ECCA Youth & Junior Races

Closed Circuit , Ilford – Saturday, 05 May 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

420659

Start Date:

Sat, 5th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Entry close date

Sun, 29th Apr 2018

Results

Confirmed Results

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Harrison Mayo Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Connor Rumbles Strada-Sport Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alexander Ashman Thanet RC Race Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lewis Kemp Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Alfie Kennard Cambridge CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Liam Hanks Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Edward Lunn Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Rizwan Hameed Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Nate Oldfield 4T+ Cyclopark Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Maureen Arens Finished 0

1.  Maureen Arens -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Mina Wilson Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Cameron Still VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Firn Arens Finished 0

9.  Firn Arens -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Lucy Warner Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  William Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Megan Arens Finished 0

3.  Megan Arens -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Lochlan Dyer Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Orla Willis Panagua CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Megan Hughes Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Tommy Chilvers Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  William Hughes Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  William Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Harriet Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 11:30 Regional Junior Only Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 05/05/18 – 11:30
Regional Junior Only, Band 4
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 10:40 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/05/18 – 10:40
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 09:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/05/18 – 09:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 10:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/05/18 – 10:05
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 09:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/05/18 – 09:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 09:30 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 05/05/18 – 09:30
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 09:30 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 05/05/18 – 09:30
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 09:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 05/05/18 – 09:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 09:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 05/05/18 – 09:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 09:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 05/05/18 – 09:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 09:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 05/05/18 – 09:00
Youth Only, None
20 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

420659

Start Date:

Sat, 5th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Entry close date

Sun, 29th Apr 2018

Results

Confirmed Results

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alexander Herd Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Harrison Mayo Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Connor Rumbles Strada-Sport Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alexander Ashman Thanet RC Race Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lewis Kemp Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Alfie Kennard Cambridge CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Liam Hanks Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Edward Lunn Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Rizwan Hameed Welwyn Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Nate Oldfield 4T+ Cyclopark Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Maureen Arens Finished 0

1.  Maureen Arens -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Molly Peel Bourne Whls CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Mina Wilson Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Cameron Still VC Londres Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Firn Arens Finished 0

9.  Firn Arens -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Lucy Warner Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  William Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan Jackson Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Megan Arens Finished 0

3.  Megan Arens -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Lochlan Dyer Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Orla Willis Panagua CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Megan Hughes Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Tommy Chilvers Barking & Dagenham CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  William Hughes Lee Valley Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  William Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Harriet Butcher Thanet RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 11:30 Regional Junior Only Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 05/05/18 – 11:30
Regional Junior Only, Band 4
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 10:40 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/05/18 – 10:40
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 09:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/05/18 – 09:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 10:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/05/18 – 10:05
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 09:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/05/18 – 09:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 09:30 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 05/05/18 – 09:30
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 09:30 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 05/05/18 – 09:30
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 09:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 05/05/18 – 09:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 09:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 05/05/18 – 09:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 09:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 05/05/18 – 09:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/05/18 09:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 05/05/18 – 09:00
Youth Only, None
20 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk