Derby Arena Track League Spring 2018

Track League , Derby – Tuesday, 20 Mar 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

419979

Start Date:

Tue, 20th Mar 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Fri, 16th Mar 2018

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Julio Alberto Amores Palacios Vitus Pro Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Bertie Newey Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Points - Results
1.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Julio Alberto Amores Palacios Vitus Pro Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Freddie Jagger Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Group - 30 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 30 Lap Win & Out - Results
1.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Freddie Jagger Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Alexander Coates Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 24 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 24 Lap Scratch - Results
1.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Julio Alberto Amores Palacios Vitus Pro Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Freddie Jagger Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nicholas Clayton Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Will Beech The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 30 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 30 Lap Win & Out - Results
1.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nicholas Clayton Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 32 Lap Points - Results
1.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nicholas Clayton Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group - 24 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 24 Lap Scratch - Results
1.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Will Beech The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nicholas Clayton Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Robert Hill Team Sportslab Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 32 Lap Points - Results
1.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Irwin Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Matilda Gurney Spalding Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 32 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 32 Lap Win & Out - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robert Hill Team Sportslab Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Irwin Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ben Harris Velo Club Rutland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 24 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 24 Lap Scratch - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Robert Hill Team Sportslab Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Carl Allsop Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Matilda Gurney Spalding Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Bobbie Johnson Lichfield City CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Tracey Fletcher Magspeed Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Natasha Smith Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Nicola Kennedy Beeston RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Amy Mandefield EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Sarah Weir Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 30 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 30 Lap Win & Out - Results
1.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Natasha Smith Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Bobbie Johnson Lichfield City CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tracey Fletcher Magspeed Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nicola Kennedy Beeston RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Millie Shaw Coalville Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Amy Mandefield EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 30 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 30 Lap Points - Results
1.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Natasha Smith Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Bobbie Johnson Lichfield City CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tracey Fletcher Magspeed Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ellie Dewdney Moore Large/O'Neal Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Millie Shaw Coalville Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Nicola Kennedy Beeston RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Unknown Distance - Results
1.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Natasha Smith Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Amy Mandefield EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Nicola Kennedy Beeston RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Bobbie Johnson Lichfield City CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ellie Dewdney Moore Large/O'Neal Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire

Racing from 7pm to 10pm. 

Each group will normally have 4 races from a mix of scratch, points, devil, win & out and anything else we think of.

The Races

A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
A Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
A Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
A Group - 24 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
B Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
B Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
B Group - 24 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
C Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
C Group - 32 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
C Group - 24 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
D Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
D Group - 30 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
D Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Group C (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

419979

Start Date:

Tue, 20th Mar 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Fri, 16th Mar 2018

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Julio Alberto Amores Palacios Vitus Pro Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Bertie Newey Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Points - Results
1.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Julio Alberto Amores Palacios Vitus Pro Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Freddie Jagger Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Group - 30 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 30 Lap Win & Out - Results
1.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Freddie Jagger Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alexander Simmons Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Alexander Coates Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 24 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 24 Lap Scratch - Results
1.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Julio Alberto Amores Palacios Vitus Pro Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Freddie Jagger Team B38 / Cycles In Motion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nicholas Clayton Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Will Beech The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 30 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 30 Lap Win & Out - Results
1.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nicholas Clayton Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 32 Lap Points - Results
1.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nicholas Clayton Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group - 24 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 24 Lap Scratch - Results
1.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Will Beech The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Martin Webster Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Nicholas Clayton Halesowen A & CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Robert Hill Team Sportslab Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 32 Lap Points - Results
1.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Irwin Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Matilda Gurney Spalding Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 32 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 32 Lap Win & Out - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robert Hill Team Sportslab Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Irwin Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Richard Coates Leek Cyclists Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Ian Shapiro Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ben Harris Velo Club Rutland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 24 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 24 Lap Scratch - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Robert Hill Team Sportslab Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Carl Allsop Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Matilda Gurney Spalding Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Bobbie Johnson Lichfield City CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Tracey Fletcher Magspeed Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Natasha Smith Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Nicola Kennedy Beeston RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Amy Mandefield EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Sarah Weir Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 30 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 30 Lap Win & Out - Results
1.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Natasha Smith Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Bobbie Johnson Lichfield City CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tracey Fletcher Magspeed Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nicola Kennedy Beeston RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Millie Shaw Coalville Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Amy Mandefield EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 30 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 30 Lap Points - Results
1.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Natasha Smith Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Bobbie Johnson Lichfield City CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Tracey Fletcher Magspeed Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ellie Dewdney Moore Large/O'Neal Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Millie Shaw Coalville Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Nicola Kennedy Beeston RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

D Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Unknown Distance - Results
1.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Natasha Smith Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Amy Mandefield EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Nicola Kennedy Beeston RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Bobbie Johnson Lichfield City CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ellie Dewdney Moore Large/O'Neal Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire

Racing from 7pm to 10pm. 

Each group will normally have 4 races from a mix of scratch, points, devil, win & out and anything else we think of.

The Races

A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
A Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
A Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
A Group - 24 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
B Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
B Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
B Group - 24 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
C Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
C Group - 32 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
C Group - 24 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
D Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
D Group - 30 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
D Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 01:00 Regional C ---
Tue 20/03/18 – 01:00
Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Group C (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/03/18 19:00 Regional C None ---
Tue 20/03/18 – 19:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk