Hillingdon Slipstreamers Winter Series 2018 Round 4

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 27 Jan 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

418836

Start Date:

Sat, 27th Jan 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Leon Atkins Hemel Hempstead CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Finlay Storrie Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Elliot Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ben Sharkey Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Alexander Campbell Limited Edition Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Edward Fraile-Whysall Disqualified D 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Orla Willis Panagua CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Idha Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Chiara Cuneo-Flood Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ethan McCloy Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Owain Williams Kingston Junior Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Dillon Knott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Skye Willis Panagua CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ellie Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Electra Morris Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Chloe Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Grace Goold London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Amelie Pollock Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Wadsworth WORX Factory Racing Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Anthony Morris Redhill CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  William Smith Verulam - reallymoving.com Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Josh Coffey Redhill Raiders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Jack Hartrey Kingston Junior Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Bo Mayer VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  William Shield Summit MTB Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Maisie Jensen Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Sarah Sharkey Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Charles Bailey Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harvey McLean Behind The Bikeshed Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Rizwan Hameed Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joe Adlam-Cook Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Tomas Wylie VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Charlie Marshall Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Angus Lawrence St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Luca D'Arcy Willett Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Arthur Boulton Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Joshua Brown Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Charles Palmer WyndyMilla Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Harry Ives Woolwich CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Benjamin Finbow WyndyMilla Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Angus Manning Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Hamish Forsyth Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Ewan Leitch London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  William Deely Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Thomas Holt Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Benjamin Shonowo VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Sebastian Egan Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Emily Heasman Thanet RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Rosie Dias Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

5 event Youth only series, held in conjunction with Full Gas Winter Series. £6 EOL only. Sign on closes at 11.40am. U8, U10, U12 Race starts at 12noon and ride for 20 mins; U14 & 16 Race starts at 12.25pm and ride for 30mins. Series prizes for U14 & 16 based on placings in events 1 - 4 All youth riders need to be off the circuit by 1pm to allow adult racing to commence at 1.15pm sharp.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Event Summary

Event Details

Event URN:

418836

Start Date:

Sat, 27th Jan 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Leon Atkins Hemel Hempstead CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Finlay Storrie Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Elliot Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Ben Sharkey Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Alexander Campbell Limited Edition Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Edward Fraile-Whysall Disqualified D 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Anna Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Orla Willis Panagua CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Idha Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Chiara Cuneo-Flood Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ethan McCloy Team Milton Keynes Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Owain Williams Kingston Junior Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Dillon Knott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Carys Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Skye Willis Panagua CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ellie Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Electra Morris Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Chloe Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Grace Goold London Dynamo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Amelie Pollock Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Thomas Wadsworth WORX Factory Racing Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Daniel Lloyd Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Anthony Morris Redhill CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  William Smith Verulam - reallymoving.com Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Josh Coffey Redhill Raiders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Jack Hartrey Kingston Junior Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Bo Mayer VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  William Shield Summit MTB Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Maisie Jensen Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Leah Warrilow Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Carys Dodd Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Sarah Sharkey Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Charles Bailey Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harvey McLean Behind The Bikeshed Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Rizwan Hameed Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Joe Adlam-Cook Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Tomas Wylie VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Charlie Marshall Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Angus Lawrence St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Luca D'Arcy Willett Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Arthur Boulton Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Joshua Brown Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Charles Palmer WyndyMilla Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Harry Ives Woolwich CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Benjamin Finbow WyndyMilla Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Angus Manning Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Hamish Forsyth Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Ewan Leitch London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  William Deely Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Thomas Holt Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Damian Dodd Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Benjamin Shonowo VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Sebastian Egan Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Emily Heasman Thanet RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Rosie Dias Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Melissa Warrilow Barking & Dagenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

5 event Youth only series, held in conjunction with Full Gas Winter Series. £6 EOL only. Sign on closes at 11.40am. U8, U10, U12 Race starts at 12noon and ride for 20 mins; U14 & 16 Race starts at 12.25pm and ride for 30mins. Series prizes for U14 & 16 based on placings in events 1 - 4 All youth riders need to be off the circuit by 1pm to allow adult racing to commence at 1.15pm sharp.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/01/18 12:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk