle Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
56.  Callum McQueen Pedal Heaven RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  Andrew Hill Adalta Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
58.  David Murrell London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Tim Moody Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Daren Austin Twickenham CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Thomas Whatley Paceline RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

Stage 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 2 - Results
1.  Steve Calland Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matt Owen WORX Factory Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Warren Jesse Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Richard Seabrook Kingston Wheelers CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Nick Martin Crawley Wheelers Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Oliver Fenton Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  James Bonham Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Roger Theron VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Christopher Carroll WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Tom Duncan WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  George Skinner Norwood Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Dominic Wilson Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Philip Palmer Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Declan Egan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Andrew Lindsay Surrey Hills Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  John Hale WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Sebastian Ashton Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Paul Hollingsworth WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Ian Bray Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Alex Randall Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Peter Allan WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  James Black London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Shaun King Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Aaron Espin Rojo London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Joseph Gokmen London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Jonathan Gales Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Gavin Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Thomas Hansell Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Jonathan Pontin Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Tom Herbert Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  David Murrell London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Callum McQueen Pedal Heaven RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Jack Churchill VC Jubilee Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Gavin Ash Worthing Excelsior CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Lawrence Coyle Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Michael Guilford Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Adam Przedrzymirski London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Jonathan Steer Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Christopher Roberts Velosport Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Elliot Sharrad-Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Daren Austin Twickenham CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Gary Brind Southdowns Bikes – Casco PET Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Callum Clark Southdowns Bikes – Casco PET Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Michael Coyle Brighton Mitre CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Tristan Grigalis WyndyMilla Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jacob Hermann Onyx Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Andrew Hill Adalta Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tim Moody Addiscombe CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jamie Olsson G!RO Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Max Thomson Adalta Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Thomas Whatley Paceline RT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Stage 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3 - Results
1.  Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Steve Calland Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Fenton Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Declan Egan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jonathan Gales Dulwich Paragon CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Warren Jesse Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Philip Palmer Twickenham CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Bonham Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Richard Seabrook Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  George Skinner Norwood Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Christopher Carroll WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  David Murrell London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Lawrence Coyle Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Nick Martin Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Josh Wakeling Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Thomas Hansell Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Michael Guilford Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Elliot Sharrad-Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Pat Wright Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Matt Owen WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Alex Randall Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Peter Allan WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Adam Przedrzymirski London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  James Black London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Jonathan Pontin Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Dominic Wilson Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Ian Bray Addiscombe CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  John Hale WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Aaron Espin Rojo London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Sebastian Ashton Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Roger Theron VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Tom Duncan WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Paul Hollingsworth WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Gavin Ash Worthing Excelsior CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Christopher Roberts Velosport Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Jonathan Steer Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Gavin Francis London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Tom Herbert Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Callum McQueen Pedal Heaven RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Shaun King Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Daren Austin Twickenham CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Gary Brind Southdowns Bikes – Casco PET Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Jack Churchill VC Jubilee Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Callum Clark Southdowns Bikes – Casco PET Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Michael Coyle Brighton Mitre CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Joseph Gokmen London Dynamo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tristan Grigalis WyndyMilla Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Jacob Hermann Onyx Racing Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Andrew Hill Adalta Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Andrew Lindsay Surrey Hills Cycleworks Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tim Moody Addiscombe CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jamie Olsson G!RO Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Max Thomson Adalta Cycling Club Did not start N/A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Thomas Whatley Paceline RT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Stage 1 - Dunsfold, Stage 2 - Cutmill, Stage 3 - Lingfield  Entry Fee for Surrey League members is £70 Entry Fee for non Surrey League members is £80 Non Surrey League members can not enter this stage race until 21 days to go Only 6 riders per club may enter this stage race On-line entry is via RiderHQ

The Races

Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 10:00 Regional A Band 3 2nd, 3rd 336km / 209 miles
Entry: Online: (£80.00 + £1.00 Application fee), On Day: (£80.00)
Sat 05/05/18 – 10:00
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd
336km / 209 miles
Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 10:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd 112km / 70 miles
Entry:
Sat 05/05/18 – 10:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
112km / 70 miles
Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd 112km / 70 miles
Entry:
Sun 06/05/18 – 10:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
112km / 70 miles
Stage 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/05/18 10:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd 112km / 70 miles
Entry:
Mon 07/05/18 – 10:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
112km / 70 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk