Johnstone Jets - Glasgow Youth Omnium N.Y.O

Track , Glasgow – Saturday, 19 May 2018

Event Summary

Event Overview

Group 1 - Round 2

Open to Boys and Girls in the following Age Categories

Youth A Boys and Girls

Youth B Boys and Girls

Youth C Boys and Girls

Event Details

Event URN:

419781

Start Date:

Sat, 19th May 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG

View map

Series:

National Youth Track Omnium (Group 1)

Entry close date

Sat, 5th May 2018

Results

Confirmed Results

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Hugo Lutz-Atkinson Team Ribble Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Josh Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Hamish MacLaren Sprockets Cycle Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniel Kain Squadra Scozzese Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
5.  Aaron King Squadra Scozzese Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Oscar Onley Squadra Scozzese Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
9.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Max Lutz-Atkinson Team Ribble Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Callum Reid Squadra Scozzese Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Murray Lawson East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Eva Young Pedal Power RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rebecca Saunderson Studio Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jasmine Kent Pink Jersey Race Team Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Roisin Lally Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Beth Moore East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: B
2.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
3.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
4.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
5.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
6.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
7.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
8.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
9.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Harvey Kay Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Rory Spencer East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Noah Fontaine Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Jack McManus Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Cormac McConville East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Conal Davidson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Fraser Elsby Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Elliott Davies Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Grace Castle Mountain Goat Coaching Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Kirsty Johnson Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth C Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys - Results
1.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Struan Shaw Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Fraser Peters Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Reubens Thomson Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aidan Smith Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Fraser Anderson Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Callum McGillivray Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls - Results
1.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Molly Evans Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

This event will be held in accordance with the British Cycling Omnium Regulations

https://www.britishcycling.org.uk/zuvvi/media/bc_files/track/2017/2017_Youth_Track_Regs.pdf

The Races

Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only Band 4 ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, Band 4
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only Band 4 ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, Band 4
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth C Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only None ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, None
Youth C Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only None ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Group 1 - Round 2

Open to Boys and Girls in the following Age Categories

Youth A Boys and Girls

Youth B Boys and Girls

Youth C Boys and Girls

Event Details

Event URN:

419781

Start Date:

Sat, 19th May 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG

View map

Series:

National Youth Track Omnium (Group 1)

Entry close date

Sat, 5th May 2018

Results

Confirmed Results

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Hugo Lutz-Atkinson Team Ribble Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Josh Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Hamish MacLaren Sprockets Cycle Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Daniel Kain Squadra Scozzese Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
5.  Aaron King Squadra Scozzese Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
6.  Oscar Onley Squadra Scozzese Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
8.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
9.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
10.  Max Lutz-Atkinson Team Ribble Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Callum Reid Squadra Scozzese Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Murray Lawson East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Eva Young Pedal Power RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rebecca Saunderson Studio Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jasmine Kent Pink Jersey Race Team Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Roisin Lally Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Beth Moore East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: B
2.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
3.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
4.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
5.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
6.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
7.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
8.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
9.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Harvey Kay Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Rory Spencer East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Noah Fontaine Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Jack McManus Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Cormac McConville East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Conal Davidson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Fraser Elsby Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Elliott Davies Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Kiera Chan East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Grace Castle Mountain Goat Coaching Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Kirsty Johnson Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth C Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys - Results
1.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Struan Shaw Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Fraser Peters Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Reubens Thomson Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Aidan Smith Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Fraser Anderson Glasgow Riderz Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Callum McGillivray Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls - Results
1.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Molly Evans Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

This event will be held in accordance with the British Cycling Omnium Regulations

https://www.britishcycling.org.uk/zuvvi/media/bc_files/track/2017/2017_Youth_Track_Regs.pdf

The Races

Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only Band 4 ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, Band 4
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only Band 4 ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, Band 4
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth C Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only None ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, None
Youth C Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/05/18 10:00 Youth Only None ---
Sat 19/05/18 – 10:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk