Dolan Youth Circuit Race Series - Week 1

Closed Circuit , Southport – Saturday, 17 Mar 2018

Event Summary

Event Overview

This is week 1 of a three week series. The second week is on 

24th March and the third week is 14th April

There are two races for each age group on each week of the series. On payment of your entry fee you will automatically be entered into week two and week three - you are buying THREE Events:

17th March, 24th March and 14th April.

The event has a new organiser for this year. Please contact Allan Taylor if you have any questions/ need further information. Please do not contact Ken Beck.



Event Details

Event URN:

420620

Start Date:

Sat, 17th Mar 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Victoria Park, Rotten Row, Southport, Merseyside, PR8 2BZ
View map

Event Organiser:

Allan Taylor
01704579360
dolanraces@southportcc.co.uk

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sam Oldham Furness Flyers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Brad Le Geyt Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Frank White North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Jacob Harrison East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Edward Whittaker Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Ben Bradley Port Sunlight Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Peter de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  James Sutton Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  George Fairclough Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Ronan Sheikh Bolton Hot Wheels CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Katie Lawson Secret-Training.cc Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Grace Fairclough Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Fraser Cummings Matlock CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Dominic Poulston Birkenhead North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Joel Woods Finished D 0

7. Joel Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Myles Le Geyt Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Samuel Stewart-Ball Rhos On Sea Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Fraser Brundrett Astley & Tyldesley Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Will Abram-Cartwright Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Lochlann Burnett Port Sunlight Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Kaden Williams Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Tyler Williams Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Caspar Ellis Eastlands Velo Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Oscar Lloyd Marsh Tracks Racing - Trek Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Tom Murphy Liverpool Mercury (Dolan) CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Phoebe Taylor Red Rose Olympic CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Esme Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Robyn de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joel Hurt Ribble Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Bryn Lawrence C and N Cycles RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jude Du Toit Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Willem O'connor Finished 0

11. Willem O'connor -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Eoghan Lattimore Finished 0

12. Eoghan Lattimore -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Thomas Kinsella Finished 0

14. Thomas Kinsella -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Cal Tutty Finished 0

15. Cal Tutty -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Trayden Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  David Gaffney Finished 0

17. David Gaffney -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Stephan Sheehan Finished 0

18. Stephan Sheehan -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  John White North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Max Fitzgerald Finished 0

23. Max Fitzgerald -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Aidan Worden Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Oliver Oldham Furness Flyers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Monty Nelhams Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Marcus Foster Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Shaun Laycock Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Alexander Sutton Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
31.  Benjamin Pitlovits Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
32.  James Clinton Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
33.  Drew Williams Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Megan de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alice Colling Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Zoe Parker Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Neve Laycock Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Natasha Hill North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Emma Poulston Birkenhead North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Grace Porter Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Isla Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Charlotte Kendall Liverpool Century Cycling Acad... Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Kate Rudkin Eastlands Velo Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Adam Gilsenan Finished 0

1. Adam Gilsenan -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  David Shine Finished 0

4. David Shine -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Rory Gallagher Finished 0

5. Rory Gallagher -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Jamie Brown Innovation Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Quillan Donnelly Finished 0

11. Quillan Donnelly -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Alexander Foster Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Ross Hooley Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Luke Moynihan Finished 0

16. Luke Moynihan -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Sean Tarrant Finished 0

19. Sean Tarrant -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Deetry Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Benjamin Livesey Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Noah Davies Team SB Hub Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Patrick O'loughlin Finished 0

25. Patrick O'loughlin -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Dennis Kay Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Patrick Morley Finished 0

28. Patrick Morley -

Points: 0 | Status: Finished
29.  Tom Elliott Liverpool Century Cycling Acad... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Nathan O'halloran Finished 0

31. Nathan O'halloran -

Points: 0 | Status: Finished
32.  Adam Dillon Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Samuel Kendall Liverpool Century Cycling Acad... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Dan Eastham Red Rose Olympic CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Conor Gallagher Did not finish 0

33. Conor Gallagher -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Maxwell Hereward Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Josh Marsden Lyme RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Ewan Mcconville Did not start 0

33. Ewan Mcconville -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Eddie McHugh Team Terminator Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Thomas Purcell Liverpool Century Cycling Acad... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ellie Swingell Halesowen A & CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lucy Dalgleish Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Shauna Finn Finished 0

4. Shauna Finn -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Rachel Mcauliffe Finished 0

6. Rachel Mcauliffe -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Danielle Brennan Finished 0

7. Danielle Brennan -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Will Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  George Ball Furness Flyers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Adam Smith Birkenhead North End CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jack Coates Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Cathal Gallagher Finished 0

16. Cathal Gallagher -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Tom Moriarty Finished 0

17. Tom Moriarty -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Daniel Yonhin Finished 0

18. Daniel Yonhin -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Liam Crowley Finished 0

19. Liam Crowley -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Daniel Yates Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Samuel Holwill Hafren CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Matthew Finegan Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Keith Mulroy Finished 0

26. Keith Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Tom Lees Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Harry Wood Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Thomas Sparkes Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Conor Short Finished 0

33. Conor Short -

Points: 0 | Status: Finished
34.  Jonathan Foster Finished 0

34. Jonathan Foster -

Points: 0 | Status: Finished
35.  Adam Harris Border City Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Arnoud Dumoulin Finished 0

37. Arnoud Dumoulin -

Points: 0 | Status: Finished
38.  Alex Dobrowolski Harry Middleton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Jake Edwards Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Sean Barrett Did not start 0

39. Sean Barrett -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Stanley Cameron Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Andrew Lemm Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Sam Wedgwood Beacon Wheelers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ben Wells Liverpool Century Cycling Acad... Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Aoibhe Power Finished 0

2. Aoibhe Power -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Darcey Ellis Sportcity Velo Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Melissa Boylin Sportcity Velo Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Tilly Percy Pink Jersey Race Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Abby Munro Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ella Doherty Finished 0

7. Ella Doherty -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Kate Taylor Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Megan Howarth Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Elia Tutty Finished 0

10. Elia Tutty -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Isabelle McKinnon Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jasmine Pusey Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Olivia Braybrooke Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Hannah Yates Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Lwsi Gocher Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

This is week 1 of a three week series. The second week is on 

24th March and the third week is 14th April

There are two races for each age group on each week of the series. On payment of your entry fee you will automatically be entered into week two and week three - you are buying THREE Events:

17th March, 24th March and 14th April.

The boy and girl who win each age group for the series will receive a Dolan frame. Only riders who have entered the Series will be eligible for the frames.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only None ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only None ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only None ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only None ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only None ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only None ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only Band 5 ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only Band 5 ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only Band 5 ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, Band 5

Event Summary

Event Overview

This is week 1 of a three week series. The second week is on 

24th March and the third week is 14th April

There are two races for each age group on each week of the series. On payment of your entry fee you will automatically be entered into week two and week three - you are buying THREE Events:

17th March, 24th March and 14th April.

The event has a new organiser for this year. Please contact Allan Taylor if you have any questions/ need further information. Please do not contact Ken Beck.



Event Details

Event URN:

420620

Start Date:

Sat, 17th Mar 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Victoria Park, Rotten Row, Southport, Merseyside, PR8 2BZ
View map

Event Organiser:

Allan Taylor
01704579360
dolanraces@southportcc.co.uk

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Sam Oldham Furness Flyers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Brad Le Geyt Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Frank White North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Jacob Harrison East Bradford CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Edward Whittaker Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Ben Bradley Port Sunlight Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Peter de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  James Sutton Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  George Fairclough Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Ronan Sheikh Bolton Hot Wheels CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Katie Lawson Secret-Training.cc Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Grace Fairclough Bolton Hot Wheels CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Fraser Cummings Matlock CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Dominic Poulston Birkenhead North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Joel Woods Finished D 0

7. Joel Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Myles Le Geyt Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Samuel Stewart-Ball Rhos On Sea Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Fraser Brundrett Astley & Tyldesley Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Will Abram-Cartwright Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Lochlann Burnett Port Sunlight Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Kaden Williams Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Tyler Williams Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Caspar Ellis Eastlands Velo Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Oscar Lloyd Marsh Tracks Racing - Trek Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Tom Murphy Liverpool Mercury (Dolan) CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Phoebe Taylor Red Rose Olympic CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Esme Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Robyn de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joel Hurt Ribble Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Bryn Lawrence C and N Cycles RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jude Du Toit Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Willem O'connor Finished 0

11. Willem O'connor -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Eoghan Lattimore Finished 0

12. Eoghan Lattimore -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Thomas Kinsella Finished 0

14. Thomas Kinsella -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Cal Tutty Finished 0

15. Cal Tutty -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Trayden Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  David Gaffney Finished 0

17. David Gaffney -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Stephan Sheehan Finished 0

18. Stephan Sheehan -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Owen Woolland North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  John White North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Max Fitzgerald Finished 0

23. Max Fitzgerald -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Aidan Worden Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Oliver Oldham Furness Flyers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Monty Nelhams Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Marcus Foster Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Shaun Laycock Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Alexander Sutton Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
31.  Benjamin Pitlovits Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
32.  James Clinton Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
33.  Drew Williams Liverpool Century RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Megan de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alice Colling Ribble Valley Juniors Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Zoe Parker Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Neve Laycock Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Natasha Hill North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Emma Poulston Birkenhead North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Grace Porter Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Isla Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Charlotte Kendall Liverpool Century Cycling Acad... Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Kate Rudkin Eastlands Velo Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Adam Gilsenan Finished 0

1. Adam Gilsenan -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  David Shine Finished 0

4. David Shine -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Rory Gallagher Finished 0

5. Rory Gallagher -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Jamie Brown Innovation Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Quillan Donnelly Finished 0

11. Quillan Donnelly -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Alexander Foster Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Ross Hooley Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Ethan Cuerden Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Luke Moynihan Finished 0

16. Luke Moynihan -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Sean Tarrant Finished 0

19. Sean Tarrant -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Deetry Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Benjamin Livesey Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Noah Davies Team SB Hub Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Patrick O'loughlin Finished 0

25. Patrick O'loughlin -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Dennis Kay Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Euan Hacker North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Patrick Morley Finished 0

28. Patrick Morley -

Points: 0 | Status: Finished
29.  Tom Elliott Liverpool Century Cycling Acad... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Nathan O'halloran Finished 0

31. Nathan O'halloran -

Points: 0 | Status: Finished
32.  Adam Dillon Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Samuel Kendall Liverpool Century Cycling Acad... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Dan Eastham Red Rose Olympic CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Conor Gallagher Did not finish 0

33. Conor Gallagher -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Maxwell Hereward Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Josh Marsden Lyme RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Ewan Mcconville Did not start 0

33. Ewan Mcconville -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Eddie McHugh Team Terminator Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Thomas Purcell Liverpool Century Cycling Acad... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Ellie Swingell Halesowen A & CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lucy Dalgleish Salt Ayre Cog Set Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Shauna Finn Finished 0

4. Shauna Finn -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Rachel Mcauliffe Finished 0

6. Rachel Mcauliffe -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Danielle Brennan Finished 0

7. Danielle Brennan -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Will Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  George Ball Furness Flyers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Adam Smith Birkenhead North End CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Rutland Beacon Wheelers Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jack Coates Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Aaron Lund Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Cathal Gallagher Finished 0

16. Cathal Gallagher -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Tom Moriarty Finished 0

17. Tom Moriarty -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Daniel Yonhin Finished 0

18. Daniel Yonhin -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Liam Crowley Finished 0

19. Liam Crowley -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Daniel Yates Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Samuel Holwill Hafren CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Matthew Finegan Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Keith Mulroy Finished 0

26. Keith Mulroy -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Tom Lees Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Harry Wood Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Thomas Sparkes Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Conor Short Finished 0

33. Conor Short -

Points: 0 | Status: Finished
34.  Jonathan Foster Finished 0

34. Jonathan Foster -

Points: 0 | Status: Finished
35.  Adam Harris Border City Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Arnoud Dumoulin Finished 0

37. Arnoud Dumoulin -

Points: 0 | Status: Finished
38.  Alex Dobrowolski Harry Middleton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Jake Edwards Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Sean Barrett Did not start 0

39. Sean Barrett -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Stanley Cameron Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Andrew Lemm Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Sam Wedgwood Beacon Wheelers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ben Wells Liverpool Century Cycling Acad... Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Aoibhe Power Finished 0

2. Aoibhe Power -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Darcey Ellis Sportcity Velo Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Melissa Boylin Sportcity Velo Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Tilly Percy Pink Jersey Race Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Abby Munro Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Ella Doherty Finished 0

7. Ella Doherty -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Kate Taylor Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Megan Howarth Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Elia Tutty Finished 0

10. Elia Tutty -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Isabelle McKinnon Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jasmine Pusey Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Olivia Braybrooke Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Hannah Yates Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Lwsi Gocher Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

This is week 1 of a three week series. The second week is on 

24th March and the third week is 14th April

There are two races for each age group on each week of the series. On payment of your entry fee you will automatically be entered into week two and week three - you are buying THREE Events:

17th March, 24th March and 14th April.

The boy and girl who win each age group for the series will receive a Dolan frame. Only riders who have entered the Series will be eligible for the frames.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only None ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only None ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only None ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only None ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only None ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only None ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only Band 5 ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only Band 5 ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 09:30 Youth Only Band 5 ---
Sat 17/03/18 – 09:30
Youth Only, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk