Mud, Sweat and Gears XC Series 2018 - R2 Henham Park

MTB XC , Suffolk – Sunday, 18 Mar 2018

Event Summary

Event Overview

Mud, Sweat and Gears have been organising the Eastern Region Series since its inception in 2008. During that time we have seen a huge increase in not only the number of events but also the number of people enjoying our events.

We are a very welcoming bunch and we want our events to be everything to everyone and allow everybody to gain what they want from racing, be you a first timer or an old pro, all are welcome.

We will be running to our tried and tested MSG format that allows ample course practice time along with dedicated race time. For more information please vist www.mudsweatgears.co.uk.

Event Details

Event URN:

420238

Start Date:

Sun, 18th Mar 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Henham Park, Beccles, Suffolk, NR34 8AN

View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Eastern Cross Country Series

Results

Confirmed Results

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior 01:18:35:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:35:000
2.  Molly Cutmore TPH Racing Finished N/A --- 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: N/A

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Sally Watts Woking Cycling Club Finished N/A 01:27:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:46:000
2.  Alison Goss Finished 01:31:09:000 0

2.  Alison Goss -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:09:000
3.  Jodie Cole Finished Sport 01:33:10:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:33:10:000
4.  Nicole Beck Norfolk Cycling Academy Finished N/A 01:44:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:44:38:000

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Female - Results
1.  Joanne Newstead Ipswich Bicycle Club Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Sarah Vigrow Welland Valley CC Finished N/A 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Female - Results
1.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Harley Pell AWOL Worx Galliard Finished N/A 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Martha Lebentz Hadleigh Cycling Club Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Ella Baker 4T+ Cyclopark Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Mollie Bilner Hadleigh Cycling Club Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 01:06:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:06:50:000
2.  Sapphire Curtis St Ives CC Finished Juvenile 01:12:28:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:12:28:000
3.  Emily Lines Team Darenth Finished Juvenile 01:12:32:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:12:32:000
4.  Abigail Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished Juvenile 01:15:54:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:15:54:000
5.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished Juvenile 01:20:15:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:20:15:000
6.  Chloe Ollett Colchester Rovers CC Finished Juvenile --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Mollie Makepeace Hadleigh MTB Club Finished Juvenile --- 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Emma Johnson Finished 00:44:06:000 0

1.  Emma Johnson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:06:000
2.  Kate Dance Finished 00:52:21:000 0

2.  Kate Dance -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:21:000
3.  Emma Taylor Stowmarket & District CC Finished N/A 00:55:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:17:000
4.  Christine Rethman Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:03:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:03:27:000
5.  Jacqueline Smith Ipswich Bicycle Club Finished N/A 01:03:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:37:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Louis Jakobson Welland Valley CC Finished Youth 00:52:55:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:55:000
2.  Sam Trotter St Ives CC Finished Youth 00:52:56:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:56:000
3.  Louis Sutton Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:54:59:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:59:000
4.  Joe Champness Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:58:43:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:43:000
5.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished Youth 00:58:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:51:000
6.  Thomas Knowler Team Darenth Finished Youth 00:59:18:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:18:000
7.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Youth 00:59:45:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:45:000
8.  Alfie Cunniffe Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:00:24:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:24:000
9.  Max Falkner St Ives CC Finished Youth 01:03:13:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:13:000
10.  Ben Hoyle Finished N/A 01:04:08:000 22

10.  Ben Hoyle -

Points: 22 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:08:000
11.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 01:04:09:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:09:000
12.  Euan Alexander Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:06:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:02:000
13.  Adam Cavalla Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:06:55:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:55:000
14.  Robin de Freitas Finished Youth --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Youth
15.  Jensen Barraclough Finished Youth 01:08:52:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:52:000
16.  Thomas Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 01:12:32:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:32:000
17.  Harvey Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 01:14:39:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:39:000
18.  Harrison Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 01:16:41:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:16:41:000
19.  Colin Mantle Mildenhall CC Finished N/A 01:17:34:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:34:000
20.  William Smith Chelmsford Youth Cycling Club Finished N/A 01:17:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:57:000
21.  Ben Lowe Finished --- 0

21.  Ben Lowe -

Points: 0 | Status: Finished

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Connor Stain Bournemouth Arrow Finished Juvenile 00:56:23:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:23:000
2.  George Fowkes WDMBC Finished Juvenile 00:59:55:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:55:000
3.  Ralf Falkner St Ives CC Finished Juvenile 01:01:20:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:20:000
4.  Oliver Brinkley Finished N/A 01:01:28:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:28:000
5.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished Juvenile 01:02:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:51:000
6.  Joseph Smith Iceni Velo Finished Juvenile 01:03:35:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:35:000
7.  Harry Tilley Naked Bikes Race Team Finished Juvenile 01:03:46:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:46:000
8.  Piers Higginson Team Darenth Finished Juvenile 01:04:58:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:58:000
9.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 01:08:05:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:05:000
10.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished Juvenile 01:08:48:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:48:000
11.  Jack Letch Colchester Rovers CC Finished Juvenile 01:08:53:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:53:000
12.  Daniel Flockhart Boxford Bike Club Finished 01:11:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:04:000
13.  Callum Laborde Iceni Velo Finished Juvenile 01:12:14:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:12:14:000
14.  Joshua Morris Numplumz Mountainbikers Finished Juvenile 01:12:34:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:12:34:000
15.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished Juvenile 01:14:33:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:14:33:000
16.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished Juvenile 01:18:10:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:18:10:000
17.  Josh Palfreyman Cambridge Junior Cycling Club Finished Juvenile --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile
18.  Benjamin Bisson WORX Factory Racing Finished Juvenile --- 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Juvenile
19.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile
20.  Max Rethman Hadleigh MTB Club Finished Juvenile --- 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Juvenile
21.  Harry Howlett Hadleigh MTB Club Finished Juvenile --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile
22.  Nathaniel Marsh Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Oscar Wade Finished N/A --- 0

23.  Oscar Wade -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Alex Cutmore TPH Racing Finished N/A --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Max Tansley Boompods Racing Finished Juvenile --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Oliver Wellsted Colchester Rovers CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Mark Tilley Finished 00:55:04:000 0

1.  Mark Tilley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:04:000
2.  Dominic Clarke Kings Lynn MTB Finished Sport 00:55:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:55:51:000
3.  Marcin Rys Finished 00:56:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:37:000
4.  Nick Salter Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 00:57:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:57:19:000
5.  Leo Falkner St Ives CC Finished N/A 00:57:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:57:30:000
6.  Linley Gales Kings Lynn MTB Finished Veteran 00:57:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:57:49:000
7.  Jason Fowler Sussed Out / Mondraker UK Finished Veteran 00:58:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:46:000
8.  Charles Wade Finished N/A 00:59:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:48:000
9.  Tony Green Boxford Bike Club Finished N/A 01:00:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:16:000
10.  Daniel Burgess Iceni Velo Finished N/A 01:01:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:06:000
11.  Richard Miller Finished Veteran 01:01:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:01:11:000
12.  Paul Spowage Finished N/A 01:02:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:41:000
13.  Ian Megginson Finished 01:03:10:000 0

13.  Ian Megginson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:10:000
14.  Nick Bowyer Finished 01:03:10:000 0

14.  Nick Bowyer -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:10:000
15.  John Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 01:03:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:12:000
16.  Andy Hurst Colchester Rovers CC Finished Veteran 01:03:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:03:34:000
17.  Jake Jakobson Welland Valley CC Finished G/Vet 01:04:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:04:15:000
18.  Kingsley Towler Finished 01:04:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:29:000
19.  Peter Buchkov Finished 01:04:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:31:000
20.  Adrian Smith Ipswich Bicycle Club Finished N/A 01:04:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:32:000
21.  David Sweeting Diss & District CC Finished N/A 01:04:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:33:000
22.  Bradley Hurr Hadleigh MTB Club Finished Sport 01:04:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:04:38:000
23.  Mark Oxenham Finished 01:04:41:000 0

23.  Mark Oxenham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:41:000
24.  Andrew Bird Finished N/A 01:04:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:59:000
25.  Andy Laflin Hadleigh Cycling Club Finished N/A 01:05:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:05:000
26.  Martin Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 01:05:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:07:000
27.  Matthew Mantle Mildenhall CC Finished N/A 01:05:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:32:000
28.  Alan Revell Finished 01:05:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:52:000
29.  Paul Morris Numplumz Mountainbikers Finished G/Vet 01:06:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:06:15:000
30.  Paul Hayward Velo Club Baracchi Finished N/A 01:07:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:10:000
31.  Chris English Colchester Rovers CC Finished N/A 01:07:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:54:000
32.  Peter Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 01:08:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:03:000
33.  Tim Higginson Team Darenth Finished N/A 01:08:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:10:000
34.  Peter Robinson Finished N/A 01:08:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:14:000
35.  Colin Newstead Ipswich Bicycle Club Finished N/A 01:08:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:29:000
36.  James Dick Finished 01:08:43:000 0

36.  James Dick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:43:000
37.  Garry Macdonald Finished N/A 01:09:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:03:000
38.  robert balderston Finished 01:09:27:000 0

38.  robert balderston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:27:000
39.  Evan Flockhart Boxford Bike Club Finished N/A 01:10:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:10:18:000
40.  Kris Butcher Finished N/A 01:11:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:11:33:000
41.  Will Wythe Finished 01:11:35:000 0

41.  Will Wythe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:35:000
42.  John Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished N/A 01:12:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:12:14:000
43.  Paul Smith Colchester Clunkers Finished N/A 01:12:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:12:21:000
44.  Matt Gruby Finished N/A 01:13:55:000 0

44.  Matt Gruby -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:55:000
45.  Stephen Brook West Suffolk Wheelers Finished Veteran 01:14:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:14:09:000
46.  David Woods Finished 01:14:57:000 0

46.  David Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:57:000
47.  chris knights Finished 01:15:02:000 0

47.  chris knights -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:02:000
48.  Tom Imrie Finished 01:16:00:000 0

48.  Tom Imrie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:16:00:000
49.  Nathan Taylor Finished 01:16:11:000 0

49.  Nathan Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:16:11:000
50.  Christopher Hinitt West Suffolk Wheelers Finished N/A 01:16:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:16:000
51.  Martin Greenaway Finished 01:16:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:16:57:000
52.  Ian Barraclough Finished 01:17:58:000 0

52.  Ian Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:17:58:000
53.  Sam Harris Finished 01:19:33:000 0

53.  Sam Harris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:33:000
54.  Elliot Kenna St Ives CC Finished N/A 01:20:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:17:000
55.  paul reed Finished 01:20:52:000 0

55.  paul reed -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:52:000
56.  Steve rider Finished 01:21:40:000 0

56.  Steve rider -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:40:000
57.  Dale Brinkley Finished 01:24:16:000 0

57.  Dale Brinkley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:16:000
58.  Mark Sinden Ely & District CC Finished N/A 01:25:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:51:000
59.  Andrew Woods Finished 01:28:00:000 0

59.  Andrew Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:00:000
60.  Kevin Carter Finished --- 0

60.  Kevin Carter -

Points: 0 | Status: Finished
61.  Tarquin Cook Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
62.  Mark Jones Finished N/A --- 0

62.  Mark Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Paul Barnard Norwich Flyers BMX Racing Club Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Jamie East Did not finish --- 0

Jamie East -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Sam Hanks Did not finish --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Boys - Results
1.  Alfie Amey Team Darenth Finished N/A 00:22:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:30:000
2.  Oscar Amey Team Darenth Finished N/A 00:24:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:08:000
3.  Mak Larkin trainSharp Club Finished N/A 00:24:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:44:000
4.  Oliver Tilley Finished 00:24:46:000 0

4.  Oliver Tilley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:24:46:000
5.  Dominic Pauley St Ives CC Finished N/A 00:26:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:23:000
6.  William Barraclough Finished 00:26:25:000 0

6.  William Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:26:25:000
7.  Jude McGreevy Team Darenth Finished N/A 00:27:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:01:000
8.  Alex Stanford Finished 00:27:02:000 0

8.  Alex Stanford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:27:02:000
9.  Tommy Dickson West Suffolk Wheelers Finished N/A 00:27:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:26:000
10.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:28:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:36:000
11.  Daniel Cavalla Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:29:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:00:000
12.  Samuel Brook West Suffolk Wheelers Finished N/A 00:30:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:07:000
13.  Austin Ainsworth Finished 00:32:34:000 0

13.  Austin Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:32:34:000
14.  William Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 00:33:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:49:000
15.  Toby Wade Finished --- 0

15.  Toby Wade -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Ollie Sinden Ely & District CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Oli Lawrence Finished --- 0

17.  Oli Lawrence -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Girls - Results
1.  Hannah Phillips Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:28:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:34:000
2.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished N/A 00:29:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:09:000
3.  Orla Kenna St Ives CC Finished N/A 00:30:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:09:000
4.  Lizzie Wellsted Colchester Rovers CC Finished N/A 00:31:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:10:000
5.  Kerys Baker Team Darenth Finished N/A 00:35:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:35:11:000
6.  Lola Arnold Team Darenth Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 9 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Boys - Results
1.  Joseph Stanford Finished 00:07:35:000 0

1.  Joseph Stanford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:07:35:000
2.  Noah Smith Team Darenth Finished N/A 00:07:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:41:000
3.  George Collins Colchester Rovers CC Finished N/A 00:07:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:42:000
4.  William Lowe Finished 00:08:38:000 0

4.  William Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:38:000
5.  Harry Titman The Pedal Revolution Finished N/A 00:08:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:48:000
6.  Nathan Gunnell Finished 00:09:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:28:000
7.  Dylan Webb Finished N/A 00:09:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:34:000
8.  Leo Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:09:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:44:000
9.  Alexander Klemp Finished 00:10:47:000 0

9.  Alexander Klemp -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:47:000
10.  Barnaby Smith Team Darenth Finished N/A 00:11:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:11:25:000
11.  Harry Alexander Finished --- 0

11.  Harry Alexander -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Cameron Black Finished --- 0

12.  Cameron Black -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Edward lowe Finished --- 0

13.  Edward lowe -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Theo Failes Finished --- 0

14.  Theo Failes -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Ethan Masterson Finished --- 0

15.  Ethan Masterson -

Points: 0 | Status: Finished
--- Harris Black Did not finish --- 0

Harris Black -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 9 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Girls - Results
1.  Ruby O'Dell St Ives CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Eva Ainsworth Finished 00:10:20:000 0

2.  Eva Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:20:000
3.  Tess Bonnett Finished 00:11:55:000 0

3.  Tess Bonnett -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:55:000
4.  Phoebe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Erika Borg West Suffolk Wheelers Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Jason Bouttell KTM UK Factory MTB Team Finished Elite 01:32:36:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:32:36:000
2.  Kieran Jarvis Brother UK-Orientation Marketi... Finished Expert 01:39:41:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:41:000
3.  Seb Herrod Strada 2020 Finished Expert 01:40:02:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:02:000
4.  Andrew Cockburn Finished Elite 01:40:03:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:03:000
5.  Sam Edwards Cotswold Cycles RT Finished Expert 01:40:50:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:50:000
6.  Glen Whittington Southborough & District Whls Finished Expert 01:44:12:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:44:12:000
7.  Matt Ellis Matrix Finished N/A 01:44:30:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:44:30:000
8.  Sam Chatwin RR23 Finished Expert 01:44:45:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:44:45:000
9.  Jonathan Schnabel Glasgow MTB Club (GMBC) Finished Expert 01:48:51:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:48:51:000
10.  Graham Webb Finished N/A 01:51:00:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:51:00:000
11.  Jack Wilson Steve Poole Plant Hire Finished Expert --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert
12.  Tom O'Neill Finished Expert --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert
--- Tom Wright Numplumz Mountainbikers Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Jack Parrish Will Houghton Racing Team Finished N/A 01:27:45:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:45:000
2.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Junior 01:34:46:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:34:46:000
3.  Ryan Gooderham TPH Racing Finished Junior 01:35:25:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:35:25:000
4.  Troy Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished N/A 01:46:00:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:46:00:000
5.  Malachy Curry Strada 2020 Finished Junior 01:46:04:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:46:04:000
6.  Nathan Blackmore Welwyn Wheelers CC Finished Junior --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior
7.  Alexander Robb Mildenhall CC Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Cameron Hurst XRT - Elmy Cycles Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Robert Staines Finished Sport 01:26:08:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:08:000
2.  James Pickering Push Sport - Barford Van Hire Finished Sport 01:26:09:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:09:000
3.  Jules Birks VC Londres Finished Sport 01:26:10:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:10:000
4.  James Paradine RR23 Finished Sport 01:26:12:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:12:000
5.  Mathew Eley Ely & District CC Finished Sport 01:27:08:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:08:000
6.  David Bradshaw Finished 01:27:43:000 0

6.  David Bradshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:43:000
7.  Jonathan Sheasby Numplumz Mountainbikers Finished Sport 01:27:44:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:44:000
8.  James Buckingham Team LCUK Finished Sport 01:28:51:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:51:000
9.  Ben Cavers Finished Sport 01:29:20:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:20:000
9.  Tim Guy DAP Cycling Club Finished Sport 01:29:20:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:20:000
11.  William Dorsett Finished Sport 01:29:57:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:57:000
12.  Zac Herrod University of Derby Cycling Cl... Finished Sport 01:30:28:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:28:000
13.  Jack Taylor St Ives CC Finished Sport 01:30:37:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:37:000
14.  Neil Catling Team LCUK Finished Sport 01:30:46:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:46:000
15.  Daniel Preece Army Cycling Union Finished Sport 01:31:05:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:05:000
16.  Robert Smithers Kings Lynn MTB Finished Sport 01:32:14:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:14:000
17.  Lauris Liepins Kings Lynn MTB Finished Sport 01:34:03:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:03:000
18.  Andrew Snowball VC Londres Finished Sport 01:35:21:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:35:21:000
19.  Alex Jones Royal Air Force CA Finished N/A 01:37:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:37:05:000
20.  Duncan Ryan Team LCUK Finished Sport 01:41:00:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:41:00:000
21.  Tom Krause Equipe Velo Finished Sport 01:43:07:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:43:07:000
22.  Stephen Balfe VC Norwich Finished N/A 01:45:55:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:45:55:000
23.  Christopher Hardwick TROG Finished Sport 01:47:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:47:00:000
24.  william Johnson Finished --- 0

24.  william Johnson -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Charley Earl Finished --- 0

25.  Charley Earl -

Points: 0 | Status: Finished
--- Samuel Davey Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Matthew Poncia Did not finish --- 0

Matthew Poncia -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Mathew Shotbolt Did not finish --- 0

Mathew Shotbolt -

Points: 0 | Status: Did not finish

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Male - Results
1.  Matthew Webber Forest Side Riders Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Roger Fowkes WDMBC Finished Veteran 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Paul White WDMBC Finished N/A 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Paul Groombridge Push Sport - Barford Van Hire Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Craig Gunnell Finished Veteran 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Clement Palozzi HKR XC Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Chris Hunter Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Jack Curzon London Phoenix CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  James Murphy Kings Lynn MTB Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  David Holmes Finished 0

10.  David Holmes -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Garry Hurst Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Veteran 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran
13.  Mark Powell Stowmarket & District CC Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished Veteran 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran
15.  Paul Bird Ipswich Bicycle Club Finished Veteran 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
16.  Daniel Wood HKR XC Team Finished Veteran 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Veteran
17.  Mark Jay Finished 0

17.  Mark Jay -

Points: 0 | Status: Finished
18.  ben findlay Finished 0

18.  ben findlay -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Ian Newby Diss & District CC Finished Veteran 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
20.  Anthony Marsh Maldon & District CC Finished N/A 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Richard Alexander Amisvelo Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Stefano Casaccio Finished 0

22.  Stefano Casaccio -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Paul Cavalla Hadleigh MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Glen Orford Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
25.  David Green Hadleigh MTB Club Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
26.  William Mitcham Revel Outdoors Finished Veteran 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran
27.  Mike Welby Finished 0

27.  Mike Welby -

Points: 0 | Status: Finished
--- Stuart Thomas Did not finish 0

Stuart Thomas -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Graham White CC Sudbury Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
G.Vet Male - Results
1.  Mark Wellsted Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 01:28:52:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:52:000
2.  Nicholas Ainsworth Finished Master 01:30:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 01:30:31:000
3.  Mark Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished G/Vet 01:31:29:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:29:000
4.  Keith Clarke Finished Veteran 01:31:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:56:000
5.  Paul Champness Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:34:33:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:33:000
6.  Nigel Herrod ROTOR Race Team Finished S/Vet 01:34:41:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:34:41:000
7.  Paul Barrow Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 01:35:59:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:59:000
8.  Gary Curtis Push Sport - Barford Van Hire Finished G/Vet 01:36:50:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:36:50:000
9.  Mark Cushing Amisvelo Racing Team Finished N/A 01:40:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:40:25:000
10.  Andrew Roberts BCS Cycling Team Finished S/Vet 01:40:35:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:40:35:000
11.  Philip Peacock Ely & District CC Finished G/Vet 01:41:04:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:41:04:000
12.  Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished G/Vet 01:42:04:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:42:04:000
13.  Phil Johnston Finished N/A 01:43:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:43:06:000
14.  Paul Harbinson Ely & District CC Finished N/A 01:43:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:43:09:000
15.  Mike Lawrence HKR XC Team Finished G/Vet 01:45:35:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:45:35:000
16.  Paul Brown Numplumz Mountainbikers Finished G/Vet 01:45:59:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:45:59:000
17.  David Robb Mildenhall CC Finished N/A 01:47:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:47:03:000
18.  Mark Seaman CC Sudbury Finished Master 01:50:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 01:50:49:000
19.  Iain Webb Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:51:26:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:51:26:000
20.  Martin Holland Ely & District CC Finished G/Vet 01:52:07:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:52:07:000
21.  Sean Quarmby Push Sport - Barford Van Hire Finished G/Vet 01:52:25:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:52:25:000
22.  Robert Hernstrom Finished 01:53:11:000 0

22.  Robert Hernstrom -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:53:11:000
23.  Keith Bothick Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
24.  David Webster Kings Lynn MTB Finished N/A --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
25.  TONY WOOD Finished --- 0

25.  TONY WOOD -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Clive Tricker Ipswich Bicycle Club Finished S/Vet --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet
27.  Ian scott Finished --- 0

27.  Ian scott -

Points: 0 | Status: Finished
28.  Robert Lee Finished S/Vet --- 36

28.  Robert Lee -

Points: 36 | Status: Finished | Category: S/Vet
--- Michael Curtis St Ives CC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Russell Jones Hackney GT Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Darren Power Did not finish --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Paul Watson West Suffolk Wheelers Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

About the Event

Info for Riders

Please visit the website www.mudsweatgears.co.uk for all the information about the timeline for the events and pre-event information downloads. Also make sure you follow us on Facebook and Twitter for up to date info and chat.

The Races

Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 18/03/18 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 18/03/18 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 15 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 18/03/18 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 18/03/18 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 18/03/18 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 18/03/18 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:06 Non-Ranking None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 18/03/18 – 10:06
Non-Ranking, None | N/A
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:10 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 18/03/18 – 10:10
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:11 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 18/03/18 – 10:11
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:12 Non-Ranking None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£34.00)
Sun 18/03/18 – 10:12
Non-Ranking, None | N/A
01 hr
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 18/03/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 18/03/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 9 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 18/03/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 9 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 18/03/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 18/03/18 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 14:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 18/03/18 – 14:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 15 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 18/03/18 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 14:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 18/03/18 – 14:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 18/03/18 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet
01 hr 30 mins
Under 9 Coaching and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 18/03/18 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 12 Coaching and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 18/03/18 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins

Event Summary

Event Overview

Mud, Sweat and Gears have been organising the Eastern Region Series since its inception in 2008. During that time we have seen a huge increase in not only the number of events but also the number of people enjoying our events.

We are a very welcoming bunch and we want our events to be everything to everyone and allow everybody to gain what they want from racing, be you a first timer or an old pro, all are welcome.

We will be running to our tried and tested MSG format that allows ample course practice time along with dedicated race time. For more information please vist www.mudsweatgears.co.uk.

Event Details

Event URN:

420238

Start Date:

Sun, 18th Mar 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Henham Park, Beccles, Suffolk, NR34 8AN

View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Eastern Cross Country Series

Results

Confirmed Results

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Emily Ashwood WXC World Racing Finished Junior 01:18:35:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:18:35:000
2.  Molly Cutmore TPH Racing Finished N/A --- 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: N/A

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Sally Watts Woking Cycling Club Finished N/A 01:27:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:46:000
2.  Alison Goss Finished 01:31:09:000 0

2.  Alison Goss -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:31:09:000
3.  Jodie Cole Finished Sport 01:33:10:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:33:10:000
4.  Nicole Beck Norfolk Cycling Academy Finished N/A 01:44:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:44:38:000

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Female - Results
1.  Joanne Newstead Ipswich Bicycle Club Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Sarah Vigrow Welland Valley CC Finished N/A 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Female - Results
1.  Charlotte-Louise McGreevy WXC World Racing Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Harley Pell AWOL Worx Galliard Finished N/A 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Martha Lebentz Hadleigh Cycling Club Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Ella Baker 4T+ Cyclopark Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Mollie Bilner Hadleigh Cycling Club Finished Juvenile 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 01:06:50:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:06:50:000
2.  Sapphire Curtis St Ives CC Finished Juvenile 01:12:28:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:12:28:000
3.  Emily Lines Team Darenth Finished Juvenile 01:12:32:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:12:32:000
4.  Abigail Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished Juvenile 01:15:54:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:15:54:000
5.  Beatrice Pauley St Ives CC Finished Juvenile 01:20:15:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:20:15:000
6.  Chloe Ollett Colchester Rovers CC Finished Juvenile --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Mollie Makepeace Hadleigh MTB Club Finished Juvenile --- 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Emma Johnson Finished 00:44:06:000 0

1.  Emma Johnson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:06:000
2.  Kate Dance Finished 00:52:21:000 0

2.  Kate Dance -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:52:21:000
3.  Emma Taylor Stowmarket & District CC Finished N/A 00:55:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:17:000
4.  Christine Rethman Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:03:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:03:27:000
5.  Jacqueline Smith Ipswich Bicycle Club Finished N/A 01:03:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:37:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Louis Jakobson Welland Valley CC Finished Youth 00:52:55:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:55:000
2.  Sam Trotter St Ives CC Finished Youth 00:52:56:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:52:56:000
3.  Louis Sutton Welwyn Wheelers CC Finished Youth 00:54:59:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:54:59:000
4.  Joe Champness Hadleigh MTB Club Finished Youth 00:58:43:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:43:000
5.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished Youth 00:58:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:58:51:000
6.  Thomas Knowler Team Darenth Finished Youth 00:59:18:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:18:000
7.  Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Youth 00:59:45:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:45:000
8.  Alfie Cunniffe Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:00:24:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:24:000
9.  Max Falkner St Ives CC Finished Youth 01:03:13:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:03:13:000
10.  Ben Hoyle Finished N/A 01:04:08:000 22

10.  Ben Hoyle -

Points: 22 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:08:000
11.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 01:04:09:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:04:09:000
12.  Euan Alexander Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:06:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:02:000
13.  Adam Cavalla Hadleigh MTB Club Finished Youth 01:06:55:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:55:000
14.  Robin de Freitas Finished Youth --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Youth
15.  Jensen Barraclough Finished Youth 01:08:52:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:52:000
16.  Thomas Ayers Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 01:12:32:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:12:32:000
17.  Harvey Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 01:14:39:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:39:000
18.  Harrison Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 01:16:41:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:16:41:000
19.  Colin Mantle Mildenhall CC Finished N/A 01:17:34:000 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:34:000
20.  William Smith Chelmsford Youth Cycling Club Finished N/A 01:17:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:57:000
21.  Ben Lowe Finished --- 0

21.  Ben Lowe -

Points: 0 | Status: Finished

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  Connor Stain Bournemouth Arrow Finished Juvenile 00:56:23:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:56:23:000
2.  George Fowkes WDMBC Finished Juvenile 00:59:55:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:55:000
3.  Ralf Falkner St Ives CC Finished Juvenile 01:01:20:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:20:000
4.  Oliver Brinkley Finished N/A 01:01:28:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:28:000
5.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished Juvenile 01:02:51:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:51:000
6.  Joseph Smith Iceni Velo Finished Juvenile 01:03:35:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:35:000
7.  Harry Tilley Naked Bikes Race Team Finished Juvenile 01:03:46:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:46:000
8.  Piers Higginson Team Darenth Finished Juvenile 01:04:58:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:58:000
9.  Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 01:08:05:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:05:000
10.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished Juvenile 01:08:48:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:48:000
11.  Jack Letch Colchester Rovers CC Finished Juvenile 01:08:53:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:53:000
12.  Daniel Flockhart Boxford Bike Club Finished 01:11:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:04:000
13.  Callum Laborde Iceni Velo Finished Juvenile 01:12:14:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:12:14:000
14.  Joshua Morris Numplumz Mountainbikers Finished Juvenile 01:12:34:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:12:34:000
15.  Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished Juvenile 01:14:33:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:14:33:000
16.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished Juvenile 01:18:10:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:18:10:000
17.  Josh Palfreyman Cambridge Junior Cycling Club Finished Juvenile --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Juvenile
18.  Benjamin Bisson WORX Factory Racing Finished Juvenile --- 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Juvenile
19.  Thulani Mlambo Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Juvenile
20.  Max Rethman Hadleigh MTB Club Finished Juvenile --- 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Juvenile
21.  Harry Howlett Hadleigh MTB Club Finished Juvenile --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Juvenile
22.  Nathaniel Marsh Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Oscar Wade Finished N/A --- 0

23.  Oscar Wade -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Alex Cutmore TPH Racing Finished N/A --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Max Tansley Boompods Racing Finished Juvenile --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Oliver Wellsted Colchester Rovers CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  Mark Tilley Finished 00:55:04:000 0

1.  Mark Tilley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:04:000
2.  Dominic Clarke Kings Lynn MTB Finished Sport 00:55:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:55:51:000
3.  Marcin Rys Finished 00:56:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:37:000
4.  Nick Salter Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 00:57:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 00:57:19:000
5.  Leo Falkner St Ives CC Finished N/A 00:57:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:57:30:000
6.  Linley Gales Kings Lynn MTB Finished Veteran 00:57:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:57:49:000
7.  Jason Fowler Sussed Out / Mondraker UK Finished Veteran 00:58:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:46:000
8.  Charles Wade Finished N/A 00:59:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:59:48:000
9.  Tony Green Boxford Bike Club Finished N/A 01:00:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:00:16:000
10.  Daniel Burgess Iceni Velo Finished N/A 01:01:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:01:06:000
11.  Richard Miller Finished Veteran 01:01:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:01:11:000
12.  Paul Spowage Finished N/A 01:02:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:41:000
13.  Ian Megginson Finished 01:03:10:000 0

13.  Ian Megginson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:10:000
14.  Nick Bowyer Finished 01:03:10:000 0

14.  Nick Bowyer -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:03:10:000
15.  John Letch Colchester Rovers CC Finished N/A 01:03:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:12:000
16.  Andy Hurst Colchester Rovers CC Finished Veteran 01:03:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:03:34:000
17.  Jake Jakobson Welland Valley CC Finished G/Vet 01:04:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:04:15:000
18.  Kingsley Towler Finished 01:04:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:29:000
19.  Peter Buchkov Finished 01:04:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:31:000
20.  Adrian Smith Ipswich Bicycle Club Finished N/A 01:04:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:32:000
21.  David Sweeting Diss & District CC Finished N/A 01:04:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:33:000
22.  Bradley Hurr Hadleigh MTB Club Finished Sport 01:04:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:04:38:000
23.  Mark Oxenham Finished 01:04:41:000 0

23.  Mark Oxenham -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:04:41:000
24.  Andrew Bird Finished N/A 01:04:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:59:000
25.  Andy Laflin Hadleigh Cycling Club Finished N/A 01:05:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:05:000
26.  Martin Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 01:05:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:07:000
27.  Matthew Mantle Mildenhall CC Finished N/A 01:05:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:32:000
28.  Alan Revell Finished 01:05:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:52:000
29.  Paul Morris Numplumz Mountainbikers Finished G/Vet 01:06:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:06:15:000
30.  Paul Hayward Velo Club Baracchi Finished N/A 01:07:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:10:000
31.  Chris English Colchester Rovers CC Finished N/A 01:07:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:07:54:000
32.  Peter Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 01:08:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:03:000
33.  Tim Higginson Team Darenth Finished N/A 01:08:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:10:000
34.  Peter Robinson Finished N/A 01:08:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:14:000
35.  Colin Newstead Ipswich Bicycle Club Finished N/A 01:08:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:08:29:000
36.  James Dick Finished 01:08:43:000 0

36.  James Dick -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:43:000
37.  Garry Macdonald Finished N/A 01:09:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:09:03:000
38.  robert balderston Finished 01:09:27:000 0

38.  robert balderston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:09:27:000
39.  Evan Flockhart Boxford Bike Club Finished N/A 01:10:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:10:18:000
40.  Kris Butcher Finished N/A 01:11:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:11:33:000
41.  Will Wythe Finished 01:11:35:000 0

41.  Will Wythe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:35:000
42.  John Scofield Chelmsford Youth Cycling Club Finished N/A 01:12:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:12:14:000
43.  Paul Smith Colchester Clunkers Finished N/A 01:12:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:12:21:000
44.  Matt Gruby Finished N/A 01:13:55:000 0

44.  Matt Gruby -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:13:55:000
45.  Stephen Brook West Suffolk Wheelers Finished Veteran 01:14:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:14:09:000
46.  David Woods Finished 01:14:57:000 0

46.  David Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:57:000
47.  chris knights Finished 01:15:02:000 0

47.  chris knights -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:02:000
48.  Tom Imrie Finished 01:16:00:000 0

48.  Tom Imrie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:16:00:000
49.  Nathan Taylor Finished 01:16:11:000 0

49.  Nathan Taylor -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:16:11:000
50.  Christopher Hinitt West Suffolk Wheelers Finished N/A 01:16:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:16:16:000
51.  Martin Greenaway Finished 01:16:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:16:57:000
52.  Ian Barraclough Finished 01:17:58:000 0

52.  Ian Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:17:58:000
53.  Sam Harris Finished 01:19:33:000 0

53.  Sam Harris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:19:33:000
54.  Elliot Kenna St Ives CC Finished N/A 01:20:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:20:17:000
55.  paul reed Finished 01:20:52:000 0

55.  paul reed -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:52:000
56.  Steve rider Finished 01:21:40:000 0

56.  Steve rider -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:21:40:000
57.  Dale Brinkley Finished 01:24:16:000 0

57.  Dale Brinkley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:24:16:000
58.  Mark Sinden Ely & District CC Finished N/A 01:25:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:51:000
59.  Andrew Woods Finished 01:28:00:000 0

59.  Andrew Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:00:000
60.  Kevin Carter Finished --- 0

60.  Kevin Carter -

Points: 0 | Status: Finished
61.  Tarquin Cook Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
62.  Mark Jones Finished N/A --- 0

62.  Mark Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Paul Barnard Norwich Flyers BMX Racing Club Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Jamie East Did not finish --- 0

Jamie East -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Sam Hanks Did not finish --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish

Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Boys - Results
1.  Alfie Amey Team Darenth Finished N/A 00:22:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:30:000
2.  Oscar Amey Team Darenth Finished N/A 00:24:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:08:000
3.  Mak Larkin trainSharp Club Finished N/A 00:24:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:24:44:000
4.  Oliver Tilley Finished 00:24:46:000 0

4.  Oliver Tilley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:24:46:000
5.  Dominic Pauley St Ives CC Finished N/A 00:26:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:23:000
6.  William Barraclough Finished 00:26:25:000 0

6.  William Barraclough -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:26:25:000
7.  Jude McGreevy Team Darenth Finished N/A 00:27:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:01:000
8.  Alex Stanford Finished 00:27:02:000 0

8.  Alex Stanford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:27:02:000
9.  Tommy Dickson West Suffolk Wheelers Finished N/A 00:27:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:27:26:000
10.  Ethan Leslie Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:28:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:36:000
11.  Daniel Cavalla Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:29:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:00:000
12.  Samuel Brook West Suffolk Wheelers Finished N/A 00:30:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:07:000
13.  Austin Ainsworth Finished 00:32:34:000 0

13.  Austin Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:32:34:000
14.  William Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 00:33:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:49:000
15.  Toby Wade Finished --- 0

15.  Toby Wade -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Ollie Sinden Ely & District CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Oli Lawrence Finished --- 0

17.  Oli Lawrence -

Points: 0 | Status: Finished

Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Girls - Results
1.  Hannah Phillips Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:28:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:34:000
2.  Tulsi Bakrania Team Darenth Finished N/A 00:29:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:09:000
3.  Orla Kenna St Ives CC Finished N/A 00:30:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:09:000
4.  Lizzie Wellsted Colchester Rovers CC Finished N/A 00:31:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:10:000
5.  Kerys Baker Team Darenth Finished N/A 00:35:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:35:11:000
6.  Lola Arnold Team Darenth Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 9 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Boys - Results
1.  Joseph Stanford Finished 00:07:35:000 0

1.  Joseph Stanford -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:07:35:000
2.  Noah Smith Team Darenth Finished N/A 00:07:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:41:000
3.  George Collins Colchester Rovers CC Finished N/A 00:07:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:42:000
4.  William Lowe Finished 00:08:38:000 0

4.  William Lowe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:08:38:000
5.  Harry Titman The Pedal Revolution Finished N/A 00:08:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:08:48:000
6.  Nathan Gunnell Finished 00:09:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:28:000
7.  Dylan Webb Finished N/A 00:09:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:34:000
8.  Leo Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished N/A 00:09:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:44:000
9.  Alexander Klemp Finished 00:10:47:000 0

9.  Alexander Klemp -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:47:000
10.  Barnaby Smith Team Darenth Finished N/A 00:11:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:11:25:000
11.  Harry Alexander Finished --- 0

11.  Harry Alexander -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Cameron Black Finished --- 0

12.  Cameron Black -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Edward lowe Finished --- 0

13.  Edward lowe -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Theo Failes Finished --- 0

14.  Theo Failes -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Ethan Masterson Finished --- 0

15.  Ethan Masterson -

Points: 0 | Status: Finished
--- Harris Black Did not finish --- 0

Harris Black -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 9 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Girls - Results
1.  Ruby O'Dell St Ives CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Eva Ainsworth Finished 00:10:20:000 0

2.  Eva Ainsworth -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:20:000
3.  Tess Bonnett Finished 00:11:55:000 0

3.  Tess Bonnett -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:55:000
4.  Phoebe Ollett Colchester Rovers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Erika Borg West Suffolk Wheelers Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Jason Bouttell KTM UK Factory MTB Team Finished Elite 01:32:36:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:32:36:000
2.  Kieran Jarvis Brother UK-Orientation Marketi... Finished Expert 01:39:41:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:39:41:000
3.  Seb Herrod Strada 2020 Finished Expert 01:40:02:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:02:000
4.  Andrew Cockburn Finished Elite 01:40:03:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:40:03:000
5.  Sam Edwards Cotswold Cycles RT Finished Expert 01:40:50:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:40:50:000
6.  Glen Whittington Southborough & District Whls Finished Expert 01:44:12:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:44:12:000
7.  Matt Ellis Matrix Finished N/A 01:44:30:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:44:30:000
8.  Sam Chatwin RR23 Finished Expert 01:44:45:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:44:45:000
9.  Jonathan Schnabel Glasgow MTB Club (GMBC) Finished Expert 01:48:51:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:48:51:000
10.  Graham Webb Finished N/A 01:51:00:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:51:00:000
11.  Jack Wilson Steve Poole Plant Hire Finished Expert --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Expert
12.  Tom O'Neill Finished Expert --- 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Expert
--- Tom Wright Numplumz Mountainbikers Did not finish Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Jack Parrish Will Houghton Racing Team Finished N/A 01:27:45:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:45:000
2.  Nathan Gibson St Ives CC Finished Junior 01:34:46:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:34:46:000
3.  Ryan Gooderham TPH Racing Finished Junior 01:35:25:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:35:25:000
4.  Troy Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished N/A 01:46:00:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:46:00:000
5.  Malachy Curry Strada 2020 Finished Junior 01:46:04:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:46:04:000
6.  Nathan Blackmore Welwyn Wheelers CC Finished Junior --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior
7.  Alexander Robb Mildenhall CC Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Cameron Hurst XRT - Elmy Cycles Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Robert Staines Finished Sport 01:26:08:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:08:000
2.  James Pickering Push Sport - Barford Van Hire Finished Sport 01:26:09:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:09:000
3.  Jules Birks VC Londres Finished Sport 01:26:10:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:10:000
4.  James Paradine RR23 Finished Sport 01:26:12:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:12:000
5.  Mathew Eley Ely & District CC Finished Sport 01:27:08:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:08:000
6.  David Bradshaw Finished 01:27:43:000 0

6.  David Bradshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:27:43:000
7.  Jonathan Sheasby Numplumz Mountainbikers Finished Sport 01:27:44:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:44:000
8.  James Buckingham Team LCUK Finished Sport 01:28:51:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:28:51:000
9.  Ben Cavers Finished Sport 01:29:20:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:20:000
9.  Tim Guy DAP Cycling Club Finished Sport 01:29:20:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:20:000
11.  William Dorsett Finished Sport 01:29:57:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:57:000
12.  Zac Herrod University of Derby Cycling Cl... Finished Sport 01:30:28:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:28:000
13.  Jack Taylor St Ives CC Finished Sport 01:30:37:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:37:000
14.  Neil Catling Team LCUK Finished Sport 01:30:46:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:46:000
15.  Daniel Preece Army Cycling Union Finished Sport 01:31:05:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:31:05:000
16.  Robert Smithers Kings Lynn MTB Finished Sport 01:32:14:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:14:000
17.  Lauris Liepins Kings Lynn MTB Finished Sport 01:34:03:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:03:000
18.  Andrew Snowball VC Londres Finished Sport 01:35:21:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:35:21:000
19.  Alex Jones Royal Air Force CA Finished N/A 01:37:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:37:05:000
20.  Duncan Ryan Team LCUK Finished Sport 01:41:00:000 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:41:00:000
21.  Tom Krause Equipe Velo Finished Sport 01:43:07:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:43:07:000
22.  Stephen Balfe VC Norwich Finished N/A 01:45:55:000 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:45:55:000
23.  Christopher Hardwick TROG Finished Sport 01:47:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:47:00:000
24.  william Johnson Finished --- 0

24.  william Johnson -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Charley Earl Finished --- 0

25.  Charley Earl -

Points: 0 | Status: Finished
--- Samuel Davey Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Matthew Poncia Did not finish --- 0

Matthew Poncia -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Mathew Shotbolt Did not finish --- 0

Mathew Shotbolt -

Points: 0 | Status: Did not finish

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Male - Results
1.  Matthew Webber Forest Side Riders Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Roger Fowkes WDMBC Finished Veteran 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Paul White WDMBC Finished N/A 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Paul Groombridge Push Sport - Barford Van Hire Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Craig Gunnell Finished Veteran 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran
6.  Clement Palozzi HKR XC Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Chris Hunter Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Jack Curzon London Phoenix CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  James Murphy Kings Lynn MTB Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  David Holmes Finished 0

10.  David Holmes -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Garry Hurst Finished Veteran 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran
12.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Veteran 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran
13.  Mark Powell Stowmarket & District CC Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
14.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished Veteran 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran
15.  Paul Bird Ipswich Bicycle Club Finished Veteran 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran
16.  Daniel Wood HKR XC Team Finished Veteran 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Veteran
17.  Mark Jay Finished 0

17.  Mark Jay -

Points: 0 | Status: Finished
18.  ben findlay Finished 0

18.  ben findlay -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Ian Newby Diss & District CC Finished Veteran 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
20.  Anthony Marsh Maldon & District CC Finished N/A 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Richard Alexander Amisvelo Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Stefano Casaccio Finished 0

22.  Stefano Casaccio -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Paul Cavalla Hadleigh MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Glen Orford Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
25.  David Green Hadleigh MTB Club Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
26.  William Mitcham Revel Outdoors Finished Veteran 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Veteran
27.  Mike Welby Finished 0

27.  Mike Welby -

Points: 0 | Status: Finished
--- Stuart Thomas Did not finish 0

Stuart Thomas -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Graham White CC Sudbury Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
G.Vet Male - Results
1.  Mark Wellsted Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 01:28:52:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:28:52:000
2.  Nicholas Ainsworth Finished Master 01:30:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 01:30:31:000
3.  Mark Wingar Gipping Race Team ( GRT ) Finished G/Vet 01:31:29:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:29:000
4.  Keith Clarke Finished Veteran 01:31:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:56:000
5.  Paul Champness Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:34:33:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:34:33:000
6.  Nigel Herrod ROTOR Race Team Finished S/Vet 01:34:41:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:34:41:000
7.  Paul Barrow Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 01:35:59:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:59:000
8.  Gary Curtis Push Sport - Barford Van Hire Finished G/Vet 01:36:50:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:36:50:000
9.  Mark Cushing Amisvelo Racing Team Finished N/A 01:40:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:40:25:000
10.  Andrew Roberts BCS Cycling Team Finished S/Vet 01:40:35:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:40:35:000
11.  Philip Peacock Ely & District CC Finished G/Vet 01:41:04:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:41:04:000
12.  Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished G/Vet 01:42:04:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:42:04:000
13.  Phil Johnston Finished N/A 01:43:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:43:06:000
14.  Paul Harbinson Ely & District CC Finished N/A 01:43:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:43:09:000
15.  Mike Lawrence HKR XC Team Finished G/Vet 01:45:35:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:45:35:000
16.  Paul Brown Numplumz Mountainbikers Finished G/Vet 01:45:59:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:45:59:000
17.  David Robb Mildenhall CC Finished N/A 01:47:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:47:03:000
18.  Mark Seaman CC Sudbury Finished Master 01:50:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Master | Time: 01:50:49:000
19.  Iain Webb Hadleigh MTB Club Finished G/Vet 01:51:26:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:51:26:000
20.  Martin Holland Ely & District CC Finished G/Vet 01:52:07:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:52:07:000
21.  Sean Quarmby Push Sport - Barford Van Hire Finished G/Vet 01:52:25:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:52:25:000
22.  Robert Hernstrom Finished 01:53:11:000 0

22.  Robert Hernstrom -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:53:11:000
23.  Keith Bothick Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
24.  David Webster Kings Lynn MTB Finished N/A --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
25.  TONY WOOD Finished --- 0

25.  TONY WOOD -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Clive Tricker Ipswich Bicycle Club Finished S/Vet --- 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: S/Vet
27.  Ian scott Finished --- 0

27.  Ian scott -

Points: 0 | Status: Finished
28.  Robert Lee Finished S/Vet --- 36

28.  Robert Lee -

Points: 36 | Status: Finished | Category: S/Vet
--- Michael Curtis St Ives CC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Russell Jones Hackney GT Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Darren Power Did not finish --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Paul Watson West Suffolk Wheelers Did not finish G/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

About the Event

Info for Riders

Please visit the website www.mudsweatgears.co.uk for all the information about the timeline for the events and pre-event information downloads. Also make sure you follow us on Facebook and Twitter for up to date info and chat.

The Races

Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 18/03/18 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 18/03/18 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 15 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 18/03/18 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 18/03/18 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 18/03/18 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 18/03/18 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:06 Non-Ranking None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 18/03/18 – 10:06
Non-Ranking, None | N/A
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:10 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 18/03/18 – 10:10
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:11 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 18/03/18 – 10:11
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:12 Non-Ranking None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£34.00)
Sun 18/03/18 – 10:12
Non-Ranking, None | N/A
01 hr
Under 12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 18/03/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 18/03/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 9 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 18/03/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 9 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 18/03/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 18/03/18 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 14:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 18/03/18 – 14:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 15 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 18/03/18 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 14:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 18/03/18 – 14:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 18/03/18 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet
01 hr 30 mins
Under 9 Coaching and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 18/03/18 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 12 Coaching and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/03/18 10:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 18/03/18 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk