West Drayton Specialized Crit Series - Event 2

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 24 Mar 2018

Event Summary

Event Overview

West Drayton Mountain Bike Club are again pleased to be running a series of three events in March at the ever popular Hillingdon Cycle Circuit, senior events will have on the day prizes subject to number of entrys, youth events will have overall prize with riders having to have entered all events to qualify.

Event Details

Event URN:

422079

Start Date:

Sat, 24th Mar 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  John Hale WORX Factory Racing Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Isaac Pucci Sigma Sports x Threo Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Giles Clark Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Brindley Taylor Project 51 Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Charlie Walters Primera-TeamJobs Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Gray VC Londres Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Craig Cole Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joe Parker Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Samuel Bardill Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Kevin Chandler Pedalworks Performance Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Matt Owen WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Hadyn James Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jose Soler Sarmiento Handsling Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Gianluca Cappello Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Darren Yorston Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Harry Savell Watford Velo Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Arjan Planting Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  George Wells Cadence Cycling Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Oliver Blagden BCR Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Will Wheeler CHAINGANG Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Shaun King Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Joe Hickerton Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Pete Ackroyd GS Henley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Laurence McCall VCGH Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Elliott Joseph Watford Velo Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Edmond Irwin Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Jonas Rooze CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Nick Spencer-Vellacott CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Daren Austin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  John Armstrong Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Richmond Rogers Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Chris Martin Sunday Echappée Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Johnathan Sargeant Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Istvan Varga Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Thomas Whatley Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Rory Mackay ASFRA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Alexander Cross VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Matt Tucker Sunday Echappée Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Fred Ball Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  David McCarthy VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Louis Francis Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Darren Lyons Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Peter Chapman Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Richard Keeping Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Dylan Hubble Thames Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Matthew Burt Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Rudie Marais Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Cameron Tappin Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Callum Slade WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Philip Hersey Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Jo Skelton Look Mum No Hands! Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Matthew Conner GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Sam Reed Guernsey Velo Club (LBG) Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Rob Dyke Didcot Phoenix CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Oliver Withers Velolife Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Henry Croft Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Daniel Hughes Jam Cycling RT coached by BPC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Andrew Knott Welwyn Wheelers CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Vincent Renders Loughborough Students CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Angus Beaumont Paceline RT Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Luke McCarthy Thames Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Timothy Powell VCGH Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Rupert Greatwood Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Robert Coniglio Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Ross Chaplin Onyx Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Ilias Speis Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Adam Fenton Thames Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Luciano Brunette Watford Velo Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  John Correa Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Lucy Gadd Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gem Atkinson Scarpa Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Samantha Fawcett Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Emma Jane Hornsby Scarpa Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Agne Kudirkaite WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Melinda Atkinson Lovelo Squadra Donne Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Grace Reynolds London Dynamo Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Kitty Pemberton-Platt Scarpa Racing Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Alison Rothnie Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Charlotte Verrinder Lovelo Squadra Donne Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Lucia Bruton WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Alexandra Hamilton TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Annie Mcbain Jam Cycling RT coached by BPC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Katie Scott Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Beccy Wilebore CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Rebecca Fawcett Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Olivia Campbell Scarpa Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Lyndsay Fitzgerald Jam Cycling RT coached by BPC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Charlotte Barnes Lovelo Cinelli RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Roisin Hynes Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matt Watson Verulam - reallymoving.com Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Oscar Clark Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Reuben Smith Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Elliot Tappin Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack McGovern Sprockets Cycle Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Taylor Evans Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lewis Ridge Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Dillon Knott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Owain Williams Kingston Junior Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Oscar Jordan Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Xavier Knott Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Mylo Neale Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Margherita Silano WyndyMilla Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Erin Armstrong Finished 0

1.  Erin Armstrong -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Series of 3 events, Youths will have overall prizes only which will be awarded on the final day to qualify riders must have entered all 3 events to qualify. No series prizes for Senior riders.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 15:10 Regional A Band 4 --- 54km / 34 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 24/03/18 – 15:10
Regional A, Band 4
54km / 34 miles
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 14:10 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 24/03/18 – 14:10
Regional C+, Band 5
40 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 14:11 Women Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 24/03/18 – 14:11
Women Only, Band 5
35 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins

Event Summary

Event Overview

West Drayton Mountain Bike Club are again pleased to be running a series of three events in March at the ever popular Hillingdon Cycle Circuit, senior events will have on the day prizes subject to number of entrys, youth events will have overall prize with riders having to have entered all events to qualify.

Event Details

Event URN:

422079

Start Date:

Sat, 24th Mar 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  John Hale WORX Factory Racing Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Isaac Pucci Sigma Sports x Threo Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Giles Clark Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Brindley Taylor Project 51 Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Charlie Walters Primera-TeamJobs Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Gray VC Londres Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Craig Cole Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joe Parker Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Samuel Bardill Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Kevin Chandler Pedalworks Performance Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Matt Owen WORX Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Hadyn James Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jose Soler Sarmiento Handsling Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Gianluca Cappello Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Darren Yorston Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Harry Savell Watford Velo Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Arjan Planting Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  George Wells Cadence Cycling Performance Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Oliver Blagden BCR Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Will Wheeler CHAINGANG Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Shaun King Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Joe Hickerton Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Pete Ackroyd GS Henley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Laurence McCall VCGH Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Elliott Joseph Watford Velo Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Edmond Irwin Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Jonas Rooze CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Nick Spencer-Vellacott CC London Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Daren Austin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  John Armstrong Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Richmond Rogers Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Chris Martin Sunday Echappée Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Johnathan Sargeant Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Istvan Varga Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Thomas Whatley Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Rory Mackay ASFRA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Alexander Cross VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Matt Tucker Sunday Echappée Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Fred Ball Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  David McCarthy VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Louis Francis Watford Velo Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Darren Lyons Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Peter Chapman Thames Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Richard Keeping Full Gas Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Dylan Hubble Thames Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Matthew Burt Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Rudie Marais Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Cameron Tappin Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Callum Slade WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Philip Hersey Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Jo Skelton Look Mum No Hands! Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
54.  Matthew Conner GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Sam Reed Guernsey Velo Club (LBG) Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Rob Dyke Didcot Phoenix CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Oliver Withers Velolife Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Henry Croft Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Daniel Hughes Jam Cycling RT coached by BPC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Andrew Knott Welwyn Wheelers CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Vincent Renders Loughborough Students CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Angus Beaumont Paceline RT Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Luke McCarthy Thames Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Timothy Powell VCGH Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Rupert Greatwood Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Robert Coniglio Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Ross Chaplin Onyx Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Ilias Speis Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Adam Fenton Thames Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Luciano Brunette Watford Velo Sport Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  John Correa Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Lucy Gadd Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gem Atkinson Scarpa Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Samantha Fawcett Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Emma Jane Hornsby Scarpa Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Agne Kudirkaite WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Melinda Atkinson Lovelo Squadra Donne Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Grace Reynolds London Dynamo Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Kitty Pemberton-Platt Scarpa Racing Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Alison Rothnie Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Charlotte Verrinder Lovelo Squadra Donne Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Lucia Bruton WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Alexandra Hamilton TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Annie Mcbain Jam Cycling RT coached by BPC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Katie Scott Hargroves-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Beccy Wilebore CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Rebecca Fawcett Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Olivia Campbell Scarpa Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Lyndsay Fitzgerald Jam Cycling RT coached by BPC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Charlotte Barnes Lovelo Cinelli RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Roisin Hynes Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matt Watson Verulam - reallymoving.com Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Oscar Clark Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Reuben Smith Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Elliot Tappin Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack McGovern Sprockets Cycle Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Taylor Evans Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bradley Taylor Colchester Rovers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lewis Ridge Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Dillon Knott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Owain Williams Kingston Junior Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Oscar Jordan Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Xavier Knott Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Mylo Neale Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Margherita Silano WyndyMilla Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Erin Armstrong Finished 0

1.  Erin Armstrong -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Series of 3 events, Youths will have overall prizes only which will be awarded on the final day to qualify riders must have entered all 3 events to qualify. No series prizes for Senior riders.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 15:10 Regional A Band 4 --- 54km / 34 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 24/03/18 – 15:10
Regional A, Band 4
54km / 34 miles
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 14:10 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 24/03/18 – 14:10
Regional C+, Band 5
40 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 14:11 Women Only Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 24/03/18 – 14:11
Women Only, Band 5
35 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 24/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk