Season Opener Road Race

Road , Kent – Sunday, 25 Feb 2018

Event Summary

Event Overview

Organised by the South East Road Race League

Event Details

Event URN:

420529

Start Date:

Sun, 25th Feb 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Benenden Village Hall, Rothermere Close, Benenden, Kent, TN17 4DZ
View map

Event Organiser:

Alan Denman
07933053668
alan.denman@southeastroadraceleague.com

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Callum Clarke Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Fenton Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Robbie White Woolwich CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Finley Newmark VC Londres Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Thomas Gloag VC Londres Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Keith Watson Adalta Race Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Irfan Zaman Panagua CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Will Auty 4T+ Cyclopark Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Jack Rebours HJL Finished 3rd 5

11. Jack Rebours - HJL

Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Wayne Beba Adalta Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ian Vagg Project 51 Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Michael Weavers Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Ian Tosh Langdale Lightweights Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Thomas Willan East London Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Joe Hickerton Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Jonathan Gales Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Rhys Hidrio HJL Finished 2nd 0

23. Rhys Hidrio - HJL

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Michael Krukov HJL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Adam Cotterell Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Paul Newsome Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Lewis Taylor Ashford Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Elliot Sharrad-Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Daniel Adams Onyx Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Timothy Allen Spirit Tifosi Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Daniel Baker East London Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Schalk Blom Did not finish 3rd 0

30. Schalk Blom -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Burt Project 51 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- John Cockrill Abellio - SFA Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tim Cross Did not finish 3rd 0

30. Tim Cross -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Edward Davies Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Mark Emsley Project 51 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Flury Richardsons-Trek RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Steven Kane Team ASL Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Seamus Kelly Southborough & District Whls Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Lowther Thanet RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Frank Moore Cycling Club Hackney Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Kevin Nelson Crawley Wheelers Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Bradley Nelson Bloodwise QSW Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alan Newman PRTZ Did not finish 3rd 0

30. Alan Newman - PRTZ

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Rory Palmer Brighton Mitre CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Richmond Rogers Project 51 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Brindley Taylor Project 51 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Isaac Wright Project 51 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Benjamin Ryder Rapha Cycling Club Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mark Day Generation Press CC Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Cameron Preece Southborough & District Whls Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Samuel Painter Wigmore CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Harvey Guningham 4T+ Cyclopark Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Samuel Asker VC Londres Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nick Martin Crawley Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Hamish Greenwood Velo Club Vittoria Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Lee Messenger Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  John Grenfell-Shaw Cambridge University CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Luke Forward Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Chris Tarren Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Nicolas Verdier Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Matthew Williams Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Valentino Fontana Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Max Thomson Adalta Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Simon Halloway Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  John Aston Generation Press CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Trevor Phillips Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Sean Furley Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Lukasz Szeloch Redbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Malcolm Oates Ashford Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Lee Smith PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  David Smith Hoops Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Jolyon Willard PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Tim Moody Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Grant Fraser Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Nathan Russell trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Paul Hone Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Max Kingdon Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Stefan Gloyn Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Simon Carter Quick Release Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Paul Hewitt Generation Press CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Simon Miller Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Josie Shepherd Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Martin Gibbs Team ASL Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Simon Jackson Finished 4th 0

39. Simon Jackson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Megan Panton Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  James Di Rico Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Rebecca Waters Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  John Correa Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Grace Dent Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Toni Wilkes Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Affiliated riders get priority entry and a discounted entry fee of £22.00

Non affilited riders entry fee is £30.00

 


The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/02/18 13:30 Regional A Band 3 2nd, 3rd 105km / 65 miles
Entry: Online: (£30.00 + £1.00 Application fee), On Day: (£30.00)
Sun 25/02/18 – 13:30

2/3

Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd
105km / 65 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/02/18 10:00 Regional B Band 4 3rd, 4th 73km / 45 miles
Entry: Online: (£30.00 + £1.00 Application fee), On Day: (£30.00)
Sun 25/02/18 – 10:00

3/4

Regional B, Band 4 | 3rd, 4th
73km / 45 miles

Event Summary

Event Overview

Organised by the South East Road Race League

Event Details

Event URN:

420529

Start Date:

Sun, 25th Feb 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Benenden Village Hall, Rothermere Close, Benenden, Kent, TN17 4DZ
View map

Event Organiser:

Alan Denman
07933053668
alan.denman@southeastroadraceleague.com

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Callum Clarke Sigma Sport.co.uk Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Fenton Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Robbie White Woolwich CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Finley Newmark VC Londres Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Thomas Gloag VC Londres Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Keith Watson Adalta Race Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Irfan Zaman Panagua CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Will Auty 4T+ Cyclopark Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Jack Rebours HJL Finished 3rd 5

11. Jack Rebours - HJL

Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Wayne Beba Adalta Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ian Vagg Project 51 Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Michael Weavers Team ASL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Ian Tosh Langdale Lightweights Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Thomas Willan East London Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Joe Hickerton Spokes BPC Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Jonathan Gales Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Rhys Hidrio HJL Finished 2nd 0

23. Rhys Hidrio - HJL

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Michael Krukov HJL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Adam Cotterell Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Paul Newsome Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Lewis Taylor Ashford Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Elliot Sharrad-Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Rod Archibald Adalta Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Daniel Adams Onyx Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Timothy Allen Spirit Tifosi Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Daniel Baker East London Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Schalk Blom Did not finish 3rd 0

30. Schalk Blom -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Burt Project 51 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- John Cockrill Abellio - SFA Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tim Cross Did not finish 3rd 0

30. Tim Cross -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Edward Davies Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Mark Emsley Project 51 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Flury Richardsons-Trek RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Steven Kane Team ASL Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Seamus Kelly Southborough & District Whls Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Lowther Thanet RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Frank Moore Cycling Club Hackney Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Kevin Nelson Crawley Wheelers Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Bradley Nelson Bloodwise QSW Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alan Newman PRTZ Did not finish 3rd 0

30. Alan Newman - PRTZ

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Rory Palmer Brighton Mitre CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Richmond Rogers Project 51 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Brindley Taylor Project 51 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Isaac Wright Project 51 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Benjamin Ryder Rapha Cycling Club Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mark Day Generation Press CC Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Cameron Preece Southborough & District Whls Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Samuel Painter Wigmore CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Harvey Guningham 4T+ Cyclopark Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Samuel Asker VC Londres Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nick Martin Crawley Wheelers Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Hamish Greenwood Velo Club Vittoria Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Lee Messenger Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  John Grenfell-Shaw Cambridge University CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Luke Forward Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Chris Tarren Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Nicolas Verdier Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Matthew Williams Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Valentino Fontana Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Max Thomson Adalta Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Simon Halloway Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  John Aston Generation Press CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Trevor Phillips Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Sean Furley Oxted Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Lukasz Szeloch Redbridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Malcolm Oates Ashford Road Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Lee Smith PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  David Smith Hoops Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Jolyon Willard PB Cycle Coaching Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Tim Moody Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Grant Fraser Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Nathan Russell trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Paul Hone Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Max Kingdon Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Stefan Gloyn Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Simon Carter Quick Release Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Paul Hewitt Generation Press CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Simon Miller Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Josie Shepherd Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Benoit Ramsay Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Martin Gibbs Team ASL Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Simon Jackson Finished 4th 0

39. Simon Jackson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Megan Panton Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  James Di Rico Sussex Revolution Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Rebecca Waters Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  John Correa Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Grace Dent Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Toni Wilkes Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Affiliated riders get priority entry and a discounted entry fee of £22.00

Non affilited riders entry fee is £30.00

 


The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/02/18 13:30 Regional A Band 3 2nd, 3rd 105km / 65 miles
Entry: Online: (£30.00 + £1.00 Application fee), On Day: (£30.00)
Sun 25/02/18 – 13:30

2/3

Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd
105km / 65 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 25/02/18 10:00 Regional B Band 4 3rd, 4th 73km / 45 miles
Entry: Online: (£30.00 + £1.00 Application fee), On Day: (£30.00)
Sun 25/02/18 – 10:00

3/4

Regional B, Band 4 | 3rd, 4th
73km / 45 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk