Darley Moor #4 - Ashfield R.C.

Closed Circuit , Ashbourne – Saturday, 21 Apr 2018

Event Summary

Event Overview

Race Schedule for this event:

  1. Category 3/4 - 10:00
  2. Category U8/U10 - 12:00
  3. Category U12 - 12:30
  4. Category U14 - Approx 13:00
  5. Category U16 - Approx 13:30

Note: No E/1/2/3 race at this meeting.

Event Details

Event URN:

420051

Start Date:

Sat, 21st Apr 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Darley Moor Sports Centre, A515, Ashbourne, Derbyshire, DE6 2ET

View map

Event Organiser:

Sam Wainwright
samw@fastmail.com

Results

Confirmed Results

The Three-Four (Cat 3/4)

Position Name Club name Rider status Category Points
The Three-Four (Cat 3/4) - Results
1.  Gregg Booker Loughborough Students CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Morgan Hughes 365 4 Bikes Academy Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harrison Knight ZeroBC Development Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Darren Rider Team PB Performance Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Farley Barber Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Szabo Rubin Leicestershire Road Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Gibney West Midlands Police CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Martyn Ludlam Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jordan Hill Leek Cyclists Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Louis Inman Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Cody Bassett Finished 0

3. Cody Bassett -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Isla Woolf Matlock CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Fraser Cummings Matlock CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rocco Schumacher Pro Vision Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Benjamin Taylor Finished 0

4. Benjamin Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Freddie Farr Matlock CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Gracie Day Matlock CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Henry Barker-Pine Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Noah Inman Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Seth Ireland Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Callum Jones Cycle Derby CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charles Hoyle Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joel Russell Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Liam Campbell Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Evan Williams Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Evangeline Kininmonth Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Mansell Pro Vision Race Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Sam Marsh Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Joshua Williams Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Holly Bailey Heanor Clarion CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Eleanor Peel Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joe Spivey Cliff Pratt Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ewan Mackie Matlock CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Oliver Cole Nottingham Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joseph Kininmonth Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Luke Moore Velo Club Flintham Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Zack Donaldson Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Enter early online or enter on-the-line on a first come, first serve basis. Note that we have a rider limit of 100.

(Youth racers, entry on the day only)

At the request of the circuit; we politely remind all riders NOT to drive on the grass!

The Races

The Three-Four (Cat 3/4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 10:00 Regional B Band 5 --- 22 laps
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 21/04/18 – 10:00
Regional B, Band 5
22 laps
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 12:00 Youth Only None --- 4 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 12:00
Youth Only, None
4 laps
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 12:00 Youth Only None --- 4 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 12:00
Youth Only, None
4 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 12:00 Youth Only None --- 4 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 12:00
Youth Only, None
4 laps
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 12:00 Youth Only None --- 4 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 12:00
Youth Only, None
4 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 12:30 Youth Only None --- 5 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 12:30
Youth Only, None
5 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 12:30 Youth Only None --- 5 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 12:30
Youth Only, None
5 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 6 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
6 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 6 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
6 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 13:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 7 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 13:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
7 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 13:30 Youth Only Band 5 --- 7 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 13:30
Youth Only, Band 5
7 laps

Event Summary

Event Overview

Race Schedule for this event:

  1. Category 3/4 - 10:00
  2. Category U8/U10 - 12:00
  3. Category U12 - 12:30
  4. Category U14 - Approx 13:00
  5. Category U16 - Approx 13:30

Note: No E/1/2/3 race at this meeting.

Event Details

Event URN:

420051

Start Date:

Sat, 21st Apr 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Darley Moor Sports Centre, A515, Ashbourne, Derbyshire, DE6 2ET

View map

Event Organiser:

Sam Wainwright
samw@fastmail.com

Results

Confirmed Results

The Three-Four (Cat 3/4)

Position Name Club name Rider status Category Points
The Three-Four (Cat 3/4) - Results
1.  Gregg Booker Loughborough Students CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Morgan Hughes 365 4 Bikes Academy Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harrison Knight ZeroBC Development Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Darren Rider Team PB Performance Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Farley Barber Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Szabo Rubin Leicestershire Road Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Gibney West Midlands Police CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Finn Mansfield The MI Racing Academy Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Martyn Ludlam Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jordan Hill Leek Cyclists Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Louis Inman Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Cody Bassett Finished 0

3. Cody Bassett -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Isla Woolf Matlock CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Fraser Cummings Matlock CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rocco Schumacher Pro Vision Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Daniel Ward Mercia CC - Lloyds Cycles Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Benjamin Taylor Finished 0

4. Benjamin Taylor -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Freddie Farr Matlock CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Gracie Day Matlock CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Henry Barker-Pine Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Noah Inman Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Seth Ireland Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Callum Jones Cycle Derby CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charles Hoyle Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joel Russell Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Liam Campbell Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Evan Williams Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Evangeline Kininmonth Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Mansell Pro Vision Race Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Sam Marsh Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Joshua Williams Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Holly Bailey Heanor Clarion CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Eleanor Peel Bourne Whls CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joe Spivey Cliff Pratt Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ewan Mackie Matlock CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Oliver Cole Nottingham Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joseph Kininmonth Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Luke Moore Velo Club Flintham Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Zack Donaldson Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Enter early online or enter on-the-line on a first come, first serve basis. Note that we have a rider limit of 100.

(Youth racers, entry on the day only)

At the request of the circuit; we politely remind all riders NOT to drive on the grass!

The Races

The Three-Four (Cat 3/4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 10:00 Regional B Band 5 --- 22 laps
Entry: On Day: (£18.00)
Sat 21/04/18 – 10:00
Regional B, Band 5
22 laps
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 12:00 Youth Only None --- 4 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 12:00
Youth Only, None
4 laps
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 12:00 Youth Only None --- 4 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 12:00
Youth Only, None
4 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 12:00 Youth Only None --- 4 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 12:00
Youth Only, None
4 laps
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 12:00 Youth Only None --- 4 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 12:00
Youth Only, None
4 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 12:30 Youth Only None --- 5 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 12:30
Youth Only, None
5 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 12:30 Youth Only None --- 5 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 12:30
Youth Only, None
5 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 6 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
6 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 6 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
6 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 13:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 7 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 13:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
7 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/04/18 13:30 Youth Only Band 5 --- 7 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 21/04/18 – 13:30
Youth Only, Band 5
7 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk