Mossley CRT Early Bird Youth Races 3

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Sunday, 22 Apr 2018

Event Summary

Event Overview

Mossley CRT Early Bird Youth Races returns to the Tameside Cycling Circuit from 4th March 2018.  A full list of dates, times and distances is available from our website.

Where a Youth race includes riders of both genders and /or both A and B categories, then points shall be awarded as if all categories and genders are seperate races.

Where there are fewer than 10 entrants for any category, the licence points will be limited to 3 points to the winner, 2 points for second place and 1 point for 3rd place.

For C or younger category riders, no points will be awarded.

Distances may vary at short notice depending on weather and daylight conditions on the day.



Event Details

Event URN:

419922

Start Date:

Sun, 22nd Apr 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Event Organiser:

Frederick Hewitt
07595089528
Fred.Hewitt@oldham.gov.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Hugo Lutz-Atkinson Ribble Cycling Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  John Culpan Giant Halifax Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jack Coates Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Nick Jackson Giant Halifax Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  George Wood North Midlands Youth Squad Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Adam Smith Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  George Radcliffe Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Tom Lees Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Tom Sheard Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Alex Dobrowolski Harry Middleton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Dylan Kay Bronte Tykes Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Matthew Finegan Team SB Hub Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Max Girdwood Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Archie Irving Beacon Wheelers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Elijah Jordan Team SB Hub Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Tomas Lloyd Cycle Sport Pendle Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Max Lutz-Atkinson Ribble Cycling Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Kyle McInnes Bioracer-Project GO Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joe Mitchell Holmfirth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Harry Noonan Salt Ayre Cog Set Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Kieran Riley Langdale Lightweights Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- James Satoor Mid Shropshire Wheelers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Harry Wood Team SB Hub Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Francis Woodcock Bury Clarion Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Nathan Young Clifton CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Erin Avill Pink Jersey Race Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Maisy Vasic Pink Jersey Race Team Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Tilly Percy Pink Jersey Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Flora Knight Pink Jersey Race Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Darcey Ellis Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Eleanor Hunt Otley CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Issy McKinnon Southport CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jasmine Pusey Team SB Hub Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Abby Munro Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Eilidh Aindow Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Charlotte Fox Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Olivia Braybrooke Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Brown Innovation Racing Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Xavier Teece-Round Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Noah Davies Team SB Hub Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Callum Watson East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Samuel Pendrill Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Alexander Foster Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Ben Marsh Matlock CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Ewan McConville Did not start 0

14. Ewan McConville -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Eddie McHugh Team Terminator Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Thomas Purcell Liverpool Century Cycling Acad... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joe Waterfield Clifton CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Evelina Black Sportcity Velo Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Grace Castle Mountain Goat Coaching Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Lucy Dalgleish Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Matilda McKibben Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Jacqueline Kinsey Sportcity Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Grace Rudkin Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Bryn Lawrence C and N Cycles RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Patrick Casey Cycle Sport Pendle Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Marcus Foster Eastlands Velo Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Sebastian Kinsey Eastlands Velo Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Noah Scott-Wright Clifton CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Megan de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Catrin Ferguson Cycle Sport Pendle Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rocco Schumacher Pro Vision Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Black Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Fraser Brundrett North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Matthew Hill North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Caspar Ellis Eastlands Velo Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Robyn de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Peter de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Maisie Sobo-Allen Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Cycles will NOT be checked for road worthiness,this is your responsibility, your cycle will only be checked to see if you have the correct gears prior to signing on and immediately following the finish of each race

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 13:45 Youth Only Band 5 --- 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 22/04/18 – 13:45
Youth Only, Band 5
45km / 28 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 12:30 Youth Only Band 5 --- 35km / 22 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 22/04/18 – 12:30
Youth Only, Band 5
35km / 22 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 11:15 Youth Only Band 5 --- 35km / 22 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 22/04/18 – 11:15
Youth Only, Band 5
35km / 22 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 12:30 Youth Only Band 5 --- 35km / 22 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 22/04/18 – 12:30
Youth Only, Band 5
35km / 22 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 10:15 Youth Only None --- 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 22/04/18 – 10:15
Youth Only, None
20km / 12 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 10:15 Youth Only None --- 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 22/04/18 – 10:15
Youth Only, None
20km / 12 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 09:30 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 22/04/18 – 09:30
Youth Only, None
9km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 09:30 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 22/04/18 – 09:30
Youth Only, None
9km / 6 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 09:30 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 22/04/18 – 09:30
Youth Only, None
9km / 6 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 09:30 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 22/04/18 – 09:30
Youth Only, None
9km / 6 miles

Event Summary

Event Overview

Mossley CRT Early Bird Youth Races returns to the Tameside Cycling Circuit from 4th March 2018.  A full list of dates, times and distances is available from our website.

Where a Youth race includes riders of both genders and /or both A and B categories, then points shall be awarded as if all categories and genders are seperate races.

Where there are fewer than 10 entrants for any category, the licence points will be limited to 3 points to the winner, 2 points for second place and 1 point for 3rd place.

For C or younger category riders, no points will be awarded.

Distances may vary at short notice depending on weather and daylight conditions on the day.



Event Details

Event URN:

419922

Start Date:

Sun, 22nd Apr 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Event Organiser:

Frederick Hewitt
07595089528
Fred.Hewitt@oldham.gov.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Hugo Lutz-Atkinson Ribble Cycling Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  John Culpan Giant Halifax Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jack Coates Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Nick Jackson Giant Halifax Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  George Wood North Midlands Youth Squad Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Adam Smith Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Thomas Lord Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  George Radcliffe Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Tom Lees Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Tom Sheard Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Alex Dobrowolski Harry Middleton Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Dylan Kay Bronte Tykes Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Matthew Finegan Team SB Hub Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Max Girdwood Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Archie Irving Beacon Wheelers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Elijah Jordan Team SB Hub Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Tomas Lloyd Cycle Sport Pendle Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Max Lutz-Atkinson Ribble Cycling Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Kyle McInnes Bioracer-Project GO Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joe Mitchell Holmfirth Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Harry Noonan Salt Ayre Cog Set Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Kieran Riley Langdale Lightweights Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- James Satoor Mid Shropshire Wheelers Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Harry Wood Team SB Hub Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Francis Woodcock Bury Clarion Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Nathan Young Clifton CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Erin Avill Pink Jersey Race Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Maisy Vasic Pink Jersey Race Team Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Tilly Percy Pink Jersey Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Flora Knight Pink Jersey Race Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Darcey Ellis Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Eleanor Hunt Otley CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Issy McKinnon Southport CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jasmine Pusey Team SB Hub Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Abby Munro Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Eilidh Aindow Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Charlotte Fox Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Olivia Braybrooke Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Brown Innovation Racing Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Xavier Teece-Round Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Noah Davies Team SB Hub Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Callum Watson East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Samuel Pendrill Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Alexander Foster Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Ben Marsh Matlock CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Ewan McConville Did not start 0

14. Ewan McConville -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Eddie McHugh Team Terminator Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Thomas Purcell Liverpool Century Cycling Acad... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Joe Waterfield Clifton CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Evelina Black Sportcity Velo Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Grace Castle Mountain Goat Coaching Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Leah Wilcox Mossley CRT Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Lucy Dalgleish Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Matilda McKibben Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Jacqueline Kinsey Sportcity Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Grace Rudkin Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Bryn Lawrence C and N Cycles RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Patrick Casey Cycle Sport Pendle Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Marcus Foster Eastlands Velo Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Sebastian Kinsey Eastlands Velo Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Noah Scott-Wright Clifton CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Megan de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Amelia Walton Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Catrin Ferguson Cycle Sport Pendle Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Rocco Schumacher Pro Vision Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Edward Black Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Fraser Brundrett North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Matthew Hill North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Caspar Ellis Eastlands Velo Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Robyn de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Peter de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Maisie Sobo-Allen Holmfirth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Cycles will NOT be checked for road worthiness,this is your responsibility, your cycle will only be checked to see if you have the correct gears prior to signing on and immediately following the finish of each race

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 13:45 Youth Only Band 5 --- 45km / 28 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 22/04/18 – 13:45
Youth Only, Band 5
45km / 28 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 12:30 Youth Only Band 5 --- 35km / 22 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 22/04/18 – 12:30
Youth Only, Band 5
35km / 22 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 11:15 Youth Only Band 5 --- 35km / 22 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 22/04/18 – 11:15
Youth Only, Band 5
35km / 22 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 12:30 Youth Only Band 5 --- 35km / 22 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 22/04/18 – 12:30
Youth Only, Band 5
35km / 22 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 10:15 Youth Only None --- 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 22/04/18 – 10:15
Youth Only, None
20km / 12 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 10:15 Youth Only None --- 20km / 12 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 22/04/18 – 10:15
Youth Only, None
20km / 12 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 09:30 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 22/04/18 – 09:30
Youth Only, None
9km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 09:30 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 22/04/18 – 09:30
Youth Only, None
9km / 6 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 09:30 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 22/04/18 – 09:30
Youth Only, None
9km / 6 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/04/18 09:30 Youth Only None --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 22/04/18 – 09:30
Youth Only, None
9km / 6 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk