Lichfield City Cycling Club Youth Series Event 1/6

Closed Circuit , Lichfield – Saturday, 25 Apr 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

896/EN/005/2009

Start Date:

Sat, 25th Apr 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Time Trial - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  James Ralph Redditch Road & Path CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Elliot Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  James Upton Solihull CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Daniel Cooper Unknown 0

5. Daniel Cooper -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Daniel Barnes Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Connor Smith Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Xavier Salceo Unknown 0

8. Xavier Salceo -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Marcus Homes Unknown 0

9. Marcus Homes -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Adam Stanley Unknown 0

9. Adam Stanley -

Points: 0 | Status: Unknown
11.  Ben Askey Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
12.  Ewan McDonald Unknown 0

12. Ewan McDonald -

Points: 0 | Status: Unknown
13.  Niall Siers Brereton Wheelers C.C Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
14.  Jonathan Harrison Solihull CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Time Trial - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Sarah Seal Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U10 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Time Trial - Results
1.  Luke Turnbull Stratford CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Matthew Shaw Black Isle Mountain Bike Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Richard Harrison Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Oliver Evans Stratford CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Tian Franklin Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Connor Fox Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Bailey Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Toby Barnes Lichfield City CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
11.  Jamie Wulstencroft Unknown 0

11. Jamie Wulstencroft -

Points: 0 | Status: Unknown
12.  Scott Hookway Sherwood CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9999.  Charlie Cox Unknown 0

9999. Charlie Cox -

Points: 0 | Status: Unknown

U10 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Time Trial - Results
1.  Lucy Nelson Lichfield City CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Amy Selibas Birmingham CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Shannon Turner Unknown 0

3. Shannon Turner -

Points: 0 | Status: Unknown
9999.  Erica Screaton Unknown E 0

9999. Erica Screaton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U12 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Time Trial - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Alexander Mitchell Solihull CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joshua Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Thomas Lane Stratford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Edward Harrison Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Dominic Kilmister Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Thomas Weeds Sherwood CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Joshua Nelson Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  James Roberts Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Ryan Phillips Wheelbase Cabtech Junior RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  Jonathan Groves Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Matthew Sisley Lichfield City CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Austin Coates Unknown 0

14. Austin Coates -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Time Trial - Results
1.  Charlotte Summers Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Rosie Cox Unknown 0

2. Rosie Cox -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Chloe Potts Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Time Trial - Results
1.  Thomas Childs Wolverhampton Whls Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Brookes Wolverhampton Whls Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Danny Fox Solihull CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Timothy Metcalfe Wolverhampton Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Joe Kirkham VC Long Eaton Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Luke Selibas Birmingham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  James Plant Wyre Forest CRC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Oliver Pike Unknown N/A 0

8. Oliver Pike -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  William Davies Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Toby Fletcher Unknown 0

10. Toby Fletcher -

Points: 0 | Status: Unknown

U14 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Time Trial - Results
1.  Emily Nelson Lichfield City CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Tiffany Fletcher VC Long Eaton Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Time Trial - Results
1.  Chris Wilkinson North Shropshire Wheelers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joe Fox Clevedon & District RC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Bertie Newey Lichfield City CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jacob James Halesowen A & CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Callum Bramley Sherwood CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  George Rowlands Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  James Jeavons Unknown 0

7. James Jeavons -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  Aaron Sayers Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Alexander Potts Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Time Trial - Results
1.  Rebecca Keogh Solihull CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race 1 - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  James Upton Solihull CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Elliot Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Daniel Cooper Unknown 0

4. Daniel Cooper -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  James Ralph Redditch Road & Path CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Xavier Salceo Unknown 0

6. Xavier Salceo -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Connor Smith Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Daniel Barnes Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
9.  Marcus Homes Unknown 0

9. Marcus Homes -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Adam Stanley Unknown 0

10. Adam Stanley -

Points: 0 | Status: Unknown
11.  Ewan McDonald Unknown 0

11. Ewan McDonald -

Points: 0 | Status: Unknown
12.  Ben Askey Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
13.  Jonathan Harrison Solihull CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Race 1 - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Sarah Seal Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U10 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race 1 - Results
1.  Matthew Shaw Solihull CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Luke Turnbull Stratford CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Oliver Evans Dream Cycling Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Richard Harrison Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Bailey Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Tian Franklin Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Connor Fox Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Jamie Wulstencroft Unknown 0

10. Jamie Wulstencroft -

Points: 0 | Status: Unknown

U10 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race 1 - Results
1.  Amy Selibas Birmingham CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Lucy Nelson Lichfield City CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Shannon Turner Unknown 0

3. Shannon Turner -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 1 - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Thomas Lane Stratford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Alexander Mitchell Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Joshua Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Joshua Nelson Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Thomas Weeds Sherwood CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Edward Harrison Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  James Roberts Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Dominic Kilmister Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Austin Coates Unknown 0

12. Austin Coates -

Points: 0 | Status: Unknown
13.  Matthew Sisley Lichfield City CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Jonathan Groves Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 1 - Results
1.  Charlotte Summers Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Rosie Cox Unknown 0

3. Rosie Cox -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Chloe Potts Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 1 - Results
1.  Thomas Childs Wolverhampton Whls Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Brookes Wolverhampton Whls Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Timothy Metcalfe Wolverhampton Whls Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Danny Fox Solihull CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Luke Selibas Birmingham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  James Plant Wyre Forest CRC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  William Davies Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Oliver Pike Unknown N/A 0

8. Oliver Pike -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Toby Fletcher Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 1 - Results
1.  Emily Nelson Lichfield City CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Tiffany Fletcher VC Long Eaton Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 1 - Results
1.  Chris Wilkinson North Shropshire Wheelers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joe Fox Solihull CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jacob James Halesowen A & CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Bertie Newey Lichfield City CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Aaron Sayers Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Callum Bramley Sherwood CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  George Rowlands Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Alexander Potts Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  James Jeavons Unknown 0

8. James Jeavons -

Points: 0 | Status: Unknown

U16 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 1 - Results
1.  Rebecca Keogh Solihull CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race 2 - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  James Upton Solihull CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Elliot Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Daniel Cooper Unknown 0

4. Daniel Cooper -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  James Ralph Redditch Road & Path CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Connor Smith Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Daniel Barnes Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Adam Stanley Unknown 0

8. Adam Stanley -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Marcus Homes Unknown 0

9. Marcus Homes -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Ben Askey Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
11.  Ewan McDonald Unknown 0

11. Ewan McDonald -

Points: 0 | Status: Unknown
12.  Niall Siers Brereton Wheelers C.C Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
13.  Jonathan Harrison Solihull CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Race 2 - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Sarah Seal Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U10 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race 2 - Results
1.  Matthew Shaw Solihull CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Luke Turnbull Stratford CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Bailey Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Richard Harrison Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Oliver Evans Stratford CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Tian Franklin Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Connor Fox Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
11.  Toby Barnes Lichfield City CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
12.  Charlie Cox Unknown 0

12. Charlie Cox -

Points: 0 | Status: Unknown

U10 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race 2 - Results
1.  Lucy Nelson Lichfield City CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Amy Selibas Birmingham CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Shannon Turner Unknown 0

3. Shannon Turner -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 2 - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joshua Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Thomas Weeds Sherwood CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Edward Harrison Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Joshua Nelson Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Matthew Sisley Lichfield City CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  James Roberts Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Dominic Kilmister Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 2 - Results
1.  Charlotte Summers Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Chloe Potts Redditch Road & Path CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Youth Series to be run over six events. Prizes will be awarded at the end of the series. We will endeavour to run seperate events for each age category (numbers permitting). Each event will start with a Time Trial at 9.15am for all categories. C, D & E categories will have two short criteriums. A & B will have one longer criterium. There will be no entry to the venue after 9.15 (we use the entry road for the TT). Tri bars not permitted for TT.

The Races

U8 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 25/04/09 – 09:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:01
Youth Only, Youth
U10 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:02
Youth Only, Youth
U10 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:05
Youth Only, Youth
U14 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:06
Youth Only, Youth
U14 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:07
Youth Only, Youth
U16 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:08 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:08
Youth Only, Youth
U16 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:09 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:09
Youth Only, Youth
U8 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:01
Youth Only, Youth
U10 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:02
Youth Only, Youth
U10 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:05
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:06
Youth Only, Youth
U14 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:07
Youth Only, Youth
U16 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:08 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:08
Youth Only, Youth
U16 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:09 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:09
Youth Only, Youth
U8 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 11:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 11:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 11:01
Youth Only, Youth
U10 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 11:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 11:02
Youth Only, Youth
U10 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 11:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 11:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 11:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 11:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 11:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 11:05
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

896/EN/005/2009

Start Date:

Sat, 25th Apr 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Time Trial - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  James Ralph Redditch Road & Path CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Elliot Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  James Upton Solihull CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
5.  Daniel Cooper Unknown 0

5. Daniel Cooper -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Daniel Barnes Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Connor Smith Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Xavier Salceo Unknown 0

8. Xavier Salceo -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Marcus Homes Unknown 0

9. Marcus Homes -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Adam Stanley Unknown 0

9. Adam Stanley -

Points: 0 | Status: Unknown
11.  Ben Askey Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
12.  Ewan McDonald Unknown 0

12. Ewan McDonald -

Points: 0 | Status: Unknown
13.  Niall Siers Brereton Wheelers C.C Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
14.  Jonathan Harrison Solihull CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Time Trial - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Sarah Seal Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U10 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Time Trial - Results
1.  Luke Turnbull Stratford CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Matthew Shaw Black Isle Mountain Bike Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Richard Harrison Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Oliver Evans Stratford CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Tian Franklin Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Connor Fox Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Bailey Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Toby Barnes Lichfield City CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
11.  Jamie Wulstencroft Unknown 0

11. Jamie Wulstencroft -

Points: 0 | Status: Unknown
12.  Scott Hookway Sherwood CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9999.  Charlie Cox Unknown 0

9999. Charlie Cox -

Points: 0 | Status: Unknown

U10 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Time Trial - Results
1.  Lucy Nelson Lichfield City CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Amy Selibas Birmingham CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Shannon Turner Unknown 0

3. Shannon Turner -

Points: 0 | Status: Unknown
9999.  Erica Screaton Unknown E 0

9999. Erica Screaton -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U12 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Time Trial - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Alexander Mitchell Solihull CC Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joshua Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Thomas Lane Stratford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Edward Harrison Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Dominic Kilmister Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Thomas Weeds Sherwood CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Joshua Nelson Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  James Roberts Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Ryan Phillips Wheelbase Cabtech Junior RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  Jonathan Groves Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Matthew Sisley Lichfield City CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Austin Coates Unknown 0

14. Austin Coates -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Time Trial - Results
1.  Charlotte Summers Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Rosie Cox Unknown 0

2. Rosie Cox -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Chloe Potts Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Time Trial - Results
1.  Thomas Childs Wolverhampton Whls Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Brookes Wolverhampton Whls Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Danny Fox Solihull CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Timothy Metcalfe Wolverhampton Whls Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Joe Kirkham VC Long Eaton Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Luke Selibas Birmingham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  James Plant Wyre Forest CRC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Oliver Pike Unknown N/A 0

8. Oliver Pike -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  William Davies Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Toby Fletcher Unknown 0

10. Toby Fletcher -

Points: 0 | Status: Unknown

U14 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Time Trial - Results
1.  Emily Nelson Lichfield City CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Tiffany Fletcher VC Long Eaton Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Time Trial - Results
1.  Chris Wilkinson North Shropshire Wheelers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joe Fox Clevedon & District RC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Bertie Newey Lichfield City CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jacob James Halesowen A & CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Callum Bramley Sherwood CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  George Rowlands Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  James Jeavons Unknown 0

7. James Jeavons -

Points: 0 | Status: Unknown
8.  Aaron Sayers Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Alexander Potts Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Time Trial - Results
1.  Rebecca Keogh Solihull CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race 1 - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  James Upton Solihull CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Elliot Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Daniel Cooper Unknown 0

4. Daniel Cooper -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  James Ralph Redditch Road & Path CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Xavier Salceo Unknown 0

6. Xavier Salceo -

Points: 0 | Status: Unknown
7.  Connor Smith Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Daniel Barnes Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
9.  Marcus Homes Unknown 0

9. Marcus Homes -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Adam Stanley Unknown 0

10. Adam Stanley -

Points: 0 | Status: Unknown
11.  Ewan McDonald Unknown 0

11. Ewan McDonald -

Points: 0 | Status: Unknown
12.  Ben Askey Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
13.  Jonathan Harrison Solihull CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Race 1 - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Sarah Seal Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U10 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race 1 - Results
1.  Matthew Shaw Solihull CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Luke Turnbull Stratford CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Oliver Evans Dream Cycling Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Richard Harrison Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Bailey Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Tian Franklin Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Connor Fox Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Jamie Wulstencroft Unknown 0

10. Jamie Wulstencroft -

Points: 0 | Status: Unknown

U10 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race 1 - Results
1.  Amy Selibas Birmingham CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Lucy Nelson Lichfield City CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Shannon Turner Unknown 0

3. Shannon Turner -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 1 - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Thomas Lane Stratford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Alexander Mitchell Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Joshua Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Joshua Nelson Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Thomas Weeds Sherwood CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Edward Harrison Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  James Roberts Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Dominic Kilmister Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Austin Coates Unknown 0

12. Austin Coates -

Points: 0 | Status: Unknown
13.  Matthew Sisley Lichfield City CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Jonathan Groves Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 1 - Results
1.  Charlotte Summers Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Rosie Cox Unknown 0

3. Rosie Cox -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Chloe Potts Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 1 - Results
1.  Thomas Childs Wolverhampton Whls Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  David Brookes Wolverhampton Whls Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Timothy Metcalfe Wolverhampton Whls Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Danny Fox Solihull CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Luke Selibas Birmingham CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  James Plant Wyre Forest CRC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  William Davies Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Oliver Pike Unknown N/A 0

8. Oliver Pike -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Toby Fletcher Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 1 - Results
1.  Emily Nelson Lichfield City CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Tiffany Fletcher VC Long Eaton Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 1 - Results
1.  Chris Wilkinson North Shropshire Wheelers Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Joe Fox Solihull CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jacob James Halesowen A & CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Bertie Newey Lichfield City CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Aaron Sayers Leicestershire Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Callum Bramley Sherwood CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  George Rowlands Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Alexander Potts Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  James Jeavons Unknown 0

8. James Jeavons -

Points: 0 | Status: Unknown

U16 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 1 - Results
1.  Rebecca Keogh Solihull CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U8 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race 2 - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  James Upton Solihull CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Elliot Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Daniel Cooper Unknown 0

4. Daniel Cooper -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  James Ralph Redditch Road & Path CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
6.  Connor Smith Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
7.  Daniel Barnes Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Adam Stanley Unknown 0

8. Adam Stanley -

Points: 0 | Status: Unknown
9.  Marcus Homes Unknown 0

9. Marcus Homes -

Points: 0 | Status: Unknown
10.  Ben Askey Lichfield City CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
11.  Ewan McDonald Unknown 0

11. Ewan McDonald -

Points: 0 | Status: Unknown
12.  Niall Siers Brereton Wheelers C.C Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
13.  Jonathan Harrison Solihull CC Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Race 2 - Results
1.  Josie Nelson Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Sarah Seal Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E

U10 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race 2 - Results
1.  Matthew Shaw Solihull CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Luke Turnbull Stratford CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Bailey Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Richard Harrison Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
7.  Oliver Evans Stratford CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
8.  Tian Franklin Solihull CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Fraser Salkeld Redditch Road & Path CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
10.  Connor Fox Solihull CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
11.  Toby Barnes Lichfield City CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
12.  Charlie Cox Unknown 0

12. Charlie Cox -

Points: 0 | Status: Unknown

U10 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race 2 - Results
1.  Lucy Nelson Lichfield City CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Amy Selibas Birmingham CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Shannon Turner Unknown 0

3. Shannon Turner -

Points: 0 | Status: Unknown

U12 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 2 - Results
1.  Jack Escritt Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Ryan Phillips Wolverhampton Whls Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joshua Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Ross McDonald Wolverhampton Whls Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Thomas Weeds Sherwood CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Edward Harrison Solihull CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Joshua Nelson Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Matthew Sisley Lichfield City CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  James Roberts Lichfield City CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Dominic Kilmister Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 2 - Results
1.  Charlotte Summers Wolverhampton Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Chloe Potts Redditch Road & Path CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Youth Series to be run over six events. Prizes will be awarded at the end of the series. We will endeavour to run seperate events for each age category (numbers permitting). Each event will start with a Time Trial at 9.15am for all categories. C, D & E categories will have two short criteriums. A & B will have one longer criterium. There will be no entry to the venue after 9.15 (we use the entry road for the TT). Tri bars not permitted for TT.

The Races

U8 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:00 Youth Only Youth ---
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 25/04/09 – 09:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:01
Youth Only, Youth
U10 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:02
Youth Only, Youth
U10 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:05
Youth Only, Youth
U14 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:06
Youth Only, Youth
U14 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:07
Youth Only, Youth
U16 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:08 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:08
Youth Only, Youth
U16 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 09:09 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 09:09
Youth Only, Youth
U8 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:01
Youth Only, Youth
U10 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:02
Youth Only, Youth
U10 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:05
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:06
Youth Only, Youth
U14 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:07
Youth Only, Youth
U16 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:08 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:08
Youth Only, Youth
U16 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 10:09 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 10:09
Youth Only, Youth
U8 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 11:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 11:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 11:01
Youth Only, Youth
U10 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 11:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 11:02
Youth Only, Youth
U10 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 11:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 11:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 11:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 11:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 25/04/09 11:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 25/04/09 – 11:05
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk