Mud, Sweat and Gears XC Series 2018 - R4 Phoenix Bike Park

MTB XC , Newmarket – Sunday, 06 May 2018

Event Summary

Event Overview

Mud, Sweat and Gears have been organising the Eastern Region Series since its inception in 2008. During that time we have seen a huge increase in not only the number of events but also the number of people enjoying our events.

We are a very welcoming bunch and we want our events to be everything to everyone and allow everybody to gain what they want from racing, be you a first timer or an old pro, all are welcome.

We will be running to our tried and tested MSG format that allows ample course practice time along with dedicated race time. For more information please vist www.mudsweatgears.co.uk.

Event Details

Event URN:

420241

Start Date:

Sun, 6th May 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Phoenix Cycleworks, Bury Road, Kentford, Newmarket, Suffolk, CB8 7PZ

View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Eastern Cross Country Series

Event Organiser:

Matthew Ewings
matt@mudsweatgears.co.uk

Results

Confirmed Results

Under 9 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 9 Boys - Results
1.  Noah Smith Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  George Collins Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joseph Stanford Finished 0

3. Joseph Stanford -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Harry Titman Norwich Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  William Lowe Finished 0

5. William Lowe -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Nathan Gunnell Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Ruben Devaux Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Nathaniel Lemanski Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Dylan Hanks Finished 0

9. Dylan Hanks -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Alex Fernandez Finished 0

11. Alex Fernandez -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Logan Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  James Clarke Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Jack Drummond Finished 0

14. Jack Drummond -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Beau Larkin Finished N/A 0

15. Beau Larkin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Barnaby Smith Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Harry Alexander Here Come The Belgians Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
18.  George Unsworth Gloucester City Cycling Club Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
19.  Philip Buchkov Finished 0

19. Philip Buchkov -

Points: 0 | Status: Finished
20.  George Isaacson Finished 0

20. George Isaacson -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Sebastian White Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Edward lowe Finished 0

22. Edward lowe -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Noah Wilkinson Finished 0

23. Noah Wilkinson -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Arthur Unsworth Finished 0

24. Arthur Unsworth -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Arthur Challinor Braintree BMX Racing Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Rex Ferris Finished 0

26. Rex Ferris -

Points: 0 | Status: Finished
--- Sebastian Lemanski Did not finish 0

26. Sebastian Lemanski -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 9 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 9 Girls - Results
1.  Isabel Beale Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Isabelle Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Bella Taylor Finished 0

3. Bella Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Eva Ainsworth Finished 0

4. Eva Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Phoebe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Zoe Porter Finished 0

6. Zoe Porter -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Amie Cutts Finished 0

7. Amie Cutts -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Ruby Odell Finished 0

8. Ruby Odell -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Jessica Marriott Finished 0

9. Jessica Marriott -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Emily McCormack Finished 0

10. Emily McCormack -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Alfie Amey Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Oscar Amey Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mak Larkin trainSharp Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Oscar Martin Stratford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alex Stanford Finished 0

5. Alex Stanford -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Oliver Tilley Finished 0

6. Oliver Tilley -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Stanley Salter Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Oliver Beale Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Dominic Pauley St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Daniel Cavalla Hadleigh MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  William Barraclough Finished 0

11. William Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Finlay Goodman Bedgebury Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Tommy Dickson West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Ben Howlett Ipswich Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Austin Ainsworth Finished 0

17. Austin Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Oliver Skyrme Finished 0

18. Oliver Skyrme -

Points: 0 | Status: Finished
19.  William Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Oliver Sinden Ely & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Samuel Brook West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Louie Watts Finished 0

21. Louie Watts -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Toby Wade Finished 0

23. Toby Wade -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Lochlan Dyer Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Alex Spraggons Hadleigh Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
26.  Sammy Djelil Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Isaac Robertson Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Oli Lawrence Finished 0

28. Oli Lawrence -

Points: 0 | Status: Finished
29.  Mason Porter Hadleigh MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Samuel Smith St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Harry Eagle Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Jake Seamen Finished 0

32. Jake Seamen -

Points: 0 | Status: Finished
33.  charlie fleet Finished 0

33. charlie fleet -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Aoife Bakovic Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Zoe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Hannah Phillips Hadleigh MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Orla Kenna St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Emily Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Lizzie Wellsted Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Ciara Bakovic Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Holly Hazell Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Lola Arnold Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Bethany Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Kerys Baker Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Matilda Challinor Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Daisy Emerson Colchester Rovers CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Female - Results
1.  Lauren Higham LIV AWOL Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Jessica Cobbe Leicestershire Road Club Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Molly Cutmore TPH Racing Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Female - Results
1.  Nicole Beck Finished N/A 0

1. Nicole Beck -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jodie Cole Finished Sport 50

2. Jodie Cole -

Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Alison Goss Finished N/A 0

3. Alison Goss -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Emma Bond HKR XC Team Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
--- Philippa Mildon Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Female - Results
1.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Johanne Hitchen Travers Bikes.com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sarah Vigrow Welland Valley CC Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Female - Results
1.  Harley Pell LIV AWOL Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Martha Lebentz Hadleigh Cycling Club Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Mollie Bilner Hadleigh Cycling Club Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Female - Results
1.  Emily Lines WXC World Racing Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Abigail Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Sapphire Curtis St Ives CC Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Phoebe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished Juvenile 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Female - Results
1.  Kate Dance Hadleigh MTB Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Meirion Miller Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Emma Taylor Stowmarket & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Christine Rethman Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  Lucy Waller West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Male - Results
1.  George Ball Furness Flyers Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Sam Trotter St Ives CC Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Louis Sutton Welwyn Wheelers CC Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Joseph Blackmore Team Darenth Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  William Gell Numplumz Mountainbikers Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Luke Hazell Team Darenth Finished Youth 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Youth 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth
9.  Thomas Knowler Team Darenth Finished Youth 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth
10.  Charles Rollins Welwyn Wheelers CC Finished Youth 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth
11.  Euan Alexander Hadleigh MTB Club Finished Youth 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth
12.  Aran Martin Team Corley Cycles Finished Youth 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Youth
13.  Ben Hoyle Finished Youth 18

13. Ben Hoyle -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth
14.  Max Falkner St Ives CC Finished Youth 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Youth
15.  Charlie Johnson Ipswich CSC Finished Youth 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth
16.  Joe Champness Hadleigh MTB Club Finished Youth 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth
17.  Adam Cavalla Hadleigh MTB Club Finished Youth 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth
18.  Francis Watling High Beach Youth Cycling Club Finished Youth 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Youth
19.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth
20.  Alfie Cunniffe Hadleigh MTB Club Finished Youth 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Youth
21.  Thomas Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth
22.  Caleb Brown Team Darenth Finished Youth 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth
23.  Jensen Barraclough Finished Youth 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth
24.  Harvey Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth
25.  Colin Mantle Mildenhall CC Finished Youth 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth
26.  Josh Bowyer Ipswich Bicycle Club Finished Youth 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth
27.  William Smith Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
28.  Joseph Walsh Finished 0

28. Joseph Walsh -

Points: 0 | Status: Finished
29.  Ben Clarke Finished 0

29. Ben Clarke -

Points: 0 | Status: Finished
30.  Ben Lowe Finished 0

30. Ben Lowe -

Points: 0 | Status: Finished
--- Joslin Carter Mildenhall CC Did not finish Youth 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Male - Results
1.  William Shield Summit MTB Club Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Callum Laborde Iceni Velo Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Joseph Smith Iceni Velo Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Oliver Brinkley Finished Juvenile 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile
6.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Ralf Falkner St Ives CC Finished Juvenile 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Mark Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile
9.  Harry Tilley Naked Bikes Race Team Finished Juvenile 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Joseph Walton Team Milton Keynes Finished Juvenile 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile
11.  George Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished Juvenile 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
12.  Connor Stain Bournemouth Arrow Finished Juvenile 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile
13.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile
14.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile
15.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished Juvenile 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile
16.  Pierre Botha Team Milton Keynes Finished Juvenile 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Juvenile
17.  Joshua Morris Numplumz Mountainbikers Finished Juvenile 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile
18.  Jack Letch Colchester Rovers CC Finished Juvenile 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Juvenile
19.  Oliver Wellsted Colchester Rovers CC Finished Juvenile 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile
20.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished Juvenile 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Juvenile
21.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile
22.  Ethan Stevenson Team Milton Keynes Finished Juvenile 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Juvenile
23.  Daniel Flockhart Boxford Bike Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
24.  Josh Palfreyman Cambridge Junior Cycling Club Finished Juvenile 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Juvenile
25.  Harry Howlett Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Juvenile
26.  Gethin Davies Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Juvenile
26.  Matthew Waller West Suffolk Wheelers Finished Juvenile 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Juvenile
28.  Oscar Wade Finished N/A 0

28. Oscar Wade -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Noah Fulford Finished Juvenile 2

29. Noah Fulford -

Points: 2 | Status: Finished | Category: Juvenile
30.  Benjamin Hewett Finished Juvenile 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile
31.  Nathaniel Marsh Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
32.  Alex Cutmore TPH Racing Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
33.  Olly Quinsee Finished 0

33. Olly Quinsee -

Points: 0 | Status: Finished
34.  William Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Oliver Griggs Hub Vélo Did not finish Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Max Rethman Hadleigh MTB Club Did not finish Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Male - Results
1.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished S/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: S/Vet
2.  Marcin Rys Finished 0

2. Marcin Rys -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Mark Tilley Finished 0

3. Mark Tilley -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Paul Thomas Finished 0

4. Paul Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Jonathan Ling Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Charles Wade Finished N/A 0

6. Charles Wade -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Dominic Clarke Kings Lynn MTB Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Jason Fowler Sussed Out / Mondraker UK Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Tomasz Studzinski Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Leo Falkner St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Paul Quantrill Kings Lynn MTB Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Zachary Willett Finished 0

12. Zachary Willett -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Tony Green Boxford Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Linley Gales Kings Lynn MTB Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
15.  Ian Megginson Finished 0

15. Ian Megginson -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Alan Gardner Finished 0

16. Alan Gardner -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Spencer Laborde Iceni Velo Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
18.  Richard Matthews Finished 0

18. Richard Matthews -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Kieron Hutchings Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
20.  Paul Morris Numplumz Mountainbikers Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
21.  Nick Bowyer Finished 0

21. Nick Bowyer -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Stephen Blackmore Team Darenth Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
23.  Jake Jakobson Welland Valley CC Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
24.  Daniel Unsworth Ford Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  John Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Stuart Lemanski Team Lighthouse Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
27.  Andy Laflin Hadleigh Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Mark Hollingworth Finished 0

28. Mark Hollingworth -

Points: 0 | Status: Finished
29.  Richard Miller Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Matthew Mantle Mildenhall CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Alex Stepney Forest Side Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Martin Smith Colchester Rovers CC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
33.  Peter Dyer Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Peter Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
35.  Paul Smith Colchester Clunkers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Martin Browne Finished 0

36. Martin Browne -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Peter Buchkov Finished 0

37. Peter Buchkov -

Points: 0 | Status: Finished
38.  Jamie East Finished N/A 0

38. Jamie East -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Pablo Beale Finished N/A 0

39. Pablo Beale -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Chris English Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Peter Robinson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
42.  Stephen Brook West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
43.  Martin Greenaway Finished 0

43. Martin Greenaway -

Points: 0 | Status: Finished
44.  Oliver Burke Finished 0

44. Oliver Burke -

Points: 0 | Status: Finished
45.  Chris Gutteridge Finished 0

45. Chris Gutteridge -

Points: 0 | Status: Finished
45.  Valerio Visconti Finished 0

45. Valerio Visconti -

Points: 0 | Status: Finished
47.  Will Wythe Finished 0

47. Will Wythe -

Points: 0 | Status: Finished
48.  John Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
49.  Paul Everson Finished 0

49. Paul Everson -

Points: 0 | Status: Finished
50.  Gary Fleet ABC Centreville Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
51.  Jonathan Carter Louth Cycle Centre Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
52.  Graham White CC Sudbury Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
53.  Daniel Hall Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
54.  Dale Brinkley Finished 0

54. Dale Brinkley -

Points: 0 | Status: Finished
55.  Kingsley Towler Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
56.  Nathan Taylor Finished 0

56. Nathan Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
57.  Andrew Woods Finished 0

57. Andrew Woods -

Points: 0 | Status: Finished
58.  Adam Mathew Finished 0

58. Adam Mathew -

Points: 0 | Status: Finished
59.  Evan Flockhart Boxford Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
60.  mark levett Finished 0

60. mark levett -

Points: 0 | Status: Finished
61.  Ian Barraclough Finished 0

61. Ian Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished
62.  Andrew Waller West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
63.  David Woods Finished 0

63. David Woods -

Points: 0 | Status: Finished
64.  Christopher Hinitt West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
65.  Mark Sinden Ely & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
66.  Daniel Burgess Iceni Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
67.  Elliot Kenna St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
68.  Stuart Quinsee Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
69.  Tarquin Cook Finished G/Vet 0

69. Tarquin Cook -

Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
70.  Tom Yorke Finished 0

70. Tom Yorke -

Points: 0 | Status: Finished
71.  Sean Thompson Finished 0

71. Sean Thompson -

Points: 0 | Status: Finished
72.  Russell Watling High Beach Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
73.  Mark Jones Finished N/A 0

73. Mark Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Stuart Bathgate Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Kevin Carter Did not finish 0

73. Kevin Carter -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Matt Gruby Did not finish 0

73. Matt Gruby -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Mark Oxenham Did not finish 0

73. Mark Oxenham -

Points: 0 | Status: Did not finish
0.  Stuart Quinsee Finished 0

0. Stuart Quinsee -

Points: 0 | Status: Finished
--- Mitchell Sharp Did not finish 0

0. Mitchell Sharp -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Pedro Silva Did not finish N/A 0

0. Pedro Silva -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Andrew Cockburn Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Seb Herrod Strada-Sport Finished Expert 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert
3.  Wayne Bennett Windmill Wheels Cycling Club Finished Expert 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert
4.  Neil Hayward FISHFACE CYCLES RT Finished Expert 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Expert
5.  Lee Woodcock HKR XC Team Finished Expert 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert
6.  Scott Clipstone Numplumz Mountainbikers Finished Expert 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert
7.  Jonathan Schnabel Glasgow MTB Club (GMBC) Finished Expert 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert
8.  Tom O'Neill Finished Expert 28

8. Tom O'Neill -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert
9.  Jack Wilson Steve Poole Plant Hire Finished Expert 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert
10.  Nicholas Coley Evans Cycles Race Team Finished Expert 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert
11.  Matt Ellis Matrix Finished Expert 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert
--- Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Did not finish Expert 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Pierre Thomas Cadence Cannondale RT Did not finish Expert 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Louis Wells Arrow Cycles Did not finish Expert 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Male - Results
1.  Edward Davies Dulwich Paragon CC Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Kieran Devlin Hadleigh MTB Club Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior
--- Kishan Bakrania Team Darenth Did not finish Junior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Matthew Darley Hadleigh MTB Club Did not finish Junior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Ryan Gooderham TPH Racing Did not finish Junior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Cameron Hurst XRT - Elmy Cycles Did not finish Junior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Male - Results
1.  Jules Birks VC Londres Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Mathew Eley Ely & District CC Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Robert Staines Southend Wheelers Finished Sport 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport
4.  James Pickering Push Sport / Barford Van Hire Finished Sport 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Michael Auger Finished Sport 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
6.  Zac Herrod University of Derby Cycling Cl... Finished Sport 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Ben Cavers Finished Sport 28

7. Ben Cavers -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Andrew Snowball VC Londres Finished Sport 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport
9.  William Dorsett Finished Sport 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport
10.  Tom Krause JCA-Equipe Velo Finished Sport 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport
11.  David Bradshaw Finished 0

11. David Bradshaw -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Daniel Preece Army Cycling Union Finished Sport 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport
13.  Luke Barton Louth Cycle Centre Finished Sport 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport
14.  Sam Hanson Finished Sport 17

14. Sam Hanson -

Points: 17 | Status: Finished | Category: Sport
15.  Neil Catling Team LCUK Finished Sport 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport
16.  Cathal Bartolo Deal Tri Ltd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Stephen Balfe VC Norwich Finished Sport 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport
18.  Duncan Ryan Team LCUK Finished Sport 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport
19.  Christopher Hardwick TROG Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
20.  Martin Hawker Finished N/A 0

20. Martin Hawker -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Ed Turner Finished N/A 0

21. Ed Turner -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Dallin Mclaws Finished 0

22. Dallin Mclaws -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Lloyd Cornell Finished 0

23. Lloyd Cornell -

Points: 0 | Status: Finished
--- Mikie Burrell Ely & District CC Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- william Johnson Did not finish 0

23. william Johnson -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Robert Milton Did not finish 0

23. Robert Milton -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Jonathan Sheasby Numplumz Mountainbikers Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Chris Wills Did not finish Sport 0

23. Chris Wills -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Male - Results
1.  Paul Lloyd Finished Veteran 60

1. Paul Lloyd -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Roger Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Chris Hunter Finished Veteran 0

3. Chris Hunter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Matthew Whelan ZeroBC Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Paul Groombridge Push Sport / Barford Van Hire Finished Veteran 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished Veteran 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Clement Palozzi HKR XC Team Finished Veteran 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Paul White WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Glenn Stanford Finished 0

9. Glenn Stanford -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Alastair Langdon Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Nicholas Popham ROTOR Race Team Finished Veteran 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran
13.  David Holmes Finished 0

13. David Holmes -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Daniel Wood Finished Veteran 17

14. Daniel Wood -

Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran
15.  Ivan Oxborough Ellmore Factory Racing Finished Veteran 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
16.  Paul Chamberlain Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Benjamin Lewis Forest Side Riders Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
18.  Paul Bird Ipswich Bicycle Club Finished Veteran 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran
19.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished Veteran 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
20.  Andy Hurst Colchester Rovers CC Finished Veteran 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Veteran
21.  Daniel Harris Gemini BC Finished Veteran 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran
22.  Mark Jay Finished 0

22. Mark Jay -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Srdjan Bakovic Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Veteran 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
24.  Glynn Attiwell Gravity Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
25.  Jason Nunn Finished Veteran 6

25. Jason Nunn -

Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran
26.  Christopher Ball Hackney GT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Anthony Marsh Maldon & District CC Finished Veteran 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran
28.  Kris Kasperkiewicz Tottenham Bike Club Finished Veteran 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran
29.  John Bishop Framlingham Cycle Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
30.  Michael Bebbington CC Bexley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Paul Cavalla Hadleigh MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Stuart Mills Finished 0

32. Stuart Mills -

Points: 0 | Status: Finished
33.  Colin Wilgress Essex Roads CC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
34.  Paul Whiffen Newdales Cycles RT Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
35.  Stephen Hanks Southborough & District Whls Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
36.  RICHARD SMITH Finished 0

36. RICHARD SMITH -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Stewart Elderkin Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Craig Gunnell Did not finish Veteran 0

37. Craig Gunnell -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- William Mitcham Revel Outdoors Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- James Murphy Kings Lynn MTB Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Matthew Webber Forest Side Riders Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Points
G.Vet Male - Results
1.  Jimmy Piper Renvale RT Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Nicholas Ainsworth Finished Master 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master
3.  Paul Watson West Suffolk Wheelers Finished G/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Richard Muchmore Renvale RT Finished G/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  Ian Dalton Louth Cycle Centre Finished G/Vet 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet
6.  Gary Curtis Push Sport / Barford Van Hire Finished G/Vet 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet
7.  Nick Laing Walden Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Paul Barrow Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet
9.  Patrick Stokes Finished G/Vet 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet
10.  Keith Clarke Finished G/Vet 22

10. Keith Clarke -

Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet
11.  Paul Champness Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet
12.  Paul Hudson SprocketsUK Finished G/Vet 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: G/Vet
13.  Mark Goulsbra Louth Cycle Centre Finished G/Vet 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet
14.  Nigel Herrod ROTOR Race Team Finished S/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet
15.  Andrew Graham Finished G/Vet 17

15. Andrew Graham -

Points: 17 | Status: Finished | Category: G/Vet
16.  Mike Lawrence Finished G/Vet 16

16. Mike Lawrence -

Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet
17.  Philip Peacock Ely & District CC Finished G/Vet 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: G/Vet
18.  Ashley Roles Finished G/Vet 14

18. Ashley Roles -

Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet
19.  Andrew Roberts BCS Cycling Team Finished S/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet
20.  Paul Driver Finished G/Vet 13

20. Paul Driver -

Points: 13 | Status: Finished | Category: G/Vet
21.  Sean Quarmby Push Sport / Barford Van Hire Finished G/Vet 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: G/Vet
22.  Paul Mockett Newdales Cycles RT Finished G/Vet 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: G/Vet
23.  Keith Bothick Finished 0

23. Keith Bothick -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Phil Johnston Finished N/A 0

24. Phil Johnston -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Antony Wood Finished N/A 0

25. Antony Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Denis Smith Windmill Wheels Cycling Club Finished S/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet
27.  Adrian Smith Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Iain Webb Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: G/Vet
29.  David Robb Mildenhall CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Graham Berry Stowmarket & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Kevin Jennings Cambridge CC Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
32.  Mark Seaman CC Sudbury Finished Master 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master
33.  Stephen Brown Team Darenth Finished G/Vet 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: G/Vet
34.  Jeremy Gredley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Murray Spencer CC Bexley Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
36.  Michael Curtis St Ives CC Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
37.  Ian scott Finished 0

37. Ian scott -

Points: 0 | Status: Finished
38.  Darren Power Finished 0

38. Darren Power -

Points: 0 | Status: Finished
39.  Robert Lee Finished S/Vet 32

39. Robert Lee -

Points: 32 | Status: Finished | Category: S/Vet
--- Charles Codrington Dulwich Paragon CC Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Mark Cushing Amisvelo Racing Team Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Paul Harbinson Ely & District CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Shaun Woodley Did not finish N/A 0

39. Shaun Woodley -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Steve Woods Cambridge CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Please visit the website www.mudsweatgears.co.uk for all the information about the timeline for the events and pre-event information downloads. Also make sure you follow us on Facebook and Twitter for up to date info and chat.

The Races

Under 9 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 06/05/18 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 9 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/05/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 06/05/18 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/05/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/05/18 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 06/05/18 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 15 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/05/18 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/05/18 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 06/05/18 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 06/05/18 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:06 Non-Ranking None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 10:06
Non-Ranking, None | N/A
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:10 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 06/05/18 – 10:10
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:11 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 06/05/18 – 10:11
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:12 Non-Ranking None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£34.00)
Sun 06/05/18 – 10:12
Non-Ranking, None | N/A
01 hr
Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 06/05/18 – 14:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 15 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 06/05/18 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 06/05/18 – 14:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 06/05/18 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet
01 hr 30 mins

Event Summary

Event Overview

Mud, Sweat and Gears have been organising the Eastern Region Series since its inception in 2008. During that time we have seen a huge increase in not only the number of events but also the number of people enjoying our events.

We are a very welcoming bunch and we want our events to be everything to everyone and allow everybody to gain what they want from racing, be you a first timer or an old pro, all are welcome.

We will be running to our tried and tested MSG format that allows ample course practice time along with dedicated race time. For more information please vist www.mudsweatgears.co.uk.

Event Details

Event URN:

420241

Start Date:

Sun, 6th May 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Phoenix Cycleworks, Bury Road, Kentford, Newmarket, Suffolk, CB8 7PZ

View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Eastern Cross Country Series

Event Organiser:

Matthew Ewings
matt@mudsweatgears.co.uk

Results

Confirmed Results

Under 9 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 9 Boys - Results
1.  Noah Smith Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  George Collins Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joseph Stanford Finished 0

3. Joseph Stanford -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Harry Titman Norwich Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  William Lowe Finished 0

5. William Lowe -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Nathan Gunnell Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Ruben Devaux Dreigiau Coed Y Brenin Dragons Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Nathaniel Lemanski Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Dylan Hanks Finished 0

9. Dylan Hanks -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Daniel Elliott Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Alex Fernandez Finished 0

11. Alex Fernandez -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Logan Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  James Clarke Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Jack Drummond Finished 0

14. Jack Drummond -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Beau Larkin Finished N/A 0

15. Beau Larkin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Barnaby Smith Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Harry Alexander Here Come The Belgians Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
18.  George Unsworth Gloucester City Cycling Club Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
19.  Philip Buchkov Finished 0

19. Philip Buchkov -

Points: 0 | Status: Finished
20.  George Isaacson Finished 0

20. George Isaacson -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Sebastian White Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Edward lowe Finished 0

22. Edward lowe -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Noah Wilkinson Finished 0

23. Noah Wilkinson -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Arthur Unsworth Finished 0

24. Arthur Unsworth -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Arthur Challinor Braintree BMX Racing Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Rex Ferris Finished 0

26. Rex Ferris -

Points: 0 | Status: Finished
--- Sebastian Lemanski Did not finish 0

26. Sebastian Lemanski -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 9 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 9 Girls - Results
1.  Isabel Beale Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Isabelle Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Bella Taylor Finished 0

3. Bella Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Eva Ainsworth Finished 0

4. Eva Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Phoebe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Zoe Porter Finished 0

6. Zoe Porter -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Amie Cutts Finished 0

7. Amie Cutts -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Ruby Odell Finished 0

8. Ruby Odell -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Jessica Marriott Finished 0

9. Jessica Marriott -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Emily McCormack Finished 0

10. Emily McCormack -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Results
1.  Alfie Amey Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Oscar Amey Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mak Larkin trainSharp Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Oscar Martin Stratford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Alex Stanford Finished 0

5. Alex Stanford -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Oliver Tilley Finished 0

6. Oliver Tilley -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Stanley Salter Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Oliver Beale Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Dominic Pauley St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Daniel Cavalla Hadleigh MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  William Barraclough Finished 0

11. William Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Finlay Goodman Bedgebury Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Theo Sandell Southborough & District Whls Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Tommy Dickson West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Ben Howlett Ipswich Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Austin Ainsworth Finished 0

17. Austin Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Oliver Skyrme Finished 0

18. Oliver Skyrme -

Points: 0 | Status: Finished
19.  William Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Oliver Sinden Ely & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Samuel Brook West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Louie Watts Finished 0

21. Louie Watts -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Toby Wade Finished 0

23. Toby Wade -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Lochlan Dyer Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Alex Spraggons Hadleigh Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
26.  Sammy Djelil Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Isaac Robertson Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Oli Lawrence Finished 0

28. Oli Lawrence -

Points: 0 | Status: Finished
29.  Mason Porter Hadleigh MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Samuel Smith St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Harry Eagle Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Jake Seamen Finished 0

32. Jake Seamen -

Points: 0 | Status: Finished
33.  charlie fleet Finished 0

33. charlie fleet -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Results
1.  Aoife Bakovic Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Zoe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Hannah Phillips Hadleigh MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Orla Kenna St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Emily Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Lizzie Wellsted Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Ciara Bakovic Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Holly Hazell Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Lola Arnold Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Bethany Goodwin Louth Cycle Centre Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Kerys Baker Team Darenth Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Matilda Challinor Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Daisy Emerson Colchester Rovers CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Female - Results
1.  Lauren Higham LIV AWOL Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Jessica Cobbe Leicestershire Road Club Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior
4.  Molly Cutmore TPH Racing Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Female - Results
1.  Nicole Beck Finished N/A 0

1. Nicole Beck -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jodie Cole Finished Sport 50

2. Jodie Cole -

Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Alison Goss Finished N/A 0

3. Alison Goss -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Emma Bond HKR XC Team Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
--- Philippa Mildon Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Female - Results
1.  Donna Goodwin Louth Cycle Centre Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Johanne Hitchen Travers Bikes.com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Sarah Vigrow Welland Valley CC Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Female - Results
1.  Harley Pell LIV AWOL Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Martha Lebentz Hadleigh Cycling Club Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Mollie Bilner Hadleigh Cycling Club Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Female - Results
1.  Emily Lines WXC World Racing Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Abigail Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Sapphire Curtis St Ives CC Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Phoebe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished Juvenile 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Female - Results
1.  Kate Dance Hadleigh MTB Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Meirion Miller Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Emma Taylor Stowmarket & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Christine Rethman Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  Lucy Waller West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Male - Results
1.  George Ball Furness Flyers Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Sam Trotter St Ives CC Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Louis Sutton Welwyn Wheelers CC Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Joseph Blackmore Team Darenth Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  William Gell Numplumz Mountainbikers Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
7.  Luke Hazell Team Darenth Finished Youth 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth
8.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Youth 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth
9.  Thomas Knowler Team Darenth Finished Youth 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth
10.  Charles Rollins Welwyn Wheelers CC Finished Youth 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Youth
11.  Euan Alexander Hadleigh MTB Club Finished Youth 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth
12.  Aran Martin Team Corley Cycles Finished Youth 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Youth
13.  Ben Hoyle Finished Youth 18

13. Ben Hoyle -

Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth
14.  Max Falkner St Ives CC Finished Youth 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Youth
15.  Charlie Johnson Ipswich CSC Finished Youth 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth
16.  Joe Champness Hadleigh MTB Club Finished Youth 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth
17.  Adam Cavalla Hadleigh MTB Club Finished Youth 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth
18.  Francis Watling High Beach Youth Cycling Club Finished Youth 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Youth
19.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth
20.  Alfie Cunniffe Hadleigh MTB Club Finished Youth 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Youth
21.  Thomas Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth
22.  Caleb Brown Team Darenth Finished Youth 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Youth
23.  Jensen Barraclough Finished Youth 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth
24.  Harvey Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Youth
25.  Colin Mantle Mildenhall CC Finished Youth 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth
26.  Josh Bowyer Ipswich Bicycle Club Finished Youth 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Youth
27.  William Smith Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
28.  Joseph Walsh Finished 0

28. Joseph Walsh -

Points: 0 | Status: Finished
29.  Ben Clarke Finished 0

29. Ben Clarke -

Points: 0 | Status: Finished
30.  Ben Lowe Finished 0

30. Ben Lowe -

Points: 0 | Status: Finished
--- Joslin Carter Mildenhall CC Did not finish Youth 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Male - Results
1.  William Shield Summit MTB Club Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Callum Laborde Iceni Velo Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Joseph Smith Iceni Velo Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
5.  Oliver Brinkley Finished Juvenile 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile
6.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Ralf Falkner St Ives CC Finished Juvenile 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Mark Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile
9.  Harry Tilley Naked Bikes Race Team Finished Juvenile 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Joseph Walton Team Milton Keynes Finished Juvenile 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile
11.  George Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished Juvenile 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile
12.  Connor Stain Bournemouth Arrow Finished Juvenile 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Juvenile
13.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile
14.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile
15.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished Juvenile 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile
16.  Pierre Botha Team Milton Keynes Finished Juvenile 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Juvenile
17.  Joshua Morris Numplumz Mountainbikers Finished Juvenile 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile
18.  Jack Letch Colchester Rovers CC Finished Juvenile 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Juvenile
19.  Oliver Wellsted Colchester Rovers CC Finished Juvenile 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile
20.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished Juvenile 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Juvenile
21.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile
22.  Ethan Stevenson Team Milton Keynes Finished Juvenile 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Juvenile
23.  Daniel Flockhart Boxford Bike Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
24.  Josh Palfreyman Cambridge Junior Cycling Club Finished Juvenile 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Juvenile
25.  Harry Howlett Chelmsford Youth Cycling Club Finished Juvenile 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Juvenile
26.  Gethin Davies Welwyn Wheelers CC Finished Juvenile 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Juvenile
26.  Matthew Waller West Suffolk Wheelers Finished Juvenile 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Juvenile
28.  Oscar Wade Finished N/A 0

28. Oscar Wade -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Noah Fulford Finished Juvenile 2

29. Noah Fulford -

Points: 2 | Status: Finished | Category: Juvenile
30.  Benjamin Hewett Finished Juvenile 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Juvenile
31.  Nathaniel Marsh Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
32.  Alex Cutmore TPH Racing Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile
33.  Olly Quinsee Finished 0

33. Olly Quinsee -

Points: 0 | Status: Finished
34.  William Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Oliver Griggs Hub Vélo Did not finish Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile
--- Max Rethman Hadleigh MTB Club Did not finish Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Open Male - Results
1.  Peter Harris Pearce Cycles RT Finished S/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: S/Vet
2.  Marcin Rys Finished 0

2. Marcin Rys -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Mark Tilley Finished 0

3. Mark Tilley -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Paul Thomas Finished 0

4. Paul Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Jonathan Ling Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Charles Wade Finished N/A 0

6. Charles Wade -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Dominic Clarke Kings Lynn MTB Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Jason Fowler Sussed Out / Mondraker UK Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Tomasz Studzinski Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Leo Falkner St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Paul Quantrill Kings Lynn MTB Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Zachary Willett Finished 0

12. Zachary Willett -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Tony Green Boxford Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Linley Gales Kings Lynn MTB Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
15.  Ian Megginson Finished 0

15. Ian Megginson -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Alan Gardner Finished 0

16. Alan Gardner -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Spencer Laborde Iceni Velo Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
18.  Richard Matthews Finished 0

18. Richard Matthews -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Kieron Hutchings Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
20.  Paul Morris Numplumz Mountainbikers Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
21.  Nick Bowyer Finished 0

21. Nick Bowyer -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Stephen Blackmore Team Darenth Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
23.  Jake Jakobson Welland Valley CC Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
24.  Daniel Unsworth Ford Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  John Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Stuart Lemanski Team Lighthouse Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
27.  Andy Laflin Hadleigh Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Mark Hollingworth Finished 0

28. Mark Hollingworth -

Points: 0 | Status: Finished
29.  Richard Miller Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Matthew Mantle Mildenhall CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Alex Stepney Forest Side Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Martin Smith Colchester Rovers CC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
33.  Peter Dyer Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Peter Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
35.  Paul Smith Colchester Clunkers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
36.  Martin Browne Finished 0

36. Martin Browne -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Peter Buchkov Finished 0

37. Peter Buchkov -

Points: 0 | Status: Finished
38.  Jamie East Finished N/A 0

38. Jamie East -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
39.  Pablo Beale Finished N/A 0

39. Pablo Beale -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Chris English Colchester Rovers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Peter Robinson Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
42.  Stephen Brook West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
43.  Martin Greenaway Finished 0

43. Martin Greenaway -

Points: 0 | Status: Finished
44.  Oliver Burke Finished 0

44. Oliver Burke -

Points: 0 | Status: Finished
45.  Chris Gutteridge Finished 0

45. Chris Gutteridge -

Points: 0 | Status: Finished
45.  Valerio Visconti Finished 0

45. Valerio Visconti -

Points: 0 | Status: Finished
47.  Will Wythe Finished 0

47. Will Wythe -

Points: 0 | Status: Finished
48.  John Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
49.  Paul Everson Finished 0

49. Paul Everson -

Points: 0 | Status: Finished
50.  Gary Fleet ABC Centreville Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
51.  Jonathan Carter Louth Cycle Centre Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
52.  Graham White CC Sudbury Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
53.  Daniel Hall Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
54.  Dale Brinkley Finished 0

54. Dale Brinkley -

Points: 0 | Status: Finished
55.  Kingsley Towler Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
56.  Nathan Taylor Finished 0

56. Nathan Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
57.  Andrew Woods Finished 0

57. Andrew Woods -

Points: 0 | Status: Finished
58.  Adam Mathew Finished 0

58. Adam Mathew -

Points: 0 | Status: Finished
59.  Evan Flockhart Boxford Bike Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
60.  mark levett Finished 0

60. mark levett -

Points: 0 | Status: Finished
61.  Ian Barraclough Finished 0

61. Ian Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished
62.  Andrew Waller West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
63.  David Woods Finished 0

63. David Woods -

Points: 0 | Status: Finished
64.  Christopher Hinitt West Suffolk Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
65.  Mark Sinden Ely & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
66.  Daniel Burgess Iceni Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
67.  Elliot Kenna St Ives CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
68.  Stuart Quinsee Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
69.  Tarquin Cook Finished G/Vet 0

69. Tarquin Cook -

Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
70.  Tom Yorke Finished 0

70. Tom Yorke -

Points: 0 | Status: Finished
71.  Sean Thompson Finished 0

71. Sean Thompson -

Points: 0 | Status: Finished
72.  Russell Watling High Beach Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
73.  Mark Jones Finished N/A 0

73. Mark Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Stuart Bathgate Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Kevin Carter Did not finish 0

73. Kevin Carter -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Matt Gruby Did not finish 0

73. Matt Gruby -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Mark Oxenham Did not finish 0

73. Mark Oxenham -

Points: 0 | Status: Did not finish
0.  Stuart Quinsee Finished 0

0. Stuart Quinsee -

Points: 0 | Status: Finished
--- Mitchell Sharp Did not finish 0

0. Mitchell Sharp -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Pedro Silva Did not finish N/A 0

0. Pedro Silva -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Andrew Cockburn Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Seb Herrod Strada-Sport Finished Expert 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert
3.  Wayne Bennett Windmill Wheels Cycling Club Finished Expert 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert
4.  Neil Hayward FISHFACE CYCLES RT Finished Expert 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Expert
5.  Lee Woodcock HKR XC Team Finished Expert 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert
6.  Scott Clipstone Numplumz Mountainbikers Finished Expert 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Expert
7.  Jonathan Schnabel Glasgow MTB Club (GMBC) Finished Expert 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert
8.  Tom O'Neill Finished Expert 28

8. Tom O'Neill -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert
9.  Jack Wilson Steve Poole Plant Hire Finished Expert 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Expert
10.  Nicholas Coley Evans Cycles Race Team Finished Expert 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert
11.  Matt Ellis Matrix Finished Expert 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert
--- Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Did not finish Expert 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Pierre Thomas Cadence Cannondale RT Did not finish Expert 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert
--- Louis Wells Arrow Cycles Did not finish Expert 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Male - Results
1.  Edward Davies Dulwich Paragon CC Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
3.  Kieran Devlin Hadleigh MTB Club Finished Junior 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior
--- Kishan Bakrania Team Darenth Did not finish Junior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Matthew Darley Hadleigh MTB Club Did not finish Junior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Ryan Gooderham TPH Racing Did not finish Junior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- Cameron Hurst XRT - Elmy Cycles Did not finish Junior 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Male - Results
1.  Jules Birks VC Londres Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Mathew Eley Ely & District CC Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Robert Staines Southend Wheelers Finished Sport 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport
4.  James Pickering Push Sport / Barford Van Hire Finished Sport 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Michael Auger Finished Sport 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
6.  Zac Herrod University of Derby Cycling Cl... Finished Sport 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport
7.  Ben Cavers Finished Sport 28

7. Ben Cavers -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport
8.  Andrew Snowball VC Londres Finished Sport 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport
9.  William Dorsett Finished Sport 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport
10.  Tom Krause JCA-Equipe Velo Finished Sport 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport
11.  David Bradshaw Finished 0

11. David Bradshaw -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Daniel Preece Army Cycling Union Finished Sport 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport
13.  Luke Barton Louth Cycle Centre Finished Sport 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport
14.  Sam Hanson Finished Sport 17

14. Sam Hanson -

Points: 17 | Status: Finished | Category: Sport
15.  Neil Catling Team LCUK Finished Sport 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport
16.  Cathal Bartolo Deal Tri Ltd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Stephen Balfe VC Norwich Finished Sport 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport
18.  Duncan Ryan Team LCUK Finished Sport 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport
19.  Christopher Hardwick TROG Finished Sport 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport
20.  Martin Hawker Finished N/A 0

20. Martin Hawker -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Ed Turner Finished N/A 0

21. Ed Turner -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Dallin Mclaws Finished 0

22. Dallin Mclaws -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Lloyd Cornell Finished 0

23. Lloyd Cornell -

Points: 0 | Status: Finished
--- Mikie Burrell Ely & District CC Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- william Johnson Did not finish 0

23. william Johnson -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Robert Milton Did not finish 0

23. Robert Milton -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Jonathan Sheasby Numplumz Mountainbikers Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Chris Wills Did not finish Sport 0

23. Chris Wills -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Male - Results
1.  Paul Lloyd Finished Veteran 60

1. Paul Lloyd -

Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Roger Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Chris Hunter Finished Veteran 0

3. Chris Hunter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Matthew Whelan ZeroBC Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Paul Groombridge Push Sport / Barford Van Hire Finished Veteran 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished Veteran 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran
7.  Clement Palozzi HKR XC Team Finished Veteran 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Paul White WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran
9.  Glenn Stanford Finished 0

9. Glenn Stanford -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Alastair Langdon Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
11.  Leon Goodwin Louth Cycle Centre Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Nicholas Popham ROTOR Race Team Finished Veteran 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran
13.  David Holmes Finished 0

13. David Holmes -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Daniel Wood Finished Veteran 17

14. Daniel Wood -

Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran
15.  Ivan Oxborough Ellmore Factory Racing Finished Veteran 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
16.  Paul Chamberlain Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Benjamin Lewis Forest Side Riders Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
18.  Paul Bird Ipswich Bicycle Club Finished Veteran 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran
19.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished Veteran 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
20.  Andy Hurst Colchester Rovers CC Finished Veteran 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Veteran
21.  Daniel Harris Gemini BC Finished Veteran 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Veteran
22.  Mark Jay Finished 0

22. Mark Jay -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Srdjan Bakovic Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Veteran 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Veteran
24.  Glynn Attiwell Gravity Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
25.  Jason Nunn Finished Veteran 6

25. Jason Nunn -

Points: 6 | Status: Finished | Category: Veteran
26.  Christopher Ball Hackney GT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Anthony Marsh Maldon & District CC Finished Veteran 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Veteran
28.  Kris Kasperkiewicz Tottenham Bike Club Finished Veteran 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Veteran
29.  John Bishop Framlingham Cycle Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
30.  Michael Bebbington CC Bexley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Paul Cavalla Hadleigh MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Stuart Mills Finished 0

32. Stuart Mills -

Points: 0 | Status: Finished
33.  Colin Wilgress Essex Roads CC Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
34.  Paul Whiffen Newdales Cycles RT Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
35.  Stephen Hanks Southborough & District Whls Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
36.  RICHARD SMITH Finished 0

36. RICHARD SMITH -

Points: 0 | Status: Finished
37.  Stewart Elderkin Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Craig Gunnell Did not finish Veteran 0

37. Craig Gunnell -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- William Mitcham Revel Outdoors Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- James Murphy Kings Lynn MTB Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Matthew Webber Forest Side Riders Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Points
G.Vet Male - Results
1.  Jimmy Piper Renvale RT Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Nicholas Ainsworth Finished Master 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master
3.  Paul Watson West Suffolk Wheelers Finished G/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Richard Muchmore Renvale RT Finished G/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  Ian Dalton Louth Cycle Centre Finished G/Vet 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet
6.  Gary Curtis Push Sport / Barford Van Hire Finished G/Vet 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet
7.  Nick Laing Walden Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Paul Barrow Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet
9.  Patrick Stokes Finished G/Vet 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet
10.  Keith Clarke Finished G/Vet 22

10. Keith Clarke -

Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet
11.  Paul Champness Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet
12.  Paul Hudson SprocketsUK Finished G/Vet 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: G/Vet
13.  Mark Goulsbra Louth Cycle Centre Finished G/Vet 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet
14.  Nigel Herrod ROTOR Race Team Finished S/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet
15.  Andrew Graham Finished G/Vet 17

15. Andrew Graham -

Points: 17 | Status: Finished | Category: G/Vet
16.  Mike Lawrence Finished G/Vet 16

16. Mike Lawrence -

Points: 16 | Status: Finished | Category: G/Vet
17.  Philip Peacock Ely & District CC Finished G/Vet 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: G/Vet
18.  Ashley Roles Finished G/Vet 14

18. Ashley Roles -

Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet
19.  Andrew Roberts BCS Cycling Team Finished S/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet
20.  Paul Driver Finished G/Vet 13

20. Paul Driver -

Points: 13 | Status: Finished | Category: G/Vet
21.  Sean Quarmby Push Sport / Barford Van Hire Finished G/Vet 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: G/Vet
22.  Paul Mockett Newdales Cycles RT Finished G/Vet 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: G/Vet
23.  Keith Bothick Finished 0

23. Keith Bothick -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Phil Johnston Finished N/A 0

24. Phil Johnston -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Antony Wood Finished N/A 0

25. Antony Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Denis Smith Windmill Wheels Cycling Club Finished S/Vet 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet
27.  Adrian Smith Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Iain Webb Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: G/Vet
29.  David Robb Mildenhall CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Graham Berry Stowmarket & District CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Kevin Jennings Cambridge CC Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
32.  Mark Seaman CC Sudbury Finished Master 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master
33.  Stephen Brown Team Darenth Finished G/Vet 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: G/Vet
34.  Jeremy Gredley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Murray Spencer CC Bexley Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
36.  Michael Curtis St Ives CC Finished G/Vet 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet
37.  Ian scott Finished 0

37. Ian scott -

Points: 0 | Status: Finished
38.  Darren Power Finished 0

38. Darren Power -

Points: 0 | Status: Finished
39.  Robert Lee Finished S/Vet 32

39. Robert Lee -

Points: 32 | Status: Finished | Category: S/Vet
--- Charles Codrington Dulwich Paragon CC Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Mark Cushing Amisvelo Racing Team Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet
--- Paul Harbinson Ely & District CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Shaun Woodley Did not finish N/A 0

39. Shaun Woodley -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Steve Woods Cambridge CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Please visit the website www.mudsweatgears.co.uk for all the information about the timeline for the events and pre-event information downloads. Also make sure you follow us on Facebook and Twitter for up to date info and chat.

The Races

Under 9 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 06/05/18 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 9 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/05/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 06/05/18 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 06/05/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/05/18 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 06/05/18 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 15 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/05/18 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 06/05/18 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 06/05/18 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 06/05/18 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:06 Non-Ranking None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 06/05/18 – 10:06
Non-Ranking, None | N/A
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:10 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 06/05/18 – 10:10
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:11 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 06/05/18 – 10:11
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 10:12 Non-Ranking None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£34.00)
Sun 06/05/18 – 10:12
Non-Ranking, None | N/A
01 hr
Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 06/05/18 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 06/05/18 – 14:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 15 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 06/05/18 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 06/05/18 – 14:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 06/05/18 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 06/05/18 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet
01 hr 30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk