Welsh Road Race Championships

Road , Llandrindod Wells – Sunday, 19 Aug 2018

Event Summary

Event Overview

To be eligible to ride the Welsh Championships, riders must meet one or more of the following criteria:
Have been born in Wales or have a parental principal place of domicile in Wales OR Be the son or daughter of a person born in Wales or whose parents' principal place of domicile was in Wales OR Have resided in Wales for 5 years consecutively prior to the date of the Championship.

The Welsh Championships will consist of the E/1/2/3/ and Junior race over 4 laps of a 17 mile circuit followed by the Women's and Masters race over 3 laps of the same circuit.

Event Details

Event URN:

420129

Start Date:

Sun, 19th Aug 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Llandrindod Wells Sports Centre, Dyffryn Road, Llandrindod Wells, Powys, LD1 6AN

View map

Event Organiser:

William Pring
07504 348506
will.pring@btinternet.com

Results

Confirmed Results

Senior Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Male - Results
1.  James Phillips Bristol RC Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rhys Howells Rapha Cycling Club Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Peter Kibble Wales Racing Academy Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Dylan Kerfoot-Robson Team Wiggins Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gruffudd Lewis Ribble Cycling Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Daniel Coombe Wales Racing Academy Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Edward Laverack JLT Condor Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Alexandre Touche ActiveEdge Race Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Andrew Williams Steele Davis Via Roma RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Samuel Tillett Wales Racing Academy Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Hefin Evans Bynea CC Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Thomas Bowering Steele Davis Via Roma RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Kieran Wynne-Cattanach Team B38 / Underpin Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Benjamin Tanner Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Owen Line Wales Racing Academy Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Daniel Nieto TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Huw Owen Finished 3rd 0

17. Huw Owen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Christopher Owram Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Thomas Ellis BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Evan Powell Pontypool RCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Sion Harlow VELOFLOW CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Mitchell Russell Clwb Beicio Egni Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Tyler Brennan Hafren CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Tomos Owens Electro Hiper Europa - Ristras... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Darren Parker Python Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Rhys Lloyd Steele Davis Via Roma RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  James Tillett Wales Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Adam Cole Pontypool RCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Robert Rogers Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Liam Harris Pontypool RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Ben Jones Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Darren Bohana Clwb Beicio Egni Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Kristian Bond Ystwyth Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Rhys Britton 100% ME Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Osian Craig Clwb Beicio Egni Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Dan Evans Assos Equipe UK Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- George Evans Team Bottrill - Vanguard Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Rhys Flint Did not start 3rd 0

31. Rhys Flint -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Joe Holt 100% ME Did not start Elite 0

31. Joe Holt - 100% ME

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Caron Jones Ynys Mon Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Nathan Leaves Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Marc Lowden Bury Clarion Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tom Mansfield 365velo Racing club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Kinsey McIlquham VELOFLOW CC Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Ryan Morley Royal Air Force CA Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Andrew Morris CC London Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Edward Roberts Rhos On Sea Cycling Club Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- William Roberts Wales Racing Academy Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- David Scott 3C Payment sports Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Thomas Webb BIKESTRONG-KTM Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Steven Williams Jeremy Rees Cycles RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Lee Williams Orbea Factory Team UK Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Senior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Women - Results
1.  Elizabeth Bennett Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rebecca Richardson Hafren CC Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Bethany Taylor Bianchi Dama Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Emily Tillett Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Amy Gornall YRDP Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Lucy Bulkeley Wrexham Roads Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jessica Evans Assos Equipe UK Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Amy Hill TWC Maaslandster Zuid-Limburg Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Amy Nott Did not finish 4th 0

5. Amy Nott -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Caitlin Shaw Loughborough Students CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Claire Walters Jeremy Rees Cycles RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sophie-Jo Wylie-Morris Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Male - Results
1.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ben Granger Kendal Cycle Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ryan Watkins Cardiff Ajax CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Edward Morgan Bynea CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  David Middleton Sunset Cycles Race Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  James Codd Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Morgan Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Cai Edwards Clwb Beicio Egni Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Daniel Maclean-Howell Cardiff Ajax CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Deio Jones Clwb Beicio Egni Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Matthew Burke Team Backstedt/Hotchillee Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Harrington Abergavenny Road Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Christopher Mann Marsh Tracks Racing - Trek Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ben Oliver-Lewis The Bulls Disqualified 3rd 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 3rd
--- Owain Roberts Team Backstedt/Hotchillee Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Scott Roberts Marsh Tracks Racing - Trek Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Charlotte Mitchell Newport Phoenix CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Charlotte Evans Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Elena Shaw Cardiff Ajax CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

Male Masters C-D (40-49)

Position Name Club name Rider status Category Points
Male Masters C-D (40-49) - Results
1.  Paul Jones BIKESTRONG-KTM Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Glyndwr Griffiths 73Degrees CC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lee Perrott Cycle Specific CC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  David Povall Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lee Morgan Team Bottrill - Vanguard Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Huw Bendall Rapha Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Aled Rees Army Cycling Union Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Paul Hayward Pontypool RCC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jeffrey Saycell Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Gareth McGuinness Clwb Beicio Egni Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Nicholas Owen Abingdon Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Stephen Minton Ludlow Brewery Race Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Nathan Taylor Union Cycliste Ystrad Mynach Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Nicholas Whitley Chester RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Paul Griffith Clwb Beicio Egni Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Darren Edwards Port Talbot Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Robert Mansell Ynys Mon Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Meirion Davies Clwb Beicio Egni Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Malcolm Dines Rasio Llwybr Llwynog Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Gareth Holtam Cardiff JIF Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Robin Hunt Bristol RC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- David Parry Ynys Mon Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Gareth Pugh Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Matt J Smith Cycling Club Hackney Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Male Masters E+ (50+)

Position Name Club name Rider status Category Points
Male Masters E+ (50+) - Results
1.  Dion Thomas Bynea CC Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Carl Dee Worcester St Johns CC Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Rees Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Paul Evans Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alastair Scott Pontypool RCC Finished 4th 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Donald Gray Cardiff JIF Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Garry Ellis Clwb Beicio Egni Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Simon Jenkins Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Tim Rich VELOFLOW CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Courtney Rowe VELOFLOW CC Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Wayne Thomas Did not finish 3rd 0

7. Wayne Thomas -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Riders must meet the eligibility criteria as detailed below in order to participate in the Welsh Championships. Have been born in Wales or have a parental principal place of domicile in Wales OR Be the son or daughter of a person born in Wales or whose parents' principal place of domicile was in Wales OR Have resided in Wales for 5 years consecutively prior to the date of the Championship. 

The Races

Senior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 11:00 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 113km / 70 miles
Sun 19/08/18 – 11:00
National B, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
113km / 70 miles
Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 11:15 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 82km / 51 miles
Sun 19/08/18 – 11:15
Women Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
82km / 51 miles
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 11:00 National Junior Only Band 3 1st, 2nd, 3rd 113km / 70 miles
Sun 19/08/18 – 11:00
National Junior Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd
113km / 70 miles
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 11:15 Women Only Band 5 (<10 Entrants) 1st, 2nd, 3rd, ... 82km / 51 miles
Sun 19/08/18 – 11:15
Women Only, Band 5 (<10 Entrants) | 1st, 2nd, 3rd, ...
82km / 51 miles
Male Masters C-D (40-49) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 11:15 Regional Masters C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 82km / 51 miles
Sun 19/08/18 – 11:15
Regional Masters C+, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
82km / 51 miles
Male Masters E+ (50+) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 11:15 Regional Masters C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 82km / 51 miles
Sun 19/08/18 – 11:15
Regional Masters C+, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
82km / 51 miles
Women Masters C-D (40-49) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 11:15 Women Only Band 5 (<10 Entrants) 1st, 2nd, 3rd, ... 82km / 51 miles
Sun 19/08/18 – 11:15
Women Only, Band 5 (<10 Entrants) | 1st, 2nd, 3rd, ...
82km / 51 miles
Women Masters E+ (50+) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 11:15 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 82km / 51 miles
Sun 19/08/18 – 11:15
Women Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
82km / 51 miles

Event Summary

Event Overview

To be eligible to ride the Welsh Championships, riders must meet one or more of the following criteria:
Have been born in Wales or have a parental principal place of domicile in Wales OR Be the son or daughter of a person born in Wales or whose parents' principal place of domicile was in Wales OR Have resided in Wales for 5 years consecutively prior to the date of the Championship.

The Welsh Championships will consist of the E/1/2/3/ and Junior race over 4 laps of a 17 mile circuit followed by the Women's and Masters race over 3 laps of the same circuit.

Event Details

Event URN:

420129

Start Date:

Sun, 19th Aug 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Llandrindod Wells Sports Centre, Dyffryn Road, Llandrindod Wells, Powys, LD1 6AN

View map

Event Organiser:

William Pring
07504 348506
will.pring@btinternet.com

Results

Confirmed Results

Senior Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Male - Results
1.  James Phillips Bristol RC Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rhys Howells Rapha Cycling Club Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Peter Kibble Wales Racing Academy Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Dylan Kerfoot-Robson Team Wiggins Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Gruffudd Lewis Ribble Cycling Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Daniel Coombe Wales Racing Academy Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Edward Laverack JLT Condor Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Alexandre Touche ActiveEdge Race Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Andrew Williams Steele Davis Via Roma RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Samuel Tillett Wales Racing Academy Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Hefin Evans Bynea CC Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Thomas Bowering Steele Davis Via Roma RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Kieran Wynne-Cattanach Team B38 / Underpin Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Benjamin Tanner Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Owen Line Wales Racing Academy Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Daniel Nieto TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Huw Owen Finished 3rd 0

17. Huw Owen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Christopher Owram Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Thomas Ellis BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Evan Powell Pontypool RCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Sion Harlow VELOFLOW CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Mitchell Russell Clwb Beicio Egni Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Tyler Brennan Hafren CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Tomos Owens Electro Hiper Europa - Ristras... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Darren Parker Python Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Rhys Lloyd Steele Davis Via Roma RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  James Tillett Wales Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Adam Cole Pontypool RCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Robert Rogers Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Liam Harris Pontypool RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Ben Jones Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Darren Bohana Clwb Beicio Egni Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Kristian Bond Ystwyth Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Rhys Britton 100% ME Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Osian Craig Clwb Beicio Egni Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Dan Evans Assos Equipe UK Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- George Evans Team Bottrill - Vanguard Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Rhys Flint Did not start 3rd 0

31. Rhys Flint -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Joe Holt 100% ME Did not start Elite 0

31. Joe Holt - 100% ME

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Caron Jones Ynys Mon Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Nathan Leaves Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Marc Lowden Bury Clarion Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tom Mansfield 365velo Racing club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Kinsey McIlquham VELOFLOW CC Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Ryan Morley Royal Air Force CA Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Andrew Morris CC London Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Edward Roberts Rhos On Sea Cycling Club Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- William Roberts Wales Racing Academy Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- David Scott 3C Payment sports Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Thomas Webb BIKESTRONG-KTM Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Steven Williams Jeremy Rees Cycles RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Lee Williams Orbea Factory Team UK Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Senior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior Women - Results
1.  Elizabeth Bennett Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rebecca Richardson Hafren CC Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Bethany Taylor Bianchi Dama Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Emily Tillett Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Amy Gornall YRDP Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Lucy Bulkeley Wrexham Roads Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jessica Evans Assos Equipe UK Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Amy Hill TWC Maaslandster Zuid-Limburg Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Amy Nott Did not finish 4th 0

5. Amy Nott -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Caitlin Shaw Loughborough Students CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Claire Walters Jeremy Rees Cycles RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sophie-Jo Wylie-Morris Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Male - Results
1.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joseph Rees Cardiff Ajax CC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ben Granger Kendal Cycle Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ryan Watkins Cardiff Ajax CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Edward Morgan Bynea CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  David Middleton Sunset Cycles Race Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  James Codd Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Morgan Jones Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Cai Edwards Clwb Beicio Egni Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Daniel Maclean-Howell Cardiff Ajax CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Deio Jones Clwb Beicio Egni Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Matthew Burke Team Backstedt/Hotchillee Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Harrington Abergavenny Road Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ben Lewis Marsh Tracks Racing - Trek Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Christopher Mann Marsh Tracks Racing - Trek Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ben Oliver-Lewis The Bulls Disqualified 3rd 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 3rd
--- Owain Roberts Team Backstedt/Hotchillee Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Scott Roberts Marsh Tracks Racing - Trek Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Charlotte Mitchell Newport Phoenix CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Charlotte Evans Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Elena Shaw Cardiff Ajax CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

Male Masters C-D (40-49)

Position Name Club name Rider status Category Points
Male Masters C-D (40-49) - Results
1.  Paul Jones BIKESTRONG-KTM Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Glyndwr Griffiths 73Degrees CC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lee Perrott Cycle Specific CC Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  David Povall Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lee Morgan Team Bottrill - Vanguard Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Huw Bendall Rapha Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Aled Rees Army Cycling Union Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Paul Hayward Pontypool RCC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jeffrey Saycell Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Gareth McGuinness Clwb Beicio Egni Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Nicholas Owen Abingdon Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Stephen Minton Ludlow Brewery Race Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Nathan Taylor Union Cycliste Ystrad Mynach Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Nicholas Whitley Chester RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Paul Griffith Clwb Beicio Egni Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Darren Edwards Port Talbot Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Robert Mansell Ynys Mon Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Meirion Davies Clwb Beicio Egni Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Malcolm Dines Rasio Llwybr Llwynog Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Gareth Holtam Cardiff JIF Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Robin Hunt Bristol RC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- David Parry Ynys Mon Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Gareth Pugh Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Matt J Smith Cycling Club Hackney Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Male Masters E+ (50+)

Position Name Club name Rider status Category Points
Male Masters E+ (50+) - Results
1.  Dion Thomas Bynea CC Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Carl Dee Worcester St Johns CC Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jeremy Rees Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Paul Evans Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alastair Scott Pontypool RCC Finished 4th 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Donald Gray Cardiff JIF Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Garry Ellis Clwb Beicio Egni Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Simon Jenkins Cwmcarn Paragon Cycle Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Tim Rich VELOFLOW CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Courtney Rowe VELOFLOW CC Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Wayne Thomas Did not finish 3rd 0

7. Wayne Thomas -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Riders must meet the eligibility criteria as detailed below in order to participate in the Welsh Championships. Have been born in Wales or have a parental principal place of domicile in Wales OR Be the son or daughter of a person born in Wales or whose parents' principal place of domicile was in Wales OR Have resided in Wales for 5 years consecutively prior to the date of the Championship. 

The Races

Senior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 11:00 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 113km / 70 miles
Sun 19/08/18 – 11:00
National B, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
113km / 70 miles
Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 11:15 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 82km / 51 miles
Sun 19/08/18 – 11:15
Women Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
82km / 51 miles
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 11:00 National Junior Only Band 3 1st, 2nd, 3rd 113km / 70 miles
Sun 19/08/18 – 11:00
National Junior Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd
113km / 70 miles
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 11:15 Women Only Band 5 (<10 Entrants) 1st, 2nd, 3rd, ... 82km / 51 miles
Sun 19/08/18 – 11:15
Women Only, Band 5 (<10 Entrants) | 1st, 2nd, 3rd, ...
82km / 51 miles
Male Masters C-D (40-49) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 11:15 Regional Masters C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 82km / 51 miles
Sun 19/08/18 – 11:15
Regional Masters C+, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
82km / 51 miles
Male Masters E+ (50+) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 11:15 Regional Masters C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 82km / 51 miles
Sun 19/08/18 – 11:15
Regional Masters C+, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
82km / 51 miles
Women Masters C-D (40-49) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 11:15 Women Only Band 5 (<10 Entrants) 1st, 2nd, 3rd, ... 82km / 51 miles
Sun 19/08/18 – 11:15
Women Only, Band 5 (<10 Entrants) | 1st, 2nd, 3rd, ...
82km / 51 miles
Women Masters E+ (50+) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 11:15 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 82km / 51 miles
Sun 19/08/18 – 11:15
Women Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
82km / 51 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk