Derby Arena Track League Spring 2018

Track League , Derby – Tuesday, 06 Feb 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

419974

Start Date:

Tue, 6th Feb 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Fri, 2nd Feb 2018

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jacob Tipper HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Farley Barber Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 40 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Win & Out - Results
1.  Jacob Tipper HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Group - 40 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Tempo - Results
1.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jacob Tipper HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Farley Barber Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Gregg Booker Loughborough Students CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Alexander Coates Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 32 Lap Points - Results
1.  Jacob Tipper HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Farley Barber Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Charlotte Broughton Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Elena Smith Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Eagers Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Robert McAndrew The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 30 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 30 Lap Win & Out - Results
1.  Charlotte Broughton Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Will Beech The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Eagers Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Elena Smith Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 32 Lap Points - Results
1.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Eagers Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Charlotte Broughton Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ben Irwin OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Chris McNaughton OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  Andrew Eagers Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Charlotte Broughton Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Elena Smith Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ben Irwin OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Alex Meadows Hinckley Cycle Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Craig Wagland Ashfield RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Craig Comery Moda RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Harpreet Mander EvoVelo Karbona Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Steve Franklin Rugby Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Josh Rowe OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group - Elimiation

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Elimiation - Results
1.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Josh Rowe OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 32 Lap Points - Results
1.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Josh Rowe OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Carl Allsop Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Unknown Distance - Results
1.  Josh Rowe OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alex Meadows Hinckley Cycle Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Craig Comery Moda RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Emily Meakin Brother UK Fusion RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Charlotte Lison Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alicia Lisle OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alice Standish Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Millie Shaw Coalville Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Elimination - Results
1.  Alice Standish Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alicia Lisle OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Charlotte Lison Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Amy Mandefield EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Emily Meakin Brother UK Fusion RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

D Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 32 Lap Points - Results
1.  Emily Meakin Brother UK Fusion RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Charlotte Lison Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alice Standish Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alicia Lisle OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Amy Mandefield EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 30 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 30 Lap Win & Out - Results
1.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Emily Meakin Brother UK Fusion RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alice Standish Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alicia Lisle OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Millie Shaw Coalville Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire

Racing from 7pm to 10pm. 

Each group will normally have 4 races from a mix of scratch, points, devil, win & out and anything else we think of.

The Races

A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
A Group - 40 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
A Group - 40 Lap Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
A Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
B Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
B Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
C Group - Elimiation Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
C Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
C Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
D Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
D Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
D Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Group C (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

419974

Start Date:

Tue, 6th Feb 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Fri, 2nd Feb 2018

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jacob Tipper HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Philip Kilpatrick Langdale Lightweights Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Farley Barber Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 40 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Win & Out - Results
1.  Jacob Tipper HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Group - 40 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Tempo - Results
1.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jacob Tipper HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Farley Barber Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Gregg Booker Loughborough Students CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Alexander Coates Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 32 Lap Points - Results
1.  Jacob Tipper HUUB-Wattbike Test Team (UCI T... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Farley Barber Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Charlotte Broughton Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Elena Smith Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Eagers Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Robert McAndrew The MI Racing Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 30 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 30 Lap Win & Out - Results
1.  Charlotte Broughton Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Will Beech The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Mark Scothern RPD Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Eagers Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Elena Smith Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 32 Lap Points - Results
1.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Eagers Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Charlotte Broughton Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ben Irwin OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Chris McNaughton OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - Elimination - Results
1.  Andrew Eagers Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Martyn Gall Royal Sutton CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Charlotte Broughton Liv Awol Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Elena Smith Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Simon Jones Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ben Irwin OVB Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Alex Meadows Hinckley Cycle Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Craig Wagland Ashfield RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Craig Comery Moda RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Harpreet Mander EvoVelo Karbona Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Steve Franklin Rugby Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Josh Rowe OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group - Elimiation

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Elimiation - Results
1.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Josh Rowe OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 32 Lap Points - Results
1.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Josh Rowe OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  John Anglesea Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Carl Allsop Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Unknown Distance - Results
1.  Josh Rowe OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alex Meadows Hinckley Cycle Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Craig Comery Moda RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jonathan Barnhill Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Emily Meakin Brother UK Fusion RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Charlotte Lison Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alicia Lisle OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alice Standish Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Millie Shaw Coalville Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Elimination - Results
1.  Alice Standish Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alicia Lisle OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Charlotte Lison Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Amy Mandefield EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Emily Meakin Brother UK Fusion RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

D Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 32 Lap Points - Results
1.  Emily Meakin Brother UK Fusion RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Charlotte Lison Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alice Standish Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Alicia Lisle OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Amy Mandefield EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 30 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 30 Lap Win & Out - Results
1.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Emily Meakin Brother UK Fusion RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alice Standish Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alicia Lisle OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Millie Shaw Coalville Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire

Racing from 7pm to 10pm. 

Each group will normally have 4 races from a mix of scratch, points, devil, win & out and anything else we think of.

The Races

A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
A Group - 40 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
A Group - 40 Lap Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
A Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
B Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
B Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
B Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
C Group - Elimiation Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
C Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
C Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
D Group - Elimination Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
D Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
D Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 01:00 Regional C ---
Tue 06/02/18 – 01:00
Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Group C (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 06/02/18 19:00 Regional C None ---
Tue 06/02/18 – 19:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk