Mud, Sweat and Gears XC Series 2018 - R6 Hintlesham

MTB XC , Hintlesham – Sunday, 01 Jul 2018

Event Summary

Event Overview

Mud, Sweat and Gears have been organising the Eastern Region Series since its inception in 2008. During that time we have seen a huge increase in not only the number of events but also the number of people enjoying our events.

We are a very welcoming bunch and we want our events to be everything to everyone and allow everybody to gain what they want from racing, be you a first timer or an old pro, all are welcome.

We will be running to our tried and tested MSG format that allows ample course practice time along with dedicated race time. For more information please vist www.mudsweatgears.co.uk.

Event Details

Event URN:

420243

Start Date:

Sun, 1st Jul 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Hintlesham, Hintlesham, Hintlesham, Suffolk, IP8 3NJ

View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Eastern Cross Country Series

Results

Confirmed Results

Elite/Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite/Expert Female - Results
1.  Elvita Branch Sussed Out / Mondraker UK Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Female - Results
1.  Caitlyn Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Junior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Emily Ashwood Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Molly Cutmore TPH Racing Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Female - Results
1.  Alison Goss Finished 0

1.  Alison Goss -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jodie Cole Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Female - Results
1.  Sarah Hewitt Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Sue McIntyre Walden Velo Finished N/A 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Joanne Newstead Ipswich Bicycle Club Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Female - Results
1.  Martha Lebentz Hadleigh Cycling Club Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Mollie Bilner Hadleigh Cycling Club Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Female - Results
1.  Abigail Miller WXC World Racing Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Emily Lines WXC World Racing Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Sapphire Curtis St Ives CC Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Chloe Ollett Colchester Rovers CC Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Female - Results
1.  Kate Dance Hadleigh MTB Club Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Emma Taylor Stowmarket & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Meirion Miller Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Lesley Linden West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Christine Rethman Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Male - Results
1.  Sam Trotter St Ives CC Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  William Gell Numplumz Mountainbikers Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Luke Hazell Team Darenth Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Thomas Knowler Team Darenth Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Euan Alexander Hadleigh MTB Club Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Charlie Johnson Stowmarket & District CC Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Max Falkner St Ives CC Finished Youth 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Josh Bowyer Ipswich Bicycle Club Finished N/A 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Ben Hoyle Finished N/A 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Joe Champness Hadleigh MTB Club Finished Youth 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth
11.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth
12.  Alfie Cunniffe Hadleigh MTB Club Finished Youth 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Youth
13.  Caleb Brown Team Darenth Finished Youth 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth
14.  Harvey Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Youth
15.  Jordan Rumbles East Coast Riders Finished Youth 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth
16.  Thomas Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth
17.  Robin de Freitas Finished Youth 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth
18.  Harrison Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Youth
19.  Ben Lowe Finished 0

19.  Ben Lowe -

Points: 0 | Status: Finished
--- Jensen Barraclough Did not finish Youth 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Male - Results
1.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  George Fowkes WDMBC Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  William Shield Summit MTB Club Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Callum Laborde Iceni Velo Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Harry Tilley Naked Bikes Race Team Finished Juvenile 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile
6.  Dean Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Joseph Smith Iceni Velo Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile
9.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished Juvenile 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Jack Letch Colchester Rovers CC Finished Juvenile 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile
11.  Oliver Wellsted Colchester Rovers CC Finished Juvenile 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
12.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile
13.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished Juvenile 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile
14.  Thomas Walker Finished 0

14.  Thomas Walker -

Points: 0 | Status: Finished
15.  William Smith Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
16.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished Juvenile 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Juvenile
17.  Oscar Wade Finished N/A 0

17.  Oscar Wade -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Josh Palfreyman Cambridge Junior Cycling Club Finished Juvenile 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Juvenile
19.  Harry Howlett Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile
20.  Alex Cutmore TPH Racing Finished Juvenile 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Juvenile
21.  Jayson Brown Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile
22.  Stanley Walker Finished 0

22.  Stanley Walker -

Points: 0 | Status: Finished

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Male - Results
1.  Marcin Rys Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Mark Tilley Finished 0

2.  Mark Tilley -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Charles Wade Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Dominic Clarke Kings Lynn MTB Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Chris Harley HKR XC Team Finished Expert 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert
6.  Jonathan Ling Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Mark Jay Finished 0

7.  Mark Jay -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Jason Fowler Sussed Out / Mondraker UK Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Linley Gales Kings Lynn MTB Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Alan Gardner Finished 0

10.  Alan Gardner -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Leo Falkner St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Will Kearse Sussed Out / Mondraker UK Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
13.  Richard Matthews Finished 0

13.  Richard Matthews -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Tony Green Boxford Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Andy Laflin Hadleigh Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Andrew Bird Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Daniel Burgess Iceni Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  John Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Richard Miller Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Alex Stepney Forest Side Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Nick Bowyer Finished 0

21.  Nick Bowyer -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Mark Harriman Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Peter Buchkov Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
24.  Mitchell Sharp Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
25.  Pablo Beale Gt Yarmouth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Jonathan Carter Louth Cycle Centre Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
27.  Alan Revell Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
28.  Stuart Lemanski Team Lighthouse Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
29.  Peter Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Martin Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Valerio Visconti Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
32.  Clive Stiff Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
33.  Chris English Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Paul Smith Colchester Clunkers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Martin Browne Finished 0

35.  Martin Browne -

Points: 0 | Status: Finished
36.  Paul Everson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
37.  Colin Newstead Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Kingsley Towler Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
39.  Stephen Brook West Suffolk Wheelers Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
40.  David Woods Finished 0

40.  David Woods -

Points: 0 | Status: Finished
41.  Andy Taylor Finished 0

41.  Andy Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
42.  Paul Doble Bishops Stortford CC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
43.  Graham White CC Sudbury Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  Peter Cosgrove Finished 0

44.  Peter Cosgrove -

Points: 0 | Status: Finished
45.  Martin Greenaway Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
46.  Ian Seeley Finished 0

46.  Ian Seeley -

Points: 0 | Status: Finished
47.  Bradley Hurr Hadleigh MTB Club Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
48.  Nathan Taylor Finished 0

48.  Nathan Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
49.  Adam Mathew Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
50.  Andrew Hutchinson Walden Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
51.  Ben Jeffery Finished 0

51.  Ben Jeffery -

Points: 0 | Status: Finished
52.  Matthew Finlay Finished 0

52.  Matthew Finlay -

Points: 0 | Status: Finished
53.  Will Garrod Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
54.  Brian Clarke Finished 0

54.  Brian Clarke -

Points: 0 | Status: Finished
55.  Ian Barraclough Finished 0

55.  Ian Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished
56.  Chris Gutteridge Finished 0

56.  Chris Gutteridge -

Points: 0 | Status: Finished
57.  Dick Lines Finished 0

57.  Dick Lines -

Points: 0 | Status: Finished
58.  Andrew Woods Finished 0

58.  Andrew Woods -

Points: 0 | Status: Finished
59.  Tarquin Cook Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
60.  Elliot Kenna St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
61.  Kevin Ollett Colchester Clunkers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
62.  Robin Lines Kings Lynn MTB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Kevin Carter Did not finish 0

Kevin Carter -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Douglas Corbett Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Garry Macdonald Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Peter Robinson Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- John Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Tony Wilkins Wolsey RC Did not finish S/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: S/Vet

Under 12 Boys RACE ONLY

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys RACE ONLY - Results
1.  Alfie Amey Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Oscar Amey Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Oliver Tilley Finished 0

3.  Oliver Tilley -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Oliver Beale Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  William Barraclough Finished 0

5.  William Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Alex Stanford Finished 0

6.  Alex Stanford -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Tommy Dickson West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Toby Wade Finished 0

8.  Toby Wade -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Stanley Salter Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Samuel Brook West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Alex Spraggons Hadleigh Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Kimi Dobinson Hadleigh MTB Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
13.  Louie Watts Finished 0

13.  Louie Watts -

Points: 0 | Status: Finished
14.  William Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Oli Lawrence Finished 0

15.  Oli Lawrence -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Isaac Robertson Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Jake Seamen Finished 0

17.  Jake Seamen -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Jacob Lowin Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Mason Porter Hadleigh MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 12 Girls RACE ONLY

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls RACE ONLY - Results
1.  Orla Kenna St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Hannah Phillips Hadleigh MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Emily Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lola Arnold Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Matilda Challinor Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Bethany Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Daisy Emerson Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 9 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 9 Boys - Results
1.  Noah Smith Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  George Collins Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joseph Stanford Finished 0

3.  Joseph Stanford -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Alex Fernandez Finished 0

4.  Alex Fernandez -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Harry Titman The Pedal Revolution Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  William Lowe Finished 0

6.  William Lowe -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Dylan Hanks Finished 0

7.  Dylan Hanks -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Logan Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Nathaniel Lemanski Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Nathan Gunnell Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  James Clarke Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Harry Alexander Here Come The Belgians Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
14.  Philip Buchkov Finished 0

14.  Philip Buchkov -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Cameron Black Finished 0

15.  Cameron Black -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Barnaby Smith Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Oscar Dobinson Finished 0

17.  Oscar Dobinson -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Ciaran Ho Hadleigh Cycling Club Finished 0

18.  Ciaran Ho - Hadleigh Cycling Club

Points: 0 | Status: Finished
19.  Edward lowe Finished 0

19.  Edward lowe -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Alexander Crossley Forest Side Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Max Odell Finished 0

21.  Max Odell -

Points: 0 | Status: Finished
--- Zak Banks MSG Sport Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Harris Black Did not finish 0

Harris Black -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Sebastian Lemanski Did not finish 0

Sebastian Lemanski -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 9 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 9 Girls - Results
1.  Isabel Beale Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Bella Taylor Finished 0

2.  Bella Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Isabelle Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Ruby O'Dell St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Zoe Porter Finished 0

5.  Zoe Porter -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Eva Ainsworth Finished 0

6.  Eva Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Jessica Marriott Finished 0

7.  Jessica Marriott -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Phoebe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  James Green Finished 0

9.  James Green -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Ella Rifat Finished 0

10.  Ella Rifat -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Safiya Hanks Finished 0

11.  Safiya Hanks -

Points: 0 | Status: Finished

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Andrew Cockburn Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Wayne Bennett Windmill Wheels Cycling Club Finished Expert 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert
3.  Seb Herrod Strada 2020 Finished Expert 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert
4.  Glen Whittington Southborough & District Whls Finished Expert 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Expert
5.  Lee Woodcock HKR XC Team Finished Expert 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert
6.  Jonathan Schnabel Glasgow MTB Club (GMBC) Finished Expert 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert
7.  Matt Ellis Matrix Finished Expert 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert
8.  Jack Wilson Steve Poole Plant Hire Finished Expert 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert
9.  Adam Hinchcliffe All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Expert 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert
--- Ryan Keynes Odiham Cycling Club Did not finish Expert 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Male - Results
1.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Fred Gill Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Troy Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Max Holgate Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Alexander Robb Mildenhall CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Ryan Gooderham TPH Racing Did not finish Junior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Male - Results
1.  Andy Weames Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  James Pickering Push Sport / Barford Van Hire Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Mathew Eley Ely & District CC Finished Sport 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport
4.  Alan Duncan Finished Sport 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Robert Staines Southend Wheelers Finished Sport 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
6.  William Dorsett Finished Sport 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Daniel Preece Army Cycling Union Finished Sport 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Jonathan Sheasby Numplumz Mountainbikers Finished Sport 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport
9.  Neil Catling Team LCUK Finished Sport 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport
10.  Michael Auger Iceni Velo Finished Sport 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport
11.  Sam Hanson Finished Sport 20

11.  Sam Hanson -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport
12.  Duncan Ryan Team LCUK Finished Sport 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport
13.  Mikie Burrell Ely & District CC Finished Sport 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport
14.  Toby Hockley Push Sport / Barford Van Hire Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
15.  Martin Hawker Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Steven Walsh Army Cycling Union Finished Sport 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Sport
--- James Buckingham Team LCUK Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Male - Results
1.  Roger Fowkes WDMBC Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Matthew Webber Forest Side Riders Finished Veteran 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Matthew Whelan ZeroBC Finished N/A 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Paul Groombridge Push Sport / Barford Van Hire Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Shaun Aldous Renvale RT Finished Veteran 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Craig Gunnell Finished Veteran 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Dan Howe Wolsey RC Finished Veteran 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Clement Palozzi Walden Velo Finished Veteran 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  James Murphy Kings Lynn MTB Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Benjamin Lewis Forest Side Riders Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  Paul White WDMBC Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Glenn Stanford Finished 0

12.  Glenn Stanford -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Chris Hunter Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre Finished Veteran 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran
15.  David Holmes Finished 0

15.  David Holmes -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished Veteran 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Veteran
17.  Garry Hurst ROTOR Race Team Finished Veteran 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
18.  Andy Hurst Amisvelo Racing Team Finished Veteran 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran
19.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Veteran 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
20.  Daniel Wood Finished Veteran 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Veteran
21.  Jeffrey Wharton Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Kris Kasperkiewicz Finished N/A 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Paul Bird Ipswich Bicycle Club Finished Veteran 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
24.  Stephen Hanks London Phoenix CC Finished Veteran 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran
25.  Michael Bebbington CC Bexley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  David Green Hadleigh MTB Club Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
27.  Stuart Mills Finished 0

27.  Stuart Mills -

Points: 0 | Status: Finished
28.  Duncan Crossley Forest Side Riders Finished Veteran 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Tony Wallen Did not finish 0

Tony Wallen -

Points: 0 | Status: Did not finish

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Points
G.Vet Male - Results
1.  Jimmy Piper Renvale RT Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Nicholas Ainsworth Finished 0

2.  Nicholas Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Paul Watson West Suffolk Wheelers Finished G/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Paul Barrow Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  Keith Clarke Finished G/Vet 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet
6.  Patrick Stokes Finished G/Vet 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet
7.  Gary Curtis Push Sport / Barford Van Hire Finished G/Vet 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet
8.  Mark Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished G/Vet 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet
9.  Richard Muchmore Renvale RT Finished G/Vet 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet
10.  Paul Hudson SprocketsUK Finished G/Vet 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet
11.  Nigel Herrod ROTOR Race Team Finished S/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet
12.  Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished G/Vet 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet
13.  Andy Fountain St Ives CC Finished G/Vet 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: G/Vet
14.  Andrew Roberts BCS Cycling Team Finished S/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet
15.  Paul Driver Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet
16.  Mark Goulsbra Louth Cycle Centre Finished G/Vet 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: G/Vet
17.  Mike Lawrence Finished 0

17.  Mike Lawrence -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished S/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet
19.  Sean Quarmby Push Sport / Barford Van Hire Finished N/A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Peter Barton Chelmer CC Finished S/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet
21.  Paul Moss Stowmarket & District CC Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
22.  Keith Bothick Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
23.  Geoff Robinson Finished G/Vet 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: G/Vet
24.  Paul Mockett Newdales Cycles RT Finished G/Vet 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: G/Vet
25.  David Robb Mildenhall CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Graham Berry Stowmarket & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Paul Harbinson Ely & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Iain Arthurton East Coast Riders Finished G/Vet 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: G/Vet
29.  Adrian Smith Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Kevin Lanchester Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Tony Wood Finished 0

31.  Tony Wood -

Points: 0 | Status: Finished
32.  Stephen Brown Team Darenth Finished G/Vet 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: G/Vet
33.  Clive Tricker Ipswich Bicycle Club Finished S/Vet 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: S/Vet
34.  Ian scott Finished 0

34.  Ian scott -

Points: 0 | Status: Finished
35.  Michael Curtis St Ives CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Martin Gill Chelmer CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Robert Lee Finished S/Vet 28

37.  Robert Lee -

Points: 28 | Status: Finished | Category: S/Vet
--- Paul Champness Hadleigh MTB Club Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Mark Cushing Amisvelo Racing Team Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Kevin Jennings Cambridge CC Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Philip Peacock Ely & District CC Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Mark Wellsted Amisvelo Racing Team Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
0.  TONY WOOD Finished 0

0.  TONY WOOD -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Please visit the website www.mudsweatgears.co.uk for all the information about the timeline for the events and pre-event information downloads. Also make sure you follow us on Facebook and Twitter for up to date info and chat.

The Races

Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 01/07/18 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 01/07/18 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 15 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 01/07/18 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 01/07/18 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 01/07/18 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 01/07/18 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:06 Non-Ranking None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 01/07/18 – 10:06
Non-Ranking, None | N/A
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:10 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 01/07/18 – 10:10
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:11 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 01/07/18 – 10:11
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:12 Non-Ranking None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£34.00)
Sun 01/07/18 – 10:12
Non-Ranking, None | N/A
01 hr
Under 12 Boys RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 01/07/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Girls RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 01/07/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 9 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 01/07/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 9 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 01/07/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 01/07/18 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 14:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 01/07/18 – 14:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 15 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 01/07/18 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 14:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 01/07/18 – 14:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 01/07/18 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet
01 hr 30 mins
Under 9 Coaching and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 01/07/18 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 12 Coaching and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 01/07/18 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins

Event Summary

Event Overview

Mud, Sweat and Gears have been organising the Eastern Region Series since its inception in 2008. During that time we have seen a huge increase in not only the number of events but also the number of people enjoying our events.

We are a very welcoming bunch and we want our events to be everything to everyone and allow everybody to gain what they want from racing, be you a first timer or an old pro, all are welcome.

We will be running to our tried and tested MSG format that allows ample course practice time along with dedicated race time. For more information please vist www.mudsweatgears.co.uk.

Event Details

Event URN:

420243

Start Date:

Sun, 1st Jul 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Hintlesham, Hintlesham, Hintlesham, Suffolk, IP8 3NJ

View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Eastern Cross Country Series

Results

Confirmed Results

Elite/Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite/Expert Female - Results
1.  Elvita Branch Sussed Out / Mondraker UK Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Female - Results
1.  Caitlyn Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Junior 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Emily Ashwood Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Molly Cutmore TPH Racing Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Female - Results
1.  Alison Goss Finished 0

1.  Alison Goss -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jodie Cole Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Female - Results
1.  Sarah Hewitt Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Sue McIntyre Walden Velo Finished N/A 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Joanne Newstead Ipswich Bicycle Club Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Female - Results
1.  Martha Lebentz Hadleigh Cycling Club Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Mollie Bilner Hadleigh Cycling Club Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Female - Results
1.  Abigail Miller WXC World Racing Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Emily Lines WXC World Racing Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Sapphire Curtis St Ives CC Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Chloe Ollett Colchester Rovers CC Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Female - Results
1.  Kate Dance Hadleigh MTB Club Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Emma Taylor Stowmarket & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Meirion Miller Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Lesley Linden West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Christine Rethman Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Male - Results
1.  Sam Trotter St Ives CC Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  William Gell Numplumz Mountainbikers Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Luke Hazell Team Darenth Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Thomas Knowler Team Darenth Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Euan Alexander Hadleigh MTB Club Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Charlie Johnson Stowmarket & District CC Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Max Falkner St Ives CC Finished Youth 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Josh Bowyer Ipswich Bicycle Club Finished N/A 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Ben Hoyle Finished N/A 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Joe Champness Hadleigh MTB Club Finished Youth 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth
11.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth
12.  Alfie Cunniffe Hadleigh MTB Club Finished Youth 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Youth
13.  Caleb Brown Team Darenth Finished Youth 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth
14.  Harvey Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Youth
15.  Jordan Rumbles East Coast Riders Finished Youth 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth
16.  Thomas Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth
17.  Robin de Freitas Finished Youth 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth
18.  Harrison Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Youth
19.  Ben Lowe Finished 0

19.  Ben Lowe -

Points: 0 | Status: Finished
--- Jensen Barraclough Did not finish Youth 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Male - Results
1.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  George Fowkes WDMBC Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  William Shield Summit MTB Club Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Callum Laborde Iceni Velo Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Harry Tilley Naked Bikes Race Team Finished Juvenile 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile
6.  Dean Sampson Sussed Out / Mondraker UK Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Joseph Smith Iceni Velo Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile
9.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished Juvenile 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Jack Letch Colchester Rovers CC Finished Juvenile 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile
11.  Oliver Wellsted Colchester Rovers CC Finished Juvenile 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
12.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile
13.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished Juvenile 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile
14.  Thomas Walker Finished 0

14.  Thomas Walker -

Points: 0 | Status: Finished
15.  William Smith Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
16.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished Juvenile 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Juvenile
17.  Oscar Wade Finished N/A 0

17.  Oscar Wade -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Josh Palfreyman Cambridge Junior Cycling Club Finished Juvenile 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Juvenile
19.  Harry Howlett Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile
20.  Alex Cutmore TPH Racing Finished Juvenile 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Juvenile
21.  Jayson Brown Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile
22.  Stanley Walker Finished 0

22.  Stanley Walker -

Points: 0 | Status: Finished

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Male - Results
1.  Marcin Rys Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Mark Tilley Finished 0

2.  Mark Tilley -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Charles Wade Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Dominic Clarke Kings Lynn MTB Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Chris Harley HKR XC Team Finished Expert 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Expert
6.  Jonathan Ling Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Mark Jay Finished 0

7.  Mark Jay -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Jason Fowler Sussed Out / Mondraker UK Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Linley Gales Kings Lynn MTB Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Alan Gardner Finished 0

10.  Alan Gardner -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Leo Falkner St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Will Kearse Sussed Out / Mondraker UK Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
13.  Richard Matthews Finished 0

13.  Richard Matthews -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Tony Green Boxford Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Andy Laflin Hadleigh Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Andrew Bird Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Daniel Burgess Iceni Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  John Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Richard Miller Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Alex Stepney Forest Side Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Nick Bowyer Finished 0

21.  Nick Bowyer -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Mark Harriman Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Peter Buchkov Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
24.  Mitchell Sharp Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
25.  Pablo Beale Gt Yarmouth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Jonathan Carter Louth Cycle Centre Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
27.  Alan Revell Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
28.  Stuart Lemanski Team Lighthouse Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
29.  Peter Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Martin Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Valerio Visconti Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
32.  Clive Stiff Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
33.  Chris English Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Paul Smith Colchester Clunkers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Martin Browne Finished 0

35.  Martin Browne -

Points: 0 | Status: Finished
36.  Paul Everson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
37.  Colin Newstead Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Kingsley Towler Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
39.  Stephen Brook West Suffolk Wheelers Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
40.  David Woods Finished 0

40.  David Woods -

Points: 0 | Status: Finished
41.  Andy Taylor Finished 0

41.  Andy Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
42.  Paul Doble Bishops Stortford CC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
43.  Graham White CC Sudbury Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
44.  Peter Cosgrove Finished 0

44.  Peter Cosgrove -

Points: 0 | Status: Finished
45.  Martin Greenaway Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
46.  Ian Seeley Finished 0

46.  Ian Seeley -

Points: 0 | Status: Finished
47.  Bradley Hurr Hadleigh MTB Club Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
48.  Nathan Taylor Finished 0

48.  Nathan Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
49.  Adam Mathew Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
50.  Andrew Hutchinson Walden Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
51.  Ben Jeffery Finished 0

51.  Ben Jeffery -

Points: 0 | Status: Finished
52.  Matthew Finlay Finished 0

52.  Matthew Finlay -

Points: 0 | Status: Finished
53.  Will Garrod Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
54.  Brian Clarke Finished 0

54.  Brian Clarke -

Points: 0 | Status: Finished
55.  Ian Barraclough Finished 0

55.  Ian Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished
56.  Chris Gutteridge Finished 0

56.  Chris Gutteridge -

Points: 0 | Status: Finished
57.  Dick Lines Finished 0

57.  Dick Lines -

Points: 0 | Status: Finished
58.  Andrew Woods Finished 0

58.  Andrew Woods -

Points: 0 | Status: Finished
59.  Tarquin Cook Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
60.  Elliot Kenna St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
61.  Kevin Ollett Colchester Clunkers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
62.  Robin Lines Kings Lynn MTB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Kevin Carter Did not finish 0

Kevin Carter -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Douglas Corbett Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Garry Macdonald Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Peter Robinson Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- John Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Tony Wilkins Wolsey RC Did not finish S/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: S/Vet

Under 12 Boys RACE ONLY

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys RACE ONLY - Results
1.  Alfie Amey Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Oscar Amey Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Oliver Tilley Finished 0

3.  Oliver Tilley -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Oliver Beale Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  William Barraclough Finished 0

5.  William Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Alex Stanford Finished 0

6.  Alex Stanford -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Tommy Dickson West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Toby Wade Finished 0

8.  Toby Wade -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Stanley Salter Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Samuel Brook West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Alex Spraggons Hadleigh Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Kimi Dobinson Hadleigh MTB Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
13.  Louie Watts Finished 0

13.  Louie Watts -

Points: 0 | Status: Finished
14.  William Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Oli Lawrence Finished 0

15.  Oli Lawrence -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Isaac Robertson Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Jake Seamen Finished 0

17.  Jake Seamen -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Jacob Lowin Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Mason Porter Hadleigh MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 12 Girls RACE ONLY

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls RACE ONLY - Results
1.  Orla Kenna St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Hannah Phillips Hadleigh MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Emily Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Lola Arnold Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Matilda Challinor Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Bethany Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Daisy Emerson Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 9 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 9 Boys - Results
1.  Noah Smith Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  George Collins Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joseph Stanford Finished 0

3.  Joseph Stanford -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Alex Fernandez Finished 0

4.  Alex Fernandez -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Harry Titman The Pedal Revolution Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  William Lowe Finished 0

6.  William Lowe -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Dylan Hanks Finished 0

7.  Dylan Hanks -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Logan Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Nathaniel Lemanski Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Nathan Gunnell Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  James Clarke Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Harry Alexander Here Come The Belgians Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
14.  Philip Buchkov Finished 0

14.  Philip Buchkov -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Cameron Black Finished 0

15.  Cameron Black -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Barnaby Smith Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Oscar Dobinson Finished 0

17.  Oscar Dobinson -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Ciaran Ho Hadleigh Cycling Club Finished 0

18.  Ciaran Ho - Hadleigh Cycling Club

Points: 0 | Status: Finished
19.  Edward lowe Finished 0

19.  Edward lowe -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Alexander Crossley Forest Side Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Max Odell Finished 0

21.  Max Odell -

Points: 0 | Status: Finished
--- Zak Banks MSG Sport Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Harris Black Did not finish 0

Harris Black -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Sebastian Lemanski Did not finish 0

Sebastian Lemanski -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 9 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 9 Girls - Results
1.  Isabel Beale Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Bella Taylor Finished 0

2.  Bella Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Isabelle Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Ruby O'Dell St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Zoe Porter Finished 0

5.  Zoe Porter -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Eva Ainsworth Finished 0

6.  Eva Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Jessica Marriott Finished 0

7.  Jessica Marriott -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Phoebe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  James Green Finished 0

9.  James Green -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Ella Rifat Finished 0

10.  Ella Rifat -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Safiya Hanks Finished 0

11.  Safiya Hanks -

Points: 0 | Status: Finished

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Andrew Cockburn Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Wayne Bennett Windmill Wheels Cycling Club Finished Expert 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert
3.  Seb Herrod Strada 2020 Finished Expert 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert
4.  Glen Whittington Southborough & District Whls Finished Expert 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Expert
5.  Lee Woodcock HKR XC Team Finished Expert 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert
6.  Jonathan Schnabel Glasgow MTB Club (GMBC) Finished Expert 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert
7.  Matt Ellis Matrix Finished Expert 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert
8.  Jack Wilson Steve Poole Plant Hire Finished Expert 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert
9.  Adam Hinchcliffe All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Expert 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert
--- Ryan Keynes Odiham Cycling Club Did not finish Expert 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Male - Results
1.  Kishan Bakrania Team Darenth Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Fred Gill Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Troy Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior
5.  Max Holgate Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Alexander Robb Mildenhall CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Ryan Gooderham TPH Racing Did not finish Junior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Male - Results
1.  Andy Weames Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  James Pickering Push Sport / Barford Van Hire Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Mathew Eley Ely & District CC Finished Sport 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport
4.  Alan Duncan Finished Sport 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Robert Staines Southend Wheelers Finished Sport 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
6.  William Dorsett Finished Sport 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Daniel Preece Army Cycling Union Finished Sport 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Jonathan Sheasby Numplumz Mountainbikers Finished Sport 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport
9.  Neil Catling Team LCUK Finished Sport 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport
10.  Michael Auger Iceni Velo Finished Sport 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport
11.  Sam Hanson Finished Sport 20

11.  Sam Hanson -

Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport
12.  Duncan Ryan Team LCUK Finished Sport 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport
13.  Mikie Burrell Ely & District CC Finished Sport 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport
14.  Toby Hockley Push Sport / Barford Van Hire Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
15.  Martin Hawker Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Steven Walsh Army Cycling Union Finished Sport 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Sport
--- James Buckingham Team LCUK Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Male - Results
1.  Roger Fowkes WDMBC Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Matthew Webber Forest Side Riders Finished Veteran 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Matthew Whelan ZeroBC Finished N/A 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Paul Groombridge Push Sport / Barford Van Hire Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Shaun Aldous Renvale RT Finished Veteran 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Craig Gunnell Finished Veteran 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Dan Howe Wolsey RC Finished Veteran 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Clement Palozzi Walden Velo Finished Veteran 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  James Murphy Kings Lynn MTB Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Benjamin Lewis Forest Side Riders Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  Paul White WDMBC Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Glenn Stanford Finished 0

12.  Glenn Stanford -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Chris Hunter Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre Finished Veteran 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran
15.  David Holmes Finished 0

15.  David Holmes -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished Veteran 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Veteran
17.  Garry Hurst ROTOR Race Team Finished Veteran 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
18.  Andy Hurst Amisvelo Racing Team Finished Veteran 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran
19.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Veteran 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
20.  Daniel Wood Finished Veteran 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Veteran
21.  Jeffrey Wharton Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Kris Kasperkiewicz Finished N/A 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Paul Bird Ipswich Bicycle Club Finished Veteran 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
24.  Stephen Hanks London Phoenix CC Finished Veteran 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran
25.  Michael Bebbington CC Bexley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  David Green Hadleigh MTB Club Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
27.  Stuart Mills Finished 0

27.  Stuart Mills -

Points: 0 | Status: Finished
28.  Duncan Crossley Forest Side Riders Finished Veteran 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Tony Wallen Did not finish 0

Tony Wallen -

Points: 0 | Status: Did not finish

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Points
G.Vet Male - Results
1.  Jimmy Piper Renvale RT Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Nicholas Ainsworth Finished 0

2.  Nicholas Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Paul Watson West Suffolk Wheelers Finished G/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Paul Barrow Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  Keith Clarke Finished G/Vet 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet
6.  Patrick Stokes Finished G/Vet 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet
7.  Gary Curtis Push Sport / Barford Van Hire Finished G/Vet 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet
8.  Mark Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished G/Vet 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet
9.  Richard Muchmore Renvale RT Finished G/Vet 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet
10.  Paul Hudson SprocketsUK Finished G/Vet 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet
11.  Nigel Herrod ROTOR Race Team Finished S/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet
12.  Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished G/Vet 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet
13.  Andy Fountain St Ives CC Finished G/Vet 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: G/Vet
14.  Andrew Roberts BCS Cycling Team Finished S/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet
15.  Paul Driver Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet
16.  Mark Goulsbra Louth Cycle Centre Finished G/Vet 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: G/Vet
17.  Mike Lawrence Finished 0

17.  Mike Lawrence -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Victor Barnett Welland Valley CC Finished S/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: S/Vet
19.  Sean Quarmby Push Sport / Barford Van Hire Finished N/A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Peter Barton Chelmer CC Finished S/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet
21.  Paul Moss Stowmarket & District CC Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
22.  Keith Bothick Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
23.  Geoff Robinson Finished G/Vet 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: G/Vet
24.  Paul Mockett Newdales Cycles RT Finished G/Vet 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: G/Vet
25.  David Robb Mildenhall CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Graham Berry Stowmarket & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Paul Harbinson Ely & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Iain Arthurton East Coast Riders Finished G/Vet 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: G/Vet
29.  Adrian Smith Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Kevin Lanchester Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Tony Wood Finished 0

31.  Tony Wood -

Points: 0 | Status: Finished
32.  Stephen Brown Team Darenth Finished G/Vet 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: G/Vet
33.  Clive Tricker Ipswich Bicycle Club Finished S/Vet 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: S/Vet
34.  Ian scott Finished 0

34.  Ian scott -

Points: 0 | Status: Finished
35.  Michael Curtis St Ives CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Martin Gill Chelmer CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Robert Lee Finished S/Vet 28

37.  Robert Lee -

Points: 28 | Status: Finished | Category: S/Vet
--- Paul Champness Hadleigh MTB Club Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Mark Cushing Amisvelo Racing Team Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Kevin Jennings Cambridge CC Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Philip Peacock Ely & District CC Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Mark Wellsted Amisvelo Racing Team Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
0.  TONY WOOD Finished 0

0.  TONY WOOD -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Please visit the website www.mudsweatgears.co.uk for all the information about the timeline for the events and pre-event information downloads. Also make sure you follow us on Facebook and Twitter for up to date info and chat.

The Races

Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 01/07/18 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 01/07/18 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 15 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 01/07/18 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 01/07/18 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 01/07/18 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 01/07/18 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:06 Non-Ranking None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 01/07/18 – 10:06
Non-Ranking, None | N/A
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:10 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 01/07/18 – 10:10
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:11 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 01/07/18 – 10:11
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:12 Non-Ranking None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£34.00)
Sun 01/07/18 – 10:12
Non-Ranking, None | N/A
01 hr
Under 12 Boys RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 01/07/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Girls RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 01/07/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 9 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 01/07/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 9 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 01/07/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 01/07/18 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 14:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 01/07/18 – 14:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 15 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 01/07/18 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 14:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 01/07/18 – 14:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 01/07/18 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet
01 hr 30 mins
Under 9 Coaching and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 01/07/18 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 12 Coaching and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/07/18 10:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 01/07/18 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk