Lichfield City Cycling Club Youth Series 3

Closed Circuit , Lichfield – Saturday, 22 May 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

132/EN/005/2010

Start Date:

Sat, 22nd May 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ
View map

Results

Confirmed Results

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Race 1 - Results
1.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Richard Harrison Solihull CC Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
7.  James Luscombe Derby Mercury RC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
8.  Jamie McDonald Finished 00:00:00:00 0

8. Jamie McDonald -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
9.  James Upton Solihull CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
10.  James Ralph Redditch Road & Path CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
11.  Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
12.  Jacob Gray Derby Mercury RC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
13.  Sarah Seal Lichfield City CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Race 2 - Results
1.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Richard Harrison Solihull CC Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Jacob Gray Derby Mercury RC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  James Luscombe Derby Mercury RC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
7.  Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
8.  James Ralph Redditch Road & Path CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
9.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
10.  James Upton Solihull CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
11.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
12.  Sarah Seal Lichfield City CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
13.  Jamie McDonald Finished 00:00:00:00 0

13. Jamie McDonald -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U10 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Time Trial - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 00:02:16:320 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:16:320
2.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished D 00:02:17:260 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:17:260
3.  Matthew Lewis Alans BMX GT Heritage Finished D 00:02:19:280 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:19:280
4.  Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Finished D 00:02:23:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:23:430
5.  James Luscombe Derby Mercury RC Finished D 00:02:23:740 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:23:740
6.  Richard Harrison Solihull CC Finished D 00:02:30:260 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:30:260
7.  Jamie McDonald Finished 00:02:33:590 0

7. Jamie McDonald -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:33:590
8.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished D 00:02:34:670 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:34:670
9.  James Upton Solihull CC Finished D 00:02:35:040 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:35:040
10.  Jacob Gray Derby Mercury RC Finished D 00:02:40:380 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:40:380
11.  James Ralph Redditch Road & Path CC Finished D 00:02:40:870 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:40:870
12.  Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished D 00:02:47:020 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:47:020
13.  Sarah Seal Element Cycling Team Finished D 00:02:54:110 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:54:110

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Race 1 - Results
1.  Tomos Owens Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Edward Harrison Solihull CC Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Joshua Waters Plan B Racing Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Bailey Waters Plan B Racing Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
7.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
8.  Edward Martin Finished 00:00:00:00 0

8. Edward Martin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
9.  Archie Stewart Mossley CRT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
10.  Scott Hookway Sherwood CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
11.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
12.  Jonathan Groves Lichfield City CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
13.  Matthew Sisley Lichfield City CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
15.  William Mitchell Solihull CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
16.  Thomas Milward Finished 00:00:00:00 0

16. Thomas Milward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
17.  Ciera McKeown Solihull CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
18.  Connor Fox Solihull CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
19.  Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  Olivia Salkeld Redditch Road & Path CC Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Race 2 - Results
1.  Tomos Owens Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Edward Harrison Solihull CC Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Edward Martin Finished 00:00:00:00 0

5. Edward Martin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
6.  Joshua Waters Plan B Racing Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
7.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
8.  Archie Stewart Mossley CRT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
9.  Bailey Waters Plan B Racing Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
10.  Ciera McKeown Solihull CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
11.  Thomas Milward Finished 00:00:00:00 0

11. Thomas Milward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
12.  Scott Hookway Sherwood CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
13.  Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Jonathan Groves Lichfield City CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
15.  Matthew Sisley Lichfield City CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
17.  William Mitchell Solihull CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
--- Connor Fox Solihull CC Did not finish C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C | Time: 00:00:00:00
--- Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Did not finish C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C | Time: 00:00:00:00
--- Olivia Salkeld Redditch Road & Path CC Did not finish C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Time Trial - Results
1.  Tomos Owens Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:01:59:320 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:01:59:320
2.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Finished C 00:02:03:480 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:03:480
3.  Joshua Waters Plan B Racing Finished C 00:02:05:140 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:05:140
4.  Edward Martin Finished 00:02:06:530 0

4. Edward Martin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:06:530
5.  Scott Hookway Sherwood CC Finished C 00:02:08:080 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:08:080
6.  Edward Harrison Solihull CC Finished C 00:02:08:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:08:350
7.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:02:12:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:12:860
8.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished C 00:02:13:560 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:13:560
9.  William Mitchell Solihull CC Finished C 00:02:16:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:00
10.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 00:02:16:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:860
11.  Archie Stewart Mossley CRT Finished C 00:02:17:780 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:17:780
12.  Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:02:18:030 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:18:030
13.  Jonathan Groves Lichfield City CC Finished C 00:02:18:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:18:700
14.  Bailey Waters Plan B Racing Finished C 00:02:21:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:21:430
15.  Matthew Sisley Lichfield City CC Finished N/A 00:02:23:970 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:23:970
16.  Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:02:27:600 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:27:600
17.  Ciera McKeown Solihull CC Finished C 00:02:29:150 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:29:150
18.  Thomas Milward Finished 00:02:29:740 0

18. Thomas Milward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:29:740
19.  Olivia Salkeld Redditch Road & Path CC Finished C 00:02:35:630 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:35:630
20.  Connor Fox Solihull CC Finished C 00:02:36:220 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:36:220

U14 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Race 1 - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Ethan Lee Solihull CC Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Alexander Mitchell Solihull CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Mitchell Cross Mossley CRT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Jessie Ansell Wolverhampton Whls Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
9.  Lauren Humphreys Coventry Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
10.  James Whitfield 4 Life Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
11.  Rosie Cox Lichfield City CC Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
12.  Bradley Symonds Leicestershire Road Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
13.  James Roberts Lichfield City CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
14.  Steven Humphreys Rugby Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Race 2 - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Ethan Lee Solihull CC Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Alexander Mitchell Solihull CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Mitchell Cross Mossley CRT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Jessie Ansell Wolverhampton Whls Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
9.  Rosie Cox Lichfield City CC Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
10.  Lauren Humphreys Coventry Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
11.  Steven Humphreys Rugby Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
12.  James Roberts Lichfield City CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
--- Bradley Symonds Leicestershire Road Club Did not finish B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B | Time: 00:00:00:00
--- James Whitfield 4 Life Triathlon Club Did not finish B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Time Trial - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Finished B 00:01:53:140 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:53:140
2.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Finished B 00:01:55:230 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:55:230
3.  Mitchell Cross Mossley CRT Finished N/A 00:01:55:990 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:55:990
4.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 00:02:00:230 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:00:230
5.  Ethan Lee Solihull CC Finished B 00:02:03:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:03:450
6.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:02:04:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:04:100
7.  Alexander Mitchell Solihull CC Finished B 00:02:04:230 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:04:230
8.  James Whitfield 4 Life Triathlon Club Finished B 00:02:04:370 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:04:370
9.  Lauren Humphreys Coventry Cycling Club Finished A 00:02:06:320 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:06:320
10.  Rosie Cox Lichfield City CC Finished B 00:02:07:210 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:07:210
11.  James Roberts Lichfield City CC Finished B 00:02:11:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:11:810
12.  Jessie Ansell Wolverhampton Whls Finished B 00:02:11:980 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:11:980
13.  Bradley Symonds Leicestershire Road Club Finished B 00:02:12:940 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:12:940
14.  Steven Humphreys Rugby Velo Finished B 00:02:16:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:16:250

U16 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Race 1 - Results
1.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joe Fox Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Callum Bramley Langdale Lightweights Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Bertie Newey Lichfield City CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Richard Walkerdine Wolverhampton Whls Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Russ Simms Finished 00:00:00:00 0

7. Russ Simms -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
8.  Felix Barnes Finished 00:00:00:00 0

8. Felix Barnes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
9.  Oliver Chapman Leicestershire Road Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
10.  Timothy Metcalfe Wolverhampton Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U16 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Race 2 - Results
1.  Bertie Newey Lichfield City CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Richard Walkerdine Wolverhampton Whls Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Callum Bramley Langdale Lightweights Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Felix Barnes Finished 00:00:00:00 0

5. Felix Barnes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
6.  Timothy Metcalfe Wolverhampton Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Oliver Chapman Leicestershire Road Club Did not finish A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A | Time: 00:00:00:00
--- Joe Fox Rapha Cycling Club Did not finish A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A | Time: 00:00:00:00
--- Adam Lewis Wolverhampton Whls Did not finish A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A | Time: 00:00:00:00
--- Russ Simms Did not finish 00:00:00:00 0

6. Russ Simms -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:00:00:00

U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Race 1 - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Xavier Salcedo Finished 00:00:00:00 0

3. Xavier Salcedo -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
5.  Elliot Waters Plan B Racing Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
6.  Nicholas Evans Stratford CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
7.  Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
8.  Alex Barfield Birmingham CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
9.  Ellie Barfield Birmingham CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
10.  Jonathan Harrison Solihull CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
--- Lucas Wolf-Pudney Did not finish 00:00:00:00 0

10. Lucas Wolf-Pudney -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:00:00:00

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Race 2 - Results
1.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Elliot Waters Plan B Racing Finished E 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
6.  Nicholas Evans Stratford CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
7.  Alex Barfield Birmingham CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
8.  Ellie Barfield Birmingham CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
--- Jonathan Harrison Solihull CC Did not finish E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E | Time: 00:00:00:00
--- Xavier Salcedo Did not finish 00:00:00:00 0

8. Xavier Salcedo -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:00:00:00
--- Lucas Wolf-Pudney Did not finish 00:00:00:00 0

8. Lucas Wolf-Pudney -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:00:00:00

U8 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Time Trial - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished E 00:02:29:090 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:29:090
2.  Xavier Salcedo Finished 00:02:33:500 0

2. Xavier Salcedo -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:33:500
3.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 00:02:35:930 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:35:930
4.  Elliot Waters Plan B Racing Finished E 00:02:36:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:36:350
5.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished E 00:02:41:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:41:860
6.  Nicholas Evans Stratford CC Finished E 00:02:47:140 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:47:140
7.  Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished E 00:02:49:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:49:450
8.  Alex Barfield Birmingham CC Finished E 00:02:52:910 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:52:910
8.  Ellie Barfield Birmingham CC Finished E 00:03:34:650 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:03:34:650
9.  Lucas Wolf-Pudney Finished 00:03:19:140 0

9. Lucas Wolf-Pudney -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:19:140
11.  Jonathan Harrison Solihull CC Finished E 00:03:51:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:03:51:250

U16 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Time Trial - Results
1.  Bertie Newey Lichfield City CC Finished A 00:01:43:350 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:43:350
2.  Richard Walkerdine Wolverhampton Whls Finished A 00:01:43:810 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:43:810
3.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Finished A 00:01:44:920 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:44:920
4.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A 00:01:45:230 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:45:230
5.  Joe Fox Rapha Cycling Club Finished A 00:01:45:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:45:430
6.  Oliver Chapman Leicestershire Road Club Finished A 00:01:50:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:50:860
7.  Callum Bramley Langdale Lightweights Finished A 00:01:52:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:52:00
8.  Timothy Metcalfe Wolverhampton Whls Finished N/A 00:01:52:330 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:52:330
9.  Russ Simms Finished 00:01:55:310 0

9. Russ Simms -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:55:310
10.  Felix Barnes Finished 00:02:02:200 0

10. Felix Barnes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:02:200

About the Event

Info for Riders

Youth Series to be run over 5 events. Prizes awarded at end of series. Each event starts with a Time Trial followed by 2 short crits for U12, U10 & U8, 1 longer crit for U16 & U14.

The Races

U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U10 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U12 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U16 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U16 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U8 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U8 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U16 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 09:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 09:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

132/EN/005/2010

Start Date:

Sat, 22nd May 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ
View map

Results

Confirmed Results

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Race 1 - Results
1.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Richard Harrison Solihull CC Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
7.  James Luscombe Derby Mercury RC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
8.  Jamie McDonald Finished 00:00:00:00 0

8. Jamie McDonald -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
9.  James Upton Solihull CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
10.  James Ralph Redditch Road & Path CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
11.  Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
12.  Jacob Gray Derby Mercury RC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
13.  Sarah Seal Lichfield City CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Race 2 - Results
1.  Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Richard Harrison Solihull CC Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Jacob Gray Derby Mercury RC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  James Luscombe Derby Mercury RC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
7.  Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
8.  James Ralph Redditch Road & Path CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
9.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
10.  James Upton Solihull CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
11.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
12.  Sarah Seal Lichfield City CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
13.  Jamie McDonald Finished 00:00:00:00 0

13. Jamie McDonald -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U10 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Time Trial - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished D 00:02:16:320 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:16:320
2.  Toby Barnes Lichfield City CC Finished D 00:02:17:260 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:17:260
3.  Matthew Lewis Alans BMX GT Heritage Finished D 00:02:19:280 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:19:280
4.  Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Finished D 00:02:23:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:23:430
5.  James Luscombe Derby Mercury RC Finished D 00:02:23:740 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:23:740
6.  Richard Harrison Solihull CC Finished D 00:02:30:260 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:30:260
7.  Jamie McDonald Finished 00:02:33:590 0

7. Jamie McDonald -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:33:590
8.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished D 00:02:34:670 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:34:670
9.  James Upton Solihull CC Finished D 00:02:35:040 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:35:040
10.  Jacob Gray Derby Mercury RC Finished D 00:02:40:380 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:40:380
11.  James Ralph Redditch Road & Path CC Finished D 00:02:40:870 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:40:870
12.  Samuel Jones Wolverhampton Whls Finished D 00:02:47:020 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:47:020
13.  Sarah Seal Element Cycling Team Finished D 00:02:54:110 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:02:54:110

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Race 1 - Results
1.  Tomos Owens Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Edward Harrison Solihull CC Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Joshua Waters Plan B Racing Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Bailey Waters Plan B Racing Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
7.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
8.  Edward Martin Finished 00:00:00:00 0

8. Edward Martin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
9.  Archie Stewart Mossley CRT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
10.  Scott Hookway Sherwood CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
11.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
12.  Jonathan Groves Lichfield City CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
13.  Matthew Sisley Lichfield City CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
15.  William Mitchell Solihull CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
16.  Thomas Milward Finished 00:00:00:00 0

16. Thomas Milward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
17.  Ciera McKeown Solihull CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
18.  Connor Fox Solihull CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
19.  Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
20.  Olivia Salkeld Redditch Road & Path CC Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Race 2 - Results
1.  Tomos Owens Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Edward Harrison Solihull CC Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Edward Martin Finished 00:00:00:00 0

5. Edward Martin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
6.  Joshua Waters Plan B Racing Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
7.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
8.  Archie Stewart Mossley CRT Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
9.  Bailey Waters Plan B Racing Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
10.  Ciera McKeown Solihull CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
11.  Thomas Milward Finished 00:00:00:00 0

11. Thomas Milward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
12.  Scott Hookway Sherwood CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
13.  Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Jonathan Groves Lichfield City CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
15.  Matthew Sisley Lichfield City CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
17.  William Mitchell Solihull CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
--- Connor Fox Solihull CC Did not finish C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C | Time: 00:00:00:00
--- Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Did not finish C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C | Time: 00:00:00:00
--- Olivia Salkeld Redditch Road & Path CC Did not finish C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Time Trial - Results
1.  Tomos Owens Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:01:59:320 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:01:59:320
2.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Finished C 00:02:03:480 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:03:480
3.  Joshua Waters Plan B Racing Finished C 00:02:05:140 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:05:140
4.  Edward Martin Finished 00:02:06:530 0

4. Edward Martin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:06:530
5.  Scott Hookway Sherwood CC Finished C 00:02:08:080 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:08:080
6.  Edward Harrison Solihull CC Finished C 00:02:08:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:08:350
7.  Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:02:12:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:12:860
8.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished C 00:02:13:560 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:13:560
9.  William Mitchell Solihull CC Finished C 00:02:16:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:00
10.  Charlie Cox Lichfield City CC Finished C 00:02:16:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:16:860
11.  Archie Stewart Mossley CRT Finished C 00:02:17:780 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:17:780
12.  Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished C 00:02:18:030 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:18:030
13.  Jonathan Groves Lichfield City CC Finished C 00:02:18:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:18:700
14.  Bailey Waters Plan B Racing Finished C 00:02:21:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:21:430
15.  Matthew Sisley Lichfield City CC Finished N/A 00:02:23:970 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:23:970
16.  Chloe Ralph Redditch Road & Path CC Finished N/A 00:02:27:600 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:27:600
17.  Ciera McKeown Solihull CC Finished C 00:02:29:150 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:29:150
18.  Thomas Milward Finished 00:02:29:740 0

18. Thomas Milward -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:29:740
19.  Olivia Salkeld Redditch Road & Path CC Finished C 00:02:35:630 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:35:630
20.  Connor Fox Solihull CC Finished C 00:02:36:220 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:36:220

U14 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Race 1 - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Ethan Lee Solihull CC Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Alexander Mitchell Solihull CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Mitchell Cross Mossley CRT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Jessie Ansell Wolverhampton Whls Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
9.  Lauren Humphreys Coventry Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
10.  James Whitfield 4 Life Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
11.  Rosie Cox Lichfield City CC Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
12.  Bradley Symonds Leicestershire Road Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
13.  James Roberts Lichfield City CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
14.  Steven Humphreys Rugby Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Race 2 - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Ethan Lee Solihull CC Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Alexander Mitchell Solihull CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Mitchell Cross Mossley CRT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
8.  Jessie Ansell Wolverhampton Whls Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
9.  Rosie Cox Lichfield City CC Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
10.  Lauren Humphreys Coventry Cycling Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
11.  Steven Humphreys Rugby Velo Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
12.  James Roberts Lichfield City CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
--- Bradley Symonds Leicestershire Road Club Did not finish B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B | Time: 00:00:00:00
--- James Whitfield 4 Life Triathlon Club Did not finish B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Time Trial - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Finished B 00:01:53:140 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:53:140
2.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Finished B 00:01:55:230 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:55:230
3.  Mitchell Cross Mossley CRT Finished N/A 00:01:55:990 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:55:990
4.  Joe Pattison Lyme RC Finished N/A 00:02:00:230 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:00:230
5.  Ethan Lee Solihull CC Finished B 00:02:03:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:03:450
6.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:02:04:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:04:100
7.  Alexander Mitchell Solihull CC Finished B 00:02:04:230 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:04:230
8.  James Whitfield 4 Life Triathlon Club Finished B 00:02:04:370 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:04:370
9.  Lauren Humphreys Coventry Cycling Club Finished A 00:02:06:320 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:02:06:320
10.  Rosie Cox Lichfield City CC Finished B 00:02:07:210 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:07:210
11.  James Roberts Lichfield City CC Finished B 00:02:11:810 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:11:810
12.  Jessie Ansell Wolverhampton Whls Finished B 00:02:11:980 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:11:980
13.  Bradley Symonds Leicestershire Road Club Finished B 00:02:12:940 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:12:940
14.  Steven Humphreys Rugby Velo Finished B 00:02:16:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:16:250

U16 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Race 1 - Results
1.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joe Fox Rapha Cycling Club Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Callum Bramley Langdale Lightweights Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Bertie Newey Lichfield City CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Richard Walkerdine Wolverhampton Whls Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
7.  Russ Simms Finished 00:00:00:00 0

7. Russ Simms -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
8.  Felix Barnes Finished 00:00:00:00 0

8. Felix Barnes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
9.  Oliver Chapman Leicestershire Road Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
10.  Timothy Metcalfe Wolverhampton Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U16 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Race 2 - Results
1.  Bertie Newey Lichfield City CC Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Richard Walkerdine Wolverhampton Whls Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Callum Bramley Langdale Lightweights Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Felix Barnes Finished 00:00:00:00 0

5. Felix Barnes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
6.  Timothy Metcalfe Wolverhampton Whls Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Oliver Chapman Leicestershire Road Club Did not finish A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A | Time: 00:00:00:00
--- Joe Fox Rapha Cycling Club Did not finish A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A | Time: 00:00:00:00
--- Adam Lewis Wolverhampton Whls Did not finish A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A | Time: 00:00:00:00
--- Russ Simms Did not finish 00:00:00:00 0

6. Russ Simms -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:00:00:00

U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Race 1 - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Xavier Salcedo Finished 00:00:00:00 0

3. Xavier Salcedo -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
4.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
5.  Elliot Waters Plan B Racing Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
6.  Nicholas Evans Stratford CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
7.  Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
8.  Alex Barfield Birmingham CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
9.  Ellie Barfield Birmingham CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
10.  Jonathan Harrison Solihull CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
--- Lucas Wolf-Pudney Did not finish 00:00:00:00 0

10. Lucas Wolf-Pudney -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:00:00:00

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Race 2 - Results
1.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Elliot Waters Plan B Racing Finished E 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
6.  Nicholas Evans Stratford CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
7.  Alex Barfield Birmingham CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
8.  Ellie Barfield Birmingham CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
--- Jonathan Harrison Solihull CC Did not finish E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: E | Time: 00:00:00:00
--- Xavier Salcedo Did not finish 00:00:00:00 0

8. Xavier Salcedo -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:00:00:00
--- Lucas Wolf-Pudney Did not finish 00:00:00:00 0

8. Lucas Wolf-Pudney -

Points: 0 | Status: Did not finish | Time: 00:00:00:00

U8 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Time Trial - Results
1.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished E 00:02:29:090 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:29:090
2.  Xavier Salcedo Finished 00:02:33:500 0

2. Xavier Salcedo -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:33:500
3.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 00:02:35:930 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:35:930
4.  Elliot Waters Plan B Racing Finished E 00:02:36:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:36:350
5.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished E 00:02:41:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:41:860
6.  Nicholas Evans Stratford CC Finished E 00:02:47:140 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:47:140
7.  Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished E 00:02:49:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:49:450
8.  Alex Barfield Birmingham CC Finished E 00:02:52:910 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:02:52:910
8.  Ellie Barfield Birmingham CC Finished E 00:03:34:650 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:03:34:650
9.  Lucas Wolf-Pudney Finished 00:03:19:140 0

9. Lucas Wolf-Pudney -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:03:19:140
11.  Jonathan Harrison Solihull CC Finished E 00:03:51:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:03:51:250

U16 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Time Trial - Results
1.  Bertie Newey Lichfield City CC Finished A 00:01:43:350 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:43:350
2.  Richard Walkerdine Wolverhampton Whls Finished A 00:01:43:810 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:43:810
3.  Kieron Tennyson Heanor Clarion CC Finished A 00:01:44:920 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:44:920
4.  Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished A 00:01:45:230 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:45:230
5.  Joe Fox Rapha Cycling Club Finished A 00:01:45:430 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:45:430
6.  Oliver Chapman Leicestershire Road Club Finished A 00:01:50:860 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:50:860
7.  Callum Bramley Langdale Lightweights Finished A 00:01:52:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:52:00
8.  Timothy Metcalfe Wolverhampton Whls Finished N/A 00:01:52:330 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:52:330
9.  Russ Simms Finished 00:01:55:310 0

9. Russ Simms -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:55:310
10.  Felix Barnes Finished 00:02:02:200 0

10. Felix Barnes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:02:02:200

About the Event

Info for Riders

Youth Series to be run over 5 events. Prizes awarded at end of series. Each event starts with a Time Trial followed by 2 short crits for U12, U10 & U8, 1 longer crit for U16 & U14.

The Races

U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U10 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U12 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U14 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U16 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U16 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U8 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U8 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 00:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 00:00
Youth Only, Youth
U16 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/05/10 09:00 Youth Only Youth ---
Sat 22/05/10 – 09:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk